Kilka twardych prawd o Funduszu Odbudowy

Praktycznie nie ma podziału środków na dotacje i pożyczki. Nigdy nie ma darmowych pieniędzy. Pożyczki mają być spłacone przez pożyczkobiorców. Dotacje będą spłacane z dochodów Unii, a wiec podatków nakładanych na podmioty działające w krajach Unii. Ponieważ jesteśmy biedniejsi, więc pewnie mniej unijnych podatków zapłacimy.
W socjalizmie z środków publicznych budowano zakłady pracy, które potem były państwowe. W kapitalizmie środki publiczne darowuje się prywatnym firmom, aby się rozwijały. Pieniądze z publicznych przekształca się w prywatne. Nie wartościuję, tylko sugeruję porównanie tego z potępianym często wspieraniem środkami publicznymi biednych, tych którym się nie udało.   
Kto decyduje o wydatkach w krajach UE? Ci którzy sprawują władzę. Gdy rządziła koalicja PO-PSL, to oni decydowali o sposobie wydawania pieniędzy unijnych. Stadiony i wysokie koszty dróg ze względu na pilny termin imprezy piłkarskiej nie wszystkim się podobały. A budowa elektrowni atomowej? Teraz rządzi Zjednoczona Prawica i ona będzie miała największy wpływ na wydawanie pieniędzy. Żeby to zmienić, trzeba wygrać wyboru. Można też przeprowadzić zamach stanu, ale trzeba mieć odpowiednie siły.
Czy można było przy okazji głosowania nad ratyfikacją FO zmienić rząd? Kompletna bzdura,  która narodziła się z zamkniętym kręgu ludzi wzajemnie się nakręcających w swoich racjach. Pomysły te miały silne wsparcie partyjnych dziennikarzy, którzy stwarzają pozory opinii publicznej. Pamiętam, że w korporacji też w zamkniętym gronie zdarza się  snuć życzeniowe pomysły, które wydają się realne. Tylko że tam liczby weryfikują życzeniowe myślenie. Z politykami jest gorzej, bo czasem mają problem, żeby policzyć do 460.
Czy środki z Funduszu Odbudowy zbawią kraj i pozwolą władzy wygrać kolejne wybory? Tylko przy bardzo nieudolnej opozycji. Nie jest łatwo prowadzić proces inwestycyjny, co pokazały ostatnie lata rządów PIS. Nic nie zbudowano. Było rozdawnictwo, na co nie będzie pieniędzy w FO, a żadne inwestycje się nie udały. Nie ma kompetentnych kadr. Pojawi się mnóstwo afer, niedotrzymywania harmonogramów, błędy. To będzie kompromitowało. Realizację większości inwestycji trzeba będzie przekazać zagranicznym firmom. A to będzie niepatriotyczne. Trzeba tylko zmienić „gadające głowy” opozycji, aby zamiast przekomarzania się z dziennikarzami potrafili posługiwać się faktami i liczbami.  
Głosowanie nad ratyfikacją FO podzieliło partie i ludzi aktywnych politycznie. Są to często podziały nieracjonalne, takie plemienne wojny. Potrzebny jest chłodny racjonalizm, nie wywracanie stolika do gry, tylko nowe układanie figur na szachownicy. W biznesie często wiele ludzi dzieli, ale skuteczni są ci, którzy realizują interesy, a nie uczucia.
Partie są bardzo słabe. Najlepszym dowodem jest rosnące poparcie dla ruchu Hołowni, który stoi na boku, nie miesza się do konfliktów i to wystarczy, aby uzyskiwał w sondażach coraz większe poparcie. Ludzie chcą mieć nadzieję, że przyjdzie ktoś lepszy. Mimo że ten eksperyment powtarzany jest już kilkakrotnie, to działa. Ten fakt jest bardziej wart analizy, niż rozpętywanie bezsensownej nagonki na Lewicę, według zasady, że najbardziej nienawidzi się tego, który niewiele się różni. Bo od tego, który różni się bardzo, niczego już nie oczekujemy.
Ujawniło się rozbicie słabych partii opozycyjnych. Opozycja musi się poskładać od nowa, co wymaga partnerstwa i uznania, że nie ma jednego przywódcy. To będzie trudne dla naszych psychopatycznych liderów. Takie są niestety realia, że skłonności psychopatyczne tworzą przywódców. Trzeba jednak, aby potrafili się ograniczać i korzystać ze swojej inteligencji, do której przecież się przyznają.

Wiesław Żółtkowski - Facebook 6.05.2021 r.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

Profesor Kaarle Nordenstreng jest znanym medioznawcą fińskim związanym z Uniwersytetem w Tampere. Przez wiele lat pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy z siedzibą w Pradze (IOJ). W ostatnich tygodniach ukazała się opracowana przez niego obszerna monografia  dotycząca historii tej organizacji, ludzi z nią związanych oraz procesów społeczno-politycznych, których była inicjatorem.

Więcej …
 

Nie znam Sławomira W. Malinowskiego, ani mi on brat ani swat, choć tę inteligentną twarz dobrze pamiętam i pozytywnie kojarzę z telewizyjnego ekranu. O Wydawnictwie Impuls wcześniej nie słyszałem – a powinienem był – bo to niszowa oficyna, znana w dużej mierze (choć nie wyłącznie) z literatury pedagogicznej.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 41 gości 

Statystyka

Odsłon : 5917659

Temat dnia

Zaskoczenie?

Manewry "Zapad-2021" się zakończyły, Rosjanie, "zielonymi ludzikami", na Polskę,  wbrew przewidywaniom wiceministra MON  Marcina Ociepy w radiu ZET nie napadli , jednak wnioski należy wyciągnąć:

Więcej …

Na lewicy

18 września 2021 roku w Warszawie  odbyło się spotkanie Polskiego Ruchu Lewicowego (PRL) w organizacji!  Podstawą dyskusji, stał się referat o celach i zadaniach partii w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej zaprezentowany przez Koordynatora Krajowego kol. Zbigniewa Sowę.

Więcej …
 

W dniu 9 września 2021 r. odbyła się doroczna, już XIII Konferencja „na szczycie” państw członkowskich BRICS (w formie video linku). Jej hasło brzmiało: „BRICS@15 Cooperation for Continuity, Consolidaion and Consensus” (BRICS@15 - to aluzja do 15 lat istnienia tej Organizacji). Obradom przewodniczył premier Narendra Modi (Indie), rotacyjny przewodniczący BRICS w roku 2021.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna poinformowała w dniu 6 września 2021 roku o swoim stanowisku wobec wprowadzenia przez prezydenta stanu wyjątkowego na części terytorium Polski.

Więcej …
 

W dniu 25 sierpnia 2021 roku odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Koła PPS Warszawa-Śródmieście. Uczestniczący w nim członkowie wyrazili uznanie dla ustępującego Komitetu, którego pracami kierował tow. Janusz Ptaszkiewicz.
Komitet uzyskał absolutorium od uczestników zebrania.

Więcej …
 

Zbigniew Sowa – działacz lewicy z Pomorza poinformował, że w dniu 29 lipca 2021 roku  w Sosnowcu zawiązała się grupa 11 osób inicjująca powołanie do życia nowej lewicowej partii politycznej o nazwie: POLSKI RUCH LEWICOWY, którego zwieńczeniem będzie spotkanie założycielskie planowane na połowę września br. w Warszawie.

Więcej …
 

Tradycyjnie, co roku, z okazji kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej składają kwiaty przed pomnikami, tablicami pamięci i na grobach ofiar tego największego w XX wieku zbiorowego aktu walki o wolność i niepodległość Polski.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna opublikował w dniu 29 lipca 2021 roku na swej stronie internetowej Tezy do dyskusji przed zbliżającym się Kongresem Partii.

Więcej …
 

W dniu 22 lipca 2021 roku w Bydgoszczy dniu 77 rocznicy ogłoszenia Manifestu PKWN odbyło się podsumowanie Konkursu Literackiego pod hasłem „Wspomnienia na 45 lat Polski Ludowej” ogłoszonego w 2019 roku przez Radę Wojewódzką Polskiej Partii Socjalistycznej przy współudziale Porozumienia Socjalistów.

Więcej …
 

21 lipca to 116 rocznica śmierci bohatera walki z caratem, towarzysza Stefana Okrzei działacza Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

85 lat temu wybuchł konflikt, który podzielił Hiszpanię. 17 lipca 1936 roku pucz wojskowy stał się przyczyną głębokiego podziału społecznego i politycznego, który przerodził się w wojnę domową.

Więcej …
 

Z okazji 100-lecia Komunistycznej Partii Chin w dniu 6 lipca 2021 roku odbył się w Pekinie zdalny Światowy Szczyt Partii Politycznych, w którym wzięli udział przedstawiciele ponad 500 lewicowych i postępowych ugrupowań ze wszystkich kontynentów.

Więcej …
 

W dniu 19 czerwca 2021 roku w Warszawie odbyło się pierwszy raz od roku posiedzenie Rady Naczelnej PPS.

Więcej …