Ratując planetę

Mówiąc o klimacie nie da się mówić o "dobrych i złych" wiadomościach. Są tylko złe. Regularnie biorę udział w strajkach klimatycznych i sama doświadczyłam jak traktowani są młodzi ludzie walczący o środowisko. Jesteśmy zastraszani, legitymowani przez policję, aresztowani, ciągani po sądach, stawia się wobec nas zmyślone zarzuty, stosuje przemoc. Mam znajomych których spotkała przemoc ze strony policji podczas grudniowego młodzieżowego strajku klimatycznego. Za co? Za walkę o przyszłość planety na której mieszkamy? Tak traktowane są osoby, które poczuły w sercach obowiązek, by w końcu zająć się problemem wywołanym przez poprzednie pokolenia. I problemem przez poprzednie pokolenia zaniedbanym. Robimy robotę za nich, a oni i tak próbują nas powstrzymać. Dlaczego? Kto na tym zyskuje?
Jako młodzi ludzie musimy już teraz uporać się z suszami, zwiększoną ceną żywności, trudniejszym dostępem do wody, masową emigracją ludzi chcących uciec z terenów dotkniętych przez suszę i innymi skutkami katastrofy klimatycznej. To problemy które wpłyną na życie każdego i każdej z nas i nie da się ich zignorować.Pandemia pokazuje, że nawet jeśli katastrofa zagląda nam prosto w oczy, to rządzący myślą, wystarczy je zamknąć i problem zniknie. Dlatego tym bardziej to my, w pełni świadomi problemu, musimy bićjak najgłośniej na alarm, ale nie może być to już dłużej bezmyślne wołanie.
To co najistotniejsze, to w końcu jasne wskazanie faktycznych źródeł problemu i jego faktycznych rozwiązań. Miło jest myśleć sobie, że w pojedynkę dasz radę zmienić świat. Ale promowanie indywidualnych rozwiązań całego problemu ma jedynie na celu odwrócenie uwagi od faktycznych winowajców. To nie jednostka wywołała katastrofę klimatyczną i nie jednostka ją zatrzyma.
To co musimy zrobić, to w końcu pociągnąć do odpowiedzialności wielkie koncerny, omijające wytyczne dotyczące ochrony środowiska, przenosząc po prostu swoją działalność do krajów gdzie takich wytycznych nie ma. Korporacje, którym zanieczyszczanie środowiska się opłaca. Bo miło jest myśleć, że uratujesz planetę używając metalowych słomek i segregując śmieci. Ale to nic nie da gdy w tym samym czasie wlewane są do rzek hektolitry zanieczyszczeń z tysięcy fabryk.
Musimy postawić na źródła energii które są mniej szkodliwe dla środowiska i mogą dostarczyć odpowiednią ilość energii. Bo czysta energia nie może być nikłym procentem całości, na to jest już dawno za późno. Czysta energia musi grać pierwsze skrzypce. I musimy w tej kwestii rozważyć wszystkie opcje, w tym energię atomową, by znaleźć jak najlepsze rozwiązanie.
Niesamowicie ważnym działaniem dla polskich miast jest wsparcie transportu publicznego. Kraków, w którym mieszkam, okrył się już wątpliwą sławą przez swoje zanieczyszczone powietrze. Mimo to, zamiast zachęcać do korzystania z transportu publicznego, miasto podwyższa ceny i likwiduje bilety semestralne dla studentów. W mieście uniwersyteckim studenci zostali więc wykluczeni komunikacyjnie. Co zatem teraz nastąpi? Część przesiądzie się z pewnością do samochodów, jeszcze bardziej zanieczyszczając nasze powietrze, którym już wcześniej ledwo dało się oddychać.
Musimy mieć tego pełną świadomość - rzeczywistość wygląda tak, że w sprawę klimatu potraktowano jak pracę zaliczeniową, do której usiedliśmy w ostatnim możliwym momencie, a termin mieliśmy wczoraj. Ale mimo to, nie możemy się poddać! Musimy zrobić wszystko co możemy. Dopóki jeszcze możemy. I właśnie to na nas, młodych spada odpowiedzialność by złagodzić skutki katastrofy klimatycznej. Bo inaczej nie będzie komu budować lepszej przyszłości."

Matylda Szpila OM PPS
Wypowiedź podczas Konwencji Lewicy “Przyszłość jest teraz”

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 14 gości 

Statystyka

Odsłon : 7241470

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …