Prekiel pyta Palikota

1. Jak to było z tym OZON–em? Był Pan jego wydawcą charakter tego tygodnika był ultrakatolicki. Czy nie widzi Pan sprzeczności ze swoimi antyklerykalnymi hasłami dziś głoszonymi?

2. Opowiedział się Pan za wprowadzeniem parytetów na listach wyborczych. Idea oczywiście słuszna, ale dlaczego nie protestował Pan, gdy Bronisław Komorowski, za którym Pan optował w kampanii prezydenckiej naśmiewał się z idei parytetów i podtrzymywał patriarchalne uprzedzenia?

3. Dlaczego w Pana postulatach zabrakło postulatów socjalnych? Czy naprawdę uważa Pan, że nie należy tu nic zmieniać? Wg OECD 1,8 mln Polaków poniżej 19. roku życia cierpi z powodu ubóstwa. W naszym kraju na dzieci wydaje się najmniej spośród wszystkich 32 krajów należących do tej organizacji. Sytuacja materialna dzieci w Polsce została również oceniona jako najgorsza spośród 21 krajów europejskich, które uwzględniono w raporcie UNICEF. Nie można mówić o nowoczesności nie odnosząc się do takich spraw! Co więcej, dane są szokujące – około 20 proc. Polaków w 2008 r. nie mogło sobie pozwolić na to, aby wystarczająco ogrzać mieszkanie, 21 proc., by przynajmniej raz na dwa dni zjeść mięso lub rybę, bądź ich pełnowartościowy zamiennik. Po 20 latach od upadku „realnego socjalizmu” po i prawie 6 lat po wstąpieniu do Unii Europejskiej prawie połowa Polaków żyje w biedzie, lub niedostatku – te wstrząsające dane opublikował Eurostat. Skoro chce Pan uchodzić za posła lewicowego to kwestie kulturowe nie mogą zastępować ekonomicznych! To powinno iść w parze!

4. Co sądzi Pan na temat roli związków zawodowych? Czy jako człowiek lewicy, będzie Pan bronił praw związkowców przed wyzyskiem pracodawców? Proszę podąć kilka przykładów, kiedy stanął Pan po ich stronie.

5. Jaki jest Pana pogląd na temat prywatyzacji? Czy jest to wg. Pana jedyna słuszna recepta na poprawę polskiej gospodarki? Tak uważa obecny rząd, który rozumiem Pan popiera?

6. Jak odniesie się Pan do likwidowania całych branż i zamykania kolejnych zakładów pracy? Przypomnę, że nie dawno został uśmiercony – dosłownie – polski przemysł stoczniowy. Premier Tusk twierdził wówczas, że zbawczy będzie „tajemniczy inwestor z Kataru”, co było jawnym i wielkim oszustwem, gdyż nic z tego nie wyszło. Jak by starał się Pan bronić miejsc pracy?

7. Jaką ma Pan receptę na poprawę warunków pracy w Polsce? Wg danych, co roku w Polsce ginie ponad 600 osób! Przecież praca to nie wojna! Oni nie musieli zginąć!

8. Czy poparłby Pan postulat zwiększenie płacy minimalnej?

9. Rzeczywiście popiera Pan ideę związków partnerskich osób tej samej płci? Proszę w taki razie sięgnąć po gotowy projekt autorstwa prof. Marii Szyszkowskiej, który nie został zrealizowany. Acha – ile razy był Pan na Paradzie Równości?

10. Minister Radziszewska została frontalnie zaatakowana, gdy na antenie TVN–u ujawniła (zapytała) o preferencje seksualna pewnego aktywistę. To wywołało burze – również Pana. Ale dlaczego Pan publicznie pyta ludzi o ich skłonności? Przypomnę pytał Pan Jarosława Kaczyńskiego – „–  Ja – niepytany – oświadczam, że jednoznacznie preferuję kobiety. A pan, panie Jarosławie?”. Nie uważa Pan tego za wprowadzenie podwójnych standardów?

11. Mówił Pan dużo o poprawie relacji państwo–Kościół. Czy nie jest to koniunkturalizm z Pana strony? Jest Pan posłem partii prawicowej i konserwatywnej – co sam Pan podkreśla. W 2009 roku klub Lewicy zaskarżył w 2009 ustawę regulującą działalność komisji do Trybunału Konstytucyjnego. Czy poparł Pan ten projekt?

12. W Sejmie złożono ponad 250 tys. podpisów pod obywatelską inicjatywą ustawodawczą w sprawie emerytur po 35 i 40 latach pracy. Czy podziela Pan premiera, który chce, aby Polacy pracowali dłużej?

13. Dlaczego w Pana postulatach nie mowy o budowie żłobków, przedszkoli, edukacji, ekologii i służby zdrowia? Czy są to postulaty, które Polaków nie interesują?

14. Dużo mówił Pan o odbiurokratyzowaniu administracji. Jaką możemy mieć pewność, że spełni Pan ten postulat, skoro jak sam Pan przyznał, pańscy koledzy z Komisji „Przyjazne Państwo” blokowali Pana pomysły? Nowi koledzy też mogą to zrobić…

15. Jakie ma Pan poglądy na temat wojny w Iraku i Afganistanie? Czy wojna w Iraku, za którą głosowali niemal wszyscy, była Pana zdaniem uzasadniona?

Przemysław Prekiel
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 19 gości 

Statystyka

Odsłon : 7242120

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …