Prawda o rurociągu Nord Stream

Większość polityków za polską rację stanu uznaje potępianie rurociągu Nord Stream. Warto o tym powiedzieć kilka słów prawdy. W 2005 r. rząd Jerzego Buzka odrzucił propozycję Rosji budowy przez terytorium Polski rurociągu do Niemiec. Mielibyśmy opłaty za przesył i kontrolę nad rurą.

Rząd AWS rozpętał kampanię antyrosyjską przeciwko budowie rurociągu podnoszą m. in. bzdurne zarzuty o „szpiegowaniu przez rurę”. W tej sytuacji Rosja porozumiała się z Niemcami, a także z innymi krajami w sprawie budowy rurociągu przez Bałtyk. Budowa ruszyła w 2006 r. Budowniczowie rurociągu znów zaprosili Polskę do inwestycji i zbudowanie odnogi rurociągu do Polski. Odrzuciliśmy tę ofertę. Budowa zakończyła się w 2011 r. Powinna nosić imię premiera J. Buzka. To trzeba przypomnieć, gdy mówi się o tej inwestycji.
Inwestycję uznano za udaną i mimo, że Polska i kraje bałtyckie cały czas protestowały przystąpiono do budowy Nord Stream II. Krytycy inwestycji wskazują na możliwość używania dostaw gazu do Niemiec jako instrumentu wywierania nacisku politycznego lub ekonomicznego przez Rosję. Radosław Sikorski porównywał nawet budowę gazociągu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Podważano racjonalność ekonomiczną przedsięwzięcia wskazując na ogromne koszty obsługi i konserwacji gazociągu biegnącego po dnie morza. Mówią to polscy politycy mający dużo mniejsze pojęcie o ekonomicznej racjonalności, niż osoby zarządzające gospodarką Niemiec, którzy chcą mieć dostęp do tańszego gazu. Prawdą jest, że Polska drożej niż Niemcy płaciła za gaz z Rosji (ale taniej niż za gaz z USA), ale wynikało to z umów podpisanych w sytuacji braku współpracy.
Teraz pojawia się ingerencja USA, które chce przejąć rynek Europy dla swojego, droższego gazu „łupkowego”. Polska gorliwie to popiera kupując ten droższy gaz i rezygnując z tańszego. Równocześnie rząd USA nakłada sankcje na firmy z suwerennych krajów, które uczestniczą w budowie Nord Stream II, co jest jawną ingerencją w wolny handel. Ciekawe co byśmy mówili, gdyby Chiny kazały nam przestrzegać sankcji nałożonych na firmy amerykańskie? Z akceptacji prawa silniejszego w przyszłości różni mogą korzystać.
Patrząc na sprawę racjonalnie, bez ideowego zaangażowania, powinniśmy dążyć do połączenia kraju z siecią rurociągów europejskich i korzystać z każdego gazu, który w niej będzie, najlepiej tańszego. To zapewni nam bezpieczeństwo, bo sieć ta pozyskuje gaz z różnych kierunków. Szkodliwą działalnością jest rezygnacja z gazu tańszego na rzecz droższego. To przełoży się na koszt wytworzenia naszych wyrobów przemysłowych. I znów będziemy się dziwić, że Niemcy dominują w gospodarce.

Wiesław Żółtkowski - Facebook

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

Profesor Kaarle Nordenstreng jest znanym medioznawcą fińskim związanym z Uniwersytetem w Tampere. Przez wiele lat pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy z siedzibą w Pradze (IOJ). W ostatnich tygodniach ukazała się opracowana przez niego obszerna monografia  dotycząca historii tej organizacji, ludzi z nią związanych oraz procesów społeczno-politycznych, których była inicjatorem.

Więcej …
 

Nie znam Sławomira W. Malinowskiego, ani mi on brat ani swat, choć tę inteligentną twarz dobrze pamiętam i pozytywnie kojarzę z telewizyjnego ekranu. O Wydawnictwie Impuls wcześniej nie słyszałem – a powinienem był – bo to niszowa oficyna, znana w dużej mierze (choć nie wyłącznie) z literatury pedagogicznej.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 133 gości 

Statystyka

Odsłon : 5582573

Temat dnia

Socjalizm da ludziom szansę

W ciągu ostatnich dwóch lat widać wzrost aktywności młodzieżowych organizacji lewicowych, w tym Czerwonej Młodzieży. Ta progresywna tendencja często spędza sen z powiek prawicowym działaczom, zastanawiającym się w swoich mediach, skąd u młodych ludzi tak niezrozumiałe dla konserwatystów poglądy. W końcu prawica robi wszystko, żeby siłą wychowywać młodzież na swoje podobieństwo!

Więcej …

Na lewicy

W dniu 10 kwietnia 2021 roku przedstawiciele Klubu Parlamentarnego Lewicy z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym złożyli wiązanki kwiatów na grobach trzech osób z lewicy, które zginęły przed 11 laty w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Przypomnijmy, że w katastrofie zginęły posłanki Izabela Jaruga-Nowacka z Unii Pracy i Jolanta Szymanek-Deresz z SLD oraz poseł Jerzy Szmajdziński z SLD.

 

Prezydium Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej wydało w dniu 2 kwietnia 2021 roku oświadczenie dotyczące spotkania premiera Polski Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Wiktorem Orbanem i przywódcą włoskiej Ligi Północnej   Matteo Salvinim, które odbyło się w Budapeszcie w dniu 1 kwietnia.

Więcej …
 

Polska Lewica, Unia Pracy i Porozumienie Socjalistów skierowały w dniu 18 marca 2021 roku List Otwarty do prezydenta RP, prezesa Rady Ministrów, marszałków Sejmu i Senatu, przewodniczących Klubów Parlamentarnych w sprawie relacji Polski z Unią Europejską, szczególnie w kontekście przygotowań do głosowania w Sejmie nad ratyfikacją Unijnego Programu Odbudowy.

Więcej …
 

W dniu 17 marca. 2021 roku m.in. z inicjatywy Polskiej Partii Socjalistycznej, Kancelaria Senatu RP zorganizowała konferencję naukową poświęconą setnej rocznicy uchwalenia Konstytucji Marcowej w 1921 roku.

Więcej …
 

W dniu 20 lutego 2021 roku w Warszawie odbyła się pod hasłem "Przyszłość jest teraz - zrobimy to lepiej" konwencja programowa Lewicy z udziałem ugrupowań młodzieżowych związanych z partiami lewicy. Reprezentowane były: Federacja Młodych Socjaldemokratów, Młodzi Razem, Młoda Lewica i Czerwona Młodzież - Organizacja Młodzieżowa PPS.

Więcej …
 

Wg Biura Prasowego PPS Prezydium Rady Naczelnej spotkało się na swoim cyklicznym posiedzeniu 6 lutego 2021 roku. Z uwagi na pandemię spotkanie miało ograniczony charakter.

Więcej …
 

W dniu 1 lutego 2021 roku w Warszawie odbyło się, ograniczone ze względów epidemicznych, zebranie Warszawskiego Komitetu Okręgowego PPS z udziałem przedstawicieli kół PPS.

Więcej …
 

31 stycznia 2005 roku, zmarł w Warszawie Jan Mulak, polityk, dziennikarz, sportowiec, teoretyk sportu, trener kadry państwowej, twórca polskiego „Wunderteamu” lekkoatletycznego lat 50. i 60., senator i marszałek senior Senatu III kadencji.
Do śmierci był Honorowym Przewodniczącym PPS.

Więcej …
 

Prezydium Rady Naczelnej PPS przyjęło w dniu 30 stycznia 2021 roku stanowisko w sprawie skutków opublikowania przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia do wyroku dotyczącego "niekonstytucyjności prawa do aborcji w wypadku ciężkiego uszkodzenia płodu".

Więcej …
 

18 grudnia 2020 roku podczas specjalnej uroczystości w Pekinie wręczono najwyższej rangi chińskie nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie i wydawnicze.

Więcej …
 

16 grudnia to rocznica śmierci pierwszego Prezydenta RP, Gabriela Narutowicza. Był prezydentem tylko 5 dni, zginał od kuli endeckiego fanatyka.

Więcej …
 

W dniu 3 grudnia 2020 roku Senat RP przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia rewolucji 1905 roku i poprzedzającego ją zrywu polskich robotników w walce z carskim zaborcą.

Więcej …