Bez sensu ten hejt na Lewicę

Budka, Zgorzelski, Sienkiewicz, Lubnauer i inni tak zakiwali się w jakiejś małej gierce, że utracili ogląd całości boiska. Uwspólnienie długu i zgoda na znaczące źródła własne budżeteu UE - to milowy krok w procesie integracji, może porównywalny z rokiem 1987 i 1993. Chichotem historii jest to, że w Polsce wykonują go twardzi eurosceptycy, a podważają - partie uznające się za proeuropejskie.
Nadzieja na upadek rządu i wcześniejsze wybory w wyniku akcji opozycji jest więcej niż naiwna. Bo co? Bo Kaczyński rzucił jakieś ćwierć zdania w wywiadzie prasowym? Politycy PO dali się uwieść kilkorgu wpływowym dziennikarzom i dziennikarkom prowadzącym programy z wielkim audytorium.
Spróbujmy sobie w ogóle wyobrazić taki scenariusz. Projekt ustawy ws. ratyfikacji upada, Kaczyński wyrzuca z koalicji Solidarną Polskę. Zaczyna się długi kryzys polityczny i bałagan, nikt nie ma głowy do wznawiania procesu ratyfikacyjnego. A jeśli - jak to sobie zamarzyli Budka ze Zgorzelskim - wybory? Kilka miesięcy zwłoki. Czy Europa będzie cierpliwie czekać? Wątpię. Pieniądze z funduszu odbudowy są pilnie potrzebne. Tym bardziej, że z brukselskich korytarzy dochodzą coraz wyraźniejsze głosy zniecierpliwienia - już nie tylko wobec rządu PiS, ale w stosunku do Polski jako takiej. Szybciej i prościej byłoby utworzyć Fundusz w gronie 26 państw, niż czekać na niepewnego marudera (który na dodatek - zapewne - ustami Krystyny Pawłowicz wykona dziś kolejny ruch w stronę prawnego polexitu).
Zresztą co prawda Tusk twierdzi, że ustawę ratyfikacyjną można głosować wielokrotnie, w nieskończoność, ale Leszek Miller  - że jej odrzucenie automatycznie kończy całą (europejską) procedurę.
Wszystko to wygląda na marny wodewil. Opozycja i tak głosowałaby "za" (po połknięciu własnego języka). Projekt ustawy w tej sprawie będzie brzmiał: „Wyraża się zgodę na dokonanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ratyfikacji decyzji Rady 2020/2053 z dnia 14 grudnia 2020 r. w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej oraz uchylającej decyzję 2014/335. Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia”. Koniec, kropka. Żadnych warunków, żadnej belestrystyki. W momencie jej poddania pod głosowanie projekt Krajowego Planu Odbudowy będzie już dawno w Brukseli. Jak Platforma i PSL wytłumaczyłyby swoim wyborcom swój sprzeciw, dalibóg, nie mam pojęcia.

Robert Smoleń - Facebook - 1.05.2021

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 

Statystyka

Odsłon : 7264958

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …