Kilka twardych prawd o Funduszu Odbudowy

Praktycznie nie ma podziału środków na dotacje i pożyczki. Nigdy nie ma darmowych pieniędzy. Pożyczki mają być spłacone przez pożyczkobiorców. Dotacje będą spłacane z dochodów Unii, a wiec podatków nakładanych na podmioty działające w krajach Unii. Ponieważ jesteśmy biedniejsi, więc pewnie mniej unijnych podatków zapłacimy.
W socjalizmie z środków publicznych budowano zakłady pracy, które potem były państwowe. W kapitalizmie środki publiczne darowuje się prywatnym firmom, aby się rozwijały. Pieniądze z publicznych przekształca się w prywatne. Nie wartościuję, tylko sugeruję porównanie tego z potępianym często wspieraniem środkami publicznymi biednych, tych którym się nie udało.   
Kto decyduje o wydatkach w krajach UE? Ci którzy sprawują władzę. Gdy rządziła koalicja PO-PSL, to oni decydowali o sposobie wydawania pieniędzy unijnych. Stadiony i wysokie koszty dróg ze względu na pilny termin imprezy piłkarskiej nie wszystkim się podobały. A budowa elektrowni atomowej? Teraz rządzi Zjednoczona Prawica i ona będzie miała największy wpływ na wydawanie pieniędzy. Żeby to zmienić, trzeba wygrać wyboru. Można też przeprowadzić zamach stanu, ale trzeba mieć odpowiednie siły.
Czy można było przy okazji głosowania nad ratyfikacją FO zmienić rząd? Kompletna bzdura,  która narodziła się z zamkniętym kręgu ludzi wzajemnie się nakręcających w swoich racjach. Pomysły te miały silne wsparcie partyjnych dziennikarzy, którzy stwarzają pozory opinii publicznej. Pamiętam, że w korporacji też w zamkniętym gronie zdarza się  snuć życzeniowe pomysły, które wydają się realne. Tylko że tam liczby weryfikują życzeniowe myślenie. Z politykami jest gorzej, bo czasem mają problem, żeby policzyć do 460.
Czy środki z Funduszu Odbudowy zbawią kraj i pozwolą władzy wygrać kolejne wybory? Tylko przy bardzo nieudolnej opozycji. Nie jest łatwo prowadzić proces inwestycyjny, co pokazały ostatnie lata rządów PIS. Nic nie zbudowano. Było rozdawnictwo, na co nie będzie pieniędzy w FO, a żadne inwestycje się nie udały. Nie ma kompetentnych kadr. Pojawi się mnóstwo afer, niedotrzymywania harmonogramów, błędy. To będzie kompromitowało. Realizację większości inwestycji trzeba będzie przekazać zagranicznym firmom. A to będzie niepatriotyczne. Trzeba tylko zmienić „gadające głowy” opozycji, aby zamiast przekomarzania się z dziennikarzami potrafili posługiwać się faktami i liczbami.  
Głosowanie nad ratyfikacją FO podzieliło partie i ludzi aktywnych politycznie. Są to często podziały nieracjonalne, takie plemienne wojny. Potrzebny jest chłodny racjonalizm, nie wywracanie stolika do gry, tylko nowe układanie figur na szachownicy. W biznesie często wiele ludzi dzieli, ale skuteczni są ci, którzy realizują interesy, a nie uczucia.
Partie są bardzo słabe. Najlepszym dowodem jest rosnące poparcie dla ruchu Hołowni, który stoi na boku, nie miesza się do konfliktów i to wystarczy, aby uzyskiwał w sondażach coraz większe poparcie. Ludzie chcą mieć nadzieję, że przyjdzie ktoś lepszy. Mimo że ten eksperyment powtarzany jest już kilkakrotnie, to działa. Ten fakt jest bardziej wart analizy, niż rozpętywanie bezsensownej nagonki na Lewicę, według zasady, że najbardziej nienawidzi się tego, który niewiele się różni. Bo od tego, który różni się bardzo, niczego już nie oczekujemy.
Ujawniło się rozbicie słabych partii opozycyjnych. Opozycja musi się poskładać od nowa, co wymaga partnerstwa i uznania, że nie ma jednego przywódcy. To będzie trudne dla naszych psychopatycznych liderów. Takie są niestety realia, że skłonności psychopatyczne tworzą przywódców. Trzeba jednak, aby potrafili się ograniczać i korzystać ze swojej inteligencji, do której przecież się przyznają.

Wiesław Żółtkowski - Facebook 6.05.2021 r.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 9 gości 

Statystyka

Odsłon : 7274742

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …