Tarcza i po tarczy

Sprawa tarczy antyrakietowej budzi od kilku lat w Polsce i w Europie emocje. Będzie czy nie będzie – zastanawiają się politycy, komentatorzy i zwykli zjadacze chleba pobudzani co chwila doniesieniami mediów. „Financial Times” na swym portalu internetowym napisał, że perspektywa wstrzymania planów rozmieszczenia elementów tarczy antyrakietowej w Polsce i Czechach przez prezydenta Baracka Obamę wystawia te kraje do wiatru.
Po ostatnich doniesieniach mediów na temat wymiany korespondencji pomiędzy prezydentem Obamą a prezydentem Miedwiedziewem opinia publiczna jest przygotowana na to, że tarczy nie będzie. Należy spodziewać się zakulisowego porozumienia pomiędzy dwoma mocarstwami w tej sprawie. USA słabną, wyczerpane kryzysem, wojnami w Iraku i w Afganistanie. Rosja również nie radzi sobie z wielu problemami, ale nie straciła inicjatywy strategicznej. Za cenę uciszenia swego sojusznika – Iranu wygrywa kolejny etap umacniania swego miejsca, jako drugiego bieguna współczesnego świata.
Bez wątpienia nadszedł taki czas, że obydwa mocarstwa skazane są na współpracę, zarówno w dziedzinie bezpieczeństwa, odpowiadają bowiem solidarnie za los ludzkości, jak też w dziedzinie gospodarczej. Tarcza jeszcze niedawno będąca straszakiem w grze pomiędzy mocarstwami, jako spadek po nieudanych koncepcjach Reagana „wojen gwiezdnych” nie stanowi już istotnego czynnika. Zasadniczą sprawą dla mocarstw staje się walka z kryzysem ekonomicznym, który jest wszechogarniający i wymaga wielkich nakładów i globalnego współdziałania.
Głęboko w tej sytuacji muszą zastanowić się nad dalszym postępowaniem nasze polskie elity polityczne. Zaangażowanie ponad miarę w sprawę budowy w Polsce tarczy antyrakietowej podważyło ich wiarygodność i nadszarpnęło autorytet niezbędny do sprawowania władzy. Okazało się, że kalkulacje polityczne czynione szczególnie w środowiskach konserwatywno-liberalnych na pogłębienie współpracy Polski z USA okazały się błędne. Partnerem strategicznym USA faktycznie jest Unia Europejska i Rosja. Polska, której nadano przydomek amerykańskiego „konia trojańskiego” w Europie budzi się dziś z ręką w nocniku. Ciekawe, czy ktoś, szczególnie z otoczenia PiS i prezydenta, będzie miał odwagę powiedzieć prawdę, przeprosić i uderzyć się w piersi.
Oddzielną sprawą pozostaje nasza strategiczna pozycja we współczesnym świecie. Czy nie warto, mając już duże doświadczenia, na nowo przemyśleć cały kompleks naszych narodowych i sojuszniczych interesów. Dawno nie rozmawialiśmy o właściwie rozumianej współcześnie, na początku XXI wieku, polskiej racji stanu.

Andrzej Ziemski
 

Wydanie bieżące

Recenzje

Można być krajem małym, jak Singapur czy Szwajcaria – i znajdować się w czołówce. Można być dużym, jak Brazylia czy Nigeria – i wlec się na końcu.

Więcej …
 

Niniejsza książka powstała jako rezultat głębokiego niepokoju wywołanego rugowaniem filozofii z nauczania na poszczególnych Wydziałach wyższych uczelni. W rezultacie potęguje się warstwa inteligencji o wąskich horyzontach myślowych.

Więcej …
 

Książkę tą Aleksander Kwaśniewski opisuje, że jest fascynująca. Jest opowieścią o dwóch znanych postaciach.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości 

Statystyka

Odsłon : 6478086

Temat dnia

Powstańcy-socjaliści. Walczyli o niepodległą Polskę

Po upadku Warszawy w 1939 roku Polska Partia Socjalistyczna sfingowała swoje rozwiązanie. Przeszliśmy do konspiracji pod nazwą Wolność-Równość-Niepodległość, w późniejszej historii określanej jako PPS-WRN, która od razu podjęła współpracę ze Związkiem Walki Zbrojnej, następcą Służby Zwycięstwa Polski.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 21 lipca 2022 roku z okazji 117. rocznicy stracenia przez władze Rosji carskiej Stefana Okrzei, przedstawiciele Koła Parlamentarnego PPS z sen. Wojciechem Koniecznym – przewodniczącym Rady Naczelnej PPS na czele złożyli kwiaty przed tablicą pamiątkową przy Bramie Straceń Cytadeli.

Więcej …
 

W dniu 4 lipca 2022 roku w Warszawie odbyło się spotkanie promocyjne z okazji wydania nowego numeru „Przeglądu Socjalistycznego”.  Spotkali się autorzy i czytelnicy pisma.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 25 czerwca 2022 roku obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Podczas posiedzenia wysłuchano informacji na temat projektu „Porozumienie partii demokratycznej lewicy”.

Więcej …
 

W dniu 18 czerwca 2022 roku odbyła się konwencja programowa partii Razem. Do jej głównych haseł należały: rynek pracy bez śmieciówek, państwowy program budowy mieszkań, inwestycje publiczne w nowe technologie i atom, oraz prawo do przerywania ciąży.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 17 czerwca 2022 roku odbyło się Walne Zgromadzenie Członków Stowarzyszenia o charakterze sprawozdawczo-wyborczym. Uczestniczyło 18 osób. Sprawozdanie Zarządu Stowarzyszenia objęło okres działalności w latach 2017-2022.

Więcej …
 

Z inicjatywy Komitetu Okręgowego PPS w Płocku odbyło się w dniu 26 maja 2022 roku uroczyste spotkanie w siedzibie Towarzystwa Naukowego Płockiego poświęcone 130-leciu Polskiej Partii Socjalistycznej, które przypada w listopadzie.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 21 maja 2022 roku zebrały się będące w organizacji władze Polskiego Ruchu Lewicowego, które omówiły sytuację polityczno-społeczną w kraju oraz problemy rysujące się na tle konfliktu zbrojnego na Ukrainie.

Więcej …
 

W dniu 21 maja 2022 roku w Warszawie odbyło się spotkanie byłego i aktualnego aktywu ugrupowań lewicowych w związku z 25. rocznicą przyjęcia w ogólnonarodowym referendum Konstytucji III RP.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2022 roku na Placu Grzybowskim w Warszawie odbyły się tradycyjne obchody Święta Pracy organizowane przez Polską Partię Socjalistyczną. Oprócz członków  PPS z Warszawy i Mazowsza uczestniczyli przedstawiciele Unia Pracy, SDPl, Związkowej Alternatywy, Porozumienia Socjalistów, Stowarzyszenia im. Ignacego Daszyńskiego.

Więcej …
 

W dniu 1 maja 2022 roku w Warszawie odbyły się manifestacje pracownicze, które  zorganizowały ugrupowania: Nowa Lewica, Razem i związki zawodowe zrzeszone w OPZZ. W  wiecu i pochodzie, który przeszedł Szlakiem Królewskim uczestniczyli Posłanki i Posłowie Nowej Lewicy i Razem, działacze związkowi, mieszkańcy Warszawy.

Więcej …
 

Prezydium Rady Naczelnej PPS opublikowało po swym posiedzeniu w dniu 24 kwietnia 2022 roku Odezwę Pierwszomajową w roku 2022.
Członkowie PPS obchodzić będą swoje Święto Pracy w Warszawie i wielu ośrodkach miejskich, w których działa Partia.

Więcej …
 

W dniu 2 kwietnia 2022 roku w Warszawie obradowała Rada Naczelna PPS oraz Centralny Sąd Partyjny i Centralna Komisja Rewizyjna PPS. Było to pierwsze spotkanie po odbywającym się przed dwoma tygodniami XLIV Kongresie PPS.

Więcej …