Herman: Życzę Państwu pod choinkę… czy jakoś tak

Jak wiadomo, choinka to jakiś pogański, środkowo-europejski, może nawet alzacki pomysł przeniesiony na grunt obrzędów chrześcijańskich. Ale skoro się przyjęła – to dorzucę zawiniątko od siebie.
Jak wiadomo, ustrój Rzeczpospolitej jest nicowany, jak wszystko w Polsce. Są tacy, którym to się nie podoba z jakiegoś powodu (na przykład z powodu dominacji jednaj kamaryli nad innymi), ale są tez tacy, którzy widzą, że zastępując 30 lat temu ustrój niedoskonały, niesprawdzony – zamontowaliśmy sobie ustrój, niestety, sprawdzony jako z gruntu niesprawiedliwy.
Polityka ma to do siebie, że „wywąchuje” społeczne interesy z całego bukietu i lokuje je na swojej liście priorytetów. Dobra polityka jest jak nowoczesny transatlantyk: staje dziobem tak, by płynąć w optymalnym kierunku, wcześniej używając busoli społecznej dla złapania właściwego kierunku. Ta gorsza polityka stawia na bardzo konkretne interesy mniejszości kosztem większości. I z taką mamy do czynienia od trzydziestu lat, choć i wcześniej nie było najlepiej.
Solidarność – dziś nikt nie chce o tym pamiętać – powstała jako wyraz niezadowolenia z „nienajlepiej”, a nie jako życzenie ustroju antyproletariackiego. Niemniej proletariuszom zabełtano w głowach i poszli za obwiesiami, którzy zlikwidowali prawo pracy, zlikwidowali w ogóle jakiekolwiek prawo, na koniec wywieźli na śmietnik sprawiedliwość. Tylko garstka na tym zyskała i wciąż zyskuje, pozostali wciąż tracą i tracą.
Nicowanie tego ustroju polega na tym, że rzuca się dziadziejącym proletariuszom ochłapy – ja całość bogactwa tak czy owak leży na pokerowym stole dla uprzywilejowanych graczy. Ostatnio – po krótkiej przerwie – dołączyli do nich znów gracze łże-lewicowi. Słowo „lewica” (pisałem już o tym) wróciło do Parlamentu, ale sama lewicowość – jeszcze musi na swoją kolejkę poczekać. A wraz z nią wszyscy poddani dziesiątkom wykluczeń.
Kampania prezydencka – w toku. Zamknie ona „sanację Transformacji” i zafiksuje polski ustrój społeczny, choć sanatorzy –uzdrowiciele sami są w nienajlepszej kondycji.
Dobrze więc byłoby, aby przynajmniej w okresie tej kampanii proletariat – wszystkich wykluczonych niezależnie od skołowacenia dusz, sumień, umysłów i serc – reprezentował w debacie prezydencko-ustrojowej ktoś, komu słowa Lud-Sprawiedliwość-Socjalizm i podobne – kojarzą się z ochroną słabszych i demokracją obywatelską, a nie z propagandowymi łgarstwami wrogimi proletariatowi.
Oby proletariusze – zwłaszcza ci występujący w barwach kibolskich, ludowych czy kruchtowych – spojrzeli we właściwe, pozbawione krzywizn lustro i pojęli, żeśmy wszyscy w jednakim położeniu. Oby samorządność, spółdzielczość i podobne wynalazki ludzkości, korygujące ucisk i niesprawiedliwość – stały się esencją debaty publicznej, np. przy okazji kampanii prezydenckiej.
I tego wam wszystkim życzę,

Jan Herman

Więcej: https://publications.webnode.com/news/zycze-panstwu-pod-choinke-czy-jakos-tak/?fbclid=IwAR11fTwhXg9A2tsIfTGjNgz1POUIH7_un9WFKG7JGYlLDhrLa4FbWcK3Hc8

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 5 gości 

Statystyka

Odsłon : 7275686

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …