"Uratowani?" - raczej pod nowym kierownictwem

Jankesi wybrali swojego nowego prezydenta. Cała liberalna scena, aż zadrżała od peanów ku czci nowego prezydenta. Usłyszeliśmy wiele o “odbudowie amerykańskiej demokracji”, “różnorodności płciowej, rasowej, o tolerancji różnych orientacji seksualnych”. My jednak spójrzmy na to trzeźwym, socjalistycznym okiem.
❗Wiara w amerykańską demokrację jest złudna, dominują dwie partie: republikańska i demokratyczna. Establishment próbuje ukazać je, jako wielkie skłócone molochy, dzieląc tym amerykanów i odwracając ich uwagę od prawdziwego problemu, jakim jest sam system dwupartyjny i pogrążony w kryzysie kapitalizm. Brzmi znajomo? Sprawa wydaje się bliższa, gdy spojrzymy na poparcie wśród demokratów pomysłu administracji byłego prezydenta Trumpa, która zaproponowała “pakiety pomocowe dla gospodarki”, czyli podarowanie korporacjom setek miliardów dolarów, gdy w tym samym momencie pogrążone w kryzysie amerykańskie ulice tych pieniędzy potrzebują bardziej niż kiedykolwiek. Podobnie do polskiej partii rządzącej, która w trakcie największego kryzysu kapitalizmu od 1989 r. zaproponowała, by przyznać sobie podwyżki, na co bez większego zastanowienia zgodziła się “totalna opozycja”. Jak widać, kapitaliści mimo wmawianych przez nich samych różnic potrafią się zjednoczyć, gdy chodzi o ich interes.
Biden jako marionetka establishmentu nie ma zamiaru mu się przeciwstawić, gdyż to dzięki niemu udało mu się pokonać pozbawionego owego poparcia lewicowego kandydata sen. Berniego Sandersa. Zresztą, nie trzeba daleko szukać potwierdzenia.
Jeszcze niedawno zapowiedział, że zawetuje “Medicare For All” — plan senatora Sandersa, który zakłada powołanie państwowego systemu ubezpieczenia zdrowotnego gwarantującego każdemu Amerykaninowi kompleksową opiekę zdrowotną.
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, prezydentowi przyczepia się łatkę progresywisty, zarzut ten można szybko zdementować — Biden w 2006 zagłosował przeciw równości małżeńskiej. Tłumacząc to takimi słowami: “małżeństwo jest pomiędzy kobietą i mężczyzna, państwo powinno to respektować”. Podobnie zresztą wiceprezydentka Kamala Harris która jawi się w mediach głównego nurtu jako wielką sojuszniczkę LGBT. Pomija się jednak jej próby wstrzymania operacji korekty płci dwóm transpłciowym więźniom.
W temacie Kamali powinniśmy także wspomnieć o jej samo-określeniu jako “wzorowa glina”; wzorem dla niej była kryminalizacja rodziców wagarowiczów, co uderzało w nie-białe społeczności; czy jak podaje gal-dem jej heroiczna walka o wypuszczenie mniejszej ilości spokojnych oskarżonych z przepełnionych kalifornijskich więzień, sąd określił tłok w tamtych więzieniach jako „niekonstytucyjnie okrutna kara”.
Takie przykłady można mnożyć i mnożyć, niestety zapominamy wtedy o marionetkowym profilu każdego prezydenta USA. Oni nie mają własnych poglądów, ich poglądy są dyktowane przez kapitalistów-lobbystów, mogący wydawać nielimitowane sumy na poglądy im sprzyjające, przykładem jest działalność braci Koch, które sumy liczone w setkach milionów konsekwentnie wspierały skrajnie wolnorynkowe skrzydło w partii Republikańskiej —  tzw. TEA Party na czele z Tedem Cruzem. Tak samo jest z Bidenem, który na przestrzeni lat zmieniał poglądy, by dopasowywać się do poparcia społeczeństwa, ale w gabinecie szedł pod dyktat dolara. Amerykanie nie potrzebują nowego prezydenta, Amerykanie potrzebują zmiany systemu ze zgniłego, kapitalistycznego na socjalistyczny.

Czerwona Młodzież - Facebook 22,01.2021

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Thomas Piketty, kontynuując swoje badania nad nierównościami (społecznym i ekonomicznymi), opublikował w marcu 2020 roku następną książkę (Capital and Ideology) – próbę przedstawiającą tematykę i analizę nierówności ekonomicznych i społecznych na przestrzeni dziejów, kultur i lokalizacji geograficznych.

Więcej …
 

W roku 2018 ukazała się książka dra Kai-Fu Lee – AI Superpowers, China, Silicon Valley, and the New World Order. Jej polskie tłumaczenie ukazało się w roku 2019 pt. Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny i USA i przyszłość świata.

Więcej …
 

Opublikowana przez Wydawnictwo Ruthenus z Krosna książka J. Ewy Leśniewskiej „Jan Gotlieb Bloch (1836 – 1902) i dzieje rodu” jest dziełem imponującym i stanowi najbardziej – jak dotąd – wyczerpującą biografię jednego z największych kapitalistów XIX stulecia, pacyfisty i filantropa, wsławionego w świecie głównie przez 6-tomowe opracowanie „Przyszła wojna pod względem technicznym, ekonomicznym i politycznym”, nazywane „biblią pacyfizmu” – pierwszego Polaka, który został zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 56 gości 

Statystyka

Odsłon : 5503305

Temat dnia

Ratując planetę

Mówiąc o klimacie nie da się mówić o "dobrych i złych" wiadomościach. Są tylko złe. Regularnie biorę udział w strajkach klimatycznych i sama doświadczyłam jak traktowani są młodzi ludzie walczący o środowisko. Jesteśmy zastraszani, legitymowani przez policję, aresztowani, ciągani po sądach, stawia się wobec nas zmyślone zarzuty, stosuje przemoc.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 20 lutego 2021 roku w Warszawie odbyła się pod hasłem "Przyszłość jest teraz - zrobimy to lepiej" konwencja programowa Lewicy z udziałem ugrupowań młodzieżowych związanych z partiami lewicy. Reprezentowane były: Federacja Młodych Socjaldemokratów, Młodzi Razem, Młoda Lewica i Czerwona Młodzież - Organizacja Młodzieżowa PPS.

Więcej …
 

Wg Biura Prasowego PPS Prezydium Rady Naczelnej spotkało się na swoim cyklicznym posiedzeniu 6 lutego 2021 roku. Z uwagi na pandemię spotkanie miało ograniczony charakter.

Więcej …
 

W dniu 1 lutego 2021 roku w Warszawie odbyło się, ograniczone ze względów epidemicznych, zebranie Warszawskiego Komitetu Okręgowego PPS z udziałem przedstawicieli kół PPS.

Więcej …
 

31 stycznia 2005 roku, zmarł w Warszawie Jan Mulak, polityk, dziennikarz, sportowiec, teoretyk sportu, trener kadry państwowej, twórca polskiego „Wunderteamu” lekkoatletycznego lat 50. i 60., senator i marszałek senior Senatu III kadencji.
Do śmierci był Honorowym Przewodniczącym PPS.

Więcej …
 

Prezydium Rady Naczelnej PPS przyjęło w dniu 30 stycznia 2021 roku stanowisko w sprawie skutków opublikowania przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia do wyroku dotyczącego "niekonstytucyjności prawa do aborcji w wypadku ciężkiego uszkodzenia płodu".

Więcej …
 

18 grudnia 2020 roku podczas specjalnej uroczystości w Pekinie wręczono najwyższej rangi chińskie nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie i wydawnicze.

Więcej …
 

16 grudnia to rocznica śmierci pierwszego Prezydenta RP, Gabriela Narutowicza. Był prezydentem tylko 5 dni, zginał od kuli endeckiego fanatyka.

Więcej …
 

W dniu 3 grudnia 2020 roku Senat RP przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia rewolucji 1905 roku i poprzedzającego ją zrywu polskich robotników w walce z carskim zaborcą.

Więcej …
 

Rząd Mateusza Morawieckiego zagroził Unii Europejskiej wetem budżetu unijnego i pakietu pomocowego mającego na celu przezwyciężenie skutków kryzysu wywołanego pandemią, jeśli powiązane one będą z przestrzeganiem praworządności.

Więcej …
 

W dniu 13 listopada 2020 roku na Placu Grzybowskim w Warszawie, przy Obelisku upamiętniającym wydarzenia z 13-go listopada 1904 roku załopotały flagi PPS i rozbrzmiał Czerwony Sztandar!

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2020 roku, w 102 rocznicę powstania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej delegacje PPS i Stowarzyszenia im. Ignacego Daszyńskiego złożyły kwiaty pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie.

Więcej …
 

W dniu 31 października 2020 roku delegacje Polskiej Partii Socjalistycznej i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem I premiera Polski Niepodległej Ignacego Daszyńskiego.

Więcej …