Obrońcy Rzeczpospolitej?

Fantastyczny prezent na Dzień Dziecka podarował Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie starszym już nieco dzieciom. Uniewinnił wszystkich żołnierzy i oficerów, którzy brali udział w incydencie w Nangar Khel. W uzasadnieniu sędzia wskazał na brak dostatecznych dowodów, dzięki którym, możliwe by było wskazanie na celowość ostrzału wioski przez polskich żołnierzy.
Niepodważalne jest jedno - w wyniku ostrzału wioski Nangar Khel w Afganistanie dokonanej przez polski patrol zginęło 6 osób cywilnych a trzy zostały ciężko ranne. Wśród pokrzywdzonych były kobiety i dzieci.
Według ustaleń prokuratora Karola Frankowskiego, szefa Wydziału II Oddziału do Spraw Przestępczości Zorganizowanej Naczelnej Prokuratury Wojskowej, który przybył na miejsce, patrolowi nic nie zagrażało. Twierdzi, że nie zaatakowali ich ani partyzanci, ani miejscowa ludność cywilna. Uważa, iż żołnierze uzgodnili między sobą wersję wydarzeń.
Jestem w mniejszości. Znakomita większość publicystów i byłych żołnierzy stanęła w obronie żołnierzy Wojska Polskiego. Wiadomo - nasi nie mordują, nasi dzielni chłopcy stoją zawsze po słusznej stronie, są przeciwni bucie i arogancji, spadkobiercy pięknych rycerskich tradycji, żołnierze Przenajświętszej, którzy bronią swojej umęczonej od krwi zaborców ojczyzny. I to nie są kpiny. To jest wpisane w naszą podświadomość, budowanej przez lata przez szkolną, kościelną i medialną indoktrynację. Jak to się stało, że z oskarżonych żołnierzy omal nie zrobiliśmy męczenników za wiarę?
Swoją drogą akt oskarżenia był mimo wszystko zbyt dużego kalibru - oskarżenie żołnierzy o zbrodnie wojenną to zbyt duży ciężar gatunkowy. Nie było to przecież ani zaplanowane, nie zginęło ponadto tysiące osób bestialsko zamordowanych. Pewne jest tylko to, że zginęli  bezbronni cywile a sami żołnierzy po uniewinniającym wyroku nawet nie przeprosili. Stać ich było jedynie na lamenty, czego to oni nie przeszli! Jeden z uniewinnionych żołnierzy wylewał publiczne żale, jakież to ciężkie chwile przechodziła jego rodzina, gdy żandarmi przeszukiwali jego mieszkanie przystawiając lufę pistoletu do jego dziecka. Nie pomyślał, że ojciec i matka dziecka z Nangar Khel mieli o wiele gorsze doświadczenia - ich dziecko zginęło! I nie wiadomo za co.
Niebywałą arogancją błysnął szef MON Bogdan Klich, którzy po wyroku stwierdził , że "obroniony został honor polskiej armii", a następnie dodał, że mogą być awansowani. Sąd ich uniewinnił, ale czy w związku z tym staną się oni wzorem dla innych żołnierzy?
Z kolei były dowódca Wojsk Lądowych gen. Waldemar Skrzypczak od początku zaangażował się w obronę naszych chłopców. Na swoim blogu apelował - „Stańmy murem za polskimi żołnierzami, by nie stracili wiary w swoją misję, którą można ująć w dwóch słowach: służyć Ojczyźnie. O to idzie ta gra. Czas najwyższy, aby wszyscy to zrozumieli. Wierzę, że środowiska wojskowe, patriotyczne, zewrą szeregi”.
Od kiedy to dobro ojczyzny polega na zabijaniu bezbronnych cywilów? Jeśli to ma być oznaką patriotyzmu to ja z tymi środowiskami, które niewątpliwie zwarły szeregi w obronie polskich żołnierzy nie chcę mieć nic wspólnego. Patriotyzm rozumiem jednak trochę inaczej.
Nikt nie stanął po stronie pokrzywdzonych w tej sprawie. I wcale nie są to - jakby chcieli niektórzy - nasi żołnierze. To przede wszystkim ofiary i ich rodziny, o których co niektórzy chcieliby jak najszybciej zapomnieć. Sprawa Nangar Khel z pewnością będzie nauczką. Oby tylko owocną. Sprawiedliwość nadal milczy.

Przemysław Prekiel


 

Wydanie bieżące

Recenzje

Niewiele  jest w polskiej historii osób tak bardzo zasłużonych i zapomnianych jednocześnie. Jego życiorys to gotowy scenariusz na serial telewizyjny. Jan Józef Lipski, bohater biografii Łukasza Garbala, doczekał się w końcu kompletnej monografii.

Więcej …
 

W dzisiejszych czasach coraz trudniej o pasjonującą powieść poświęconą ludziom lewicy. Dosyć często pomija się ich wkład w kształtowanie polskiej państwowości czy w walkę o sprawiedliwość społeczną. Szablonowo traktuje się ich losy, wpisując w obowiązującą narrację.

Więcej …
 

Książka amb. Sylwestra Szafarza pt.: „Ewolucja BRICS” - to pierwsze na polskim forum publicznym opracowanie dotyczące tej wielkiej organizacji gospodarczej i politycznej zrzeszającej już pięć państw i współpracującej z większością krajów rozwijających się, a także z takimi mocarstwami jak USA, Niemcy, Francja czy W. Brytania oraz z wieloma organizacjami międzynarodowymi.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 

Statystyka

Odsłon : 4730763

Więcej …
 

Więcej …
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej …

Temat dnia

Mity zjednoczenia lewicy

Na lewicy po raz kolejny obserwujemy podjęcie próby zjednoczenia lewicy. Nie wiadomo w zasadzie po co, na jakich zasadach i w ramach jakiego programu. Bez określenia czym lewica jest dziś i czym ma być w przyszłości.

Więcej …

Na lewicy

Z udziałem ponad stu osób, w dniu 10 lipca 2019 roku, w warszawskim Klubie Księgarza odbyła się promocja wydanej ostatnio przez Wydawnictwo „Kto jest Kim” książki Sylwestra Szafarza „Ewolucja BRICS”.

Więcej …
 

W dniu 13 lipca 2019 roku prof. Tadeusz Iwiński, przedstawiciel SLD, obecny na uroczystościach rocznicowych rządzącej w Hiszpanii Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) napisał:

Więcej …
 

W dniu 29 czerwca 2019 roku odbyło się na terenie całego kraju w organizacjach Sojuszu Lewicy Demokratycznej referendum poświęcone formie uczestnictwa partii w wyborach parlamentarnych w październiku.

Więcej …
 

W dniu 28 czerwca 2019 roku w Warszawie odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Ruchu Społecznego „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”. Powodem zwołania zebrania wszystkich członków stowarzyszenia były przygotowania do wyborów parlamentarnych, szczególnie ważne dla całej lewicy w świetle zarysowującego się od 2015 roku kryzysu na tle programowym i ideowym.

Więcej …
 

W dniu 15 czerwca 2019 roku Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej zebrała się na posiedzeniu wyjazdowym w Łodzi. Zebranie miało miejsce w siedzibie łódzkiego Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Więcej …
 

Jak podało Biuro Prasowe OPZZ, w dniu 11 czerwca 2019 roku odbyło się posiedzenie prezydium OPZZ. Na początku posiedzenia uczczono minutą ciszy zmarłego w dniu 24 maja br. Ś.P. Jana Guza Przewodniczącego OPZZ i zmarłego w dniu 5 czerwca br. Ś.P. Stanisława Grabowskiego przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Przemysłu i Handlu „Farmacja”.

Więcej …
 

W dniu 9 czerwca 2019 roku odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej z udziałem nowowybranych przedstawicieli SLD do Parlamentu Europejskiego oraz kilkunastu ugrupowań lewicowych, które wcześniej uczestniczyły w koalicji SLD – Lewica Razem.

Więcej …
 

W dniu 5 czerwca 2019 roku w Warszawie odbyła się robocza narada Porozumienie Socjalistów dotycząca aktualnej sytuacji politycznej po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dokonano oceny sytuacji politycznej przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w Polsce.

Więcej …
 

W dniu 3 czerwca 2019 roku w Warszawie z inicjatywy dwóch fundacji byłych prezydentów RP Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego, po 30 latach od obrad Okrągłego Stołu i wyborów 4 czerwca, odbyła się  konferencja "Dialog, Kompromis, Porozumienie".

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła w dniu 27 maja 2019 roku pełną listę osób wybranych do Parlamentu Europejskiego na terenie Polski.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 27 maja 2019 roku, że w wyborach wzięło udział 45,68 proc. uprawnionych do głosowania, czyli 13 647 311 osób.
Wybory do Parlamentu Europejskiego odbyły się we wszystkich 28 państwach członkowskich od 23 do 26 maja.

Więcej …
 

W dniu 24 maja 2019 roku przy grobie zmarłego przed 5 laty Generała Wojciecha Jaruzelskiego na warszawskich Powązkach zebrało się kilkudziesięcioosobowe grono ludzi lewicy, byłych posłów i senatorów, generałów i oficerów Wojska Polskiego, działaczy państwowych i samorządowych, dziennikarzy.

Więcej …