Dzień po wyborach

Takiej pozycji SLD i osobiście Grzegorza Napieralskiego, lewicowego kandydata na prezydenta, w wyniku wyborów niewielu się spodziewało. Zaczynał dwa miesiące temu od 4 proc. Zakończył na blisko 14. Przeprowadził najbardziej dynamiczną i błyskotliwą kampanię. Wykazał się talentami nie mniejszymi od Aleksandra Kwaśniewskiego, a na pewno prześcignął ubiegającego się o urząd prezydenta w 1990 roku Włodzimierza Cimoszewicza.

Dziś, po okresie wewnętrznych tarć w SLD, wysunął się na czoło w tej partii, ale również na lewicy. Ma szansę po okresie wieloletniego wyścigu w tym segmencie sceny politycznej nadać jej nowoczesny ton programowy nawiązujący zarówno do naszej polskiej tradycji socjalistycznej, jak i wspaniałych osiągnięć polityki socjalnej Skandynawów, czy budowy świeckiego państwa w wykonaniu socjalistów francuskich czy hiszpańskich.
Napieralski rodzi nadzieję na to, że może przewodzić skutecznie w dalszej perspektywie nowoczesnej polskiej lewicy o jednoznacznie europejskim i socjalistycznym wymiarze.
Trzecia pozycja, która zajął w wyborach i znaczące poparcie ponad 2,2 miliona wyborców, szczególnie młodzieży, spowodowała odwrócenie postępującego trendu budowania niezrównoważonej sceny opierającej się o dwa prawicowe, bliskie sobie ugrupowania, które na siłę udają różnice.
Dziś wyrasta trzecia równoważąca je, w dalszej perspektywie, siła. Sądząc po kilku znaczących oświadczeniach, jakie padły już z ust Jarosława Kaczyńskiego i Donalda Tuska, nabiera ona partnerskiego wymiaru, zarówno w sensie politycznym, jak również ideowym.
Dziś nie można pomijać w kalkulacjach politycznych zarówno SLD, jak i lewicującego pokolenia Grzegorza Napieralskiego. Jego znaczenie wzrasta szczególnie w ciągu najbliższego czasu, przed II turą wyborów prezydenckich. Przysłowiowym „języczkiem u wagi” jest rola, jaką mogą odegrać wyborcy Napieralskiego, wskazując swojego faworyta, który bez wątpienia zasiądzie w Pałacu Prezydenckim. Z prostych przeliczeń przepływu elektoratu w drugiej turze wyborów wynika, że to zwolennicy Napieralskiego trzymają w ręku symboliczny klucz.
Polityczne i publicystyczne spekulacje z ostatnich godzin wskazują na dość prymitywne podejście w ocenach do zjawisk, jakie nam towarzyszą. Przede wszystkim wskazuje się na stołki, które są do zajęcia i stanowią przedmiot przetargu. W finale zapewne pójdzie i o stołki, ale dziś walka toczy się w sensie globalnego wymiaru o kształt i wizerunek państwa polskiego; otwarte jest pytanie, czy pójdzie ono drogą demokracji i europejskich wyborów, czy drogą zarysowaną w koncepcji IV RP. Różnice są tutaj istotne, ale nie zasadnicze.
Zasadniczą różnicę wobec obydwu kandydatów prezentuje opcja programowa wskazana podczas kampanii przez Grzegorza Napieralskiego. Wychodzi ona z konstytucyjnych założeń gwarancji praw człowieka i budowy państwa opartego o zasady sprawiedliwości społecznej, m.in. społeczną gospodarkę rynkową opartą o równoprawność sektorów własności oraz świeckość państwa. Wiele przykładów naszej praktyki państwowej pokazuje, że akurat w tych obszarach Konstytucja nie jest przestrzegana lub też jest przestrzegana co najwyżej w połowie, a więc wcale.
Prezydent, jako strażnik porządku konstytucyjnego, powinien walczyć o zachowanie porządku konstytucyjnego. Żaden z obydwu kandydatów, którzy przeszli do drugiej tury, nie mówi i nie czuje się w takiej roli. Widać wyraźnie, że są oni bardziej strażnikami programów partyjnych niż Konstytucji. I na tym polega ogromna rola kandydata lewicy, który nie przeszedł do drugiej tury, ale może wyznaczać dziś standardy prezydentury. Ma na to czas do 4 lipca.
Sądzę, że Grzegorz Napieralski, mimo że tego wielu chce i próbuje go zmusić, nie powinien wskazywać, kogo mają poprzeć jego wyborcy. Ludzie są mądrzy i wiedzą, na czym polegają różnice pomiędzy obydwoma kandydatami, są one niewielkie, a pozorowany spór ma charakter teatralny. Jest to spór pomiędzy dwoma ukształtowanymi przez wydarzenia ostatnich lat ciągami kadrowymi tej samej opcji – konserwatywno-prawicowej.
Wartość polityczna i rzeczywista wiarygodność lewicy skupionej wokół Napieralskiego będzie rosła tym szybciej, im mniej będzie ona pokazywać swoje zainteresowanie realną władzą już dziś. Prawdziwość tej tezy zweryfikują zapewne następne wybory – jesienią samorządowe, a być może wiosną parlamentarne.

Andrzej Ziemski
 

Wydanie bieżące

Recenzje

Sylwester Szafarz, dyplomata, pisarz, publicysta polityczny i wybitny specjalista historii i rozwoju Chin, przygotował do druku kolejną książkę: „Pandemia neoliberalnej globalizacji”.

Więcej …
 

To nie jest książka, nad którą przechodzi się, jak nad większością innych. To skarb. To pyszne świadectwo czasu. Dwa niesłychanie ważne elementy przyciągnęły mnie do niej i nie pozwoliły mi od niej się oderwać: to, jak bliska jest mi Polska Ludowa, i to jak ogromne znaczenie ma dla mnie literatura biograficzna, w tym autobiografistyka.

Więcej …
 

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 44 gości 

Statystyka

Odsłon : 6039055

Temat dnia

Trzaskowski w USA

Czytałem wczoraj, przedwczoraj tu i ówdzie, szczególnie na gazeta.pl o planowanym „wystąpieniu Rafała Trzaskowskiego przed Kongresem USA”.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 24 listopada w Warszawie odbyła się konferencja „Socjalizm warunkiem pokoju światowego”. Organizatorami były  następujące instytucje: Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego, Wszechnica Polska Szkoła Wyższa, Porozumienie Socjalistów, Pacyfistyczne Stowarzyszenie oraz Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC). Patronat naukowy sprawowała prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska.

Więcej …
 

Tradycyjnie, już od 2004 roku, w dniu 13 listopada 2021 roku odbyła się na Placu Grzybowskim w Warszawie uroczystość  złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia z udziałem PPS w roku 1904.

Więcej …
 

W dniu 11 listopada 2021 roku w Warszawie odbył się Marsz Antyfaszystowski z okazji Dnia Niepodległości. Wzięli w nim udział przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej z całego kraju. Szli we wspólnym Bloku PPS. Inicjatywę tej demonstracji nadawali głównie przedstawiciele Organizacji Młodzieżowej PPS - Czerwona Młodzież.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2021 roku przedstawiciele warszawskiej organizacji PPS, z okazji 103 rocznicy powołania Rządu Ludowego Republiki Polskiej z premierem Ignacym Daszyńskim, złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem tego wielkiego socjalisty i demokraty.

Więcej …
 

 

W dniu 27 października 2021 roku, w 77. rocznicę bohaterskiej śmierci Konstantego „Kostka” Jagiełły w Łękach-Zasolu Stowarzyszenie „Pokolenia” zorganizowało uroczystości poświęcone tym wydarzeniom.

Więcej …
 

W dniu 12 października 2021 roku w rocznicę bitwy pod Lenino, w wielu miejscach w kraju pod pomnikami żołnierzy polskich i radzieckich przedstawiciele ugrupowań lewicowych złożyli kwiaty, upamiętniając rozpoczęcie szlaku bojowego Ludowego Wojska Polskiego na froncie wschodnim II wojny światowej.

Więcej …
 

W dniu 10 października 2021 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej PPS. Przyjęto uchwałę w sprawie terminu XLIV Kongresu, który odbyć się ma w Warszawie 19 marca 2022 roku.

Więcej …
 

W dniu 9 października 2021 roku w Warszawie dokonano zakończenia procesu likwidacji SLD i Wiosny i powołano partię Nowa Lewica.

Więcej …
 

W dniu 2 października 2021 roku w Warszawie Konferencja „Relacje Polska-Białoruś – co dalej?” zorganizowana przez Stowarzyszenie Polska-Białoruś przy współudziale redakcji: „Myśl Polska", „Polityka Polska” i  „Przegląd Socjalistyczny”.

Więcej …
 

W związku ze zwycięstwem wyborczym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec w wyborach do Bundestagu przewodniczący RN PPS, senator Wojciech Konieczny skierował w dniu 28 września 2021 roku list gratulacyjny na ręce przewodniczącego SPD.

Więcej …
 

18 września 2021 roku w Warszawie  odbyło się spotkanie Polskiego Ruchu Lewicowego (PRL) w organizacji!  Podstawą dyskusji, stał się referat o celach i zadaniach partii w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej zaprezentowany przez Koordynatora Krajowego kol. Zbigniewa Sowę.

Więcej …
 

12 września 2021 roku w Ewinie odbyły się uroczystości związane z 77 rocznicą słynnej bitwy partyzanckiej z Niemcami podczas II wojny światowej. W bitwie stoczonej w dniach 12-13  września 1944 roku brały udział.  oddziały partyzanckie 3. Brygadę Armii Ludowej im. Józefa Bema, wspierane przez oddział Batalionów Chłopskich i skoczków z Polskiego Sztabu Partyzanckiego.

Więcej …