Ze zgiętymi karkami? Nie, z podniesionym czołem!

Polski rząd planuje wprowadzenie do Kodeksu Pracy zmian katastrofalnych dla pracowników. Ale o tym cisza w eterze, cisza na placach, na ulicach, w domach. Nie ma debat od rana do wieczora, nie ma buntu, nie ma rwania ostatnich koszul w geście rozpaczy, nikt nie rozbił szyby, nie huczą petardy.

Czy to oznacza milczącą akceptację, przyzwolenie większości z nas na życie ze zgiętymi karkami, jak niewolnicy, których pracodawca może w każdej chwili zwolnić, znieważyć, zaszantażować brakiem wypłaty lub pozbawić pracy? Nie, to oznacza niewiedzę, zupełną dezinformację społeczeństwa.

Kiedy próbuję informować "pocztą pantoflową" o tym, co stanie się z pracą już niedługo, kiedy wejdą planowane zmiany, moich znajomych ogarnia najpierw niedowierzanie, potem przerażenie, a zaraz gniew. Nawet osoby, które dość dobrze prosperują i nigdy nie były szczególnie upolitycznione mówią mi: „Jak będzie strajk, demonstracja, daj mi koniecznie znać. Wyjdę na ulicę. Tylko daj mi znać.”  Dam znać. Na pewno, bo chodzi o coś bardzo ważnego, o coś najistotniejszego − o podstawy naszego bytu i poczucia ludzkiej godności. A tego chcą nas pozbawić nasi sejmowi „reprezentanci” na życzenie lobby pracodawców. Wydaje się to podłe, niedopuszczalne, a jednak jest bardzo realne i może stać się już niedługo, jeśli pozwolimy rządowi wprowadzić te zmiany. Jak najwięcej osób powinno się dowiedzieć o planowanej nowelizacji.

Informację na temat planowanych zmian w Kodeksie Pracy są nieliczne, rozproszone, ale pojawiają się. NSZZ „Solidarność” prowadzi kampanię informacyjną „Zmiany w czasie pracy. Nie daj się orżnąć!”, a w swojej ulotce ostrzega przed planowanymi zmianami:
„Nowelizacja kodeksu pracy i wprowadzenie rocznego okresu rozliczeniowego zrobią z Ciebie pracownika na rozkaz. Nigdy nie będziesz mieć pewności, ile będziesz pracować i ile zarobisz. Do tej pory pracodawca mógł Cię zmusić do takiej pracy maksymalnie przez 3 miesiące. Po wejściu w życie nowych przepisów − nawet przez rok. Jeśli się zwolnisz, nie dostaniesz odprawy. Jeśli się postawisz – stracisz pracę. W 12-miesięcznym okresie rozliczeniowym pracodawca będzie mógł zmusić Cię do pracy przez 12 godzin dziennie od poniedziałku do soboty nawet przez 28 tygodni, czyli ponad pół roku! W skrajnym przypadku, jeśli zbiegną się dwa okresy rozliczeniowe, może to trwać nawet 56 tygodni, czyli ponad rok. Jeśli się temu nie podporządkujesz, grozi Ci zwolnienie dyscyplinarne.” (ulotka NSZZ Solidarność; http://www.solidarnosc.org.pl/zmiany-w-czasie-pracy.html)

Taka niewolnicza praca pociągnie za sobą fatalne skutki zarówno dla samego pracownika, jak i dla całej jego rodziny.  Związkowcy z „Solidarności” zwracają uwagę na grożące wyniszczenie fizyczne, brak czasu na wypoczynek i spędzanie czasu z rodziną, a tym samym − niszczenie więzów rodzinnych. Są to konsekwencje uelastyczniania zatrudnienia dobrze znane całej armii osób pracujących na tzw. „umowach śmieciowych”. Planowane zmiany i ich skutki nie ominą osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy, w tym kobiet w ciąży i matek samotnie wychowujących dzieci. Nie będzie taryfy ulgowej, nie będzie litości dla nikogo.

 Nowelizacja, która rzekomo ma być lekarstwem na kryzys, jest tylko i wyłącznie pretekstem do tego, by pogłębić kryzys społeczny, by z nas, ludzi pracy zrobić bezbronną, niepewną jutra i obezwładnioną strachem siłę roboczą. Na pewno nie chcemy żyć jak niewolnicy we własnym kraju. Wiem, że nie pozwolimy na to. Jestem przekonana, że nie dopuścimy do tego, żeby pazerni przedsiębiorcy wykończyli nasze społeczeństwo i dobili gospodarkę, którą rozgrabili przez ostatnie lata. Razem stawimy im czoło.
 
Ewa Miszczuk
Wiceprzewodnicząca Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej
Przewodnicząca PPS Dolny Śląsk
 

Wydanie bieżące

Recenzje

Przez okres ostatnich dwóch lat, z różną intensywnością, na ogół jednak raz w tygodniu, publikowałem na łamach gazety Trybuna materiały publicystyczne, eseje i komentarze w ramach cyklu My Socjaliści. Obejmowały one szeroki wachlarz  problemów, choć założeniem moim było ukazanie otaczającej nas rzeczywistości społeczno-politycznej poprzez doświadczenia i wartości ideowe polskich socjalistów. Sytuacja ta była konsekwencją mojego zaangażowania w działalność w ruchu socjalistycznym, szczególnie w ramach PPS a także aktywną, prowadzoną od lat działalność dziennikarską i publicystyczną na łamach wielu pism i w Internecie.

Więcej …
 

Niewiele  jest w polskiej historii osób tak bardzo zasłużonych i zapomnianych jednocześnie. Jego życiorys to gotowy scenariusz na serial telewizyjny. Jan Józef Lipski, bohater biografii Łukasza Garbala, doczekał się w końcu kompletnej monografii.

Więcej …
 

W dzisiejszych czasach coraz trudniej o pasjonującą powieść poświęconą ludziom lewicy. Dosyć często pomija się ich wkład w kształtowanie polskiej państwowości czy w walkę o sprawiedliwość społeczną. Szablonowo traktuje się ich losy, wpisując w obowiązującą narrację.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 

Statystyka

Odsłon : 4866327

Więcej …
 

Więcej …
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Więcej …

Temat dnia

W poszukiwaniu męża stanu

Nie napawają optymizmem badania dotyczące wyłonienia liderów opozycji w Polsce. Aż 41,2 proc. Polaków przyznało, że nie są w stanie wskazać lidera opozycji. Z polityków, którzy pojawili się w zestawieniu, najwięcej głosów (12,1 proc.) zdobył prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz – to wynik sondażu SW Research dla portalu rp.pl. Chociaż zdecydowanie największą partią opozycyjną w Sejmie jest Platforma Obywatelska, Polacy nie docenili szefa tego ugrupowania.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 9 listopada 2019 roku w warszawskiej siedzibie PPS odbyło się posiedzenie Prezydium Rady Naczelnej PPS poświęcone bieżącej sytuacji politycznej po wyborach do parlamentu oraz przygotowaniu do posiedzenia Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 8 listopada 2019 roku w Klubie Księgarza  w Warszawie odbyła się promocja nowej książki Andrzeja Ziemskiego „Rewolucja Konstytucyjna”, która ukazała się w październiku. Promocję organizowali: „Porozumienie Socjalistów” i Wydawnictwo „Kto jest Kim”.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2019 roku jak podała PAP, obradowała w Warszawie Rada Krajowa SLD. Przyjęto postanowienia m.in. w sprawie organizacji Klubu Parlamentarnego Lewica.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2019 roku w Warszawie z inicjatywy Porozumienia Socjalistów, przedstawiciele organizacji i partii lewicy złożyli kwiaty pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego z okazji 101 rocznicy powołania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej, którego premierem został socjalista, przewodniczący PPS-D Galicji – Ignacy Daszyński.

Więcej …
 

W dniu 6 listopada 2019 roku w Lublinie odbyło się sympozjum naukowe „101 lat niepodległości Polski” z udziałem licznego grona naukowców, studentów i działaczy lewicy.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2019 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Zarządu Porozumienia Socjalistów. Stowarzyszenie kontynuuje działalność Ruchu Społecznego „Praca-Pokój-Sprawiedliwość”, które zostało zarejestrowane wiosną 2004 roku.

Więcej …
 

W dniu 30 października 2019 roku w Warszawie odbyło się statutowe, comiesięczne zebranie Koła PPS Warszawa-Śródmieście. Tematem zebrania była wstępna ocena sytuacji politycznej po wyborach parlamentarnych.

Więcej …
 

Biuro Prasowe PPS opublikowało w dniu 16 października 2019 roku informację na temat udziału PPS w wyborach parlamentarnych 2019.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 14 października 2019 roku oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych 2019. W Sejmie Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 235 mandatów (43,59 procent głosów); Koalicja Obywatelska - 134 mandaty (27,40 procent głosów); SLD - 49 mandatów (12,56 procent głosów);

Więcej …
 

W dniu 11 października 2019 roku w Warszawie Porozumienie Socjalistów zorganizowało konferencję naukową z okazji 70. rocznicy powstania Chińskiej Republiki Ludowej oraz 70. rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Chinami a Polską.
W części oficjalnej konferencji wystąpili: ambasador nadzwyczajny i pełnomocny ChRL w Polsce, JE Liu Guangyuan oraz poseł do Parlamentu Europejskiego, prof. Bogusław Liberadzki.

Więcej …
 

Jak podała PAP, w dniu 5 października 2019 roku odbyła się Konwencja Lewicy w Katowicach. Wziął w niej udział m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Więcej …
 

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych ma nowego Przewodniczącego. W dniu 25 września 2019 roku głosami członków Rady OPZZ został nim Andrzej Radzikowski, który do tej pory pełnił funkcje Wiceprzewodniczącego OPZZ.

Więcej …