Ze zgiętymi karkami? Nie, z podniesionym czołem!

Polski rząd planuje wprowadzenie do Kodeksu Pracy zmian katastrofalnych dla pracowników. Ale o tym cisza w eterze, cisza na placach, na ulicach, w domach. Nie ma debat od rana do wieczora, nie ma buntu, nie ma rwania ostatnich koszul w geście rozpaczy, nikt nie rozbił szyby, nie huczą petardy.

Czy to oznacza milczącą akceptację, przyzwolenie większości z nas na życie ze zgiętymi karkami, jak niewolnicy, których pracodawca może w każdej chwili zwolnić, znieważyć, zaszantażować brakiem wypłaty lub pozbawić pracy? Nie, to oznacza niewiedzę, zupełną dezinformację społeczeństwa.

Kiedy próbuję informować "pocztą pantoflową" o tym, co stanie się z pracą już niedługo, kiedy wejdą planowane zmiany, moich znajomych ogarnia najpierw niedowierzanie, potem przerażenie, a zaraz gniew. Nawet osoby, które dość dobrze prosperują i nigdy nie były szczególnie upolitycznione mówią mi: „Jak będzie strajk, demonstracja, daj mi koniecznie znać. Wyjdę na ulicę. Tylko daj mi znać.”  Dam znać. Na pewno, bo chodzi o coś bardzo ważnego, o coś najistotniejszego − o podstawy naszego bytu i poczucia ludzkiej godności. A tego chcą nas pozbawić nasi sejmowi „reprezentanci” na życzenie lobby pracodawców. Wydaje się to podłe, niedopuszczalne, a jednak jest bardzo realne i może stać się już niedługo, jeśli pozwolimy rządowi wprowadzić te zmiany. Jak najwięcej osób powinno się dowiedzieć o planowanej nowelizacji.

Informację na temat planowanych zmian w Kodeksie Pracy są nieliczne, rozproszone, ale pojawiają się. NSZZ „Solidarność” prowadzi kampanię informacyjną „Zmiany w czasie pracy. Nie daj się orżnąć!”, a w swojej ulotce ostrzega przed planowanymi zmianami:
„Nowelizacja kodeksu pracy i wprowadzenie rocznego okresu rozliczeniowego zrobią z Ciebie pracownika na rozkaz. Nigdy nie będziesz mieć pewności, ile będziesz pracować i ile zarobisz. Do tej pory pracodawca mógł Cię zmusić do takiej pracy maksymalnie przez 3 miesiące. Po wejściu w życie nowych przepisów − nawet przez rok. Jeśli się zwolnisz, nie dostaniesz odprawy. Jeśli się postawisz – stracisz pracę. W 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym pracodawca będzie mógł zmusić Cię do pracy przez 12 godzin dziennie od poniedziałku do soboty nawet przez 28 tygodni, czyli ponad pół roku! W skrajnym przypadku, jeśli zbiegną się dwa okresy rozliczeniowe, może to trwać nawet 56 tygodni, czyli ponad rok. Jeśli się temu nie podporządkujesz, grozi Ci zwolnienie dyscyplinarne.” (ulotka NSZZ Solidarność; http://www.solidarnosc.org.pl/zmiany-w-czasie-pracy.html)

Taka niewolnicza praca pociągnie za sobą fatalne skutki zarówno dla samego pracownika, jak i dla całej jego rodziny.  Związkowcy z „Solidarności” zwracają uwagę na grożące wyniszczenie fizyczne, brak czasu na wypoczynek i spędzanie czasu z rodziną, a tym samym − niszczenie więzów rodzinnych. Są to konsekwencje uelastyczniania zatrudnienia dobrze znane całej armii osób pracujących na tzw. „umowach śmieciowych”. Planowane zmiany i ich skutki nie ominą osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy, w tym kobiet w ciąży i matek samotnie wychowujących dzieci. Nie będzie taryfy ulgowej, nie będzie litości dla nikogo.

 Nowelizacja, która rzekomo ma być lekarstwem na kryzys, jest tylko i wyłącznie pretekstem do tego, by pogłębić kryzys społeczny, by z nas, ludzi pracy zrobić bezbronną, niepewną jutra i obezwładnioną strachem siłę roboczą. Na pewno nie chcemy żyć jak niewolnicy we własnym kraju. Wiem, że nie pozwolimy na to. Jestem przekonana, że nie dopuścimy do tego, żeby pazerni przedsiębiorcy wykończyli nasze społeczeństwo i dobili gospodarkę, którą rozgrabili przez ostatnie lata. Razem stawimy im czoło.
 
Ewa Miszczuk
Wiceprzewodnicząca Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej
Przewodnicząca PPS Dolny Śląsk
 

Wydanie bieżące

Recenzje

W roku 2018 ukazała się książka dra Kai-Fu Lee – AI Superpowers, China, Silicon Valley, and the New World Order. Jej polskie tłumaczenie ukazało się w roku 2019 pt. Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny i USA i przyszłość świata.

Więcej …
 

Opublikowana przez Wydawnictwo Ruthenus z Krosna książka J. Ewy Leśniewskiej „Jan Gotlieb Bloch (1836 – 1902) i dzieje rodu” jest dziełem imponującym i stanowi najbardziej – jak dotąd – wyczerpującą biografię jednego z największych kapitalistów XIX stulecia, pacyfisty i filantropa, wsławionego w świecie głównie przez 6-tomowe opracowanie „Przyszła wojna pod względem technicznym, ekonomicznym i politycznym”, nazywane „biblią pacyfizmu” – pierwszego Polaka, który został zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla.

Więcej …
 

W 2018 roku ukazała się wizjonerska książka Jamie Bartlett’a „Ludzie przeciw technologii. Jak Internet zabija demokrację”. Jest ona analizą relacji człowieka ze światem cyfrowym, w który dopiero wchodzimy. Szczególnie wiele miejsca autor poświęca ewolucji liberalnego modelu demokracji w starciu z nowymi technologiami, ich przemożnym wpływem na człowieka i budowane od wieków struktury państwa demokratycznego.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 25 gości 

Statystyka

Odsłon : 5125518

Temat dnia

Prognoza

Dzisiaj kluczowa jest gospodarka, a szerzej warunki życia ludzi. Polska epidemię przechodzi lżej, niż w krajach zachodniej Europy, choć gorzej niż w krajach sąsiednich. Recesja definiowana jako spadek PKB w dwóch kolejnych kwartałach będzie niższa, niż w większości krajów UE.

Więcej …

Na lewicy

Delegacja Polskiej Partii Socjalistycznej w dniu 31 lipca 2020 roku złożyła kwiaty przed pomnikiem zgrupowania „Żywiciel” oraz przy tablicy pamiątkowej na „Kotłowni WSM” pamięci poległym w pierwszym boju Powstania, powstańcom z Batalionu OW PPS im. gen. J. Dąbrowskiego.

Więcej …
 

W dniu 25 lipca 2020 roku na sosnowieckim cmentarzu spotkali się ludzie pamiętający o 19 rocznicy śmierci polskiego przywódcy okresu Polski Ludowej - Edwarda Gierka.

Więcej …
 

Stefan Aleksander Okrzeja członek organizacji Bojowej PPS, bohater walki o niepodległość Polski i przemiany społeczne został przypomniany i uczczony przez przedstawicieli Rady Naczelnej PPS w dniu 21 lipca 2020 roku.

Więcej …
 

W dniu 13 lipca 2020 roku tuż przed godziną 20. Państwowa Komisja Wyborcza przekazała wyniki głosowania w II turze wyborów prezydenckich na podstawie danych ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych. Jak poinformował przewodniczący PKW, Andrzej Duda w II turze wyborów uzyskał 51,03 proc. głosów - zagłosowało na niego 10 440 648 osób. Z kolei Rafał Trzaskowski osiągnął wynik 48,97 proc. - zagłosowało na niego 10 018 263 osób.

 

Prezydium Rady Naczelnej PPS przyjęło w dniu 6 lipca 2020 roku uchwałę w sprawie II tury wyborów prezydenckich.

Więcej …
 

PKW podała w dniu 30 czerwca 2020 roku ostateczne wyniki I tury wyborów prezydenckich, które odbyły się 28 czerwca.

Więcej …
 

Wg portalu Polskiej Partii Socjalistycznej, w dniu 26 czerwca 2020 roku na zaproszenie koła Śródmieście PPS  w warszawskiej siedzibie partii, odbyło się spotkanie promocyjne nowego numeru "Przeglądu Socjalistycznego".

Więcej …
 

Sąd Najwyższy w dniu 12 czerwca 2020 roku postanowił uchylić decyzję PKW w sprawie odrzucenia wniosku Komitetu Wyborczego Waldemara Witkowskiego o wpisanie na listę kandydatów w wyborach na urząd Prezydenta RP.
Tym samym Państwowa Komisja Wyborcza zobowiązana została do wpisania na listę kandydatów w wyborach prezydenckich, które odbędą się w dniu 28 czerwca 2020 roku kandydata Waldemara Witkowskiego. Inne skargi na decyzje PKW zostały odrzucone.

Więcej …
 

Rada Naczelna Polskiej Partii Ssocjalistycznej zebrała się na posiedzeniu poświęconym omówieniu stanowiska partii w sprawie wyborów na urząd Prezydenta RP oraz bieżących zagadnień dotyczących działalności organizacji.

Więcej …
 

Wg informacji rzecznika PPS w dniu 30 czerwca 2020 roku Organizacja Młodzieżowa PPS, „Czerwona Młodzież” uczestniczyła w demonstracji ruchów lewicowych przed Sejmem RP, zorganizowanej przez ZSP Związek Wielobranżowy Warszawa, Komitet Obrony Praw Lokatorów i Federację Anarchistyczną, Wrocław.

Więcej …
 

Rada Naczelna PPS opublikowała w dniu 11 maja 2020 roku stanowisko dotyczące nieodbycia wyborów prezydenckich.

Więcej …
 

W piątek 8 maja2020 roku, w Dniu Zwycięstwa, delegacje Polskiej Partii Socjalistycznej, Stowarzyszenia Porozumienie Socjalistów oraz delegacja Sojuszu Lewicy Demokratycznej złożyły w Piotrkowie Trybunalskim wieńce pod Pomnikiem Wdzięczności za Polskę i Lud (1939-1945 ) oraz na Cmentarzu Żołnierzy Radzieckich.
Delegacje Lewicy Piotrkowskiej oddały tym aktem hołd wszystkim wyzwolicielom państw Europy spod jarzma niewoli okupanta faszystowskiego.
Cześć i Chwała Bohaterom !