Szansa dla SLD

Zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich paradoksalnie jest wielką szansą dla SLD na jesieni. Bowiem dwie prawicowe partie podzieliły się teraz władzą.
Po wyborczej klęsce w Platformie Obywatelskiej z pewnością zaczną się rozliczenia. Wszyscy pamiętamy, że Bronisław Komorowski miał wygrać w I turze, że cieszył się zaufaniem niemal 80% Polaków. Tę obłudę było widać i szeroki front od Michnika do Giertycha przegrał. Popłoch wyborczej klęski może odcisnąć się pozytywnie dla lewicy. Dlaczego? Otóż liberalni światopoglądowo wyborcy, których kuła w oczy obłuda PO, mogą w końcu przerzucić swoje głosy na SLD, które konsekwentnie, nie tylko przed wyborami, opowiada się za związkami partnerskimi, jest za in vitro. Jeśli zmienia się swoje poglądy na kilkanaście dni przed wyborami, to nie może zadziałać. Prezydent Bronisław Komorowski padł ofiarą fatalnych rządów własnej partii. Sam zresztą był arogancki i butny, mówiąc m.in.” Wszyscy inni kandydaci, poza mną, są zastępczy”. Tak się ludzi traktować nie może.
Wyborcy prezydenckie nie są najważniejszą bitwą w tym roku. Ta bowiem rozstrzygnie się na jesieni. W Polsce to premier skupią realną władzę. PiS z pewnością poczuł wiatr w żagle. Jeszcze kilka histerycznych apeli Adama Michnika, takich jak o „aksamitnej drodze do dyktatury” a partia Jarosława Kaczyńskiego ma zwycięstwo w kieszeni. Zadanie dla SLD na dziś to odczarowanie mitu socjalnego PiS-u. Jej twarzą stał się dziś prezydent-elekt, wcześniej działacz Unii Wolności, czyli kolega Leszka Balcerowicza. To należy na każdym kroku podkreślać i przypominać. Jak również fakt, gdy podczas rządów PiS, partia ta zrobiła mega prezent najbogatszym Polakom, likwidując trzecią stawkę podatkową. Twarzą rzekomego socjalnego PiS-u była wówczas siostra Donalda Tuska, Zyta Gilowska, która trudno posądzić o lewicowa skłonności w gospodarce. Andrzejowi Dudzie z pewnością nie uda się spełnić wszystkich wyborczych obietnic. To trzeba wykorzystać.
W Polsce ogromną rolę odgrywa polityka historyczna, która rzutuje na poziom debaty publicznej. Partia, która nie realizuje swojej polityki historycznej, jest bez ideowa i w zasadzie bez znaczenia. SLD, jako jedyna partia, nie odcina się od dorobku Polski Ludowej, która odbudowała z ruin państwo. To wówczas budowano wielkie zakłady pracy, zlikwidowano analfabetyzm, który był plagą idealizowanej II RP. Gdyby nie dorobek PRL-u , Leszkowi Balcerowiczowi trudno byłoby cokolwiek prywatyzować z prostego powodu- nie byłoby po prostu co. Polska lewica ma piękne tradycje, także przedwojenne. To Ignacy Daszyński z PPS był pierwszym premierem po odzyskaniu niepodległości. To lewica zagwarantowała kobietom prawo wyborcze. Lewica nie jedno ma imię, ukazywanie pozytywnych walorów lewicy niepodległościowej i wielkiego pozytywnego dorobku Polski Ludowej, to klucz do zdobycia szerokich mas społecznych.
W obecnej kadencji SLD okazał się socjaldemokratyczną opozycją. Nie ma się czego wstydzić. Należy zaprezentować swój dorobek z podniesiony czołem!

Przemysław Prekiel

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Thomas Piketty, kontynuując swoje badania nad nierównościami (społecznym i ekonomicznymi), opublikował w marcu 2020 roku następną książkę (Capital and Ideology) – próbę przedstawiającą tematykę i analizę nierówności ekonomicznych i społecznych na przestrzeni dziejów, kultur i lokalizacji geograficznych.

Więcej …
 

W roku 2018 ukazała się książka dra Kai-Fu Lee – AI Superpowers, China, Silicon Valley, and the New World Order. Jej polskie tłumaczenie ukazało się w roku 2019 pt. Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny i USA i przyszłość świata.

Więcej …
 

Opublikowana przez Wydawnictwo Ruthenus z Krosna książka J. Ewy Leśniewskiej „Jan Gotlieb Bloch (1836 – 1902) i dzieje rodu” jest dziełem imponującym i stanowi najbardziej – jak dotąd – wyczerpującą biografię jednego z największych kapitalistów XIX stulecia, pacyfisty i filantropa, wsławionego w świecie głównie przez 6-tomowe opracowanie „Przyszła wojna pod względem technicznym, ekonomicznym i politycznym”, nazywane „biblią pacyfizmu” – pierwszego Polaka, który został zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 29 gości 

Statystyka

Odsłon : 5426813

Temat dnia

"Uratowani?" - raczej pod nowym kierownictwem

Jankesi wybrali swojego nowego prezydenta. Cała liberalna scena, aż zadrżała od peanów ku czci nowego prezydenta. Usłyszeliśmy wiele o “odbudowie amerykańskiej demokracji”, “różnorodności płciowej, rasowej, o tolerancji różnych orientacji seksualnych”. My jednak spójrzmy na to trzeźwym, socjalistycznym okiem.

Więcej …

Na lewicy

18 grudnia 2020 roku podczas specjalnej uroczystości w Pekinie wręczono najwyższej rangi chińskie nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie i wydawnicze.

Więcej …
 

16 grudnia to rocznica śmierci pierwszego Prezydenta RP, Gabriela Narutowicza. Był prezydentem tylko 5 dni, zginał od kuli endeckiego fanatyka.

Więcej …
 

W dniu 3 grudnia 2020 roku Senat RP przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia rewolucji 1905 roku i poprzedzającego ją zrywu polskich robotników w walce z carskim zaborcą.

Więcej …
 

Rząd Mateusza Morawieckiego zagroził Unii Europejskiej wetem budżetu unijnego i pakietu pomocowego mającego na celu przezwyciężenie skutków kryzysu wywołanego pandemią, jeśli powiązane one będą z przestrzeganiem praworządności.

Więcej …
 

W dniu 13 listopada 2020 roku na Placu Grzybowskim w Warszawie, przy Obelisku upamiętniającym wydarzenia z 13-go listopada 1904 roku załopotały flagi PPS i rozbrzmiał Czerwony Sztandar!

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2020 roku, w 102 rocznicę powstania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej delegacje PPS i Stowarzyszenia im. Ignacego Daszyńskiego złożyły kwiaty pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie.

Więcej …
 

W dniu 31 października 2020 roku delegacje Polskiej Partii Socjalistycznej i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem I premiera Polski Niepodległej Ignacego Daszyńskiego.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2020 roku z okazji Święta Zmarłych w asyście straży marszałkowskiej,  wicemarszałek Sejmu RP Włodzimierz Czarzasty wraz z grupą aktywu lewicy uczcił pamięć zmarłych działaczy polskiej lewicy.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna opublikowała w dniu 25 października 2020 roku stanowisko w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej …
 

Z inicjatywy Klubu Parlamentarnego Lewicy odbył się 4 października 2020 roku w Płocku, na Mazowszu, Wojewódzki Kongres Programowy Lewicy. Podobne kongresy mają miejsce w innych województwach.

Więcej …
 

W dniu 23 września 2020 roku w Warszawie odbyło się z inicjatywy Unii Pracy szerokie spotkanie przedstawicieli ugrupowań lewicowych, podczas którego wręczono Nagrodę im. A. Małachowskiego.

Więcej …
 

Przedstawiciele Parlamentarnego Klubu Lewicy spotkali się 13 września 2020 roku w warszawskiej siedzibie OPZZ z przedstawicielami związków zawodowych, świata nauki, organizacji kobiecych, ekologicznych, LGBT, opowiadających się za świeckim państwem.

Więcej …