A kto to rozumie?

W Polsce, na prawicy silny jest antysemityzm, choć wobec braku Żydów jest skierowany w pustkę. Funkcjonuje jako obelga kierowana do przeciwników, nie mających nic wspólnego z narodem żydowskim. Drugim, równie silnym zjawiskiem jest rusofobia. Przezwisko „Ruski” jest równie silne jak „Żyd”.
O ile jeszcze milcząco uznaje się inteligencję Żydów i ich osiągnięcia w różnych dziedzinach, to Ruski dla wielu Polaków jest synonimem prostactwa i niskiej inteligencji. Postawa taka jest umacniania przez propagandę państwową.
Nasz kraj, który nie ma żadnych osiągnięć naukowych na światowym poziomie, z pogardą odnosi się do wschodniego sąsiada, który ma nowoczesny przemysł kosmiczny, potrafi wyprodukować szczepionki, ma nowoczesne siły zbrojne wyposażone w sprzęt własnej produkcji, itp. Ma też wielkie, znane w świecie osiągnięcia w zakresie literatury, muzyki, baletu, filmu. Rosja jest krajem kontrastów. Wyrafinowana kultura i wybitna inteligencja towarzyszy prostactwu i chamstwu. Ale czy w Polsce nie ma tego drugiego w sytuacji, gdy jednak nie dostaje pierwszego.
Nad naszymi relacjami ciąży historia. W XVIII wieku Polska przegrała walkę o dominację w obszarze słowiańszczyzny, mimo że startowała z lepszych pozycji i przegrała na własne życzenie. Może dlatego nie może się z tym pogodzić, co szkodzi naszym bieżącym interesom. Amerykanie całkiem niedawno prowadzili wojnę, w której zginęło ok. 2 mln Wietnamczyków. A mimo tego stosunki Wietnamu z USA są lepsze, niż Polski z Rosją. Wietnam ma kulturę tysiąc lat starszą od polskiej, przez tysiąc lat był pod panowaniem chińskim. Potrafi jednak w polityce kierować się realizmem, a nie emocjami, co jest charakterystyczne dla ludów prymitywnych.  
Nie rozumiem tej polskiej powszechnej (od prawicy do lewicy) rusofobii. Zamiast robić interesy na wschodzie, próbujemy szkodzić wschodniemu sąsiadowi, na ile tylko pozwalają nasze niewielkie siły. Inni tego nie rozumieją i zarabiają na współpracy z Rosją. Wiedzą, że jeśli jest tak ogromny rynek i kraj mający wielkie zasoby surowcowe, to trzeba z nim handlować. A praw człowieka używają oszczędnie, bo przecież w gronie sojuszników zachodu akceptuje się kraje jawnie łamiące zasady praworządności i prawa człowieka. Polska też wobec tych krajów nie protestuje (Turcja, Arabia Saudyjska i inne kraje arabskie, a także Izrael, kraje Afryki północnej, Indonezja, itp.). To świadczy z jednej strony o obłudzie politycznej, a z drugiej o nie liczeniu się z interesem gospodarczym kraju.  
Spodziewam się, że ten pogląd nie znajdzie zwolenników. Ale nie uważam, że większość ma rację.

Wiesław Żółtkowski, Facebook 10.03.2021

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 219 gości 

Statystyka

Odsłon : 7268493

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …