Suwerena 02

Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądałaby sytuacja ze szczepionkami, gdyby zdrowie nie było towarem? Albo czy to możliwe, żeby decyzja o tym, kto ma dostęp do leczenia nie należała do gigantycznych koncernów farmaceutycznych?


Aby znaleźć odpowiedź na te pytania, wystarczy wyjść z kapitalistycznej bańki i spojrzeć na Kubę, która swoim podejściem zupełnie różni się od tego, które znamy (i na temat której liberalne media milczą).
Podczas gdy w Polsce mamy do czynienia z kompletnie nieopanowaną sytuacją pandemiczną i niewydajnym systemem szczepień, a prywatne przedsiębiorstwa patentują szczepionki i bogacą się kosztem śmierci wielu ludzi z biednych krajów, Kubańczycy świetnie radzą sobie z pandemią i są właśnie u progu rozpoczęcia dystrybucji własnej szczepionki na COVID-19.
Suweren 02 (bo tak nazywa się jedna z czterech kubańskich szczepionek) wchodzi już w trzecią fazę testów i wykazuje bardzo wysoką skuteczność. Masowe szczepienia, rozpoczynające się od 42 tysięcy osób, mają startować już w marcu lub w kwietniu i – jak mówi prezes państwowej firmy farmaceutycznej BioCubaFarma – Kuba ma być jednym z pierwszych narodów, które uodpornią całą swoją populację. Co więcej, państwo oznajmiło, że wszyscy turyści przybywający na wyspę również będą mieli możliwość zaszczepienia się.
Szczepionka została opracowana przez medyków z państwowych firm, tym samym czyniąc Kubę drugim na świecie wiodącym producentem szczepionek na COVID-19, który nie jest prywatnym przedsiębiorstwem. Przygotowywanych jest aż 100 milionów dawek Suwerena 02, czyli dużo więcej niż wystarczająco dla 11-milionowej populacji Kuby – pozostałe 70 milionów ma trafić m.in. do Wietnamu, Pakistanu, Iranu, Indii czy Boliwii.
To nie tylko sukces w zakresie medycyny, ale także przykład wzorowego podejścia do społeczeństwa!
Mimo że sytuacja krajów Ameryki Łacińskiej jest dość nieciekawa, a gospodarka Kuby stale cierpi przez prześladowania ze strony Stanów Zjednoczonych, wyspa tym razem znajduje się na wygranej i niezależnej od sąsiadującego z nią kapitalistycznego supermocarstwa pozycji (do czego między innymi nawiązuje szlachetna nazwa „Suweren”). Nie dość, że państwo wyprodukowało własną szczepionkę, to przede wszystkim prowadzi w związku z nią słuszną i sprawiedliwą politykę. Kubański rząd nie daje specjalnych przywilejów elitom, nie wpuszcza Krystyny Jandy poza kolejką i nie robi z produkcji i dostępności szczepionek jednego wielkiego biznesu – do tego wszystkiego jest nawet w stanie zaoferować szczepienia turystom.
Naprawdę chcielibyśmy, aby takie podejście było normą na całym świecie. Dostęp do dobrze działającej opieki medycznej nie powinien być przywilejem i chodź Kuba to nie idealne miejsce do życia, nadal możemy pozazdrościć jej tego, jak traktuje byt swoich obywateli. Nagonka na politykę prospołeczną w naszym kraju zdaje się nie ustawać, co potwierdza chociażby fakt, że informacji o dokonaniach Kuby nie da się znaleźć w polskich mediach.
My jednak dziękujemy i serdecznie gratulujemy medykom z Instytutu Finlay i BioCubaFarma! Felicidades!

OM PPS - Facebook 12.02.2021

 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Thomas Piketty, kontynuując swoje badania nad nierównościami (społecznym i ekonomicznymi), opublikował w marcu 2020 roku następną książkę (Capital and Ideology) – próbę przedstawiającą tematykę i analizę nierówności ekonomicznych i społecznych na przestrzeni dziejów, kultur i lokalizacji geograficznych.

Więcej …
 

W roku 2018 ukazała się książka dra Kai-Fu Lee – AI Superpowers, China, Silicon Valley, and the New World Order. Jej polskie tłumaczenie ukazało się w roku 2019 pt. Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny i USA i przyszłość świata.

Więcej …
 

Opublikowana przez Wydawnictwo Ruthenus z Krosna książka J. Ewy Leśniewskiej „Jan Gotlieb Bloch (1836 – 1902) i dzieje rodu” jest dziełem imponującym i stanowi najbardziej – jak dotąd – wyczerpującą biografię jednego z największych kapitalistów XIX stulecia, pacyfisty i filantropa, wsławionego w świecie głównie przez 6-tomowe opracowanie „Przyszła wojna pod względem technicznym, ekonomicznym i politycznym”, nazywane „biblią pacyfizmu” – pierwszego Polaka, który został zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 40 gości 

Statystyka

Odsłon : 5503200

Temat dnia

Ratując planetę

Mówiąc o klimacie nie da się mówić o "dobrych i złych" wiadomościach. Są tylko złe. Regularnie biorę udział w strajkach klimatycznych i sama doświadczyłam jak traktowani są młodzi ludzie walczący o środowisko. Jesteśmy zastraszani, legitymowani przez policję, aresztowani, ciągani po sądach, stawia się wobec nas zmyślone zarzuty, stosuje przemoc.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 20 lutego 2021 roku w Warszawie odbyła się pod hasłem "Przyszłość jest teraz - zrobimy to lepiej" konwencja programowa Lewicy z udziałem ugrupowań młodzieżowych związanych z partiami lewicy. Reprezentowane były: Federacja Młodych Socjaldemokratów, Młodzi Razem, Młoda Lewica i Czerwona Młodzież - Organizacja Młodzieżowa PPS.

Więcej …
 

Wg Biura Prasowego PPS Prezydium Rady Naczelnej spotkało się na swoim cyklicznym posiedzeniu 6 lutego 2021 roku. Z uwagi na pandemię spotkanie miało ograniczony charakter.

Więcej …
 

W dniu 1 lutego 2021 roku w Warszawie odbyło się, ograniczone ze względów epidemicznych, zebranie Warszawskiego Komitetu Okręgowego PPS z udziałem przedstawicieli kół PPS.

Więcej …
 

31 stycznia 2005 roku, zmarł w Warszawie Jan Mulak, polityk, dziennikarz, sportowiec, teoretyk sportu, trener kadry państwowej, twórca polskiego „Wunderteamu” lekkoatletycznego lat 50. i 60., senator i marszałek senior Senatu III kadencji.
Do śmierci był Honorowym Przewodniczącym PPS.

Więcej …
 

Prezydium Rady Naczelnej PPS przyjęło w dniu 30 stycznia 2021 roku stanowisko w sprawie skutków opublikowania przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia do wyroku dotyczącego "niekonstytucyjności prawa do aborcji w wypadku ciężkiego uszkodzenia płodu".

Więcej …
 

18 grudnia 2020 roku podczas specjalnej uroczystości w Pekinie wręczono najwyższej rangi chińskie nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie i wydawnicze.

Więcej …
 

16 grudnia to rocznica śmierci pierwszego Prezydenta RP, Gabriela Narutowicza. Był prezydentem tylko 5 dni, zginał od kuli endeckiego fanatyka.

Więcej …
 

W dniu 3 grudnia 2020 roku Senat RP przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia rewolucji 1905 roku i poprzedzającego ją zrywu polskich robotników w walce z carskim zaborcą.

Więcej …
 

Rząd Mateusza Morawieckiego zagroził Unii Europejskiej wetem budżetu unijnego i pakietu pomocowego mającego na celu przezwyciężenie skutków kryzysu wywołanego pandemią, jeśli powiązane one będą z przestrzeganiem praworządności.

Więcej …
 

W dniu 13 listopada 2020 roku na Placu Grzybowskim w Warszawie, przy Obelisku upamiętniającym wydarzenia z 13-go listopada 1904 roku załopotały flagi PPS i rozbrzmiał Czerwony Sztandar!

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2020 roku, w 102 rocznicę powstania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej delegacje PPS i Stowarzyszenia im. Ignacego Daszyńskiego złożyły kwiaty pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie.

Więcej …
 

W dniu 31 października 2020 roku delegacje Polskiej Partii Socjalistycznej i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem I premiera Polski Niepodległej Ignacego Daszyńskiego.

Więcej …