Minęło 13 lat od śmierci Edwarda Gierka

29 lipca 2013 roku minęła 13 rocznica śmierci Edwarda Gierka. Z tej okazji w dniu 26 lipca przy jego grobie w Sosnowcu-Zagórzu spotkało się kilkaset osób, by oddać mu cześć, przypomnieć o jego niewątpliwych zasługach oraz podkreślić należne miejsce w historii Polski.

Nie było to tylko spotkanie tych, którzy z osobistym sentymentem wracają do lat 70., do czasów swej młodości. To spotkanie ludzi, którzy wraz z Edwardem Gierkiem i dzięki niemu budowali nową Polskę. Nową Polskę, którą później tak krytykowano, obwiniano za wszelkie zło. Prawda historyczna mówi jednak co innego. Mówią o tym fakty, które służą również do dziś i nie pozwalają zakłamywać historii. To przecież w „przerwanej dekadzie Edwarda Gierka” Polska przeżyła boom rozwojowy, powstały setki zakładów pracy, miliony mieszkań, infrastruktura, zabezpieczono pracę milionom Polek i Polaków tu w kraju – w Polsce, a nie na emigracji. Podkreślano, że „DEKADA GIERKA” nie była czasem straconym. Tego się nie wymaże z kart historii Polski, nie da się dalej fałszować, umniejszać czy ośmieszać tego okresu.
Maciej Gadaczek – Prezes Społecznego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia im. Edwarda Gierka swym wystąpieniu stwierdził m.in.: „Zwracam się szczególnie do Pokolenia 70  o poszukiwanie śladów tamtego okresu, o aktywny udział w organizacji wszelkiego rodzaju działań  upamiętniających te, jakże ważne wydarzenia w dziejach naszego życia - ważne wydarzenia w życiu naszego kraju i  jeśli nie zrobimy tego my, to nikt za nas tego nie zrobi. Jestem pewien, że tego właśnie od nas oczekiwałby Edward Gierek – Zagłębiak, Polak, Europejczyk, oczekiwałby szacunku dla ludzi i ich historii”.
Edward Gierek urodził się w 1913 roku we wsi Porąbka, przyłączonej do Sosnowca dopiero w 1975 roku. Gdy miał cztery lata, jego ojciec zginął na kopalni Kazimierz. W latach 30. i 40. przebywał na emigracji we Francji i Belgii. To tam zetknął się z ruchem komunistycznym. Po powrocie do Polski rozpoczął pracę w aparacie partyjnym, będąc w latach 70. osobą numer jeden w PRL. Odsunięty od władzy w 1980 roku został internowany w stanie wojennym. Potem mieszkał w Ustroniu, zmarł w szpitalu w Cieszynie. W Sosnowcu i całym Zagłębiu do dziś odczuwalny jest sentyment do osoby Edwarda Gierka i okresu jego rządów. Sam Gierek jest honorowym obywatelem Sosnowca, jego imię nosi również jedno z rond w mieście.
W uroczystych obchodach 13. rocznicy śmierci Edwarda Gierka uczestniczyli licznie ludzie lewicy z całego kraju. Obecny był m.in. prof. Adam Gierek poseł do Parlamentu Europejskiego i prof. Paweł Bożyk przewodniczący Ruchu Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka.


 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

Statystyka

Odsłon : 7275153

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …