Jest moc

Ogłoszono dwie sprawy: pierwsza to taka, że oto widzimy pierwszą tak liczną demonstrację nie antyrządową, tylko na rzecz demokracji. To oczywista bzdura, ale bzdurzyć każdy może. Druga to taka, że każda władza ma to do siebie, że chciałaby kontrolować wszystko coraz szerzej i coraz głębiej.
Zacznę od tego, że – sądząc z listy przemawiających podczas „przerw w marszu” – jest to manifestacja Przegranych 2015, oni mają być jej beneficjentami politycznymi i będą eksploatować to wydarzenie dopóki się nie zużyje. I od tego, że na tę naprawdę udaną liczebnie manifestację przyjechali ludzie upojeni ideą obrony demokracji, ale mający konkretne doświadczenie z miast i miasteczek, doświadczenie podpisane konkretnymi, a nie telewizyjnymi nazwiskami i równie konkretnymi sprawami znanymi powszechnie w społecznościach lokalnych. Tu jestem bezradny jako komentator, bo nie wiem, co konkretnie mają na myśli „przyjezdni”, tyle tylko że jakoś nie wypatrzyłem w wypowiedziach, by reprezentowali oni „indignados” czy „wykluczonych”.

Najistotniejszym przesłaniem tej demonstracji jest „eugeniczna” teza o tym, że jednym wolno (przypisane jest wręcz) rządzić nawet wtedy, kiedy owo rządzenie przynosi nienajlepsze skutki, a innym rządzić nie wolno, nawet jeśli w odpowiedzi na czyjeś kiepskie rządy wygrali głosowanie z wielką przewagą nad poprzednikami. Dzielący Ludność niemal na pół spór między „”demokratami” i „oszołomami” oznaczy nasze życie polityczne na długo.

Tematami przewodnimi „debaty publicznej” ostatnich tygodni są:

1.       Polska w ruinie

2.       Trybunał Konstytucyjny

3.       Kaczyński jako sprawca „ścichapęczny”;

4.       Budżet zagrożony obietnicami zwycięzców;

5.       Ponura trójca w kluczowych węzłach Państwa;

Polska w ruinie

Ustępująca formacja wytacza armaty statystyczne na obronę Transformacji i 8-letnich rządów, ja zaś stawiam pytanie, czy lawinowo rosnące zadłużenia wszelkie, lawinowa emigracja zarobkowa, utrata kontroli nad strategicznymi branżami gospodarczymi, wiodąca rola „wielkogabarytowych” marek globalnych, krzyczące zewsząd tabliczki informujące o wsparciu UE, porażka NFZ – to dowód na rozkwit czy na upadek.

Trybunał konstytucyjny

Wszyscy ostatnio są prawnikami i z arbitralną swadą komentują grę proceduralną, w której nawet najtęższe głowy różnią się w wykładniach. Oczywiście, coraz bardziej w niepamięć odchodzi zastanawiająca koincydencja majowej zmiany na urzędzie Prezydenta RP z czerwcowym zamachem na legislację związaną z Trybunałem: nie chodzi o piaskownicowe „oni zaczęli”, tylko na polityczną istotę bitwy o Trybunał.

Kaczyński spiskujący

Zanim Jarosław Kaczyński rozsiadł się w foteliku reżysera, podobnie działał Wałęsa (nie starując do Parlamentu i stemplując fotką słuszne kandydatury), Aleksander Kwaśniewski, Marian Krzaklewski. Mówimy zatem o politycznym obyczaju, a nie o „strachu przed wyjściem na czoło”. Poza tym mało do mnie przemawia teza o tym, że Jarosław trzyma za twarz Dudę: raczej mamy do czynienia ze świadomą swojego zadania grupą polityków którą Kaczyński spaja. Duda ryzykuje przyszłość i na bierząco jest opluwany na własny rachunek.

Budżet na skraju

Trzeba daleko posuniętej hipokryzji, by podpowiadać „elektoratowi”, że oto realizacja kilku obietnic wyborczych spowoduje katastrofę budżetową, w sytuacji, kiedy od lat w środku Warszawy kręcą się w tempie dającym do myślenia cyferki pokazujące, że nasz dług publiczny wynosi ponad bilion złotych, a ustępujemy jedynie takim bankrutom jak USA, Francja i symboliczna już Grecja (Rosja trzyma się całkiem nieźle).

Ponura trójca

Delfin, Kamiński i Macierewicz – to osoby mające wizerunek demoniczny, na który zresztą zasłużyły. W uproszczeniu ich działalność polega na tym, że z przesłanek słusznych (odpowiednio: korupcja, sitwiarstwo, bałagan w Państwie) wywiedli oni uprzedzający osąd o winie (odpowiednio: aferzyści, układ, zamachowcy). Przesłanki są łatwe w dowodzeniu, ich przełożenie na konkretne wnioski i decyzje – jest co najmniej dyskusyjne.

Coś mi się widzi, że po dzisiejszej i jutrzejszej manifestacji pozostanie w szerokiej opinii wrażenie, że to Wygrani 2015 niszczą Polskę ekonomicznie i ustrojowo. I jeśli tak będzie – to Przegrani 2015 już mogą świętować. Wielka ściema się udaje.*             *             *

Aż zobaczyli ilu ich – śpiewał Kaczmarski. Uczestnictwo w imprezie masowej uduchowia zawsze i na długo. Petru najwyraźniej ukradł formacji patriotycznej flagi i hymn. Już nikt nie powie automatycznie, że hymn i flaga to atrybut „nazioli i kiboli”.

Mam całkiem jasne wrażenie, że w Polsce przygotowywany jest Wielki Projekt Wymiany Nomenklatury. Czyli zastąpienia kilkuset tysięcy osób zorganizowanych wokół projektu wciąż uważanego za transformacyjno-modernizacyjny, a będącego w swej istocie kolonizacją Polski (i krajów Europy Środkowej).

Po sformułowaniu tego powyższego zdania cała zabawa z KOD-em wydaje mi się bardziej zrozumiała. Stoją za nią interesy tej części gospodarki i polityki, która jest „ogrodem pełnym kiści”: każdy „nomenklaturszczyk” trzyma bowiem „blat” z konkretną grupą beneficjentów. Pisałem już o tym.

Jan Herman
12.12.2015

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Przez okres ostatnich dwóch lat, z różną intensywnością, na ogół jednak raz w tygodniu, publikowałem na łamach gazety Trybuna materiały publicystyczne, eseje i komentarze w ramach cyklu My Socjaliści. Obejmowały one szeroki wachlarz  problemów, choć założeniem moim było ukazanie otaczającej nas rzeczywistości społeczno-politycznej poprzez doświadczenia i wartości ideowe polskich socjalistów. Sytuacja ta była konsekwencją mojego zaangażowania w działalność w ruchu socjalistycznym, szczególnie w ramach PPS a także aktywną, prowadzoną od lat działalność dziennikarską i publicystyczną na łamach wielu pism i w Internecie.

Więcej …
 

Niewiele  jest w polskiej historii osób tak bardzo zasłużonych i zapomnianych jednocześnie. Jego życiorys to gotowy scenariusz na serial telewizyjny. Jan Józef Lipski, bohater biografii Łukasza Garbala, doczekał się w końcu kompletnej monografii.

Więcej …
 

W dzisiejszych czasach coraz trudniej o pasjonującą powieść poświęconą ludziom lewicy. Dosyć często pomija się ich wkład w kształtowanie polskiej państwowości czy w walkę o sprawiedliwość społeczną. Szablonowo traktuje się ich losy, wpisując w obowiązującą narrację.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 20 gości 

Statystyka

Odsłon : 4870600

Więcej …
 

Więcej …
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej …

Temat dnia

W poszukiwaniu męża stanu

Nie napawają optymizmem badania dotyczące wyłonienia liderów opozycji w Polsce. Aż 41,2 proc. Polaków przyznało, że nie są w stanie wskazać lidera opozycji. Z polityków, którzy pojawili się w zestawieniu, najwięcej głosów (12,1 proc.) zdobył prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz – to wynik sondażu SW Research dla portalu rp.pl. Chociaż zdecydowanie największą partią opozycyjną w Sejmie jest Platforma Obywatelska, Polacy nie docenili szefa tego ugrupowania.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 9 listopada 2019 roku w warszawskiej siedzibie PPS odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Naczelnej PPS poświęcone bieżącej sytuacji politycznej po wyborach do parlamentu oraz przygotowaniu do posiedzenia Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 8 listopada 2019 roku w Klubie Księgarza  w Warszawie odbyła się promocja nowej książki Andrzeja Ziemskiego „Rewolucja Konstytucyjna”, która ukazała się w październiku. Promocję organizowali: „Porozumienie Socjalistów” i Wydawnictwo „Kto jest Kim”.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2019 roku jak podała PAP, obradowała w Warszawie Rada Krajowa SLD. Przyjęto postanowienia m.in. w sprawie organizacji Klubu Parlamentarnego Lewica.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2019 roku w Warszawie z inicjatywy Porozumienia Socjalistów, przedstawiciele organizacji i partii lewicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego z okazji 101 rocznicy powołania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, którego premierem został socjalista, przewodniczący PPS-D Galicji – Ignacy Daszyński.

Więcej …
 

W dniu 6 listopada 2019 roku w Lublinie odbyło się sympozjum naukowe „101 lat niepodległości Polski” z udziałem licznego grona naukowców, studentów i działaczy lewicy.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2019 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Zarządu Porozumienia Socjalistów. Stowarzyszenie kontynuuje działalność Ruchu Społecznego „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”, które zostało zarejestrowane wiosną 2004 roku.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2019 roku w Warszawie odbyło się statutowe, comiesięczne zebranie Koła PPS Warszawa-Śródmieście. Tematem zebrania była wstępna ocena sytuacji politycznej po wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

Biuro Prasowe PPS opublikowało w dniu 16 października 2019 roku informację na temat udziału PPS w wyborach parlamentarnych 2019.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 14 października 2019 roku oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019. W Sejmie Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 235 mandatów (43,59 procent głosów); Koalicja Obywatelska - 134 mandaty (27,40 procent głosów); SLD - 49 mandatów (12,56 procent głosów);

Więcej …
 

W dniu 11 października 2019 roku w Warszawie Porozumienie Socjalistów zorganizowało konferencję naukową z okazji 70. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej oraz 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Chinami a Polską.
W części oficjalnej konferencji wystąpili: ambasador nadzwyczajny i pełnomocny ChRL w Polsce, JE Liu Guangyuan oraz poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Bogusław Liberadzki.

Więcej …
 

Jak podała PAP, w dniu 5 października 2019 roku odbyła się Konwencja Lewicy w Katowicach. Wziął w niej udział m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Więcej …
 

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych ma nowego Przewodniczącego. W dniu 25 września 2019 roku głosami członków Rady OPZZ został nim Andrzej Radzikowski, który do tej pory pełnił funkcje Wiceprzewodniczącego OPZZ.

Więcej …