„Pogranicze w ogniu”

Zawieszenie małego ruchu granicznego z Rosją miało być tymczasowe, tylko na okres Światowych Dni Młodzieży oraz Szczytu NATO. Tymczasem nie został odwieszony z przyczyn politycznych, na czym tracą polscy przedsiębiorcy z najuboższego regionu.
Przy rosyjskiej granicy od zawsze kwitł handel. Korzystały na tym obie strony, polscy przedsiębiorcy, którzy sprzedawali swoje towary oraz rosyjscy klienci, którzy cenili polskie produkty.  Po Światowych Dniach Młodzieży i szczycie NATO wszystko miało wrócić do normy. Odwieszono mały ruch graniczny z Ukrainą, który również był zawieszony. Rząd „dobrej zmiany” argumentuje to nadal względami bezpieczeństwa. Nie wyjaśnia jednak, czym konkretnie Rosja zagraża Polsce, poza uprzedzeniami i rusofobiczną retoryką, tak powszechną wśród polskich elit. Szef MSW Mariusz Błaszczak uważa, że taka sytuacja będzie miała miejsce do czasu, aż „nie zmieni się sytuacja w Rosji”. W domyśle chodzi o to, że Władimir Putin powinien podać się do dymisji a Rosja przyjąć polską wizję historii. Fantazja zawsze była mocną cechą polskiej prawicy.
Podczas obrad NATO strona rosyjska wypowiadała się agresywnie wobec Polski - twierdzi minister Mariusz Błaszczak. Dorzuca przy tym, że obwód kaliningradzki jest zmilitaryzowany, ponieważ gubernatorem został polityk z bliskiego otoczenia Władimira Putina. To rzeczywiście skandal, że rosyjski prezydent dopuścił się takiego aktu. Zastanawiające, czy wojewodami w Polsce są osoby odległe ideowo i towarzysko od Jarosława Kaczyńskiego i jego środowiska politycznego. Obóz PiS wolałby zapewne, aby na stanowisku gubernatora był ktoś wskazany przez władze w Warszawie. Władimir Putin po raz kolejny zagrał nam wszystkim na nosie.
Oburzenia nie kryją lokalni politycy oraz przedsiębiorcy, którzy żyją z handlu. Każdy przygraniczny region w kraju korzysta ze swojego położenia. Nieszczęście mieszkańców części Pomorza oraz Warmii i Mazur polega na tym, że władza używa strachu przed Rosją, jako swoistego spoiwa. Nic tak bowiem nie łączy, jak strach przed wrogiem zewnętrznym. Starosta braniewski Leszek Dziąg już zapowiedział zbiórkę podpisów, mającą na celu o odwieszeniu małego ruchu granicznego z Rosją. – Na sercu leży mi zachowanie tej szansy, jaką daje przygraniczne położenie Braniewa — mówi. Mamy wszyscy za sobą kilka lat pracy nad przekonywaniem rosyjskich sąsiadów, że nasza żywność jest smaczniejsza i tańsza od rosyjskiej, a usługi świadczone w Braniewie tańsze, szybsze i wyjątkowo solidne. Odnieśliśmy sukces. Nie możemy teraz tego zmarnować.
Z kolei Burmistrz Braniewa Monika Trzcińska  informuje, że w jej rejonie liczbę rosyjskich podróżnych ocenia się na milion trzysta tysięcy rocznie  Niech każdy zostawi złotówkę - powiada pani burmistrz. Wiadomo, że nie zostawi złotówki, tylko o wiele więcej. Pani burmistrz twierdzi też, że żadnego zagrożenia bezpieczeństwa nikt u niej nie odczuwa. Chyba że chodzi o bezpieczeństwo socjalne. Bezrobocie w tych okolicach znowu podskoczyło do 30 procent. Zawieszenie małego ruchu granicznego z pewnością tej sytuacji nie poprawi. PiS, który kreuje się na partię prorodzinną, skazuje wielu mieszkańców regionu na wegetację, utratę pracy, mniejsze zyski.
W ubiegłym roku Rosjanie wydali w woj. pomorskim i warmińsko-mazurskim 300 mln zł. Jeśli jednak przyjąć na serio argument szefa MSW, że chodzi o bezpieczeństwo, to wątpliwe, aby szlaban uchronił nasz kraj przed ewentualną rosyjską inwazją. Podobnie sprawa miała się z motocyklistami. „Nocne Wilki”, których przejazd przez polskie terytorium okazał się zagrożeniem dla bezpieczeństwa państwa. Za dwa lata w Rosji odbędą się Mistrzostwa Świata w piłce nożnej. Jeśli sprawa nie zostanie uregulowana, to polscy obywatele mogą napotkać na wielkie trudności, aby obejrzeć Mundial z bliska, narażamy się bowiem na reperkusje. Polska jest dziś w Rosji postrzegana jako wróg. Ze smutkiem należy stwierdzić, że ciężko sobie na to zasłużyła. Mały ruch graniczny był wielkim plusem dla zwykłych ludzi, dla obywateli, przedsiębiorstw, dla wszystkich. Cała sztuka polityki polega na tym, żeby najlepiej w ogóle nie mieć wrogów, a jeżeli już, to nie wśród sąsiadów czy bliskich partnerów, a najlepiej gdzieś daleko.
Jarosław Kaczyński zapowiedział swego czasu powstanie Budapesztu w Warszawie. Victor Orban jest dla dużej części polskiej prawicy idolem, symbolem rozgromienia postkomunistów. Jednak przy całym dystansie wobec niego i systemu, który stworzył, cechuje go racjonalna postawa wobec Rosji, nienaznaczona piętnem rosyjskich fobii. Pragmatyczna polityka wobec Rosji powinna być polską racją stanu. To wymaga jednak swoistego przewartościowania świadomości, być może nawet zmianę elit. Straszenie Rosją nadal jest w Polsce w cenie, ze zgubą dla nas samych. 
Idol narodowej młodzieży, Roman Dmowski,  powiedział kiedyś, że „Wielu Polaków bardziej nienawidzi Rosję niż kocha Polskę”. Jakież to aktualne.

Przemysław Prekiel

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 23 gości 

Statystyka

Odsłon : 7242067

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …