Szansa dla SLD

Zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich paradoksalnie jest wielką szansą dla SLD na jesieni. Bowiem dwie prawicowe partie podzieliły się teraz władzą.
Po wyborczej klęsce w Platformie Obywatelskiej z pewnością zaczną się rozliczenia. Wszyscy pamiętamy, że Bronisław Komorowski miał wygrać w I turze, że cieszył się zaufaniem niemal 80% Polaków. Tę obłudę było widać i szeroki front od Michnika do Giertycha przegrał. Popłoch wyborczej klęski może odcisnąć się pozytywnie dla lewicy. Dlaczego? Otóż liberalni światopoglądowo wyborcy, których kuła w oczy obłuda PO, mogą w końcu przerzucić swoje głosy na SLD, które konsekwentnie, nie tylko przed wyborami, opowiada się za związkami partnerskimi, jest za in vitro. Jeśli zmienia się swoje poglądy na kilkanaście dni przed wyborami, to nie może zadziałać. Prezydent Bronisław Komorowski padł ofiarą fatalnych rządów własnej partii. Sam zresztą był arogancki i butny, mówiąc m.in.” Wszyscy inni kandydaci, poza mną, są zastępczy”. Tak się ludzi traktować nie może.
Wyborcy prezydenckie nie są najważniejszą bitwą w tym roku. Ta bowiem rozstrzygnie się na jesieni. W Polsce to premier skupią realną władzę. PiS z pewnością poczuł wiatr w żagle. Jeszcze kilka histerycznych apeli Adama Michnika, takich jak o „aksamitnej drodze do dyktatury” a partia Jarosława Kaczyńskiego ma zwycięstwo w kieszeni. Zadanie dla SLD na dziś to odczarowanie mitu socjalnego PiS-u. Jej twarzą stał się dziś prezydent-elekt, wcześniej działacz Unii Wolności, czyli kolega Leszka Balcerowicza. To należy na każdym kroku podkreślać i przypominać. Jak również fakt, gdy podczas rządów PiS, partia ta zrobiła mega prezent najbogatszym Polakom, likwidując trzecią stawkę podatkową. Twarzą rzekomego socjalnego PiS-u była wówczas siostra Donalda Tuska, Zyta Gilowska, która trudno posądzić o lewicowa skłonności w gospodarce. Andrzejowi Dudzie z pewnością nie uda się spełnić wszystkich wyborczych obietnic. To trzeba wykorzystać.
W Polsce ogromną rolę odgrywa polityka historyczna, która rzutuje na poziom debaty publicznej. Partia, która nie realizuje swojej polityki historycznej, jest bez ideowa i w zasadzie bez znaczenia. SLD, jako jedyna partia, nie odcina się od dorobku Polski Ludowej, która odbudowała z ruin państwo. To wówczas budowano wielkie zakłady pracy, zlikwidowano analfabetyzm, który był plagą idealizowanej II RP. Gdyby nie dorobek PRL-u , Leszkowi Balcerowiczowi trudno byłoby cokolwiek prywatyzować z prostego powodu- nie byłoby po prostu co. Polska lewica ma piękne tradycje, także przedwojenne. To Ignacy Daszyński z PPS był pierwszym premierem po odzyskaniu niepodległości. To lewica zagwarantowała kobietom prawo wyborcze. Lewica nie jedno ma imię, ukazywanie pozytywnych walorów lewicy niepodległościowej i wielkiego pozytywnego dorobku Polski Ludowej, to klucz do zdobycia szerokich mas społecznych.
W obecnej kadencji SLD okazał się socjaldemokratyczną opozycją. Nie ma się czego wstydzić. Należy zaprezentować swój dorobek z podniesiony czołem!

Przemysław Prekiel

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Niewiele  jest w polskiej historii osób tak bardzo zasłużonych i zapomnianych jednocześnie. Jego życiorys to gotowy scenariusz na serial telewizyjny. Jan Józef Lipski, bohater biografii Łukasza Garbala, doczekał się w końcu kompletnej monografii.

Więcej …
 

W dzisiejszych czasach coraz trudniej o pasjonującą powieść poświęconą ludziom lewicy. Dosyć często pomija się ich wkład w kształtowanie polskiej państwowości czy w walkę o sprawiedliwość społeczną. Szablonowo traktuje się ich losy, wpisując w obowiązującą narrację.

Więcej …
 

Książka amb. Sylwestra Szafarza pt.: „Ewolucja BRICS” - to pierwsze na polskim forum publicznym opracowanie dotyczące tej wielkiej organizacji gospodarczej i politycznej zrzeszającej już pięć państw i współpracującej z większością krajów rozwijających się, a także z takimi mocarstwami jak USA, Niemcy, Francja czy W. Brytania oraz z wieloma organizacjami międzynarodowymi.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

Statystyka

Odsłon : 4735147

Więcej …
 

Więcej …
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej …

Temat dnia

Konstytucja – zasada sprawiedliwości społecznej

Wyrażony w art. 2 aktualnie obowiązującej Konstytucji RP zapis, zgodnie z którym Rzeczpospolita  jest  demokratycznym  państwem  prawnym,  urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej,  zawiera istotną normę prawną państwa sprawiedliwości społecznej.  Ma ona charakter nadrzędny w  stosunku  do  innych  zasad  systemu  prawnego.  Wynika  to  z  wagi  zawartej w niej  treści  oraz  doniosłości  dla  całego systemu  prawnego.

Więcej …

Na lewicy

Prezydium Porozumienia Socjalistów wydało w dniu 18 lipca 2019 roku w godzinach rannych oświadczenie dotyczące koalicji partii i ugrupowań lewicy na najbliższe wybory parlamentarne.

Więcej …
 

Z udziałem ponad stu osób, w dniu 10 lipca 2019 roku, w warszawskim Klubie Księgarza odbyła się promocja wydanej ostatnio przez Wydawnictwo „Kto jest Kim” książki Sylwestra Szafarza „Ewolucja BRICS”.

Więcej …
 

W dniu 13 lipca 2019 roku prof. Tadeusz Iwiński, przedstawiciel SLD, obecny na uroczystościach rocznicowych rządzącej w Hiszpanii Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) napisał:

Więcej …
 

W dniu 29 czerwca 2019 roku odbyło się na terenie całego kraju w organizacjach Sojuszu Lewicy Demokratycznej referendum poświęcone formie uczestnictwa partii w wyborach parlamentarnych w październiku.

Więcej …
 

W dniu 28 czerwca 2019 roku w Warszawie odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Ruchu Społecznego „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”. Powodem zwołania zebrania wszystkich członków stowarzyszenia były przygotowania do wyborów parlamentarnych, szczególnie ważne dla całej lewicy w świetle zarysowującego się od 2015 roku kryzysu na tle programowym i ideowym.

Więcej …
 

W dniu 15 czerwca 2019 roku Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej zebrała się na posiedzeniu wyjazdowym w Łodzi. Zebranie miało miejsce w siedzibie łódzkiego Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Więcej …
 

Jak podało Biuro Prasowe OPZZ, w dniu 11 czerwca 2019 roku odbyło się posiedzenie prezydium OPZZ. Na początku posiedzenia uczczono minutą ciszy zmarłego w dniu 24 maja br. Ś.P. Jana Guza Przewodniczącego OPZZ i zmarłego w dniu 5 czerwca br. Ś.P. Stanisława Grabowskiego przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Przemysłu i Handlu „Farmacja”.

Więcej …
 

W dniu 9 czerwca 2019 roku odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej z udziałem nowowybranych przedstawicieli SLD do Parlamentu Europejskiego oraz kilkunastu ugrupowań lewicowych, które wcześniej uczestniczyły w koalicji SLD – Lewica Razem.

Więcej …
 

W dniu 5 czerwca 2019 roku w Warszawie odbyła się robocza narada Porozumienie Socjalistów dotycząca aktualnej sytuacji politycznej po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dokonano oceny sytuacji politycznej przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w Polsce.

Więcej …
 

W dniu 3 czerwca 2019 roku w Warszawie z inicjatywy dwóch fundacji byłych prezydentów RP Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego, po 30 latach od obrad Okrągłego Stołu i wyborów 4 czerwca, odbyła się  konferencja "Dialog, Kompromis, Porozumienie".

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła w dniu 27 maja 2019 roku pełną listę osób wybranych do Parlamentu Europejskiego na terenie Polski.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 27 maja 2019 roku, że w wyborach wzięło udział 45,68 proc. uprawnionych do głosowania, czyli 13 647 311 osób.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się we wszystkich 28 państwach członkowskich od 23 do 26 maja.

Więcej …