Prekiel pyta Palikota

1. Jak to było z tym OZON–em? Był Pan jego wydawcą charakter tego tygodnika był ultrakatolicki. Czy nie widzi Pan sprzeczności ze swoimi antyklerykalnymi hasłami dziś głoszonymi?

2. Opowiedział się Pan za wprowadzeniem parytetów na listach wyborczych. Idea oczywiście słuszna, ale dlaczego nie protestował Pan, gdy Bronisław Komorowski, za którym Pan optował w kampanii prezydenckiej naśmiewał się z idei parytetów i podtrzymywał patriarchalne uprzedzenia?

3. Dlaczego w Pana postulatach zabrakło postulatów socjalnych? Czy naprawdę uważa Pan, że nie należy tu nic zmieniać? Wg OECD 1,8 mln Polaków poniżej 19. roku życia cierpi z powodu ubóstwa. W naszym kraju na dzieci wydaje się najmniej spośród wszystkich 32 krajów należących do tej organizacji. Sytuacja materialna dzieci w Polsce została również oceniona jako najgorsza spośród 21 krajów europejskich, które uwzględniono w raporcie UNICEF. Nie można mówić o nowoczesności nie odnosząc się do takich spraw! Co więcej, dane są szokujące – około 20 proc. Polaków w 2008 r. nie mogło sobie pozwolić na to, aby wystarczająco ogrzać mieszkanie, 21 proc., by przynajmniej raz na dwa dni zjeść mięso lub rybę, bądź ich pełnowartościowy zamiennik. Po 20 latach od upadku „realnego socjalizmu” po i prawie 6 lat po wstąpieniu do Unii Europejskiej prawie połowa Polaków żyje w biedzie, lub niedostatku – te wstrząsające dane opublikował Eurostat. Skoro chce Pan uchodzić za posła lewicowego to kwestie kulturowe nie mogą zastępować ekonomicznych! To powinno iść w parze!

4. Co sądzi Pan na temat roli związków zawodowych? Czy jako człowiek lewicy, będzie Pan bronił praw związkowców przed wyzyskiem pracodawców? Proszę podąć kilka przykładów, kiedy stanął Pan po ich stronie.

5. Jaki jest Pana pogląd na temat prywatyzacji? Czy jest to wg. Pana jedyna słuszna recepta na poprawę polskiej gospodarki? Tak uważa obecny rząd, który rozumiem Pan popiera?

6. Jak odniesie się Pan do likwidowania całych branż i zamykania kolejnych zakładów pracy? Przypomnę, że nie dawno został uśmiercony – dosłownie – polski przemysł stoczniowy. Premier Tusk twierdził wówczas, że zbawczy będzie „tajemniczy inwestor z Kataru”, co było jawnym i wielkim oszustwem, gdyż nic z tego nie wyszło. Jak by starał się Pan bronić miejsc pracy?

7. Jaką ma Pan receptę na poprawę warunków pracy w Polsce? Wg danych, co roku w Polsce ginie ponad 600 osób! Przecież praca to nie wojna! Oni nie musieli zginąć!

8. Czy poparłby Pan postulat zwiększenie płacy minimalnej?

9. Rzeczywiście popiera Pan ideę związków partnerskich osób tej samej płci? Proszę w taki razie sięgnąć po gotowy projekt autorstwa prof. Marii Szyszkowskiej, który nie został zrealizowany. Acha – ile razy był Pan na Paradzie Równości?

10. Minister Radziszewska została frontalnie zaatakowana, gdy na antenie TVN–u ujawniła (zapytała) o preferencje seksualna pewnego aktywistę. To wywołało burze – również Pana. Ale dlaczego Pan publicznie pyta ludzi o ich skłonności? Przypomnę pytał Pan Jarosława Kaczyńskiego – „–  Ja – niepytany – oświadczam, że jednoznacznie preferuję kobiety. A pan, panie Jarosławie?”. Nie uważa Pan tego za wprowadzenie podwójnych standardów?

11. Mówił Pan dużo o poprawie relacji państwo–Kościół. Czy nie jest to koniunkturalizm z Pana strony? Jest Pan posłem partii prawicowej i konserwatywnej – co sam Pan podkreśla. W 2009 roku klub Lewicy zaskarżył w 2009 ustawę regulującą działalność komisji do Trybunału Konstytucyjnego. Czy poparł Pan ten projekt?

12. W Sejmie złożono ponad 250 tys. podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą w sprawie emerytur po 35 i 40 latach pracy. Czy podziela Pan premiera, który chce, aby Polacy pracowali dłużej?

13. Dlaczego w Pana postulatach nie mowy o budowie żłobków, przedszkoli, edukacji, ekologii i służby zdrowia? Czy są to postulaty, które Polaków nie interesują?

14. Dużo mówił Pan o odbiurokratyzowaniu administracji. Jaką możemy mieć pewność, że spełni Pan ten postulat, skoro jak sam Pan przyznał, pańscy koledzy z Komisji „Przyjazne Państwo” blokowali Pana pomysły? Nowi koledzy też mogą to zrobić…

15. Jakie ma Pan poglądy na temat wojny w Iraku i Afganistanie? Czy wojna w Iraku, za którą głosowali niemal wszyscy, była Pana zdaniem uzasadniona?

Przemysław Prekiel
 

Wydanie bieżące

Recenzje

Przez okres ostatnich dwóch lat, z różną intensywnością, na ogół jednak raz w tygodniu, publikowałem na łamach gazety Trybuna materiały publicystyczne, eseje i komentarze w ramach cyklu My Socjaliści. Obejmowały one szeroki wachlarz  problemów, choć założeniem moim było ukazanie otaczającej nas rzeczywistości społeczno-politycznej poprzez doświadczenia i wartości ideowe polskich socjalistów. Sytuacja ta była konsekwencją mojego zaangażowania w działalność w ruchu socjalistycznym, szczególnie w ramach PPS a także aktywną, prowadzoną od lat działalność dziennikarską i publicystyczną na łamach wielu pism i w Internecie.

Więcej …
 

Niewiele  jest w polskiej historii osób tak bardzo zasłużonych i zapomnianych jednocześnie. Jego życiorys to gotowy scenariusz na serial telewizyjny. Jan Józef Lipski, bohater biografii Łukasza Garbala, doczekał się w końcu kompletnej monografii.

Więcej …
 

W dzisiejszych czasach coraz trudniej o pasjonującą powieść poświęconą ludziom lewicy. Dosyć często pomija się ich wkład w kształtowanie polskiej państwowości czy w walkę o sprawiedliwość społeczną. Szablonowo traktuje się ich losy, wpisując w obowiązującą narrację.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 32 gości 

Statystyka

Odsłon : 4843179

Więcej …
 

Więcej …
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej …

Temat dnia

Wybory, wybory, i już po…

Mimo niepewności, co do wyników wyborów, tę najtrudniejszą po 1989 roku kampanię mamy już za sobą. Obfitowała ona w emocje, jakich nikt od lat nie zafundował Polakom. Walka toczyła się o zwycięstwo zjednoczonych: prawicowej koalicji i częściowo zjednoczonej, ale podzielonej nadal i pełnej determinacji opozycji. Bez względu na wynik tych wyborów, dwa co najmniej fakty są pewne. Po pierwsze – scena polityczna nie będzie zmierzać, mimo starań pana d’Hondta, do modelu dwubiegunowego i po drugie – na scenie tej znajdzie się na pewno na powrót, koalicja lewicowa.

Więcej …

Na lewicy

Biuro Prasowe PPS opublikowało w dniu 16 października 2019 roku informację na temat udziału PPS w wyborach parlamentarnych 2019.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 14 października 2019 roku oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019. W Sejmie Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 235 mandatów (43,59 procent głosów); Koalicja Obywatelska - 134 mandaty (27,40 procent głosów); SLD - 49 mandatów (12,56 procent głosów);

Więcej …
 

W dniu 11 października 2019 roku w Warszawie Porozumienie Socjalistów zorganizowało konferencję naukową z okazji 70. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej oraz 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Chinami a Polską.
W części oficjalnej konferencji wystąpili: ambasador nadzwyczajny i pełnomocny ChRL w Polsce, JE Liu Guangyuan oraz poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Bogusław Liberadzki.

Więcej …
 

Jak podała PAP, w dniu 5 października 2019 roku odbyła się Konwencja Lewicy w Katowicach. Wziął w niej udział m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Więcej …
 

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych ma nowego Przewodniczącego. W dniu 25 września 2019 roku głosami członków Rady OPZZ został nim Andrzej Radzikowski, który do tej pory pełnił funkcje Wiceprzewodniczącego OPZZ.

Więcej …
 

Polacy mają głód solidarności. Tylko Lewica może go zaspokoić – to motto wyborcze odbywającej się w dniu 20 września 2019 roku w Studiu Filmowym „Panika” w Gdyni Konwencji wyborczej Lewicy. Podczas Konwencji zaprezentowali się liderzy list na Pomorzu, a także liderzy ugrupowań: Wiosny, Razem i SLD.

Więcej …
 

W dniu 10 września 2019 roku odbyło się w Warszawie spotkanie sygnatariuszy Porozumienia Socjalistów. Przedyskutowano sytuację polityczną przed wyborami parlamentarnymi w październiku 2019 roku. Przyjęta została deklaracja „Polsce potrzebna jest lewica”, w której podkreślono wzrost oczekiwań społecznych, co potwierdzają badania, na aktywny udział lewicy w nowym Sejmie i Senacie oraz zwiększenie wpływu wartości ideowych lewicy na treści stanowionego prawa.

Więcej …
 

W dniu 31 sierpnia 2019 roku uległa uprawomocnieniu decyzja Krajowego Rejestru Sądowego w sprawie rejestracji stowarzyszenia Porozumienie Socjalistów.

Więcej …
 

W dniu 31 sierpnia 2019 roku obradowała w Warszawie Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedyskutowano sprawy związane z wyborami parlamentarnymi.

Więcej …
 

W dniu 18 sierpnia 2019 roku w Warszawie odbyła się prezentacja kandydatów na pierwsze miejsca na listach wyborczych Lewicy. Działacze Lewicy Razem otrzymali 6 miejsc, działacze SLD – 17 a działacze Wiosny – 18.

Więcej …
 

W dniu 14 sierpnia 2019 roku Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej uzupełnił wady zawiadomienia do Państwowej Komisji Wyborczej dotyczące skrótu nazwy komitetu; nowy skrót to "KW Sojusz Lewicy Demokratycznej", a nie "KW Lewica" - poinformowała szefowa Krajowego Biura Wyborczego Magdalena Pietrzak.

Więcej …
 

11 sierpnia 2019 roku Prezydium RN PPS odbyło posiedzenie poświęcone ocenie przebiegu kampanii wyborczej do parlamentu RP 2019 roku. Towarzysze zapoznali się z działaniami sztabów wyborczych i udziałem w nich członków naszej Partii.

Więcej …