Lewicowa treść, postpolityczna forma?

Pan Michał Syska napisał tekst „Antidotum” czyli postępową odpowiedź na neoliberalną chorobę i jej populistyczne objawy. Na samym początku definiuje populizm jako przekonanie, że rządzące elity zdradziły demokratyczne ideały i reprezentują interesy mniejszości, a nie większości społeczeństwa.


Jest sprawą sporną czy program partii Prawo i Sprawiedliwość jest neoliberalny i czy tekst nie jest spóźniony o 4 lata. Moim zdaniem partyjne elity naprawdę zdradziły, nie tylko w ocenie populistów. Tak, jestem populistą w myśl powyższej definicji. Uważam, że „współczesna władza państwowa jest jedynie komitetem, zarządzającym wspólnymi interesami całej klasy burżuazyjnej”, a więc nie w moim interesie.
Mam nadzieję, że autor postanawiając walczyć z populizmem nie dlatego iż uważa, że rządzące elity realizują demokratyczne ideały w interesie większości społeczeństwa. Autor wprawdzie rozróżnia prawicowy i lewicowy populizm (Syriza i Podemos) ale zwalcza oba.
Po szerokiej krytyce neoliberalnej polityki rozpoczyna się rozdział zatytułowany Kto zaaplikuje antidotum?
Według autora lewica musi jasno zadeklarować, że chce wygrać wybory i sprawować władzę, by zrealizować swój program.  Aby te cele osiągnąć, potrzebuje dwu rzeczy: partii i przywództwa. Według autora potrzebny jest lider(ka), który będzie wiarygodnym nadawcą.
Niestety, brak w tekście jakichkolwiek rozważań na temat wkładu autokratycznie zarządzanych partii w proces wyalienowania się z społeczeństwa i zdrady demokratycznych ideałów. Czy w ogóle można ustanowić demokrację za pomocą jednoosobowego przywództwa? Intuicyjna odpowiedź brzmi „nie” a moja znajomość historii działania, na przykład partii bolszewickiej, potwierdza tę wątpliwość.
Autor podaje dwa przykłady, kiedy lider ruchu politycznego zwyciężył bo firmował swoją osobą ruch polityczny, tymi liderami są: Emmanuel Macron i Sebastiam Kurz. Moim zdaniem te osoby udowadniają błędność koncepcji silnego partyjnego przywódcy jako gwarancji reprezentowania interesów większości społeczeństwa.
Wiemy, że nie da się zbudować partii politycznej bez dużych pieniędzy. Pieniędzy tych nikt nie dostanie od kapitału inaczej niż jako inwestycji, która musi się później zwrócić. A nawet gdyby na fali oburzenia powstała taka partia to potem okazuje się, że miodek jest za słodki i funkcjonariusze partii zdradzają ideały. Dobrze o tym wiedzą ci, którzy protestowali zarówno w USA jak i walczą teraz na francuskich ulicach. Szeroki ruch społeczny nie potrzebuje lidera tylko reprezentanta wobec organów państwa.
Michał Syska sugeruje, że w Polsce może a nawet powinna powstać partia o postpolitycznej formie i lewicowej treści. Wydaje się to bardzo wątpliwe. Takie byt nie występuje w przyrodzie.
Nachalnie proponowany przez Michała Syskę na lidera partii Robert Biedroń jest wprawdzie postpolitycznym celebrytą ale nie głosi lewicowego programu. Lewicowy program musi zawierać krytykę kapitalizmu wobec nieprzekraczalnych granic, które kapitalizm sam wyznacza. Robert Biedroń takich treści nie wnosi do debaty publicznej. Robert Biedroń w ogóle nie nazywa swojego programu lewicowym a progresywnym. Moim zdaniem bazuje na braku rozumienia w społeczeństwie terminu „progresywny”.
Powiem to wyraźnie: Robert Biedroń kusi wyborców obietnicą władzy działającej w imieniu tzw. zwykłych ludzi lecz będzie jedynie aplikował kosmetyczne zmiany do neoliberalnej treści polityki. Robert Biedroń nie proponuje nawet hasła „korekty kapitalizmu”, jaką głosił 1 maja 2012 roku Janusz Palikot.
Praca naukowa poszukująca antidotum na prawicowy populizm powinna zawierać rozważenie alternatywnych propozycji typu: ruch polityczny zarządzany przez sekretariat realizujący wolę kongresów i referendów wewnątrzorganizacyjnych opierający strategię na naukowych podstawach.
Opublikowany tekst nie zasługuje na miano naukowego, to partyjna ulotka firmowana przez Ośrodek Myśli Społecznej im. Ferdynanda Lassalle’a.

Rafał Zieleniewski


Tekst jest dostępny na stronie http://lassalle.org.pl/wp2/wp-content/uploads/2011/06/MS-Antidotum.pdf . Zdania zaznaczone kursywą są cytatami z tekstu „Antidotum”.

 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Statystyka

Odsłon : 7264286

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …