Co po „hazardowej”?

„Hazardowa komisja śledcza” zakończyła swoją działalność. Efekt końcowy był łatwy do przewidzenia. Większość komisji zagłosowała za raportem przewodniczącego Sekuły, który stwierdza, że nie było afery Platformy Obywatelskiej, wszystkiemu jest winne Prawo i Sprawiedliwość z byłym szefem CBA Mariuszem Kamińskim na czele. Niemniej jednak jest to wyłącznie zaklinanie rzeczywistości przez PO. Cała Polska słyszała, jak czołowi politycy Platformy Obywatelskiej są zakładnikami swoich kolegów od hazardu.
Premier Tusk poświęcił kariery polityczne Zbigniewa Chlebowskiego, Mirosława Drzewieckiego oraz po części Grzegorza Schetyny i Sławomira Nowaka by wyjść z medialnego potrzasku afery hazardowej. Dziś nie ma partii, która ma moralne prawo nazywać się ugrupowaniem, które nie ma żadnych związków z korupcją. Słowa Jarosława Kaczyńskiego „musimy być uczciwi, uczciwi i jeszcze raz uczciwy” brzmią kuriozalnie, gdy patrzymy na nagrania, na których Adam Lipiński składa ofertę korupcji politycznej posłance Samoobrony Renacie Beger. „Rycerz” rywinowskiej komisji śledczej Jan Rokita jest poza polityką, zaś jego partyjni koledzy z PO nie różnią się niczym od osób uwikłanych w słynne „lub czasopisma”.
Jakie wnioski należy wyciągnąć z tego politycznego trzęsienia ziemi? Otóż to, że na lewicy drzemie niebywały potencjał. Bartosz Arłukowicz ze społecznika, lekarza pediatry oraz lokalnego szczecińskiego posła stał się medialną gwiazdą, jedną z najbardziej rozpoznawalnych twarzy polskiej lewicy, rokującego wspaniale na przyszłość. Bystrość umysłu, umiejętność szybkiego uczenia się, dryg medialny oraz cięte riposty u wielu wyborców Sojuszu Lewicy Demokratycznej wzbudziły podziw oraz dumę, że są wyborcami szeroko pojętej lewicy. Ten młody poseł, mówiący rzetelnym i fachowym językiem o nadużyciach przy pisaniu ustaw dotyczących hazardu, wzbudził niebywały szacunek także u publicystów i obserwatorów życia politycznego, których trudno podejrzewać o sympatię lewicowe.
Przed Bartoszem Arłukowiczem wiele pracy zarówno parlamentarnej jak i intelektualnej, niemniej jednak już dziś pokazał, że „lewica potrafi”. Stał się symbolem nowego pokolenia lewicy, która nie boi się rozmawiać o rzeczach ważnych, używając jednocześnie silnej argumentacji socjaldemokratycznej. Myślę, że idą dobre czasy dla lewicy. Jeśli rówieśnicy Bartosza Arłukowicza: Grzegorz Napieralski, Wojciech Olejniczak, Katarzyna Piekarska, Krzysztof Matyjaszczyk, Tomasz Kamiński, Anita Błochowiak, Grzegorz Pisalski i wielu, wielu innych młodych działaczy lewicy zdecyduje się na grę zespołową, zostanie wydać komendę „Nałożyć cięższe zbroje, idziemy walczyć o Polskę równą, wolną i sprawiedliwą”.

Bartosz Rydliński (ur. 1985), politolog, student II roku studiów doktoranckich z dziedziny nauk o polityce na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
 

Wydanie bieżące

Recenzje

Sylwester Szafarz, dyplomata, pisarz, publicysta polityczny i wybitny specjalista historii i rozwoju Chin, przygotował do druku kolejną książkę: „Pandemia neoliberalnej globalizacji”.

Więcej …
 

To nie jest książka, nad którą przechodzi się, jak nad większością innych. To skarb. To pyszne świadectwo czasu. Dwa niesłychanie ważne elementy przyciągnęły mnie do niej i nie pozwoliły mi od niej się oderwać: to, jak bliska jest mi Polska Ludowa, i to jak ogromne znaczenie ma dla mnie literatura biograficzna, w tym autobiografistyka.

Więcej …
 

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 34 gości 

Statystyka

Odsłon : 6038963

Temat dnia

Trzaskowski w USA

Czytałem wczoraj, przedwczoraj tu i ówdzie, szczególnie na gazeta.pl o planowanym „wystąpieniu Rafała Trzaskowskiego przed Kongresem USA”.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 24 listopada w Warszawie odbyła się konferencja „Socjalizm warunkiem pokoju światowego”. Organizatorami były  następujące instytucje: Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego, Wszechnica Polska Szkoła Wyższa, Porozumienie Socjalistów, Pacyfistyczne Stowarzyszenie oraz Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC). Patronat naukowy sprawowała prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska.

Więcej …
 

Tradycyjnie, już od 2004 roku, w dniu 13 listopada 2021 roku odbyła się na Placu Grzybowskim w Warszawie uroczystość  złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia z udziałem PPS w roku 1904.

Więcej …
 

W dniu 11 listopada 2021 roku w Warszawie odbył się Marsz Antyfaszystowski z okazji Dnia Niepodległości. Wzięli w nim udział przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej z całego kraju. Szli we wspólnym Bloku PPS. Inicjatywę tej demonstracji nadawali głównie przedstawiciele Organizacji Młodzieżowej PPS - Czerwona Młodzież.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2021 roku przedstawiciele warszawskiej organizacji PPS, z okazji 103 rocznicy powołania Rządu Ludowego Republiki Polskiej z premierem Ignacym Daszyńskim, złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem tego wielkiego socjalisty i demokraty.

Więcej …
 

 

W dniu 27 października 2021 roku, w 77. rocznicę bohaterskiej śmierci Konstantego „Kostka” Jagiełły w Łękach-Zasolu Stowarzyszenie „Pokolenia” zorganizowało uroczystości poświęcone tym wydarzeniom.

Więcej …
 

W dniu 12 października 2021 roku w rocznicę bitwy pod Lenino, w wielu miejscach w kraju pod pomnikami żołnierzy polskich i radzieckich przedstawiciele ugrupowań lewicowych złożyli kwiaty, upamiętniając rozpoczęcie szlaku bojowego Ludowego Wojska Polskiego na froncie wschodnim II wojny światowej.

Więcej …
 

W dniu 10 października 2021 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej PPS. Przyjęto uchwałę w sprawie terminu XLIV Kongresu, który odbyć się ma w Warszawie 19 marca 2022 roku.

Więcej …
 

W dniu 9 października 2021 roku w Warszawie dokonano zakończenia procesu likwidacji SLD i Wiosny i powołano partię Nowa Lewica.

Więcej …
 

W dniu 2 października 2021 roku w Warszawie Konferencja „Relacje Polska-Białoruś – co dalej?” zorganizowana przez Stowarzyszenie Polska-Białoruś przy współudziale redakcji: „Myśl Polska", „Polityka Polska” i  „Przegląd Socjalistyczny”.

Więcej …
 

W związku ze zwycięstwem wyborczym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec w wyborach do Bundestagu przewodniczący RN PPS, senator Wojciech Konieczny skierował w dniu 28 września 2021 roku list gratulacyjny na ręce przewodniczącego SPD.

Więcej …
 

18 września 2021 roku w Warszawie  odbyło się spotkanie Polskiego Ruchu Lewicowego (PRL) w organizacji!  Podstawą dyskusji, stał się referat o celach i zadaniach partii w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej zaprezentowany przez Koordynatora Krajowego kol. Zbigniewa Sowę.

Więcej …
 

12 września 2021 roku w Ewinie odbyły się uroczystości związane z 77 rocznicą słynnej bitwy partyzanckiej z Niemcami podczas II wojny światowej. W bitwie stoczonej w dniach 12-13  września 1944 roku brały udział.  oddziały partyzanckie 3. Brygadę Armii Ludowej im. Józefa Bema, wspierane przez oddział Batalionów Chłopskich i skoczków z Polskiego Sztabu Partyzanckiego.

Więcej …