Suwerena 02

Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądałaby sytuacja ze szczepionkami, gdyby zdrowie nie było towarem? Albo czy to możliwe, żeby decyzja o tym, kto ma dostęp do leczenia nie należała do gigantycznych koncernów farmaceutycznych?


Aby znaleźć odpowiedź na te pytania, wystarczy wyjść z kapitalistycznej bańki i spojrzeć na Kubę, która swoim podejściem zupełnie różni się od tego, które znamy (i na temat której liberalne media milczą).
Podczas gdy w Polsce mamy do czynienia z kompletnie nieopanowaną sytuacją pandemiczną i niewydajnym systemem szczepień, a prywatne przedsiębiorstwa patentują szczepionki i bogacą się kosztem śmierci wielu ludzi z biednych krajów, Kubańczycy świetnie radzą sobie z pandemią i są właśnie u progu rozpoczęcia dystrybucji własnej szczepionki na COVID-19.
Suweren 02 (bo tak nazywa się jedna z czterech kubańskich szczepionek) wchodzi już w trzecią fazę testów i wykazuje bardzo wysoką skuteczność. Masowe szczepienia, rozpoczynające się od 42 tysięcy osób, mają startować już w marcu lub w kwietniu i – jak mówi prezes państwowej firmy farmaceutycznej BioCubaFarma – Kuba ma być jednym z pierwszych narodów, które uodpornią całą swoją populację. Co więcej, państwo oznajmiło, że wszyscy turyści przybywający na wyspę również będą mieli możliwość zaszczepienia się.
Szczepionka została opracowana przez medyków z państwowych firm, tym samym czyniąc Kubę drugim na świecie wiodącym producentem szczepionek na COVID-19, który nie jest prywatnym przedsiębiorstwem. Przygotowywanych jest aż 100 milionów dawek Suwerena 02, czyli dużo więcej niż wystarczająco dla 11-milionowej populacji Kuby – pozostałe 70 milionów ma trafić m.in. do Wietnamu, Pakistanu, Iranu, Indii czy Boliwii.
To nie tylko sukces w zakresie medycyny, ale także przykład wzorowego podejścia do społeczeństwa!
Mimo że sytuacja krajów Ameryki Łacińskiej jest dość nieciekawa, a gospodarka Kuby stale cierpi przez prześladowania ze strony Stanów Zjednoczonych, wyspa tym razem znajduje się na wygranej i niezależnej od sąsiadującego z nią kapitalistycznego supermocarstwa pozycji (do czego między innymi nawiązuje szlachetna nazwa „Suweren”). Nie dość, że państwo wyprodukowało własną szczepionkę, to przede wszystkim prowadzi w związku z nią słuszną i sprawiedliwą politykę. Kubański rząd nie daje specjalnych przywilejów elitom, nie wpuszcza Krystyny Jandy poza kolejką i nie robi z produkcji i dostępności szczepionek jednego wielkiego biznesu – do tego wszystkiego jest nawet w stanie zaoferować szczepienia turystom.
Naprawdę chcielibyśmy, aby takie podejście było normą na całym świecie. Dostęp do dobrze działającej opieki medycznej nie powinien być przywilejem i chodź Kuba to nie idealne miejsce do życia, nadal możemy pozazdrościć jej tego, jak traktuje byt swoich obywateli. Nagonka na politykę prospołeczną w naszym kraju zdaje się nie ustawać, co potwierdza chociażby fakt, że informacji o dokonaniach Kuby nie da się znaleźć w polskich mediach.
My jednak dziękujemy i serdecznie gratulujemy medykom z Instytutu Finlay i BioCubaFarma! Felicidades!

OM PPS - Facebook 12.02.2021

 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

Profesor Kaarle Nordenstreng jest znanym medioznawcą fińskim związanym z Uniwersytetem w Tampere. Przez wiele lat pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy z siedzibą w Pradze (IOJ). W ostatnich tygodniach ukazała się opracowana przez niego obszerna monografia  dotycząca historii tej organizacji, ludzi z nią związanych oraz procesów społeczno-politycznych, których była inicjatorem.

Więcej …
 

Nie znam Sławomira W. Malinowskiego, ani mi on brat ani swat, choć tę inteligentną twarz dobrze pamiętam i pozytywnie kojarzę z telewizyjnego ekranu. O Wydawnictwie Impuls wcześniej nie słyszałem – a powinienem był – bo to niszowa oficyna, znana w dużej mierze (choć nie wyłącznie) z literatury pedagogicznej.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 268 gości 

Statystyka

Odsłon : 5582400

Temat dnia

Socjalizm da ludziom szansę

W ciągu ostatnich dwóch lat widać wzrost aktywności młodzieżowych organizacji lewicowych, w tym Czerwonej Młodzieży. Ta progresywna tendencja często spędza sen z powiek prawicowym działaczom, zastanawiającym się w swoich mediach, skąd u młodych ludzi tak niezrozumiałe dla konserwatystów poglądy. W końcu prawica robi wszystko, żeby siłą wychowywać młodzież na swoje podobieństwo!

Więcej …

Na lewicy

W dniu 10 kwietnia 2021 roku przedstawiciele Klubu Parlamentarnego Lewicy z wicemarszałkiem Sejmu Włodzimierzem Czarzastym złożyli wiązanki kwiatów na grobach trzech osób z lewicy, które zginęły przed 11 laty w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Przypomnijmy, że w katastrofie zginęły posłanki Izabela Jaruga-Nowacka z Unii Pracy i Jolanta Szymanek-Deresz z SLD oraz poseł Jerzy Szmajdziński z SLD.

 

Prezydium Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej wydało w dniu 2 kwietnia 2021 roku oświadczenie dotyczące spotkania premiera Polski Mateusza Morawieckiego z premierem Węgier Wiktorem Orbanem i przywódcą włoskiej Ligi Północnej   Matteo Salvinim, które odbyło się w Budapeszcie w dniu 1 kwietnia.

Więcej …
 

Polska Lewica, Unia Pracy i Porozumienie Socjalistów skierowały w dniu 18 marca 2021 roku List Otwarty do prezydenta RP, prezesa Rady Ministrów, marszałków Sejmu i Senatu, przewodniczących Klubów Parlamentarnych w sprawie relacji Polski z Unią Europejską, szczególnie w kontekście przygotowań do głosowania w Sejmie nad ratyfikacją Unijnego Programu Odbudowy.

Więcej …
 

W dniu 17 marca. 2021 roku m.in. z inicjatywy Polskiej Partii Socjalistycznej, Kancelaria Senatu RP zorganizowała konferencję naukową poświęconą setnej rocznicy uchwalenia Konstytucji Marcowej w 1921 roku.

Więcej …
 

W dniu 20 lutego 2021 roku w Warszawie odbyła się pod hasłem "Przyszłość jest teraz - zrobimy to lepiej" konwencja programowa Lewicy z udziałem ugrupowań młodzieżowych związanych z partiami lewicy. Reprezentowane były: Federacja Młodych Socjaldemokratów, Młodzi Razem, Młoda Lewica i Czerwona Młodzież - Organizacja Młodzieżowa PPS.

Więcej …
 

Wg Biura Prasowego PPS Prezydium Rady Naczelnej spotkało się na swoim cyklicznym posiedzeniu 6 lutego 2021 roku. Z uwagi na pandemię spotkanie miało ograniczony charakter.

Więcej …
 

W dniu 1 lutego 2021 roku w Warszawie odbyło się, ograniczone ze względów epidemicznych, zebranie Warszawskiego Komitetu Okręgowego PPS z udziałem przedstawicieli kół PPS.

Więcej …
 

31 stycznia 2005 roku, zmarł w Warszawie Jan Mulak, polityk, dziennikarz, sportowiec, teoretyk sportu, trener kadry państwowej, twórca polskiego „Wunderteamu” lekkoatletycznego lat 50. i 60., senator i marszałek senior Senatu III kadencji.
Do śmierci był Honorowym Przewodniczącym PPS.

Więcej …
 

Prezydium Rady Naczelnej PPS przyjęło w dniu 30 stycznia 2021 roku stanowisko w sprawie skutków opublikowania przez Trybunał Konstytucyjny uzasadnienia do wyroku dotyczącego "niekonstytucyjności prawa do aborcji w wypadku ciężkiego uszkodzenia płodu".

Więcej …
 

18 grudnia 2020 roku podczas specjalnej uroczystości w Pekinie wręczono najwyższej rangi chińskie nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie i wydawnicze.

Więcej …
 

16 grudnia to rocznica śmierci pierwszego Prezydenta RP, Gabriela Narutowicza. Był prezydentem tylko 5 dni, zginał od kuli endeckiego fanatyka.

Więcej …
 

W dniu 3 grudnia 2020 roku Senat RP przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia rewolucji 1905 roku i poprzedzającego ją zrywu polskich robotników w walce z carskim zaborcą.

Więcej …