Szansa dla SLD

Zwycięstwo Andrzeja Dudy w wyborach prezydenckich paradoksalnie jest wielką szansą dla SLD na jesieni. Bowiem dwie prawicowe partie podzieliły się teraz władzą.
Po wyborczej klęsce w Platformie Obywatelskiej z pewnością zaczną się rozliczenia. Wszyscy pamiętamy, że Bronisław Komorowski miał wygrać w I turze, że cieszył się zaufaniem niemal 80% Polaków. Tę obłudę było widać i szeroki front od Michnika do Giertycha przegrał. Popłoch wyborczej klęski może odcisnąć się pozytywnie dla lewicy. Dlaczego? Otóż liberalni światopoglądowo wyborcy, których kuła w oczy obłuda PO, mogą w końcu przerzucić swoje głosy na SLD, które konsekwentnie, nie tylko przed wyborami, opowiada się za związkami partnerskimi, jest za in vitro. Jeśli zmienia się swoje poglądy na kilkanaście dni przed wyborami, to nie może zadziałać. Prezydent Bronisław Komorowski padł ofiarą fatalnych rządów własnej partii. Sam zresztą był arogancki i butny, mówiąc m.in.” Wszyscy inni kandydaci, poza mną, są zastępczy”. Tak się ludzi traktować nie może.
Wyborcy prezydenckie nie są najważniejszą bitwą w tym roku. Ta bowiem rozstrzygnie się na jesieni. W Polsce to premier skupią realną władzę. PiS z pewnością poczuł wiatr w żagle. Jeszcze kilka histerycznych apeli Adama Michnika, takich jak o „aksamitnej drodze do dyktatury” a partia Jarosława Kaczyńskiego ma zwycięstwo w kieszeni. Zadanie dla SLD na dziś to odczarowanie mitu socjalnego PiS-u. Jej twarzą stał się dziś prezydent-elekt, wcześniej działacz Unii Wolności, czyli kolega Leszka Balcerowicza. To należy na każdym kroku podkreślać i przypominać. Jak również fakt, gdy podczas rządów PiS, partia ta zrobiła mega prezent najbogatszym Polakom, likwidując trzecią stawkę podatkową. Twarzą rzekomego socjalnego PiS-u była wówczas siostra Donalda Tuska, Zyta Gilowska, która trudno posądzić o lewicowa skłonności w gospodarce. Andrzejowi Dudzie z pewnością nie uda się spełnić wszystkich wyborczych obietnic. To trzeba wykorzystać.
W Polsce ogromną rolę odgrywa polityka historyczna, która rzutuje na poziom debaty publicznej. Partia, która nie realizuje swojej polityki historycznej, jest bez ideowa i w zasadzie bez znaczenia. SLD, jako jedyna partia, nie odcina się od dorobku Polski Ludowej, która odbudowała z ruin państwo. To wówczas budowano wielkie zakłady pracy, zlikwidowano analfabetyzm, który był plagą idealizowanej II RP. Gdyby nie dorobek PRL-u , Leszkowi Balcerowiczowi trudno byłoby cokolwiek prywatyzować z prostego powodu- nie byłoby po prostu co. Polska lewica ma piękne tradycje, także przedwojenne. To Ignacy Daszyński z PPS był pierwszym premierem po odzyskaniu niepodległości. To lewica zagwarantowała kobietom prawo wyborcze. Lewica nie jedno ma imię, ukazywanie pozytywnych walorów lewicy niepodległościowej i wielkiego pozytywnego dorobku Polski Ludowej, to klucz do zdobycia szerokich mas społecznych.
W obecnej kadencji SLD okazał się socjaldemokratyczną opozycją. Nie ma się czego wstydzić. Należy zaprezentować swój dorobek z podniesiony czołem!

Przemysław Prekiel

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 10 gości 

Statystyka

Odsłon : 7265039

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …