Prawda o rurociągu Nord Stream

Większość polityków za polską rację stanu uznaje potępianie rurociągu Nord Stream. Warto o tym powiedzieć kilka słów prawdy. W 2005 r. rząd Jerzego Buzka odrzucił propozycję Rosji budowy przez terytorium Polski rurociągu do Niemiec. Mielibyśmy opłaty za przesył i kontrolę nad rurą.

Rząd AWS rozpętał kampanię antyrosyjską przeciwko budowie rurociągu podnoszą m. in. bzdurne zarzuty o „szpiegowaniu przez rurę”. W tej sytuacji Rosja porozumiała się z Niemcami, a także z innymi krajami w sprawie budowy rurociągu przez Bałtyk. Budowa ruszyła w 2006 r. Budowniczowie rurociągu znów zaprosili Polskę do inwestycji i zbudowanie odnogi rurociągu do Polski. Odrzuciliśmy tę ofertę. Budowa zakończyła się w 2011 r. Powinna nosić imię premiera J. Buzka. To trzeba przypomnieć, gdy mówi się o tej inwestycji.
Inwestycję uznano za udaną i mimo, że Polska i kraje bałtyckie cały czas protestowały przystąpiono do budowy Nord Stream II. Krytycy inwestycji wskazują na możliwość używania dostaw gazu do Niemiec jako instrumentu wywierania nacisku politycznego lub ekonomicznego przez Rosję. Radosław Sikorski porównywał nawet budowę gazociągu do paktu Ribbentrop-Mołotow. Podważano racjonalność ekonomiczną przedsięwzięcia wskazując na ogromne koszty obsługi i konserwacji gazociągu biegnącego po dnie morza. Mówią to polscy politycy mający dużo mniejsze pojęcie o ekonomicznej racjonalności, niż osoby zarządzające gospodarką Niemiec, którzy chcą mieć dostęp do tańszego gazu. Prawdą jest, że Polska drożej niż Niemcy płaciła za gaz z Rosji (ale taniej niż za gaz z USA), ale wynikało to z umów podpisanych w sytuacji braku współpracy.
Teraz pojawia się ingerencja USA, które chce przejąć rynek Europy dla swojego, droższego gazu „łupkowego”. Polska gorliwie to popiera kupując ten droższy gaz i rezygnując z tańszego. Równocześnie rząd USA nakłada sankcje na firmy z suwerennych krajów, które uczestniczą w budowie Nord Stream II, co jest jawną ingerencją w wolny handel. Ciekawe co byśmy mówili, gdyby Chiny kazały nam przestrzegać sankcji nałożonych na firmy amerykańskie? Z akceptacji prawa silniejszego w przyszłości różni mogą korzystać.
Patrząc na sprawę racjonalnie, bez ideowego zaangażowania, powinniśmy dążyć do połączenia kraju z siecią rurociągów europejskich i korzystać z każdego gazu, który w niej będzie, najlepiej tańszego. To zapewni nam bezpieczeństwo, bo sieć ta pozyskuje gaz z różnych kierunków. Szkodliwą działalnością jest rezygnacja z gazu tańszego na rzecz droższego. To przełoży się na koszt wytworzenia naszych wyrobów przemysłowych. I znów będziemy się dziwić, że Niemcy dominują w gospodarce.

Wiesław Żółtkowski - Facebook

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 38 gości 

Statystyka

Odsłon : 7224352

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 17 października 2023 roku pełne wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października.
Frekwencja wyniosła 74,38 proc.

Więcej …