Grecja. Dlaczego…

 …nie powinniśmy brać udziału w greckiej tragedii?
W kolejnym swoim artykule chcę poruszyć sprawę, o której głośno w mediach od czasu, gdy na ulice greckich miast wyszli niezadowoleni ludzie, reprezentanci wszystkich grup społecznych. Z hasłem, które mniej więcej tłumaczyć można tak: „Złodzieje, nie będziemy płacić za wasz kryzys”.

W Grecji kolejny raz wybuchł strajk generalny a niezadowolone tłumy Greków dały znać o sobie na greckiej ulicy. Podpalając kilkanaście samochodów. Policja użyła gazów łzawiących do rozpędzenia demonstracji ulicznej. Greccy politycy opozycyjni zaczęli coraz głośniej mówić o potrzebie powrotu Grecji do monety narodowej, monety jako jedynego sposobu ratunku przed bankructwem kraju i narodu. Na ulicach co raz goręcej.
Wspólnota europejska pod naciskiem rządów największych płatników: Francji i Niemiec i w imię tak zwanego solidaryzmu europejskiego zdecydowała się udzielić Grecji kolejnej transzy pożyczki, tym razem w wysokości 12 mld euro. Zgoda Francji na pożyczkę została udzielona pod warunkiem wprowadzenia restrykcyjnych reform oszczędnościowych.

W ramach solidarności nasz premier Donald Tusk również pospieszył z gwarancjami opiewającymi na sumę 250 mln złotych do 1mld, to znaczy, że polska jako kraj będzie mogła poręczyć greckie papiery wartościowe i pożyczki na sumę od 250 mln do 1 mld zł. Oczywiście nikt obywateli o zdanie nie pytał. Decyzja została uzasadniona dobrem strefy Euro, solidarnością europejską i ogłoszona w telewizji. Natychmiast po tej decyzji w powiązaniu z sytuacją grecką frank skoczył do granicy 3,50 zł., dając po kieszeni
kredytobiorcom. Na rynku wybuchła panika i nikt nie zapytał, czy taka pożyczka na miliard złotych jest Grecji potrzebna i co ona Grecji może dać.
W moim przekonaniu ani Polsce ani tym bardziej Grecji gwarancję udzielone jej przez nasz rząd nic nie pomogą, jeżeli chodzi o standard życia Greków. Gdybym był Grekiem to rzeczywiście reagowałbym złością i bezsilnością na ciągły szantaż ze strony rządu i podsycanie atmosfery strachu o swój byt. Ów strach jest oczywiście jak najbardziej uzasadniony, jeżeli weźmie się pod uwagę to, co w ostatnich latach wyczyniały banki i greccy politycy.

Jeżeli komukolwiek owe pożyczone przez Europę pieniądze mogą w Grecji pomóc to na pewno nie zwykłym Grekom. Oni będą musieli ponieść li tylko ogromne wyrzeczenia. Natomiast pewne kolejnego zastrzyku gotówki mogą być francusko niemieckie banki, które już od lat wykupywały greckie papiery wartościowe wiedząc o tym, że są one słabe i mają małą wartość. Do greckiego krachu doprowadziły właśnie te banki a także stosowana od lat polityka obietnic bez pokrycia wspierana metodami kreatywnej księgowości. To te instytucje na spółkę z różnego typu konsorcjami bankowymi są odpowiedzialne za drugą fale kryzysu nie tylko w Helladzie ale i w Europie i na świecie. My jako ci, którzy ponoszą największe koszty kryzysu nie chcemy brać udziału w greckiej tragedii. Ale kogo to obchodzi?
Poza bezsensownym wywaleniem ogromnych dla zwykłego kowalskiego pieniędzy potrzebnych choćby w naszym kraju, nic to Polsce nie daje. Tworzy się też niebezpieczny psychologiczny precedens w stosunku do innych krajów czekających w kolejce po europejskie, w tym polskie pieniądze. Mianowicie jakiś nieodpowiedzialny polityk może pomyśleć ok., mogę zadłużać bez opamiętania swój kraj a jak przyjdzie co do czego, to sąsiedzi w obawie o bezpieczeństwo własnego interesu ekonomicznego pomogą. Przykład recki może być inspirujący dla wielu nieodpowiedzialnych polityków w Europie.

Na koniec chcę powiedzieć jeszcze tylko tyle - zamiast trąbić o partnerstwie wschodnim, czyli o kompletnej klapie polityki UE w stosunku na przykład do Białorusi i polityki naszego ministerstwa spraw zagranicznych, które tamtejszych Podolaków zostawiło samym sobie, co pokazuje stosunek polskich władz do Angeliki Borys. Zamiast bez głowy i potrzeby ładować pieniądze w bankrutującą Grecję przekażmy te pieniądze Polakom na Białorusi. Jeżeli już tak bardzo chcemy komuś pomagać to pomagajmy swoim, którzy bez wątpienia bardziej na to zasługują.
Przestańmy też przed polską i europejską opinią publiczną udawać dobrego wujka, skoro u nas w kraju na wiele rzeczy nas nie stać, a politycy z naszych pensji, rent i emerytur potrafią wysupłać około 12 miliardów złotych na bankrutującą Grecję. Na to my obywatele absolutnie nie możemy się godzić. Zamiast kulić ogon pod sobie i narzekać, pozwalając sobie wmawiać propagandowe slogany i myśląc, że nic od nas nie zależy, idźmy do wyborów, wyraźmy naszą niezgodę na te rządy propagandy sukcesu, głosując na odpowiedzialnych ludzi, których zapewne nie brakuje, choć coraz rzadziej można ich spotkać w przestrzeni publicznej. Idźmy zatem i głosujmy na nich w zgodzie z własnym sumieniem.
Życzę zatem mądrych wyborów.

Marcin Antoniak
 

Wydanie bieżące

Recenzje

Przez okres ostatnich dwóch lat, z różną intensywnością, na ogół jednak raz w tygodniu, publikowałem na łamach gazety Trybuna materiały publicystyczne, eseje i komentarze w ramach cyklu My Socjaliści. Obejmowały one szeroki wachlarz  problemów, choć założeniem moim było ukazanie otaczającej nas rzeczywistości społeczno-politycznej poprzez doświadczenia i wartości ideowe polskich socjalistów. Sytuacja ta była konsekwencją mojego zaangażowania w działalność w ruchu socjalistycznym, szczególnie w ramach PPS a także aktywną, prowadzoną od lat działalność dziennikarską i publicystyczną na łamach wielu pism i w Internecie.

Więcej …
 

Niewiele  jest w polskiej historii osób tak bardzo zasłużonych i zapomnianych jednocześnie. Jego życiorys to gotowy scenariusz na serial telewizyjny. Jan Józef Lipski, bohater biografii Łukasza Garbala, doczekał się w końcu kompletnej monografii.

Więcej …
 

W dzisiejszych czasach coraz trudniej o pasjonującą powieść poświęconą ludziom lewicy. Dosyć często pomija się ich wkład w kształtowanie polskiej państwowości czy w walkę o sprawiedliwość społeczną. Szablonowo traktuje się ich losy, wpisując w obowiązującą narrację.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 

Statystyka

Odsłon : 4866425

Więcej …
 

Więcej …
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej …

Temat dnia

W poszukiwaniu męża stanu

Nie napawają optymizmem badania dotyczące wyłonienia liderów opozycji w Polsce. Aż 41,2 proc. Polaków przyznało, że nie są w stanie wskazać lidera opozycji. Z polityków, którzy pojawili się w zestawieniu, najwięcej głosów (12,1 proc.) zdobył prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz – to wynik sondażu SW Research dla portalu rp.pl. Chociaż zdecydowanie największą partią opozycyjną w Sejmie jest Platforma Obywatelska, Polacy nie docenili szefa tego ugrupowania.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 9 listopada 2019 roku w warszawskiej siedzibie PPS odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Naczelnej PPS poświęcone bieżącej sytuacji politycznej po wyborach do parlamentu oraz przygotowaniu do posiedzenia Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 8 listopada 2019 roku w Klubie Księgarza  w Warszawie odbyła się promocja nowej książki Andrzeja Ziemskiego „Rewolucja Konstytucyjna”, która ukazała się w październiku. Promocję organizowali: „Porozumienie Socjalistów” i Wydawnictwo „Kto jest Kim”.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2019 roku jak podała PAP, obradowała w Warszawie Rada Krajowa SLD. Przyjęto postanowienia m.in. w sprawie organizacji Klubu Parlamentarnego Lewica.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2019 roku w Warszawie z inicjatywy Porozumienia Socjalistów, przedstawiciele organizacji i partii lewicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego z okazji 101 rocznicy powołania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, którego premierem został socjalista, przewodniczący PPS-D Galicji – Ignacy Daszyński.

Więcej …
 

W dniu 6 listopada 2019 roku w Lublinie odbyło się sympozjum naukowe „101 lat niepodległości Polski” z udziałem licznego grona naukowców, studentów i działaczy lewicy.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2019 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Zarządu Porozumienia Socjalistów. Stowarzyszenie kontynuuje działalność Ruchu Społecznego „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”, które zostało zarejestrowane wiosną 2004 roku.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2019 roku w Warszawie odbyło się statutowe, comiesięczne zebranie Koła PPS Warszawa-Śródmieście. Tematem zebrania była wstępna ocena sytuacji politycznej po wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

Biuro Prasowe PPS opublikowało w dniu 16 października 2019 roku informację na temat udziału PPS w wyborach parlamentarnych 2019.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 14 października 2019 roku oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019. W Sejmie Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 235 mandatów (43,59 procent głosów); Koalicja Obywatelska - 134 mandaty (27,40 procent głosów); SLD - 49 mandatów (12,56 procent głosów);

Więcej …
 

W dniu 11 października 2019 roku w Warszawie Porozumienie Socjalistów zorganizowało konferencję naukową z okazji 70. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej oraz 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Chinami a Polską.
W części oficjalnej konferencji wystąpili: ambasador nadzwyczajny i pełnomocny ChRL w Polsce, JE Liu Guangyuan oraz poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Bogusław Liberadzki.

Więcej …
 

Jak podała PAP, w dniu 5 października 2019 roku odbyła się Konwencja Lewicy w Katowicach. Wziął w niej udział m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Więcej …
 

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych ma nowego Przewodniczącego. W dniu 25 września 2019 roku głosami członków Rady OPZZ został nim Andrzej Radzikowski, który do tej pory pełnił funkcje Wiceprzewodniczącego OPZZ.

Więcej …