Rok PO-PSL

W pierwszą rocznicę objęcia władzy w Polsce premier Donald Tusk zameldował o osiągnięciu satysfakcji. Nie zabrzmiało to najładniej, szczególnie w kontekście spraw, których dotyczy. Opozycja zarówno prawicowa (PiS), jak i lewicowa (SLD) nie zostawiła na rządzie „suchej nitki”. PSL się nie wypowiada, zapewne nie wie, jak się znaleźć w tej sytuacji.
Inne mniejsze ugrupowania nie mówią nic, choć były premier – Leszek Miller zarzucił rządowi, że nie podjął inicjatywy wprowadzenia podatku liniowego. Znalazł się tym samym w kolizji z zaprzyjaźnionym jeszcze niedawno liderem niemieckiej die Linke, Oskarem Lafontaine, który zapowiada 80. procentowy podatek od najlepiej zarabiających.
Patrząc na osiągnięcia rządu w obszarze polityki zagranicznej trzeba zwrócić uwagę, że odrzucił on PiSowską doktrynę dwóch wrogów (Niemiec i Rosji) i próbuje układać stosunki międzynarodowe na zasadzie wspólnoty interesów a nie poszukiwania przeciwników. Rząd stał się bardziej elastyczny w stosunkach z Unią Europejską, choć najbliższy czas pokaże, jakie to przyniesie skutki (patrz: stocznie i stosunki z Rosją).
W sprawach polityki wewnętrznej poczynania rządu Donalda Tuska były w ciągu tego roku mało wyraziste, zapewne ze względu na stosowanie zasłon dymnych, ale wyłania się raczej jednoznaczny kształt tej polityki. Jest ona kontynuacją doktryny neoliberalnej, kontynuacją kolejnych planów Balcerowicza, szczególnie w sferze prywatyzacji. Rząd nie robi sobie nic z konstytucyjnego zapisu dotyczącego realizacji społecznej gospodarki rynkowej. Buduje dalej formułę gospodarki prywatnej, nastawionej na izolację i przedmiotowy charakter ludzi pracy i organizacji, które świat pracy reprezentują. Wydaje się to tym bardziej niezrozumiałe, że od co najmniej kilkunastu miesięcy wiadomo, że neoliberalizm bankrutuje w skali świata. Ale w Polsce, przy wsparciu rządu, ma się jak najlepiej.
Dla rządu, co widać po ostatnich relacjach z partnerami społecznymi w ramach komisji trójstronnej, liczy się głównie efekt medialny tych spotkań, przekładający się na wsparcie w rankingach instytutów badania opinii publicznej. Nie są ważne interesy pracownicze.
Wydaje się, że otoczenie premiera przykłada większy wysiłek do poczynań PR niż do realnych działań. Jak się okazuje, to skutkuje pozytywnie. PO ma nadal poparcie połowy elektoratu.
Nie do przyjęcia są działania rządu, które przyczyniają się do pogłębiania się rozwarstwienia społecznego. Dotyczy to dwóch co najmniej problemów: liberalizacji prawa podatkowego, które oszczędza najbogatszych oraz braku nadal polityki socjalnej i aktywnej polityki zatrudnienia. Emigracja zarobkowa rozwiązała bowiem ten problem chwilowo.
Rząd, ale w zasadzie cała koalicja, działa wbrew zapisom konstytucyjnym, jeśli chodzi o służbę zdrowia i system oświaty. Dążenie na siłę do prywatyzacji służby zdrowia przypomina niestety najgorsze doświadczenia z lat 90., kiedy dokonywały się kolejne „skoki na kasę”, zakończone uwłaszczeniem wąskich grup (przykładem są NFI).
Idea prywatnej służby zdrowia, o czym w Polsce wiadomo, zbankrutowała w świecie. W USA, co mocno wypłynęło podczas kampanii prezydenckiej Baracka Obamy, jest dziś 40 mln ludzi pozbawionych jakiegokolwiek ubezpieczenia, nie stać ich na pokrywanie kosztów leczenia w prywatnej służbie zdrowia. Są i inne przykłady, równie drażliwe.
Podobny problem z tej serii dotyczy prób prywatyzacji, poza wiedzą opinii publicznej, z dofinansowaniem z publicznej kasy, będącego w rękach państwa sektora sportowego. Zadyma wokół PZPN prawdopodobnie przykrywa mające wsparcie rządu ruchy dwóch baronów medialnych, którzy działają na niwie sportowej. Opinia publiczna zaś martwi się czy będzie EURO 2012 i jak to kradną w PZPN, a zdaje się, że nie o to chodzi.
W innych sferach trudno dokonywać jednoznacznych ocen, ponieważ działania koalicji były mało zauważalne. Faktem jest jednak, że administrowanie krajem nie tworzy nadmiernej liczby konfliktów, relacje rząd – samorząd układają się w miarę poprawnie i nie widać zbytnich tendencji do centralizacji. W sferze bezpieczeństwa obywateli poprawiło się zapewne i o tym mówią statystyki, ale najważniejsza sprawą jest kwestia nie używania demonstracyjnie przez obecną koalicję instrumentów państwowych przeciw obywatelom i opozycji (znamy wcześniejsze przykłady z CBA).
Mimo znaczącej przewagi PO w badaniach opinii publicznej, realny układ sił w parlamencie zdaje się być zrównoważony. Koalicja nie może zrobić wszystkiego, musi liczyć się z opozycją. W rękach opozycji bowiem jest wiele ważnych instytucji państwowych np. publiczne media, Najwyższa Izba Kontroli, Narodowy Bank Polski i wreszcie część opozycji ma swojego prezydenta.
Ten stan rzeczy tworzy system konfliktu, ale również narzuca w sprawach strategicznych obszary niezbędnej współpracy. Dotyczy to szczególnie oczekiwanej współpracy na forum Unii Europejskiej i innych obszarów polityki międzynarodowej. Tutaj niestety nie mieliśmy do czynienia w ostatnich miesiącach z klasą w relacjach wzajemnych. Może to się zmieni.
Parlamentarny Klub Lewicy (dawniej LiD, jeszcze dawniej SLD) nie bardzo w relacjach koalicja – opozycja umie znaleźć sobie miejsce. Wynika to zapewne z problemów wewnętrznych, ale głównie z braku strategii politycznej. Trzeba wierzyć, że w tej kadencji władz parlamentarnych taka strategia wreszcie się objawi.
Sumując, wydaje się, że główne intencje koalicji PO-PSL w ciągu tego roku ujawniły się w pełni. Ludzie pracy i lewica nie mają w tej koalicji wyraźnych sojuszników. Koalicja sprzyja niestety temu, co antypracownicze, nie chce podjąć problemu narastającego rozwarstwienia społecznego, wolność postrzega raczej nie jako element demokracji, a jako przywilej bogatych.
Opozycja będzie musiała, szczególnie na forum parlamentarnym, wykazać w dalszej perspektywie wiele rozwagi. Klub Lewicy ma szanse być „języczkiem u wagi” w wielu sprawach. Czy będzie chciał i umiał skorzystać z tej szansy do rozbudowy swej pozycji?

Andrzej Ziemski
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 28 gości 

Statystyka

Odsłon : 7276550

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …