Powrót Luli do władzy w Brazylii

Były lewicowy prezydent 220-mln Brazylii, największego państwa Ameryki Łacińskiej (6. gospodarka świata), kiedyś porównywany jako związkowiec z Wałęsą – jako szef państwa (2003-2011) dość skutecznie zmniejszał ogromne nierówności społeczne. Potem przez 19 miesięcy nawet więziono go pod zarzutami, które Sąd Najwyższy uznał w 2019 r. za fałszywe.
Mógł więc Luiz Inacio Lula da Silva kandydować raz jeszcze w tym roku w wyborach prezydenckich. W I turze , przed miesiącem, Lula uzyskał najwięcej głosów spośród 11 kandydatów-48%, a więc już był bliski zwycięstwa. Obecny szef państwa – miłośnik Donalda Trumpa, skrajnie prawicowy Jair Bolsonaro zdobył 5% głosów mniej. W tę niedzielę odbyła się II tura – niezwykle zacięta, która dobitnie pokazała jak bardzo spolaryzowana politycznie jest Brazylia. Trzeba przecież pamiętać, iż w tym ogromnym kraju (8, 5 mln km kw.) przez ponad dwie dekady, jeszcze stosunkowo niedawno (1964-1985) u władzy utrzymywała się prawicowa dyktatura wojskowa. A Bolsonaro jest byłym wojskowym. Zrodziły się więc nawet wątpliwości, czy w razie przegranej odda on ster rządów (głosowanie tam jest całkowicie elektroniczne, a system polityczny-prezydencki).
Okazało się, iż druga tura wyborów była jeszcze bardziej zacięta niż pierwsza. Na Lulę oddano 60 mln głosów, a na Bolsonaro 58 mln (procentowo 50, 9% do 49, 1%). Kilka milionów głosów uznano za nieważne. O ostatecznej wygranej lidera Partii Pracujących moim zdaniem przesądziły dwa czynniki. Pierwszy to dobra pamięć o poprzednich kadencjach Luli, gdy w sporym stopniu poprawiła się sytuacja ekonomiczna najbiedniejszych grup ludności. Drugi zaś to ewidentne błędy obecnie rządzącej ekipy. Fatalnie była prowadzona walka z pandemią Covid-19; wystarczy powiedzieć, że zmarło ok. 700 tys. osób. Prowadzono katastrofalną politykę niszczenia lasów Amazonii. Wreszcie, niezwykle wzrosła skala przestępczości, szczególnie w miastach.
Sukces lewicy brazylijskiej ma symboliczne i psychologiczne znaczenie w szerszej skali, nie tylko Ameryki Łacińskiej. Osłabić może w jakimś stopniu ofensywę sił prawicowo-konserwatywnych, a także nacjonalistycznych, widoczną ostatnio np. we Włoszech i Szwecji. Ale może też mieć pewien wpływ na sytuację w USA, gdzie rośnie wyraźnie znaczenie wyborców o korzeniach latynoskich. Przekonamy się o tym być może już 8 listopada w niezwykle ważnych tzw. wyborach połówkowych w  Stanach Zjednoczonych. Zmarły jakiś czas temu wybitny politolog amerykański Samuel Huntington, którego miałem okazję poznać kiedyś w Harvardzie, w ostatniej swej książce dopuszczał nawet możliwość rozpadu USA na dwa państwa – w jednym mówiłoby się po angielsku, a w drugim po hiszpańsku. Wprawdzie w Brazylii mówi się oficjalnie po portugalsku, ale tamtejsza wersja tego języka jest nader zbliżona do hiszpańskiego.

prof. Tadeusz Iwiński Facebook 31.10.2022

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Przestudiowałem nową książkę Grzegorza Kołodki pod trochę pretensjonalnym tytułem „Wojna i pokój”. Cel książki jest wyraźnie określony następującą deklaracją: „przyszłość traktuje się w dwóch kategoriach – nieuniknionej i możliwej. Obecnie tego, co się na pewno stanie, jest dużo mniej niż tego, co stać się może.

Więcej …
 

14 listopada 2014 r.  w Chinach ukazał się I tom książki autorstwa prezydenta Xi Jinping’a – Zarządzanie Chinami (ang. The Governance of China). Aktualnie, od sierpnia 2022 roku rozpowszechniany jest czwarty tom

Więcej …
 

Można być krajem małym, jak Singapur czy Szwajcaria – i znajdować się w czołówce. Można być dużym, jak Brazylia czy Nigeria – i wlec się na końcu.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 

Statystyka

Odsłon : 6652022

Temat dnia

Powrót Luli do władzy w Brazylii

Były lewicowy prezydent 220-mln Brazylii, największego państwa Ameryki Łacińskiej (6. gospodarka świata), kiedyś porównywany jako związkowiec z Wałęsą – jako szef państwa (2003-2011) dość skutecznie zmniejszał ogromne nierówności społeczne. Potem przez 19 miesięcy nawet więziono go pod zarzutami, które Sąd Najwyższy uznał w 2019 r. za fałszywe.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 19 listopada 2022 roku w 130 rocznicę Kongresu Paryskiego, na którym zapoczątkowano działalność Polskiej Partii Socjalistycznej, odbyła się w Warszawie uroczysta sesja poświęcona tym wydarzeniom.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2022 roku przypada 104. rocznica powołania w Lublinie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Podstawę polityczną tego rządu tworzyły trzy ugrupowania: Polska Partia Socjalistyczna, Polska Partia Socjal-Demokratyczna oraz PSL Wyzwolenie.

Więcej …
 

W dniu 27 października 2022 roku w ramach obchodów 130-lecia Polskiej Partii Socjalistycznej odbyła się konferencja naukowa „PPS w walce o niepodległość Polski i sprawiedliwość społeczną. Dorobek i perspektywy rozwoju”.
Konferencję organizowała Komisja Historyczna pod patronatem Komitetu Obchodów 130-lecia Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

Okręgowy Komitet Warszawski Polskiej Partii Socjalistycznej przyjął w dniu 6 października 2022 roku stanowisko wspierające skierowanie do Komisji Etyki Poselskiej skargi wobec posła A. Sośnierza w sprawie jego wypowiedzi na temat socjalizmu. Wypowiedź tę uznano za karygodną, nie do przyjęcia w cywilizowanym państwie demokratycznym. Narusza ona bez wątpienia historyczną pamięć i tradycje polskiej demokracji, które oparte są o poszanowanie innych, niż kapitalizm, poglądów politycznych i ideowych.

Więcej …
 

W dniu 30 września 2022 roku w Łodzi odbyło się w ramach obchodów 130-lecia PPS, zorganizowane przez działaczy PPS i Komisję Historyczną PPS, spotkanie dotyczące historii i dorobku PPS.

Więcej …
 

W dniu 17 września 2022 roku w Warszawie odbyło się zebranie Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 13 września 2022 roku w Warszawie odbyło się otwarte zebranie Rady Mazowieckiej PPS poświęcone sprawom przygotowań socjalistów i lewicy do przyszłorocznych wyborów parlamentarnych.

Więcej …
 

W dniu 11 września 2022 roku w Ewinie (woj. łódzkie) odbyły się tradycyjne obchody 78 rocznicy słynnej bitwy partyzanckiej oddziałów 3 Brygady Armii Ludowej im. J. Bema z niemieckim najeźdźcą.

Więcej …
 

Z inicjatywy Socjaldemokracji Polskiej, jak podał portal PPS, odbyło się w dniu 5 września 2022 roku w siedzibie OPZZ w Warszawie spotkanie partii politycznych reprezentujących część demokratycznej opozycji. Uczestniczyli: Polska Partia Socjalistyczna, Partia Zieloni, Polskie Stronnictwo Ludowe, Platforma Obywatelska, Unia Pracy oraz Wolność i Równość.

Więcej …
 

1 września br. minęła 30 rocznica brutalnego mordu Premiera Rządu Polskiego Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Soskiej.

Więcej …
 

W dniu 31 sierpnia 2022 roku w Warszawie odbyło się zebranie Rady Mazowieckiej Polskiej Partii Socjalistycznej. Uczestniczyli przedstawiciele wszystkich organizacji okręgowych Mazowsza: z Warszawy, Płocka, Piotrkowa Trybunalskiego oraz samodzielnych kół.

Więcej …
 

W dniu 21 lipca 2022 roku z okazji 117. rocznicy stracenia przez władze Rosji carskiej Stefana Okrzei, przedstawiciele Koła Parlamentarnego PPS z sen. Wojciechem Koniecznym – przewodniczącym Rady Naczelnej PPS na czele złożyli kwiaty przed tablicą pamiątkową przy Bramie Straceń Cytadeli.

Więcej …