Prekiel pyta Palikota

1. Jak to było z tym OZON–em? Był Pan jego wydawcą charakter tego tygodnika był ultrakatolicki. Czy nie widzi Pan sprzeczności ze swoimi antyklerykalnymi hasłami dziś głoszonymi?

2. Opowiedział się Pan za wprowadzeniem parytetów na listach wyborczych. Idea oczywiście słuszna, ale dlaczego nie protestował Pan, gdy Bronisław Komorowski, za którym Pan optował w kampanii prezydenckiej naśmiewał się z idei parytetów i podtrzymywał patriarchalne uprzedzenia?

3. Dlaczego w Pana postulatach zabrakło postulatów socjalnych? Czy naprawdę uważa Pan, że nie należy tu nic zmieniać? Wg OECD 1,8 mln Polaków poniżej 19. roku życia cierpi z powodu ubóstwa. W naszym kraju na dzieci wydaje się najmniej spośród wszystkich 32 krajów należących do tej organizacji. Sytuacja materialna dzieci w Polsce została również oceniona jako najgorsza spośród 21 krajów europejskich, które uwzględniono w raporcie UNICEF. Nie można mówić o nowoczesności nie odnosząc się do takich spraw! Co więcej, dane są szokujące – około 20 proc. Polaków w 2008 r. nie mogło sobie pozwolić na to, aby wystarczająco ogrzać mieszkanie, 21 proc., by przynajmniej raz na dwa dni zjeść mięso lub rybę, bądź ich pełnowartościowy zamiennik. Po 20 latach od upadku „realnego socjalizmu” po i prawie 6 lat po wstąpieniu do Unii Europejskiej prawie połowa Polaków żyje w biedzie, lub niedostatku – te wstrząsające dane opublikował Eurostat. Skoro chce Pan uchodzić za posła lewicowego to kwestie kulturowe nie mogą zastępować ekonomicznych! To powinno iść w parze!

4. Co sądzi Pan na temat roli związków zawodowych? Czy jako człowiek lewicy, będzie Pan bronił praw związkowców przed wyzyskiem pracodawców? Proszę podąć kilka przykładów, kiedy stanął Pan po ich stronie.

5. Jaki jest Pana pogląd na temat prywatyzacji? Czy jest to wg. Pana jedyna słuszna recepta na poprawę polskiej gospodarki? Tak uważa obecny rząd, który rozumiem Pan popiera?

6. Jak odniesie się Pan do likwidowania całych branż i zamykania kolejnych zakładów pracy? Przypomnę, że nie dawno został uśmiercony – dosłownie – polski przemysł stoczniowy. Premier Tusk twierdził wówczas, że zbawczy będzie „tajemniczy inwestor z Kataru”, co było jawnym i wielkim oszustwem, gdyż nic z tego nie wyszło. Jak by starał się Pan bronić miejsc pracy?

7. Jaką ma Pan receptę na poprawę warunków pracy w Polsce? Wg danych, co roku w Polsce ginie ponad 600 osób! Przecież praca to nie wojna! Oni nie musieli zginąć!

8. Czy poparłby Pan postulat zwiększenie płacy minimalnej?

9. Rzeczywiście popiera Pan ideę związków partnerskich osób tej samej płci? Proszę w taki razie sięgnąć po gotowy projekt autorstwa prof. Marii Szyszkowskiej, który nie został zrealizowany. Acha – ile razy był Pan na Paradzie Równości?

10. Minister Radziszewska została frontalnie zaatakowana, gdy na antenie TVN–u ujawniła (zapytała) o preferencje seksualna pewnego aktywistę. To wywołało burze – również Pana. Ale dlaczego Pan publicznie pyta ludzi o ich skłonności? Przypomnę pytał Pan Jarosława Kaczyńskiego – „–  Ja – niepytany – oświadczam, że jednoznacznie preferuję kobiety. A pan, panie Jarosławie?”. Nie uważa Pan tego za wprowadzenie podwójnych standardów?

11. Mówił Pan dużo o poprawie relacji państwo–Kościół. Czy nie jest to koniunkturalizm z Pana strony? Jest Pan posłem partii prawicowej i konserwatywnej – co sam Pan podkreśla. W 2009 roku klub Lewicy zaskarżył w 2009 ustawę regulującą działalność komisji do Trybunału Konstytucyjnego. Czy poparł Pan ten projekt?

12. W Sejmie złożono ponad 250 tys. podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą w sprawie emerytur po 35 i 40 latach pracy. Czy podziela Pan premiera, który chce, aby Polacy pracowali dłużej?

13. Dlaczego w Pana postulatach nie mowy o budowie żłobków, przedszkoli, edukacji, ekologii i służby zdrowia? Czy są to postulaty, które Polaków nie interesują?

14. Dużo mówił Pan o odbiurokratyzowaniu administracji. Jaką możemy mieć pewność, że spełni Pan ten postulat, skoro jak sam Pan przyznał, pańscy koledzy z Komisji „Przyjazne Państwo” blokowali Pana pomysły? Nowi koledzy też mogą to zrobić…

15. Jakie ma Pan poglądy na temat wojny w Iraku i Afganistanie? Czy wojna w Iraku, za którą głosowali niemal wszyscy, była Pana zdaniem uzasadniona?

Przemysław Prekiel
 

Wydanie bieżące

Recenzje

Niewiele  jest w polskiej historii osób tak bardzo zasłużonych i zapomnianych jednocześnie. Jego życiorys to gotowy scenariusz na serial telewizyjny. Jan Józef Lipski, bohater biografii Łukasza Garbala, doczekał się w końcu kompletnej monografii.

Więcej …
 

W dzisiejszych czasach coraz trudniej o pasjonującą powieść poświęconą ludziom lewicy. Dosyć często pomija się ich wkład w kształtowanie polskiej państwowości czy w walkę o sprawiedliwość społeczną. Szablonowo traktuje się ich losy, wpisując w obowiązującą narrację.

Więcej …
 

Książka amb. Sylwestra Szafarza pt.: „Ewolucja BRICS” - to pierwsze na polskim forum publicznym opracowanie dotyczące tej wielkiej organizacji gospodarczej i politycznej zrzeszającej już pięć państw i współpracującej z większością krajów rozwijających się, a także z takimi mocarstwami jak USA, Niemcy, Francja czy W. Brytania oraz z wieloma organizacjami międzynarodowymi.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 33 gości 

Statystyka

Odsłon : 4730784

Więcej …
 

Więcej …
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej …

Temat dnia

Mity zjednoczenia lewicy

Na lewicy po raz kolejny obserwujemy podjęcie próby zjednoczenia lewicy. Nie wiadomo w zasadzie po co, na jakich zasadach i w ramach jakiego programu. Bez określenia czym lewica jest dziś i czym ma być w przyszłości.

Więcej …

Na lewicy

Z udziałem ponad stu osób, w dniu 10 lipca 2019 roku, w warszawskim Klubie Księgarza odbyła się promocja wydanej ostatnio przez Wydawnictwo „Kto jest Kim” książki Sylwestra Szafarza „Ewolucja BRICS”.

Więcej …
 

W dniu 13 lipca 2019 roku prof. Tadeusz Iwiński, przedstawiciel SLD, obecny na uroczystościach rocznicowych rządzącej w Hiszpanii Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) napisał:

Więcej …
 

W dniu 29 czerwca 2019 roku odbyło się na terenie całego kraju w organizacjach Sojuszu Lewicy Demokratycznej referendum poświęcone formie uczestnictwa partii w wyborach parlamentarnych w październiku.

Więcej …
 

W dniu 28 czerwca 2019 roku w Warszawie odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Ruchu Społecznego „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”. Powodem zwołania zebrania wszystkich członków stowarzyszenia były przygotowania do wyborów parlamentarnych, szczególnie ważne dla całej lewicy w świetle zarysowującego się od 2015 roku kryzysu na tle programowym i ideowym.

Więcej …
 

W dniu 15 czerwca 2019 roku Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej zebrała się na posiedzeniu wyjazdowym w Łodzi. Zebranie miało miejsce w siedzibie łódzkiego Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Więcej …
 

Jak podało Biuro Prasowe OPZZ, w dniu 11 czerwca 2019 roku odbyło się posiedzenie prezydium OPZZ. Na początku posiedzenia uczczono minutą ciszy zmarłego w dniu 24 maja br. Ś.P. Jana Guza Przewodniczącego OPZZ i zmarłego w dniu 5 czerwca br. Ś.P. Stanisława Grabowskiego przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Przemysłu i Handlu „Farmacja”.

Więcej …
 

W dniu 9 czerwca 2019 roku odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej z udziałem nowowybranych przedstawicieli SLD do Parlamentu Europejskiego oraz kilkunastu ugrupowań lewicowych, które wcześniej uczestniczyły w koalicji SLD – Lewica Razem.

Więcej …
 

W dniu 5 czerwca 2019 roku w Warszawie odbyła się robocza narada Porozumienie Socjalistów dotycząca aktualnej sytuacji politycznej po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dokonano oceny sytuacji politycznej przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w Polsce.

Więcej …
 

W dniu 3 czerwca 2019 roku w Warszawie z inicjatywy dwóch fundacji byłych prezydentów RP Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego, po 30 latach od obrad Okrągłego Stołu i wyborów 4 czerwca, odbyła się  konferencja "Dialog, Kompromis, Porozumienie".

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła w dniu 27 maja 2019 roku pełną listę osób wybranych do Parlamentu Europejskiego na terenie Polski.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 27 maja 2019 roku, że w wyborach wzięło udział 45,68 proc. uprawnionych do głosowania, czyli 13 647 311 osób.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się we wszystkich 28 państwach członkowskich od 23 do 26 maja.

Więcej …
 

W dniu 24 maja 2019 roku przy grobie zmarłego przed 5 laty Generała Wojciecha Jaruzelskiego na warszawskich Powązkach zebrało się kilkudziesięcioosobowe grono ludzi lewicy, byłych posłów i senatorów, generałów i oficerów Wojska Polskiego, działaczy państwowych i samorządowych, dziennikarzy.

Więcej …