Jest moc

Ogłoszono dwie sprawy: pierwsza to taka, że oto widzimy pierwszą tak liczną demonstrację nie antyrządową, tylko na rzecz demokracji. To oczywista bzdura, ale bzdurzyć każdy może. Druga to taka, że każda władza ma to do siebie, że chciałaby kontrolować wszystko coraz szerzej i coraz głębiej.
Zacznę od tego, że – sądząc z listy przemawiających podczas „przerw w marszu” – jest to manifestacja Przegranych 2015, oni mają być jej beneficjentami politycznymi i będą eksploatować to wydarzenie dopóki się nie zużyje. I od tego, że na tę naprawdę udaną liczebnie manifestację przyjechali ludzie upojeni ideą obrony demokracji, ale mający konkretne doświadczenie z miast i miasteczek, doświadczenie podpisane konkretnymi, a nie telewizyjnymi nazwiskami i równie konkretnymi sprawami znanymi powszechnie w społecznościach lokalnych. Tu jestem bezradny jako komentator, bo nie wiem, co konkretnie mają na myśli „przyjezdni”, tyle tylko że jakoś nie wypatrzyłem w wypowiedziach, by reprezentowali oni „indignados” czy „wykluczonych”.

Najistotniejszym przesłaniem tej demonstracji jest „eugeniczna” teza o tym, że jednym wolno (przypisane jest wręcz) rządzić nawet wtedy, kiedy owo rządzenie przynosi nienajlepsze skutki, a innym rządzić nie wolno, nawet jeśli w odpowiedzi na czyjeś kiepskie rządy wygrali głosowanie z wielką przewagą nad poprzednikami. Dzielący Ludność niemal na pół spór między „”demokratami” i „oszołomami” oznaczy nasze życie polityczne na długo.

Tematami przewodnimi „debaty publicznej” ostatnich tygodni są:

1.       Polska w ruinie

2.       Trybunał Konstytucyjny

3.       Kaczyński jako sprawca „ścichapęczny”;

4.       Budżet zagrożony obietnicami zwycięzców;

5.       Ponura trójca w kluczowych węzłach Państwa;

Polska w ruinie

Ustępująca formacja wytacza armaty statystyczne na obronę Transformacji i 8-letnich rządów, ja zaś stawiam pytanie, czy lawinowo rosnące zadłużenia wszelkie, lawinowa emigracja zarobkowa, utrata kontroli nad strategicznymi branżami gospodarczymi, wiodąca rola „wielkogabarytowych” marek globalnych, krzyczące zewsząd tabliczki informujące o wsparciu UE, porażka NFZ – to dowód na rozkwit czy na upadek.

Trybunał konstytucyjny

Wszyscy ostatnio są prawnikami i z arbitralną swadą komentują grę proceduralną, w której nawet najtęższe głowy różnią się w wykładniach. Oczywiście, coraz bardziej w niepamięć odchodzi zastanawiająca koincydencja majowej zmiany na urzędzie Prezydenta RP z czerwcowym zamachem na legislację związaną z Trybunałem: nie chodzi o piaskownicowe „oni zaczęli”, tylko na polityczną istotę bitwy o Trybunał.

Kaczyński spiskujący

Zanim Jarosław Kaczyński rozsiadł się w foteliku reżysera, podobnie działał Wałęsa (nie starując do Parlamentu i stemplując fotką słuszne kandydatury), Aleksander Kwaśniewski, Marian Krzaklewski. Mówimy zatem o politycznym obyczaju, a nie o „strachu przed wyjściem na czoło”. Poza tym mało do mnie przemawia teza o tym, że Jarosław trzyma za twarz Dudę: raczej mamy do czynienia ze świadomą swojego zadania grupą polityków którą Kaczyński spaja. Duda ryzykuje przyszłość i na bierząco jest opluwany na własny rachunek.

Budżet na skraju

Trzeba daleko posuniętej hipokryzji, by podpowiadać „elektoratowi”, że oto realizacja kilku obietnic wyborczych spowoduje katastrofę budżetową, w sytuacji, kiedy od lat w środku Warszawy kręcą się w tempie dającym do myślenia cyferki pokazujące, że nasz dług publiczny wynosi ponad bilion złotych, a ustępujemy jedynie takim bankrutom jak USA, Francja i symboliczna już Grecja (Rosja trzyma się całkiem nieźle).

Ponura trójca

Delfin, Kamiński i Macierewicz – to osoby mające wizerunek demoniczny, na który zresztą zasłużyły. W uproszczeniu ich działalność polega na tym, że z przesłanek słusznych (odpowiednio: korupcja, sitwiarstwo, bałagan w Państwie) wywiedli oni uprzedzający osąd o winie (odpowiednio: aferzyści, układ, zamachowcy). Przesłanki są łatwe w dowodzeniu, ich przełożenie na konkretne wnioski i decyzje – jest co najmniej dyskusyjne.

Coś mi się widzi, że po dzisiejszej i jutrzejszej manifestacji pozostanie w szerokiej opinii wrażenie, że to Wygrani 2015 niszczą Polskę ekonomicznie i ustrojowo. I jeśli tak będzie – to Przegrani 2015 już mogą świętować. Wielka ściema się udaje.*             *             *

Aż zobaczyli ilu ich – śpiewał Kaczmarski. Uczestnictwo w imprezie masowej uduchowia zawsze i na długo. Petru najwyraźniej ukradł formacji patriotycznej flagi i hymn. Już nikt nie powie automatycznie, że hymn i flaga to atrybut „nazioli i kiboli”.

Mam całkiem jasne wrażenie, że w Polsce przygotowywany jest Wielki Projekt Wymiany Nomenklatury. Czyli zastąpienia kilkuset tysięcy osób zorganizowanych wokół projektu wciąż uważanego za transformacyjno-modernizacyjny, a będącego w swej istocie kolonizacją Polski (i krajów Europy Środkowej).

Po sformułowaniu tego powyższego zdania cała zabawa z KOD-em wydaje mi się bardziej zrozumiała. Stoją za nią interesy tej części gospodarki i polityki, która jest „ogrodem pełnym kiści”: każdy „nomenklaturszczyk” trzyma bowiem „blat” z konkretną grupą beneficjentów. Pisałem już o tym.

Jan Herman
12.12.2015

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Niewiele  jest w polskiej historii osób tak bardzo zasłużonych i zapomnianych jednocześnie. Jego życiorys to gotowy scenariusz na serial telewizyjny. Jan Józef Lipski, bohater biografii Łukasza Garbala, doczekał się w końcu kompletnej monografii.

Więcej …
 

W dzisiejszych czasach coraz trudniej o pasjonującą powieść poświęconą ludziom lewicy. Dosyć często pomija się ich wkład w kształtowanie polskiej państwowości czy w walkę o sprawiedliwość społeczną. Szablonowo traktuje się ich losy, wpisując w obowiązującą narrację.

Więcej …
 

Książka amb. Sylwestra Szafarza pt.: „Ewolucja BRICS” - to pierwsze na polskim forum publicznym opracowanie dotyczące tej wielkiej organizacji gospodarczej i politycznej zrzeszającej już pięć państw i współpracującej z większością krajów rozwijających się, a także z takimi mocarstwami jak USA, Niemcy, Francja czy W. Brytania oraz z wieloma organizacjami międzynarodowymi.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 40 gości 

Statystyka

Odsłon : 4735751

Więcej …
 

Więcej …
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej …

Temat dnia

Konstytucja – zasada sprawiedliwości społecznej

Wyrażony w art. 2 aktualnie obowiązującej Konstytucji RP zapis, zgodnie z którym Rzeczpospolita  jest  demokratycznym  państwem  prawnym,  urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej,  zawiera istotną normę prawną państwa sprawiedliwości społecznej.  Ma ona charakter nadrzędny w  stosunku  do  innych  zasad  systemu  prawnego.  Wynika  to  z  wagi  zawartej w niej  treści  oraz  doniosłości  dla  całego systemu  prawnego.

Więcej …

Na lewicy

W Warszawie w dniu 20 lipca 2019 roku odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Podjęto temat udziału PPS w wyborach parlamentarnych jesienią 2019 roku.

Więcej …
 

W dniu 20 lipca 2019 roku w Warszawie odbyła się konferencja „Rzeczpospolita Polska – Fakty i mity 1944–2019”. Konferencja została zorganizowana z okazji 75 rocznicy powstania Rzeczpospolitej Polskiej. Organizatorami byli: Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka, Unia Pracy oraz Polska Partia Socjalistyczna.

Więcej …
 

Prezydium Porozumienia Socjalistów wydało w dniu 18 lipca 2019 roku w godzinach rannych oświadczenie dotyczące koalicji partii i ugrupowań lewicy na najbliższe wybory parlamentarne.

Więcej …
 

Z udziałem ponad stu osób, w dniu 10 lipca 2019 roku, w warszawskim Klubie Księgarza odbyła się promocja wydanej ostatnio przez Wydawnictwo „Kto jest Kim” książki Sylwestra Szafarza „Ewolucja BRICS”.

Więcej …
 

W dniu 13 lipca 2019 roku prof. Tadeusz Iwiński, przedstawiciel SLD, obecny na uroczystościach rocznicowych rządzącej w Hiszpanii Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) napisał:

Więcej …
 

W dniu 29 czerwca 2019 roku odbyło się na terenie całego kraju w organizacjach Sojuszu Lewicy Demokratycznej referendum poświęcone formie uczestnictwa partii w wyborach parlamentarnych w październiku.

Więcej …
 

W dniu 28 czerwca 2019 roku w Warszawie odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Ruchu Społecznego „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”. Powodem zwołania zebrania wszystkich członków stowarzyszenia były przygotowania do wyborów parlamentarnych, szczególnie ważne dla całej lewicy w świetle zarysowującego się od 2015 roku kryzysu na tle programowym i ideowym.

Więcej …
 

W dniu 15 czerwca 2019 roku Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej zebrała się na posiedzeniu wyjazdowym w Łodzi. Zebranie miało miejsce w siedzibie łódzkiego Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Więcej …
 

Jak podało Biuro Prasowe OPZZ, w dniu 11 czerwca 2019 roku odbyło się posiedzenie prezydium OPZZ. Na początku posiedzenia uczczono minutą ciszy zmarłego w dniu 24 maja br. Ś.P. Jana Guza Przewodniczącego OPZZ i zmarłego w dniu 5 czerwca br. Ś.P. Stanisława Grabowskiego przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Przemysłu i Handlu „Farmacja”.

Więcej …
 

W dniu 9 czerwca 2019 roku odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej z udziałem nowowybranych przedstawicieli SLD do Parlamentu Europejskiego oraz kilkunastu ugrupowań lewicowych, które wcześniej uczestniczyły w koalicji SLD – Lewica Razem.

Więcej …
 

W dniu 5 czerwca 2019 roku w Warszawie odbyła się robocza narada Porozumienie Socjalistów dotycząca aktualnej sytuacji politycznej po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dokonano oceny sytuacji politycznej przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w Polsce.

Więcej …
 

W dniu 3 czerwca 2019 roku w Warszawie z inicjatywy dwóch fundacji byłych prezydentów RP Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego, po 30 latach od obrad Okrągłego Stołu i wyborów 4 czerwca, odbyła się  konferencja "Dialog, Kompromis, Porozumienie".

Więcej …