Przymusowe lądowania

Wymuszone lądowanie na lotnisku w Ankarze. W 2012 roku myśliwce tureckich sił powietrznych zostały podniesione w powietrze, aby zmusić syryjski samolot pasażerski do lądowania na lotnisku w  Ankarze. Samolot leciał , na trasie z Moskwy do Damaszku, był podejrzewany o przewóz ładunków wojskowych. Tę wersję wygłosił  osobiście premier Turcji Recep  Erdogan.
Wymuszone lądowanie prezydenckiego samolotu Evo Moralesa, prezydenta Boliwii. W lipcu 2013 roku amerykańskie służby wywiadowcze podejrzewały prezydencki samolot boliwijskiego przywódcy Evo Moralesa o przewiezienie Edwarda Snowdena. Wszystko dlatego, że przyleciał On  na negocjacje  do  Moskwy. Samolot lecący w przestrzeni powietrznej Austrii  zmuszono do  natychmiastowego lądowania w Wiedniu.  To  wydarzenie bez precedensu, ponieważ naruszało wszelkie międzynarodowe i dyplomatyczne prawa chroniące przywódców  innych krajów. Snowdena na pokładzie samolotu nie było .

Wymuszenie przez Ukrainę lądowania  samolotu  pasażerskiego Belavia (białoruskie linie lotnicze) w Kijowie. W 2016 roku samolot linii Belavia wystartował z kijowskiego lotniska „Zhuljany”. Na 50 ok. kilometrów przed wejściem w przestrzeń powietrzną Białorusi kontroler polecił pilotom natychmiastowy powrót na lotnisko odlotu.
W przypadku odmowy groził, że myśliwce Sił Powietrznych Ukrainy   przechwycą samolot i zmuszą do lądowania. Wszystko po to, by usunąć z pokładu  pewnego obywatela Armenii. Później strona ukraińska zaprzeczyła faktowi zagrożeń, ale sieć zachowała zapis rozmów pilotów samolotu Belavia z ukraińskim dyspozytorem.

W 2020 media ukraińskie poinformowały, o skandalu w najwyższym kręgu władz Ukrainy i "przecieku"  długo planowanej operacji wywiadu. W/g planu miano wybawionych rosyjskich najemników z firmy "Wagner" , zakontraktować  do służby w Libii. Najemnicy mieli lecieć z Mińska do Stanbułu. Nad Ukrainą, myśliwe ukraińskie miały zmusić samolot do lądowania, a pozostający na pokładzie rosyjscy najemnicy postawieni przed sądem za zbrodnie na Donbasie w tym zestrzelenie samolotu pasażerskiego Malezji.

Konwencja o międzynarodowym lotnictwie cywilnym, podpisana w Chicago dnia 7 grudnia 1944 dopuszcza prawo kraju nad którym leci samolot do przymuszenia do lądowania jeśli są do tego przesłanki.
Reasumując, wydarzenia w Mińsku nie są pierwszym przypadkiem tego typu działań, ani nie są sprzeczne z prawem międzynarodowym.  
Skąd zatem awantura? Relacje pomiędzy blokiem państw zachodnich (liberalnej demokracji) w starciu z Rosją i jej sojusznikami,  stale się pogarszają, gdyż oba obozy toczą od lat niewypowiedzianą "wojnę hybrydową".  Operacja służb specjalnych Białorusi (we współpracy prawdopodobnie ze służbami rosyjskimi - FSB) i przejęcie Pana Protasiewicza, była kolejną odsłoną tego starcia.
My jako Polska, jesteśmy członkiem zachodniego obozu demokracji liberalnej i w tej hybrydowej wojnie z Rosją i jej sojusznikami aktywnie uczestniczymy. Nie bądźmy hipokrytami.  
Raz są sukcesy tego obozu (Ukraina czy Gruzja), a  raz są porażki (Białoruś).
Nie popadajmy zatem w histerię, nic nowego.  Szklaneczka zimnej wody. A, że nie zmierza to wszystko w dobrym kierunku, to zupełnie inna historia.
16 czerwca w Genewie (Szwajcaria) spotyka się Pan Prezydent USA Joe Biden i Prezydent FR Władimir Putin, może dojdzie do deeskalacji. Oby.

Krzysztof Podgórski - Facebook 25.05.2021

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

Profesor Kaarle Nordenstreng jest znanym medioznawcą fińskim związanym z Uniwersytetem w Tampere. Przez wiele lat pełnił funkcję prezydenta Międzynarodowej Organizacji Dziennikarzy z siedzibą w Pradze (IOJ). W ostatnich tygodniach ukazała się opracowana przez niego obszerna monografia  dotycząca historii tej organizacji, ludzi z nią związanych oraz procesów społeczno-politycznych, których była inicjatorem.

Więcej …
 

Nie znam Sławomira W. Malinowskiego, ani mi on brat ani swat, choć tę inteligentną twarz dobrze pamiętam i pozytywnie kojarzę z telewizyjnego ekranu. O Wydawnictwie Impuls wcześniej nie słyszałem – a powinienem był – bo to niszowa oficyna, znana w dużej mierze (choć nie wyłącznie) z literatury pedagogicznej.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 53 gości 

Statystyka

Odsłon : 5917571

Temat dnia

Zaskoczenie?

Manewry "Zapad-2021" się zakończyły, Rosjanie, "zielonymi ludzikami", na Polskę,  wbrew przewidywaniom wiceministra MON  Marcina Ociepy w radiu ZET nie napadli , jednak wnioski należy wyciągnąć:

Więcej …

Na lewicy

18 września 2021 roku w Warszawie  odbyło się spotkanie Polskiego Ruchu Lewicowego (PRL) w organizacji!  Podstawą dyskusji, stał się referat o celach i zadaniach partii w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej zaprezentowany przez Koordynatora Krajowego kol. Zbigniewa Sowę.

Więcej …
 

W dniu 9 września 2021 r. odbyła się doroczna, już XIII Konferencja „na szczycie” państw członkowskich BRICS (w formie video linku). Jej hasło brzmiało: „BRICS@15 Cooperation for Continuity, Consolidaion and Consensus” (BRICS@15 - to aluzja do 15 lat istnienia tej Organizacji). Obradom przewodniczył premier Narendra Modi (Indie), rotacyjny przewodniczący BRICS w roku 2021.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna poinformowała w dniu 6 września 2021 roku o swoim stanowisku wobec wprowadzenia przez prezydenta stanu wyjątkowego na części terytorium Polski.

Więcej …
 

W dniu 25 sierpnia 2021 roku odbyło się Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Koła PPS Warszawa-Śródmieście. Uczestniczący w nim członkowie wyrazili uznanie dla ustępującego Komitetu, którego pracami kierował tow. Janusz Ptaszkiewicz.
Komitet uzyskał absolutorium od uczestników zebrania.

Więcej …
 

Zbigniew Sowa – działacz lewicy z Pomorza poinformował, że w dniu 29 lipca 2021 roku  w Sosnowcu zawiązała się grupa 11 osób inicjująca powołanie do życia nowej lewicowej partii politycznej o nazwie: POLSKI RUCH LEWICOWY, którego zwieńczeniem będzie spotkanie założycielskie planowane na połowę września br. w Warszawie.

Więcej …
 

Tradycyjnie, co roku, z okazji kolejnych rocznic wybuchu Powstania Warszawskiego przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej składają kwiaty przed pomnikami, tablicami pamięci i na grobach ofiar tego największego w XX wieku zbiorowego aktu walki o wolność i niepodległość Polski.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna opublikował w dniu 29 lipca 2021 roku na swej stronie internetowej Tezy do dyskusji przed zbliżającym się Kongresem Partii.

Więcej …
 

W dniu 22 lipca 2021 roku w Bydgoszczy dniu 77 rocznicy ogłoszenia Manifestu PKWN odbyło się podsumowanie Konkursu Literackiego pod hasłem „Wspomnienia na 45 lat Polski Ludowej” ogłoszonego w 2019 roku przez Radę Wojewódzką Polskiej Partii Socjalistycznej przy współudziale Porozumienia Socjalistów.

Więcej …
 

21 lipca to 116 rocznica śmierci bohatera walki z caratem, towarzysza Stefana Okrzei działacza Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

85 lat temu wybuchł konflikt, który podzielił Hiszpanię. 17 lipca 1936 roku pucz wojskowy stał się przyczyną głębokiego podziału społecznego i politycznego, który przerodził się w wojnę domową.

Więcej …
 

Z okazji 100-lecia Komunistycznej Partii Chin w dniu 6 lipca 2021 roku odbył się w Pekinie zdalny Światowy Szczyt Partii Politycznych, w którym wzięli udział przedstawiciele ponad 500 lewicowych i postępowych ugrupowań ze wszystkich kontynentów.

Więcej …
 

W dniu 19 czerwca 2021 roku w Warszawie odbyło się pierwszy raz od roku posiedzenie Rady Naczelnej PPS.

Więcej …