Bieda, ubóstwo, nieustanne gadanie

17 października 2013 roku był obchodzony jako kolejny Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym na Świecie. I co dalej? Co prawda Ban Ki-moon, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, przedstawił kolejny raport, z którego wynika to, co wynikać powinno, czyli: że ONZ sukcesywnie walczy z biedą, mimo to jednak na świecie nadal żyje 1 miliard 200 milionów ludzi poniżej minimum egzystencji.
W Polsce zaś za mniej niż 520 zł na osobę, czyli wartość minimum socjalnego, żyje aż 7 proc. ludzi. Oczywiście są to tylko dane zweryfikowane. Ile jest nędzy i wykluczenia ukrytego, tego chyba nikt nie jest w stanie policzyć.
Przykład tragedii na włoskiej wyspie Lampedusa, gdzie zginęło 339 osób płynących na zdezelowanych łodziach do raju po lepsze życie jest pouczający. Zaraz potem wydarzyła się kolejna tragedia u wybrzeży Malty, uratowano 50 osób utonęło 200, do dziś z morza wydobyto 34 ciała. Te tragedie udowadniają, że poza ogólnoświatową paplaniną o tym, jak należy walczyć z biedą, niewiele z tego wynika. Kraje europejskie przerzucają się wzajemnie odpowiedzialnością za biedę w rejonie Afryki. Tym samym obłudne i cyniczne zrzucają z siebie odpowiedzialność za kolonizowanie Afryki prowadzące przez wieki do rabunkowej gospodarki w stosunku do tego rejonu świata. Teraz wylewają krokodyle łzy nad sytuacją uchodźców ginących u wrót raju, tak bowiem uchodźcy określają Lampedusę.

Czy można pomóc afrykańskim uchodźcom płynącym po lepsze życie na Lampeduzie. Można, oczywiście można, albowiem nie jestem w tym, co napiszę odosobniony. Można, tylko trzeba się poczuwać do odpowiedzialności i nie przeznaczać miliardów dolarów na układy z koncernami zbrojeniowymi i nowe wojny, a przeznaczyć pieniądze na kształcenie społeczeństw Afryki i zminimalizowanie skutków własnej rabunkowej polityki sprzed kilkudziesięciu lat. Jestem zdania, że biedę można zwalczać nie tylko przez programy
pomocowe, które najczęściej nie trafiają tam gdzie powinny. Biedę można zwalczać poprzez zwiększanie szeroko rozumianej świadomości społecznej poprzez kształcenie tamtejszej elity społecznej nauczycieli, lekarzy, inżynierów, którzy tam na miejscu będą mogli pomagać ludziom.
Nie ma problemu ze zmarnowaniem kolejnych miliardów dolarów. Afryce potrzebna jest rybka nie wędka i zamiast płakać, należy po prostu usiąść wraz z Afryką do czegoś w rodzaju okrągłego stołu i zastanowić się nad przyczynami takiego stanu rzeczy, uderzyć się w piersi i w końcu zacząć działać, a nie płakać nad rozlanym mlekiem. Tylko podnoszenie świadomości ludzi ich kształcenie i pomoc w tym by sami mogli dźwigać się z biedy, potrzebny jest cały długofalowy proces wychodzenia i w tym procesie musza uczestniczyć wszyscy, albowiem tylko sami Afrykańczycy świadomi swoich potrzeb mogą o nich komunikować i wspólnie je rozwiązywać. W innym przypadki pozostaną nam tylko gołosłowne raporty ONZ i kolejne ciała ofiar wyciągane z Morza Śródziemnego.
Jeżeli nie zrobimy czegoś wspólnie, by rozwiązać problem szeroko rozumianej biedy i wykluczenia społecznego, to takie obrazki takie, jak te na Lampeduzie, będziemy oglądać jeszcze bardzo często. Czas na to by wyciągnąć wnioski z tej katastrofy i zacząć działać analizując przyczyny tego stanu rzeczy a nie płakać nad skutkami naszej błędnej polityki i odwracania się plecami do biednych i wykluczonych gdziekolwiek żyją. A ogromne rozwarstwienie społeczne ten rak kapitalistycznego ustroju będzie się tylko mnożyć.

Marcin Antoniak, niepełnosprawny dziennikarz, historyk, recenzent księgarski.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 24 gości 

Statystyka

Odsłon : 7241829

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …