Smoleńsk – nowe polskie doświadczenie

Trudno być obojętnym wobec katastrofy lotniczej, jaka rankiem 10 kwietnia wydarzyła się obok lotniska pod Smoleńskiem. Rozbił się samolot rządowy wiozący delegację na uroczystości rocznicowe związane z mordem polskich oficerów w Katyniu w 1940 roku. Na pokładzie samolotu znajdował się prezydent Lech Kaczyński z małżonką, przedstawiciele Sejmu i Senatu, Kancelarii Prezydenta, czołowa kadra dowódcza Wojska Polskiego, członkowie rodzin katyńskich, duchowieństwo. Zginęli wszyscy – 96 osób. Trzeba przekazać wszystkim rodzinom zmarłych w katastrofie, wszystkim Polakom, wyrazy ubolewania i prawdziwej ludzkiej solidarności. Jesteśmy dziś razem wszyscy, złączeni w bólu po śmierci wybitnych, szanowanych Polaków.
Rzadko się zdarza, że w wyniku katastrofy lotniczej ginie wybrany w ogólnonarodowych wyborach prezydent, będący jedną z najbardziej chronionych osób w państwie. W ostatnim półwieczu było kilka takich przypadków w świecie. Rzadko się zdarza też, że w jednym samolocie, który ulega katastrofie, znajduje się tak reprezentatywna grupa przedstawicieli państwa. Wszystko to jednak zdarzyło się i dotknęło nas Polaków i Polskę.
Tragedia pod Smoleńskiem to memento dla Polski i polskich elit politycznych. Przypomina ona, czego nie robiono od dawna, że jesteśmy jednym narodem związanym więzami krwi, wspólnej historii i kultury, że żyjemy w ramach jednego organizmu państwowego. Takie zjednoczenie, ale na krótko, miało miejsce po śmierci papieża Polaka.
W momencie ogłoszenia wiadomości o smoleńskiej tragedii prawda ta dotarła natychmiast do milionów ludzi. Przekroczyła ona granice społecznej wrażliwości. Zjednoczeni w bólu i porażeni druzgocącym faktem przyjęliśmy go z godnością i nieprawdopodobną siłą, która zrodziła na nowo myślenie o nas, jako narodzie i państwie, o ludzkiej godności, ale i o przemijalności, o wartościach ponadczasowych a nie tylko bieżącej polityce, która jest źródłem konfliktów i podziałów.
Okazało się, sądząc po społecznej mobilizacji, że Polakom nie jest obojętne państwo, że nadal jesteśmy spójną wspólnotą zdolna do mobilizacji i poszukiwania nowych horyzontów.
Polska, i my Polacy, po tej tragedii będziemy inni. Od 10 kwietnia nic nie będzie już tak samo wyglądać. Zmienia się nasz punkt odniesienia do wielu spraw, inaczej zapewne postrzegać będziemy patriotyzm, który będziemy odkrywać od nowa, inaczej będziemy patrzeć na nasze relacje z sąsiadami, przede wszystkim z Rosjanami.
Wzorowe zachowanie władz rosyjskich w dniu katastrofy i później, a także widoczne wyraźne sygnały solidarności z Polakami i z Polską mogą zbudować od nowa płaszczyzny porozumienia i współpracy, na które oczekują obydwa narody. Tak się też składa, że historia katyńska i Polska może wspierać wewnętrzne przewartościowania w Rosji na tle stalinowskich demonów, które wracają w przededniu kolejnej rocznicy zakończenia II wojny światowej.
Do dyskusji na temat konstrukcji państwa i nowych zasad porozumienia i współdziałania ponad podziałami politycznymi wrócić trzeba będzie niebawem po zakończeniu żałoby narodowej. Trudno jednak wyobrazić sobie, że nie będą ewoluować zasady współdziałania elit politycznych po tej nauce, od zasady „zwycięzca bierze wszytko”, która obowiązuje dziś, do zasady współdziałania i konsensusu w podstawowych sprawach narodu i państwa. Trzeba wierzyć, że przełoży się to m.in. na tryb wyboru nowego prezydenta RP, który nie musi być tworem partyjnym, ale przede wszystkim „prezydentem wszystkich Polaków”.

Andrzej Ziemski
 

Wydanie bieżące

Recenzje

Sylwester Szafarz, dyplomata, pisarz, publicysta polityczny i wybitny specjalista historii i rozwoju Chin, przygotował do druku kolejną książkę: „Pandemia neoliberalnej globalizacji”.

Więcej …
 

To nie jest książka, nad którą przechodzi się, jak nad większością innych. To skarb. To pyszne świadectwo czasu. Dwa niesłychanie ważne elementy przyciągnęły mnie do niej i nie pozwoliły mi od niej się oderwać: to, jak bliska jest mi Polska Ludowa, i to jak ogromne znaczenie ma dla mnie literatura biograficzna, w tym autobiografistyka.

Więcej …
 

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 46 gości 

Statystyka

Odsłon : 6039019

Temat dnia

Trzaskowski w USA

Czytałem wczoraj, przedwczoraj tu i ówdzie, szczególnie na gazeta.pl o planowanym „wystąpieniu Rafała Trzaskowskiego przed Kongresem USA”.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 24 listopada w Warszawie odbyła się konferencja „Socjalizm warunkiem pokoju światowego”. Organizatorami były  następujące instytucje: Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego, Wszechnica Polska Szkoła Wyższa, Porozumienie Socjalistów, Pacyfistyczne Stowarzyszenie oraz Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC). Patronat naukowy sprawowała prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska.

Więcej …
 

Tradycyjnie, już od 2004 roku, w dniu 13 listopada 2021 roku odbyła się na Placu Grzybowskim w Warszawie uroczystość  złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia z udziałem PPS w roku 1904.

Więcej …
 

W dniu 11 listopada 2021 roku w Warszawie odbył się Marsz Antyfaszystowski z okazji Dnia Niepodległości. Wzięli w nim udział przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej z całego kraju. Szli we wspólnym Bloku PPS. Inicjatywę tej demonstracji nadawali głównie przedstawiciele Organizacji Młodzieżowej PPS - Czerwona Młodzież.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2021 roku przedstawiciele warszawskiej organizacji PPS, z okazji 103 rocznicy powołania Rządu Ludowego Republiki Polskiej z premierem Ignacym Daszyńskim, złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem tego wielkiego socjalisty i demokraty.

Więcej …
 

 

W dniu 27 października 2021 roku, w 77. rocznicę bohaterskiej śmierci Konstantego „Kostka” Jagiełły w Łękach-Zasolu Stowarzyszenie „Pokolenia” zorganizowało uroczystości poświęcone tym wydarzeniom.

Więcej …
 

W dniu 12 października 2021 roku w rocznicę bitwy pod Lenino, w wielu miejscach w kraju pod pomnikami żołnierzy polskich i radzieckich przedstawiciele ugrupowań lewicowych złożyli kwiaty, upamiętniając rozpoczęcie szlaku bojowego Ludowego Wojska Polskiego na froncie wschodnim II wojny światowej.

Więcej …
 

W dniu 10 października 2021 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej PPS. Przyjęto uchwałę w sprawie terminu XLIV Kongresu, który odbyć się ma w Warszawie 19 marca 2022 roku.

Więcej …
 

W dniu 9 października 2021 roku w Warszawie dokonano zakończenia procesu likwidacji SLD i Wiosny i powołano partię Nowa Lewica.

Więcej …
 

W dniu 2 października 2021 roku w Warszawie Konferencja „Relacje Polska-Białoruś – co dalej?” zorganizowana przez Stowarzyszenie Polska-Białoruś przy współudziale redakcji: „Myśl Polska", „Polityka Polska” i  „Przegląd Socjalistyczny”.

Więcej …
 

W związku ze zwycięstwem wyborczym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec w wyborach do Bundestagu przewodniczący RN PPS, senator Wojciech Konieczny skierował w dniu 28 września 2021 roku list gratulacyjny na ręce przewodniczącego SPD.

Więcej …
 

18 września 2021 roku w Warszawie  odbyło się spotkanie Polskiego Ruchu Lewicowego (PRL) w organizacji!  Podstawą dyskusji, stał się referat o celach i zadaniach partii w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej zaprezentowany przez Koordynatora Krajowego kol. Zbigniewa Sowę.

Więcej …
 

12 września 2021 roku w Ewinie odbyły się uroczystości związane z 77 rocznicą słynnej bitwy partyzanckiej z Niemcami podczas II wojny światowej. W bitwie stoczonej w dniach 12-13  września 1944 roku brały udział.  oddziały partyzanckie 3. Brygadę Armii Ludowej im. Józefa Bema, wspierane przez oddział Batalionów Chłopskich i skoczków z Polskiego Sztabu Partyzanckiego.

Więcej …