Piotrek

Płyną na ręce prezydenta listy w sprawie ułaskawienia Piotrka Ikonowicza. Zatrzymała go policja i dowiozła do warszawskiego więzienia na odbywanie kary 90 dni aresztu. Powodem są sądowe skutki utarczek przy obronie eksmitowanego małżeństwa z roku 2000. Sprawa ma jednak szerszy wymiar i głównie dotyczy relacji międzyludzkich i stosunków społecznych w III RP.
Piotrek od dawna głosił zarówno w PPS do roku 2000, jak i później w ramach Nowej Lewicy i ostatnio w Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej, że polski kapitalizm oparty na szokowej terapii Balcerowicza i prywatyzacji bez końca, ma wilczą twarz i trzeba z nim walczyć. Bez walki nie ustąpi nawet o milimetr. Wywodząc się z lewicy Solidarności miał zawsze dylemat – wszak ten kapitalizm budowali jego przyjaciele, którzy obrali drogę sprzeczną z jego ideałami i z interesem ludzi pokrzywdzonych, których liczba po 1990 roku stale przyrasta.
Pamiętam kilka gorących dyskusji w PPS w 1998 roku, kiedy Piotrek jako poseł z ramienia PPS w Klubie SLD zderzył się z bezdusznością naszych lewicowych partnerów. Za ich m.in. przyzwoleniem przyjęto ustawę dającą możliwość eksmisji ludzi na bruk. Namawiałem go, aby za wszelką cenę wykorzystał swój mandat parlamentarny i walczył o zmianę i ustanowienie prawa, które jest wyrazem sprawiedliwości społecznej i uwzględnia interesy ludzi biednych, a nie tylko interes właścicieli nieruchomości. Piotrek wybrał drogę protestu przeciw obowiązującemu wówczas i dziś prawu, zajął się blokadą eksmisji. Wiadomo, że wielu ludzi, którzy znaleźli się w tragicznych warunkach życiowych wybronił. Wielokrotnie jednak więcej z nich poszło na ulicę, bo siła społecznych argumentów wobec interesu kamieniczników była i jest zbyt mała.
Dziś, po kilkunastu latach doświadczeń związanych z pazernością polskiego kapitalizmu widzę, że Piotrek miał wówczas i dziś ma rację. Prawo trzeba zmieniać, ale układ parlamentarny nie jest korzystny. Aby to robić, trzeba mieć władzę, o którą lewica od lat walczy dość nieumiejętnie, a jak ją zdobywa, wykorzystuje nieśmiało i z obawą o własne racje.
Wyrok i aresztowanie Piotrka Ikonowicza ma rangę symbolu. Okrzyknięto go „I więźniem politycznym III RP” i słusznie. Ten przykład wskazuje wielu biednym, pokrzywdzonym, zapomnianym, że o swój los mogą dopominać się i walczyć nie tylko na drodze demokracji parlamentarnej, ale że również mają prawo do obywatelskiego protestu.
Dla rządzących elit różnych orientacji bije już od dawna ostrzegawczy dzwon. Zbyt wielu Polaków na tle Unii Europejskiej, które jesteśmy pełnoprawnym członkiem i mamy prawo do porównań, żyje w nędzy i wykluczeniu. Ten stan rodzi wielkie frustracje – nikt nie chce wyjeżdżać z własnego kraju „za chlebem”. Ludzie chcą żyć tutaj, w Polsce, we własnej Ojczyźnie, godnie z perspektywą na przyszłość.

Andrzej Ziemski

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

Statystyka

Odsłon : 7241787

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …