Smoleńsk – nowe polskie doświadczenie

Trudno być obojętnym wobec katastrofy lotniczej, jaka rankiem 10 kwietnia wydarzyła się obok lotniska pod Smoleńskiem. Rozbił się samolot rządowy wiozący delegację na uroczystości rocznicowe związane z mordem polskich oficerów w Katyniu w 1940 roku. Na pokładzie samolotu znajdował się prezydent Lech Kaczyński z małżonką, przedstawiciele Sejmu i Senatu, Kancelarii Prezydenta, czołowa kadra dowódcza Wojska Polskiego, członkowie rodzin katyńskich, duchowieństwo. Zginęli wszyscy – 96 osób. Trzeba przekazać wszystkim rodzinom zmarłych w katastrofie, wszystkim Polakom, wyrazy ubolewania i prawdziwej ludzkiej solidarności. Jesteśmy dziś razem wszyscy, złączeni w bólu po śmierci wybitnych, szanowanych Polaków.
Rzadko się zdarza, że w wyniku katastrofy lotniczej ginie wybrany w ogólnonarodowych wyborach prezydent, będący jedną z najbardziej chronionych osób w państwie. W ostatnim półwieczu było kilka takich przypadków w świecie. Rzadko się zdarza też, że w jednym samolocie, który ulega katastrofie, znajduje się tak reprezentatywna grupa przedstawicieli państwa. Wszystko to jednak zdarzyło się i dotknęło nas Polaków i Polskę.
Tragedia pod Smoleńskiem to memento dla Polski i polskich elit politycznych. Przypomina ona, czego nie robiono od dawna, że jesteśmy jednym narodem związanym więzami krwi, wspólnej historii i kultury, że żyjemy w ramach jednego organizmu państwowego. Takie zjednoczenie, ale na krótko, miało miejsce po śmierci papieża Polaka.
W momencie ogłoszenia wiadomości o smoleńskiej tragedii prawda ta dotarła natychmiast do milionów ludzi. Przekroczyła ona granice społecznej wrażliwości. Zjednoczeni w bólu i porażeni druzgocącym faktem przyjęliśmy go z godnością i nieprawdopodobną siłą, która zrodziła na nowo myślenie o nas, jako narodzie i państwie, o ludzkiej godności, ale i o przemijalności, o wartościach ponadczasowych a nie tylko bieżącej polityce, która jest źródłem konfliktów i podziałów.
Okazało się, sądząc po społecznej mobilizacji, że Polakom nie jest obojętne państwo, że nadal jesteśmy spójną wspólnotą zdolna do mobilizacji i poszukiwania nowych horyzontów.
Polska, i my Polacy, po tej tragedii będziemy inni. Od 10 kwietnia nic nie będzie już tak samo wyglądać. Zmienia się nasz punkt odniesienia do wielu spraw, inaczej zapewne postrzegać będziemy patriotyzm, który będziemy odkrywać od nowa, inaczej będziemy patrzeć na nasze relacje z sąsiadami, przede wszystkim z Rosjanami.
Wzorowe zachowanie władz rosyjskich w dniu katastrofy i później, a także widoczne wyraźne sygnały solidarności z Polakami i z Polską mogą zbudować od nowa płaszczyzny porozumienia i współpracy, na które oczekują obydwa narody. Tak się też składa, że historia katyńska i Polska może wspierać wewnętrzne przewartościowania w Rosji na tle stalinowskich demonów, które wracają w przededniu kolejnej rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Do dyskusji na temat konstrukcji państwa i nowych zasad porozumienia i współdziałania ponad podziałami politycznymi wrócić trzeba będzie niebawem po zakończeniu żałoby narodowej. Trudno jednak wyobrazić sobie, że nie będą ewoluować zasady współdziałania elit politycznych po tej nauce, od zasady „zwycięzca bierze wszytko”, która obowiązuje dziś, do zasady współdziałania i konsensusu w podstawowych sprawach narodu i państwa. Trzeba wierzyć, że przełoży się to m.in. na tryb wyboru nowego prezydenta RP, który nie musi być tworem partyjnym, ale przede wszystkim „prezydentem wszystkich Polaków”.

Andrzej Ziemski
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 

Statystyka

Odsłon : 7261518

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …