Do Rady Dialogu i Porozumienia Lewicy

Lewica na II Kongresie Polskiej Lewicy zadeklarowała wolę współpracy na rzecz budowy samorządnego społeczeństwa obywatelskiego oraz określiła kierunki działań. Wyrażając wolę współpracy powołała Radę Dialogu I Porozumienia Lewicy.

II Kongres Polskiej Lewicy nie odpowiedział na pytania:
- Co będzie robić lewica, żeby realizować zadeklarowane kierunki działań?
- Jak zorganizować współpracę organizacji lewicowych?
- Jak uzyskać większość w parlamencie i samorządach, potrzebną do wprowadzenia zmian w prawie oraz w organizacjach państwowych, samorządowych i gospodarczych, koniecznych do realizacji zadeklarowanych kierunków działań?

Uczestnicy Kongresu:
- Wolę współpracy wyrazili wielką frekwencją na otwarciu Kongresu.
- Przebieg Kongresu i proponowane działania ocenili małą frekwencją na podsumowaniu Kongresu.
- Z Deklaracją zapoznało się i przyjęło ją przez aklamację, kilka % Uczestników Kongresu, nie upoważnionych przez swoje organizacje. Jednocześnie,  potwierdzając powszechnym aplauzem, że największym zagrożeniem są międzynarodowe korporacje. Nasuwa się pytanie: Dlaczego?

Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że nawiązywanie współpracy tylko na szczeblu centralnym, nie przyniosło pozytywnych efektów. Szczególnie, przed wyborami do samorządów, konieczna jest współpraca na wszystkich szczeblach.
Obserwując poparcie społeczne różnych partii, ruchów i ugrupowań w różnych krajach, można zauważyć, że największe poparcie mają te organizacje, które są antysystemowe i prospołeczne. W krajach tych powszechnym systemem jest kapitalizm, oparty na wyzysku, za przyzwoleniem społecznym, ze strachu przed bezrobociem i wykluczeniem społecznym.
Polska Lewica jest prospołeczna, ale nie jest antykapitalistyczna i ma odpowiednie do tego poparcie. W podobnej sytuacji jest cała socjaldemokracja.

Społeczeństwa oczekują od Lewicy Nowego Otwarcia. Oczekują dążenia Lewicy do udoskonalenia systemu społeczno gospodarczego, na taki, który zapewni bezpieczne i godne warunki życia i pracy wszystkich obywateli, a w tym:
1. Wolność od wszelkich dyskryminacji, wyzysku, bezrobocia, nędzy i bezdomności.
2. Sprawiedliwy, powszechny dostęp do: godnej i bezpiecznej pracy, mieszkania, nauki, opieki zdrowotnej, wymiaru sprawiedliwości, kultury i wypoczynku oraz świadczeń społecznych dla ludzi niezdolnych do pracy.
Taka powinna być polityka Lewicy.

Polityką Lewicy można nazwać ogół wspólnych zamierzeń i ukierunkowanie organizacji lewicowych, formalnie wyrażone przez najwyższe kierownictwo, jakim w przypadku lewicy jest Kongres; używając terminologii międzynarodowej, według Normy ISO 9000.

Art. 2. Konstytucji stanowi: Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej.
A jaka jest rzeczywistość? Obecny ustrój w Polsce cechuje autorytarna władza jednej partii i autorytarne zarządzanie kapitalistycznymi organizacjami gospodarczymi, przez ich właścicieli, lub zarządy powołane przez nich, działające w ich interesie. Zyski tych organizacji, osiągane kosztem Klientów, Pracowników oraz często, okolicznych Mieszkańców, dzielone są między Władzę i Właścicieli – Kapitalistów, z pominięciem ich twórców: Pracowników i Kierownictwa organizacji. Podobnie zarządzane są organizacje gospodarcze w innych krajach w Europie. W takich warunkach żyją i pracują Pracownicy.
Lewica może to zmienić przez zmianę kapitalizmu na system sprawiedliwy, humanitarny i efektywny. Zgodnie z Art. 20 Konstytucji, takim systemem, jest Społeczna Gospodarka Rynkowa.

Lewica w Polsce może umocnić swoją pozycję, nie tylko gadając, tak jak do tej pory, ale podejmując działania zgodne z Konstytucją oraz potrzebne i oczekiwane przez bardzo wielu obywateli. Największa grupa społeczna w Polsce to ponad 14 milionów Pracowników + ich rodziny.
Lewica  powinna zapewnić Pracowników, że w Polskiej Społecznej Gospodarce Rynkowej, Samorządy Pracownicze uzyskają, podobne  jak w Polskiej Demokracji Ludowej, prawa:
- Do określonej części zysku organizacji i jego podziału na fundusze dla Pracowników: socjalny, mieszkaniowy i nagród oraz do ustalania regulaminów podziału nagród z zysku, zwanych 13 pensją, w tym, dla Kierownictwa. Będzie to zachęta Pracowników i Kierownictwa do efektywnej działalności.
- Opiniowania kandydatów na stanowiska Kierownictwa organizacji i wyrażania zgody na ich powołanie. Kierownictwa takie będą zarządzały organizacją uwzględniając także potrzeby pracowników, co zapobiegnie wielu konfliktom.
- Kontroli i doradzania Kierownictwu. Zachęci to Pracowników do inicjatyw i zwiększy ich wykorzystanie.
- Opiniowania i wyrażania zgody na zatwierdzanie regulaminów pracy, premiowania, nagród i wyróżnień pracowników. Umożliwi to kompromisy, które zapobiegną wielu konfliktom.
- Powoływania Społecznych Inspektorów Pracy, posiadających potrzebne uprawnienia. Pozwoli to skutecznie ciągle kontrolować wszystkie miejsca pracy i zapobiegnie wielu wypadkom przy pracy.

Uprawnienia takie zmienią sytuację Pracowników, z przedmiotów zarządzania na podmioty, a  zarządzane autorytarnie organizacje gospodarcze przekształcą się w demokratyczne, Społeczne Organizacje Gospodarcze.
Kierownictwa Społecznych Organizacji Gospodarczych będą powoływane po wyrażeniu zgody przez przedstawicieli grup społecznych, zainteresowanych efektami społecznymi działania organizacji oraz wysokimi kwalifikacjami i etyką kierownictwa. Będą powoływane za zgodą:
- Władz reprezentujących Użytkowników wyrobów i usług wytwarzanych przez organizację oraz okolicznych Mieszkańców;
- Właścicieli lub reprezentujących ich Rad Nadzorczych;
- Rad Pracowniczych reprezentujących Pracowników.
Każdy z wyżej wymienionych przedstawicieli grup społecznych, w przypadku negatywnej oceny działań Kierownictwa, będzie miał prawo zainicjować konkurs na powołanie nowego Kierownictwa.
Kierownictwa tak powołane będą uwzględniały potrzeby zainteresowanych grup społecznych oraz dążyły do ich twórczej współpracy i kompromisów, we własnym i wspólnym interesie, oraz do unikania walk między nimi. Działania te będą zbieżne z działaniami Lewicy.
Intencje i cele Kierownictw Społecznych Organizacji Gospodarczych spowodują, że prawo i organy, chroniące zainteresowane grupy społeczne przed wyzyskiem przez Właścicieli, obecnie bardzo rozbudowane i dalej rozwijane, będą mogły być znacznie ograniczone. Wiele z nich przestanie być potrzebne w Społecznych Organizacjach Gospodarczych.

Lewica, podejmując taką inicjatywę, zrealizuje swoje podstawowe dążenie do eliminacji wyzysku pracowników i do sprawiedliwości społecznej. Rozszerzy demokrację na organizacje gospodarcze. Uzyska szansę dużego poparcia społecznego, a po wyborach,  wpływu na władze. Pozwoli to na realizację Polityki Lewicy i wielu Programów organizacji lewicowych.
Umożliwi osiąganie bezpiecznych i godnych warunków życia i pracy, przez intensywne rozwijanie: miejsc pracy, nauki, innowacyjności i świadczeń socjalnych: budownictwa mieszkaniowego,kształcenia, ochrony zdrowia, kultury i wypoczynku.
W Społecznych Organizacjach Gospodarczych będą warunki do realizacji Polityki Lewicy a realizować ją będą Kierownictwa i Pracownicy. Opis przykładu takiej działalności w organizacji gospodarczej, w Polskiej Demokracji Ludowej, Autor Władysław Bujwid, dostępny jest przez Internet, w Bibliotece Cyfrowej Politechniki Warszawskiej pod adresem: http://bcpw.bg.pw.edu.pl/dlibra/docmetadata?id=2542

Zachęcam Radę Dialogu I Porozumienia Lewicy do zorganizowania III Kongresu Polskiej Lewicy, na którym Kongres uchwali wspólną Politykę oraz formy współpracy organizacjilewicowych na wszystkich szczeblach,poprzedzonego debatą przedkongresową na temat uchwał Kongresu.
Projekt uchwał Kongresu przedstawiony jest w opracowaniu zatytułowanym: Doskonalenie Systemu Społeczno Gospodarczego. Jest ono oparte o polskie i międzynarodowe doświadczenia oraz zawiera projekty i uzasadnienia:
1. Uchwał Kongresu Polskiej Lewicy, inicjujących Nowe Otwarcie Lewicy.
2. Polskiej Społecznej Gospodarki Rynkowej, zgodnej z Art. 20 Konstytucji.
3. Sposobów jej wprowadzania i wykorzystania w celu zaspokajania potrzeb społecznych.

Opracowanie to przesłałem w dniu 26 maja br. tylko do znanych mi Kierownictw krajowych i terenowych organizacji lewicowych oraz naukowych, związanych z polityką i do Działaczy lewicowych. Dostępne jest również na stronie internetowej Klubu Współczesnej Myśli Politycznej, w zakładce Co piszą inni. Adres internetowy tego opracowania: http://klubwmpg.pomorskie.pl/dokumenty/bujwidds.pdf
W listach do Adresatów, do których wysłałem to opracowanie, zachęcałem do zorganizowania debat przedkongresowych na temat projektów uchwał II Kongresu Polskiej Lewicy. Mieli na to pół roku czasu. Na II Kongresie nie przedstawiono wyników takich debat.
Pozostałe organizacje, biorące udział w II Kongresie, mogły nie znać treści projektów uchwał.

W celu umożliwienia, zorganizowania przed Kongresem, debat we wszystkich organizacjach biorących udział w Kongresie, na temat projektów uchwał III Kongresu Polskiej Lewicy, inicjujących Nowe Otwarcie Lewicy, proponuję Radzie Dialogu I Porozumienia Lewicy przekazanie wszystkim organizacjom, zaproszonym do udziału w III Kongresie:
a. Informacji o wyżej opisanym opracowaniu, zawierającym projekty uchwał Kongresu i ich uzasadnienie, w celu zorganizowania debat na temat uchwał III Kongresu i przesłania wniosków do Rady. Np. informację tą można umieścić na internetowym Forum Debaty.
b. Wniosków zgłaszanych przez organizacje w wyniku debat. Np. umieścić je na internetowym Forum Debaty.
c. Propozycji uchwał III Kongresu, opracowanych w oparciu o wnioski z debat.
d. Zaproszenia na III Kongres Polskiej Lewicy, na którym Kongres uchwali wspólną Politykę Lewicy oraz formy współpracy organizacji lewicowych na wszystkich szczeblach.
Na życzenie Rady, organizacje zgłaszające wnioski z debat mogą delegować upoważnionych przedstawicieli, do pomocy w opracowaniu Propozycji uchwał Kongresu. Uczestnikami III Kongresu powinni być upoważnieni Delegaci organizacji biorących udział w Kongresie.

Z poważaniem i życzeniami skutecznego działania
Władysław Bujwid
Obywatel o poglądach lewicowych, uczestnik II Kongresu

PS. Moje wnioski na II Kongres złożyłem na piśmie w Panelu: Gospodarka i Polityka Społeczna, ponieważ nie zostałem dopuszczony do głosu.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Statystyka

Odsłon : 7263293

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …