6 lat

Mija 6 lat od największej katastrofy lotniczej w historii Polski, w której zginęła część politycznej elity kraju z prezydentem na czele. Mimo upływu czasu do wyjaśnienia prawdziwych przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem jest dalej, niż bliżej. Nadal materiał dowodowy i jego interpretacje stanowią paliwo podtrzymujące polityczną wojnę w skali krajowej, z poważnymi odpryskami międzynarodowymi.


Spór polityczny w kraju dotyczący kilku głównych problemów współczesności przybrał na temperaturze po ostatnich wyborach parlamentarnych i ogniskuje się on w zasadzie w obszarze działań obozu posierpniowego, a jego głównym przesłaniem jest wizja ustrojowa i miejsce Polski we współczesnym świecie.
Dziś po 6 latach, kiedy pamięć zawodzi, decydującą w społeczeństwie rolę odgrywają symbole i stereotypy. Operacje propagandowe prowadzone dziś na żywej tkance społecznej, to nic innego, jak gry elit o odpowiedzialność za tamto zdarzenie, które wyeliminowało z grona żywych 96 obywateli Rzeczpospolitej. Zdarzenie to niebywałe, niespotykane w historii najnowszej.
Nie ulega wątpliwości, że wymaga ono wyjaśnienia i przedstawienia społeczeństwu prawdy o tym wydarzeniu, bez względu na to, jaka ona będzie.  Dziś w poszukiwaniu tej prawdy jesteśmy pomiędzy dwoma skrajnymi opiniami, częściowo potwierdzonymi dowodami, lub interpretacjami. To z jednej strony zamach, z drugiej zaniedbanie i brak profesjonalizmu.
Cały czas pojawia się pytanie, czy zawiodło państwo, czy jego elity? Odpowiedzi na to pytanie prezentowane w dniu rocznicy, nie są jednoznaczne. Z jednej strony widać bowiem, że państwo już w kilka miesięcy po katastrofie otrząsnęło się z zamieszania i kontynuowało normalne działania, idąc utartym szlakiem. Patrząc z drugiej strony widać wyraźnie, że państwo nie umiało lub nie chciało wyciągnąć z tego wydarzenia daleko idących wniosków, co zaowocowało nowymi rozdaniami wyborczymi. Rządzący ponieśli daleko idące konsekwencje, tracąc władzę.
Gorzej jest z naszymi elitami – miały one wpływ i obarczone są odpowiedzialnością za przygotowania i przebieg tragicznego lotu do Smoleńska. Dotyczy to obydwu stron współczesnego konfliktu politycznego. Naiwnością i grzechem byłoby nie pamiętać, że konkurencyjne działania pomiędzy dwoma kancelariami, a więc i dwoma spierającymi się elitami postsolidarnościowymi, doprowadziły do stanu braku jednolitego podejścia państwa do problemu pamięci o ofiarach mordu katyńskiego i kształtu naszej polityki wschodniej, a w ogóle polityki zagranicznej.
Trauma po katastrofie smoleńskiej wśród ludzi elit politycznych pozostała i nie widać, aby uległa osłabieniu po ostatnich wyborach parlamentarnych. To złe zjawisko ma wpływ na stan państwa, kształt polityki, jednoznaczność przekazu – szczególnie na użytek międzynarodowy. W Polsce od 6 lat trwa wojna o odpowiedzialność za kierunek rozwoju – nieudaną transformację i tragiczną katastrofę.
Piszę tak wyraźnie o elitach, bowiem obydwa przedmioty sporu interesują stosunkowo małą część społeczeństwa. Z opublikowanych badań wynika, że tylko kilkanaście procent obywateli zamierzało uczcić rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Dziś można z dużym prawdopodobieństwem powiedzieć, że pewnej części elit, ale także i części społeczeństwa wersja o zamachu smoleńskim jest potrzebna z przyczyn psychologicznych. O wiele łatwiej bowiem pogodzić się z zamachem ze strony wrogiej Rosji, niż z tragiczną, bezsensowną katastrofą lotniczą, wynikającą z niedbalstwa aparatu władzy, służb i państwa.
Zwrócił na to uwagę przy okazji obchodów tragicznej rocznicy prezydent Andrzej Duda.  Powiedział on m.in.: Zwracam się dziś do wszystkich z apelem: wybaczmy. Wybaczmy to wszystko sobie wzajemnie. Wszystkie niepotrzebne, a przede wszystkim niesprawiedliwe słowa, wszystkie te gorszące zachowania, wszystkie także i momenty poniżenia…  Tragedia smoleńska, to co się przed nią działo i po niej, była wielkim, dramatycznym świadectwem bylejakości naszego państwa, złego rządzenia, błędów, wszystkiego tego, co w Polsce nigdy zdarzyć się nie powinno". Zaznaczył, że wielkim zadaniem narodu, ale przede wszystkim ludzi władzy, nie tylko centralnej, jest budowanie Polski rzetelnej, uczciwej i dobrze zarządzanej. – Niezgoda na bylejakość. Fachowość i uczciwość to wielkie zadania, którym ludzie władzy muszą sprostać i w których polskie społeczeństwo, polscy wyborcy powinni ich rzetelnie rozliczać – stwierdził.
Po ostatnich wyborach utarła się praktyka, że „zwycięzca bierze wszystko”. Wydaje się, że w naszej europejskiej kulturze i doświadczeniach ostatniego ćwierćwiecza wykształtował się taki model rządzenia, że demokracja to również prawa mniejszości. Dziś tego nie widać, a organizm społeczny jest jednak bardzo wrażliwy na rozziew teorii i praktyki politycznej. Tym bardziej, że wynik wyborczy – 19 procent zwycięskiego ugrupowania daje stosunkowo słaby mandat do rządzenia.
Konkludując trzeba stwierdzić, że zadaniem obecnej ekipy władzy jest doprowadzenie do końca wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej, wskazując na wszystkie fakty, które doprowadziły do niej. Zadaniem jest wdrożenie procedur prawnych mających na celu osądzenie odpowiedzialnych za tę tragedię.
Widzę jednak pewien pojawiający się niebezpieczny element – pośpiech. Niektórzy politycy obozu władzy już wskazują prawdziwe przyczyny katastrofy, choć eksperci nie opublikowali swoich raportów, inni wskazują już winnych, a zapowiedziany przez jeszcze innych Trybunał Stanu i kara śmierci dla byłego premiera, ogłoszone publicznie, zaczynają zakrawać na prowokację lub głupotę.
Towarzyszą tym zjawiskom w polityce usłużni dziennikarze, którzy odpowiednio nakręcają nastroje.
Idziemy jako kraj i jako społeczeństwo w złym kierunku – nie jest nam potrzebny konflikt wewnętrzny, a zaczyna on dziś przybierać rozmiary „zimnej wojny domowej”. Być może w założeniach elity rządzącej tzw. zarządzanie poprzez kryzys ma swoje dobre strony i jest skuteczne, jestem jednak przeciw. Żyję już trochę lat i pamiętam, że każda zawierucha uliczna, którą przeżywałem, kończyła się w naszym kraju tragicznie, a jej negatywne skutki trwały wiele lat.

Andrzej Ziemski

 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 

Statystyka

Odsłon : 7265097

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …