Prekiel pyta Palikota

1. Jak to było z tym OZON–em? Był Pan jego wydawcą charakter tego tygodnika był ultrakatolicki. Czy nie widzi Pan sprzeczności ze swoimi antyklerykalnymi hasłami dziś głoszonymi?

2. Opowiedział się Pan za wprowadzeniem parytetów na listach wyborczych. Idea oczywiście słuszna, ale dlaczego nie protestował Pan, gdy Bronisław Komorowski, za którym Pan optował w kampanii prezydenckiej naśmiewał się z idei parytetów i podtrzymywał patriarchalne uprzedzenia?

3. Dlaczego w Pana postulatach zabrakło postulatów socjalnych? Czy naprawdę uważa Pan, że nie należy tu nic zmieniać? Wg OECD 1,8 mln Polaków poniżej 19. roku życia cierpi z powodu ubóstwa. W naszym kraju na dzieci wydaje się najmniej spośród wszystkich 32 krajów należących do tej organizacji. Sytuacja materialna dzieci w Polsce została również oceniona jako najgorsza spośród 21 krajów europejskich, które uwzględniono w raporcie UNICEF. Nie można mówić o nowoczesności nie odnosząc się do takich spraw! Co więcej, dane są szokujące – około 20 proc. Polaków w 2008 r. nie mogło sobie pozwolić na to, aby wystarczająco ogrzać mieszkanie, 21 proc., by przynajmniej raz na dwa dni zjeść mięso lub rybę, bądź ich pełnowartościowy zamiennik. Po 20 latach od upadku „realnego socjalizmu” po i prawie 6 lat po wstąpieniu do Unii Europejskiej prawie połowa Polaków żyje w biedzie, lub niedostatku – te wstrząsające dane opublikował Eurostat. Skoro chce Pan uchodzić za posła lewicowego to kwestie kulturowe nie mogą zastępować ekonomicznych! To powinno iść w parze!

4. Co sądzi Pan na temat roli związków zawodowych? Czy jako człowiek lewicy, będzie Pan bronił praw związkowców przed wyzyskiem pracodawców? Proszę podąć kilka przykładów, kiedy stanął Pan po ich stronie.

5. Jaki jest Pana pogląd na temat prywatyzacji? Czy jest to wg. Pana jedyna słuszna recepta na poprawę polskiej gospodarki? Tak uważa obecny rząd, który rozumiem Pan popiera?

6. Jak odniesie się Pan do likwidowania całych branż i zamykania kolejnych zakładów pracy? Przypomnę, że nie dawno został uśmiercony – dosłownie – polski przemysł stoczniowy. Premier Tusk twierdził wówczas, że zbawczy będzie „tajemniczy inwestor z Kataru”, co było jawnym i wielkim oszustwem, gdyż nic z tego nie wyszło. Jak by starał się Pan bronić miejsc pracy?

7. Jaką ma Pan receptę na poprawę warunków pracy w Polsce? Wg danych, co roku w Polsce ginie ponad 600 osób! Przecież praca to nie wojna! Oni nie musieli zginąć!

8. Czy poparłby Pan postulat zwiększenie płacy minimalnej?

9. Rzeczywiście popiera Pan ideę związków partnerskich osób tej samej płci? Proszę w taki razie sięgnąć po gotowy projekt autorstwa prof. Marii Szyszkowskiej, który nie został zrealizowany. Acha – ile razy był Pan na Paradzie Równości?

10. Minister Radziszewska została frontalnie zaatakowana, gdy na antenie TVN–u ujawniła (zapytała) o preferencje seksualna pewnego aktywistę. To wywołało burze – również Pana. Ale dlaczego Pan publicznie pyta ludzi o ich skłonności? Przypomnę pytał Pan Jarosława Kaczyńskiego – „–  Ja – niepytany – oświadczam, że jednoznacznie preferuję kobiety. A pan, panie Jarosławie?”. Nie uważa Pan tego za wprowadzenie podwójnych standardów?

11. Mówił Pan dużo o poprawie relacji państwo–Kościół. Czy nie jest to koniunkturalizm z Pana strony? Jest Pan posłem partii prawicowej i konserwatywnej – co sam Pan podkreśla. W 2009 roku klub Lewicy zaskarżył w 2009 ustawę regulującą działalność komisji do Trybunału Konstytucyjnego. Czy poparł Pan ten projekt?

12. W Sejmie złożono ponad 250 tys. podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą w sprawie emerytur po 35 i 40 latach pracy. Czy podziela Pan premiera, który chce, aby Polacy pracowali dłużej?

13. Dlaczego w Pana postulatach nie mowy o budowie żłobków, przedszkoli, edukacji, ekologii i służby zdrowia? Czy są to postulaty, które Polaków nie interesują?

14. Dużo mówił Pan o odbiurokratyzowaniu administracji. Jaką możemy mieć pewność, że spełni Pan ten postulat, skoro jak sam Pan przyznał, pańscy koledzy z Komisji „Przyjazne Państwo” blokowali Pana pomysły? Nowi koledzy też mogą to zrobić…

15. Jakie ma Pan poglądy na temat wojny w Iraku i Afganistanie? Czy wojna w Iraku, za którą głosowali niemal wszyscy, była Pana zdaniem uzasadniona?

Przemysław Prekiel
 

Wydanie bieżące

Recenzje

Sylwester Szafarz, dyplomata, pisarz, publicysta polityczny i wybitny specjalista historii i rozwoju Chin, przygotował do druku kolejną książkę: „Pandemia neoliberalnej globalizacji”.

Więcej …
 

To nie jest książka, nad którą przechodzi się, jak nad większością innych. To skarb. To pyszne świadectwo czasu. Dwa niesłychanie ważne elementy przyciągnęły mnie do niej i nie pozwoliły mi od niej się oderwać: to, jak bliska jest mi Polska Ludowa, i to jak ogromne znaczenie ma dla mnie literatura biograficzna, w tym autobiografistyka.

Więcej …
 

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 43 gości 

Statystyka

Odsłon : 6039186

Temat dnia

Trzaskowski w USA

Czytałem wczoraj, przedwczoraj tu i ówdzie, szczególnie na gazeta.pl o planowanym „wystąpieniu Rafała Trzaskowskiego przed Kongresem USA”.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 24 listopada w Warszawie odbyła się konferencja „Socjalizm warunkiem pokoju światowego”. Organizatorami były  następujące instytucje: Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego, Wszechnica Polska Szkoła Wyższa, Porozumienie Socjalistów, Pacyfistyczne Stowarzyszenie oraz Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC). Patronat naukowy sprawowała prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska.

Więcej …
 

Tradycyjnie, już od 2004 roku, w dniu 13 listopada 2021 roku odbyła się na Placu Grzybowskim w Warszawie uroczystość  złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia z udziałem PPS w roku 1904.

Więcej …
 

W dniu 11 listopada 2021 roku w Warszawie odbył się Marsz Antyfaszystowski z okazji Dnia Niepodległości. Wzięli w nim udział przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej z całego kraju. Szli we wspólnym Bloku PPS. Inicjatywę tej demonstracji nadawali głównie przedstawiciele Organizacji Młodzieżowej PPS - Czerwona Młodzież.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2021 roku przedstawiciele warszawskiej organizacji PPS, z okazji 103 rocznicy powołania Rządu Ludowego Republiki Polskiej z premierem Ignacym Daszyńskim, złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem tego wielkiego socjalisty i demokraty.

Więcej …
 

 

W dniu 27 października 2021 roku, w 77. rocznicę bohaterskiej śmierci Konstantego „Kostka” Jagiełły w Łękach-Zasolu Stowarzyszenie „Pokolenia” zorganizowało uroczystości poświęcone tym wydarzeniom.

Więcej …
 

W dniu 12 października 2021 roku w rocznicę bitwy pod Lenino, w wielu miejscach w kraju pod pomnikami żołnierzy polskich i radzieckich przedstawiciele ugrupowań lewicowych złożyli kwiaty, upamiętniając rozpoczęcie szlaku bojowego Ludowego Wojska Polskiego na froncie wschodnim II wojny światowej.

Więcej …
 

W dniu 10 października 2021 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej PPS. Przyjęto uchwałę w sprawie terminu XLIV Kongresu, który odbyć się ma w Warszawie 19 marca 2022 roku.

Więcej …
 

W dniu 9 października 2021 roku w Warszawie dokonano zakończenia procesu likwidacji SLD i Wiosny i powołano partię Nowa Lewica.

Więcej …
 

W dniu 2 października 2021 roku w Warszawie Konferencja „Relacje Polska-Białoruś – co dalej?” zorganizowana przez Stowarzyszenie Polska-Białoruś przy współudziale redakcji: „Myśl Polska", „Polityka Polska” i  „Przegląd Socjalistyczny”.

Więcej …
 

W związku ze zwycięstwem wyborczym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec w wyborach do Bundestagu przewodniczący RN PPS, senator Wojciech Konieczny skierował w dniu 28 września 2021 roku list gratulacyjny na ręce przewodniczącego SPD.

Więcej …
 

18 września 2021 roku w Warszawie  odbyło się spotkanie Polskiego Ruchu Lewicowego (PRL) w organizacji!  Podstawą dyskusji, stał się referat o celach i zadaniach partii w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej zaprezentowany przez Koordynatora Krajowego kol. Zbigniewa Sowę.

Więcej …
 

12 września 2021 roku w Ewinie odbyły się uroczystości związane z 77 rocznicą słynnej bitwy partyzanckiej z Niemcami podczas II wojny światowej. W bitwie stoczonej w dniach 12-13  września 1944 roku brały udział.  oddziały partyzanckie 3. Brygadę Armii Ludowej im. Józefa Bema, wspierane przez oddział Batalionów Chłopskich i skoczków z Polskiego Sztabu Partyzanckiego.

Więcej …