Grecja. Dlaczego…

 …nie powinniśmy brać udziału w greckiej tragedii?
W kolejnym swoim artykule chcę poruszyć sprawę, o której głośno w mediach od czasu, gdy na ulice greckich miast wyszli niezadowoleni ludzie, reprezentanci wszystkich grup społecznych. Z hasłem, które mniej więcej tłumaczyć można tak: „Złodzieje, nie będziemy płacić za wasz kryzys”.

W Grecji kolejny raz wybuchł strajk generalny a niezadowolone tłumy Greków dały znać o sobie na greckiej ulicy. Podpalając kilkanaście samochodów. Policja użyła gazów łzawiących do rozpędzenia demonstracji ulicznej. Greccy politycy opozycyjni zaczęli coraz głośniej mówić o potrzebie powrotu Grecji do monety narodowej, monety jako jedynego sposobu ratunku przed bankructwem kraju i narodu. Na ulicach co raz goręcej.
Wspólnota europejska pod naciskiem rządów największych płatników: Francji i Niemiec i w imię tak zwanego solidaryzmu europejskiego zdecydowała się udzielić Grecji kolejnej transzy pożyczki, tym razem w wysokości 12 mld euro. Zgoda Francji na pożyczkę została udzielona pod warunkiem wprowadzenia restrykcyjnych reform oszczędnościowych.

W ramach solidarności nasz premier Donald Tusk również pospieszył z gwarancjami opiewającymi na sumę 250 mln złotych do 1mld, to znaczy, że polska jako kraj będzie mogła poręczyć greckie papiery wartościowe i pożyczki na sumę od 250 mln do 1 mld zł. Oczywiście nikt obywateli o zdanie nie pytał. Decyzja została uzasadniona dobrem strefy Euro, solidarnością europejską i ogłoszona w telewizji. Natychmiast po tej decyzji w powiązaniu z sytuacją grecką frank skoczył do granicy 3,50 zł., dając po kieszeni
kredytobiorcom. Na rynku wybuchła panika i nikt nie zapytał, czy taka pożyczka na miliard złotych jest Grecji potrzebna i co ona Grecji może dać.
W moim przekonaniu ani Polsce ani tym bardziej Grecji gwarancję udzielone jej przez nasz rząd nic nie pomogą, jeżeli chodzi o standard życia Greków. Gdybym był Grekiem to rzeczywiście reagowałbym złością i bezsilnością na ciągły szantaż ze strony rządu i podsycanie atmosfery strachu o swój byt. Ów strach jest oczywiście jak najbardziej uzasadniony, jeżeli weźmie się pod uwagę to, co w ostatnich latach wyczyniały banki i greccy politycy.

Jeżeli komukolwiek owe pożyczone przez Europę pieniądze mogą w Grecji pomóc to na pewno nie zwykłym Grekom. Oni będą musieli ponieść li tylko ogromne wyrzeczenia. Natomiast pewne kolejnego zastrzyku gotówki mogą być francusko niemieckie banki, które już od lat wykupywały greckie papiery wartościowe wiedząc o tym, że są one słabe i mają małą wartość. Do greckiego krachu doprowadziły właśnie te banki a także stosowana od lat polityka obietnic bez pokrycia wspierana metodami kreatywnej księgowości. To te instytucje na spółkę z różnego typu konsorcjami bankowymi są odpowiedzialne za drugą fale kryzysu nie tylko w Helladzie ale i w Europie i na świecie. My jako ci, którzy ponoszą największe koszty kryzysu nie chcemy brać udziału w greckiej tragedii. Ale kogo to obchodzi?
Poza bezsensownym wywaleniem ogromnych dla zwykłego kowalskiego pieniędzy potrzebnych choćby w naszym kraju, nic to Polsce nie daje. Tworzy się też niebezpieczny psychologiczny precedens w stosunku do innych krajów czekających w kolejce po europejskie, w tym polskie pieniądze. Mianowicie jakiś nieodpowiedzialny polityk może pomyśleć ok., mogę zadłużać bez opamiętania swój kraj a jak przyjdzie co do czego, to sąsiedzi w obawie o bezpieczeństwo własnego interesu ekonomicznego pomogą. Przykład recki może być inspirujący dla wielu nieodpowiedzialnych polityków w Europie.

Na koniec chcę powiedzieć jeszcze tylko tyle - zamiast trąbić o partnerstwie wschodnim, czyli o kompletnej klapie polityki UE w stosunku na przykład do Białorusi i polityki naszego ministerstwa spraw zagranicznych, które tamtejszych Podolaków zostawiło samym sobie, co pokazuje stosunek polskich władz do Angeliki Borys. Zamiast bez głowy i potrzeby ładować pieniądze w bankrutującą Grecję przekażmy te pieniądze Polakom na Białorusi. Jeżeli już tak bardzo chcemy komuś pomagać to pomagajmy swoim, którzy bez wątpienia bardziej na to zasługują.
Przestańmy też przed polską i europejską opinią publiczną udawać dobrego wujka, skoro u nas w kraju na wiele rzeczy nas nie stać, a politycy z naszych pensji, rent i emerytur potrafią wysupłać około 12 miliardów złotych na bankrutującą Grecję. Na to my obywatele absolutnie nie możemy się godzić. Zamiast kulić ogon pod sobie i narzekać, pozwalając sobie wmawiać propagandowe slogany i myśląc, że nic od nas nie zależy, idźmy do wyborów, wyraźmy naszą niezgodę na te rządy propagandy sukcesu, głosując na odpowiedzialnych ludzi, których zapewne nie brakuje, choć coraz rzadziej można ich spotkać w przestrzeni publicznej. Idźmy zatem i głosujmy na nich w zgodzie z własnym sumieniem.
Życzę zatem mądrych wyborów.

Marcin Antoniak
 

Wydanie bieżące

Recenzje

Niewiele  jest w polskiej historii osób tak bardzo zasłużonych i zapomnianych jednocześnie. Jego życiorys to gotowy scenariusz na serial telewizyjny. Jan Józef Lipski, bohater biografii Łukasza Garbala, doczekał się w końcu kompletnej monografii.

Więcej …
 

W dzisiejszych czasach coraz trudniej o pasjonującą powieść poświęconą ludziom lewicy. Dosyć często pomija się ich wkład w kształtowanie polskiej państwowości czy w walkę o sprawiedliwość społeczną. Szablonowo traktuje się ich losy, wpisując w obowiązującą narrację.

Więcej …
 

Książka amb. Sylwestra Szafarza pt.: „Ewolucja BRICS” - to pierwsze na polskim forum publicznym opracowanie dotyczące tej wielkiej organizacji gospodarczej i politycznej zrzeszającej już pięć państw i współpracującej z większością krajów rozwijających się, a także z takimi mocarstwami jak USA, Niemcy, Francja czy W. Brytania oraz z wieloma organizacjami międzynarodowymi.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 

Statystyka

Odsłon : 4735738

Więcej …
 

Więcej …
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej …

Temat dnia

Konstytucja – zasada sprawiedliwości społecznej

Wyrażony w art. 2 aktualnie obowiązującej Konstytucji RP zapis, zgodnie z którym Rzeczpospolita  jest  demokratycznym  państwem  prawnym,  urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej,  zawiera istotną normę prawną państwa sprawiedliwości społecznej.  Ma ona charakter nadrzędny w  stosunku  do  innych  zasad  systemu  prawnego.  Wynika  to  z  wagi  zawartej w niej  treści  oraz  doniosłości  dla  całego systemu  prawnego.

Więcej …

Na lewicy

W Warszawie w dniu 20 lipca 2019 roku odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Podjęto temat udziału PPS w wyborach parlamentarnych jesienią 2019 roku.

Więcej …
 

W dniu 20 lipca 2019 roku w Warszawie odbyła się konferencja „Rzeczpospolita Polska – Fakty i mity 1944–2019”. Konferencja została zorganizowana z okazji 75 rocznicy powstania Rzeczpospolitej Polskiej. Organizatorami byli: Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka, Unia Pracy oraz Polska Partia Socjalistyczna.

Więcej …
 

Prezydium Porozumienia Socjalistów wydało w dniu 18 lipca 2019 roku w godzinach rannych oświadczenie dotyczące koalicji partii i ugrupowań lewicy na najbliższe wybory parlamentarne.

Więcej …
 

Z udziałem ponad stu osób, w dniu 10 lipca 2019 roku, w warszawskim Klubie Księgarza odbyła się promocja wydanej ostatnio przez Wydawnictwo „Kto jest Kim” książki Sylwestra Szafarza „Ewolucja BRICS”.

Więcej …
 

W dniu 13 lipca 2019 roku prof. Tadeusz Iwiński, przedstawiciel SLD, obecny na uroczystościach rocznicowych rządzącej w Hiszpanii Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) napisał:

Więcej …
 

W dniu 29 czerwca 2019 roku odbyło się na terenie całego kraju w organizacjach Sojuszu Lewicy Demokratycznej referendum poświęcone formie uczestnictwa partii w wyborach parlamentarnych w październiku.

Więcej …
 

W dniu 28 czerwca 2019 roku w Warszawie odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Ruchu Społecznego „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”. Powodem zwołania zebrania wszystkich członków stowarzyszenia były przygotowania do wyborów parlamentarnych, szczególnie ważne dla całej lewicy w świetle zarysowującego się od 2015 roku kryzysu na tle programowym i ideowym.

Więcej …
 

W dniu 15 czerwca 2019 roku Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej zebrała się na posiedzeniu wyjazdowym w Łodzi. Zebranie miało miejsce w siedzibie łódzkiego Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Więcej …
 

Jak podało Biuro Prasowe OPZZ, w dniu 11 czerwca 2019 roku odbyło się posiedzenie prezydium OPZZ. Na początku posiedzenia uczczono minutą ciszy zmarłego w dniu 24 maja br. Ś.P. Jana Guza Przewodniczącego OPZZ i zmarłego w dniu 5 czerwca br. Ś.P. Stanisława Grabowskiego przewodniczącego Federacji Związków Zawodowych Przemysłu i Handlu „Farmacja”.

Więcej …
 

W dniu 9 czerwca 2019 roku odbyło się posiedzenie Rady Krajowej Sojuszu Lewicy Demokratycznej z udziałem nowowybranych przedstawicieli SLD do Parlamentu Europejskiego oraz kilkunastu ugrupowań lewicowych, które wcześniej uczestniczyły w koalicji SLD – Lewica Razem.

Więcej …
 

W dniu 5 czerwca 2019 roku w Warszawie odbyła się robocza narada Porozumienie Socjalistów dotycząca aktualnej sytuacji politycznej po wyborach do Parlamentu Europejskiego. Dokonano oceny sytuacji politycznej przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi w Polsce.

Więcej …
 

W dniu 3 czerwca 2019 roku w Warszawie z inicjatywy dwóch fundacji byłych prezydentów RP Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego, po 30 latach od obrad Okrągłego Stołu i wyborów 4 czerwca, odbyła się  konferencja "Dialog, Kompromis, Porozumienie".

Więcej …