Konferencja w Tarnowie

W dniach 11-12 grudnia 2014 roku w Tarnowie pod patronatem naukowym prof. Marii Szyszkowskiej odbyła się międzyśrodowiskowa konferencja „Edukacja na rozdrożu”.

Organizatorami konferencji byli: Katedra Filozofii Instytutu Studiów nad Filozofią Słowiańską im. św. Cyryla i Metodego Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie, Wyższa Szkoła Biznesu – NLU w Nowym Sączu, Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC).

Podczas konferencji wygłoszono następujące referaty:

Superwizja jako metoda edukacji - Profesor Stanisław Dawidziuk Dr h. c., Prezydent Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie

Edukacja młodzieży niedostosowanej społecznie w stronę terapii probacyjnej - Prof. zw. dr hab. Andrzej Bałandynowicz, Kierownik Katedry Pedagogiki Pokoju i Probacji, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny, Siedlce

Drogi i bezdroża polskiej edukacji akademickiej - Prof. dr hab. Sławomir Sztobryn, Prezes Towarzystwa Pedagogiki Filozoficznej, Akademia Techniczno-Humanistyczna, Bielsko-Biała

Przejawy upadku edukacji akademickiej w Polsce - Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Kierownik Katedry Filozofii Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie, WPiA, Uniwersytet Warszawski

Niektóre dylematy współczesnej edukacji - Dr Jan Kłosowski, Pedagog, Toruń

Oświata w Polsce przedwojennej a dziś - Doc. dr Ryszard Radwiłowicz, Warszawa

Rola etyki w kształceniu menedżerów - Dr Ewa Gołębiowska, Kierownik Katedry Zarządzania Projektami, Społeczna Akademia Nauk, Warszawa

Szkoła jako przedmiot przemocy rynku - Dr Edward Karolczuk, Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej, Rybnik,

Człowiek najlepszą inwestycją. Uwagi na temat systemu edukacji w erze neoliberalnej - Prof. dr hab. Daniele Stasi, Instytut Filozofii, Uniwersytet Rzeszowski

Pozytywnie, ale krytycznie o edukacji w Polsce - Prof. dr hab. Jan Antoszkiewicz, Społeczna Akademia Nauk, Warszawa

Manifest Humanistyczny - Prof. zw. dr hab. Jadwiga Mizińska, UMCS, Lublin

Socjologia pokoleń a naukoznawstwo - Prof. dr Stefan Symotiuk, UMCS, Lublin

Wandalizm a edukacja - Prof. dr hab. Bronisław Jastrzębski, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Olsztyn

Filozofia prawa w nauczaniu prawników – tradycja a współczesność - Dr Anna Kryniecka, WPiA, Uniwersytet Warszawski


Społeczno- edukacyjne funkcje i zadania filozofii prawa - Dr Ryszard Wójtowicz, Instytut Filozofii, Uniwersytet Rzeszowski

Współczesne zadania szkolnictwa zawodowego - Dr Irena Kurzępa, Senator RP V kadencji, Wyższa Szkoła Zawodowa, Zamość

Profilaktyka zachowań ryzykownych wobec uczniów, nauczycieli, rodziców - Dr hab. Anna Kieszkowska, Dyrektor Instytutu Pedagogiki i Psychologii, Uniwersytet  im. Jana Kochanowskiego, Kielce

Edukacja seksualna osób niepełnosprawnych na bezdrożach - Dr Remigiusz Kijak, Kierownik Pracowni Badań nad Seksualnością Osób Niepełnosprawnych, Uniwersytet Pedagogiczny im. KEN, Kraków

Edukacja a indoktrynacja i manipulacja - Dr Marek Bosak, Instytut Filozofii, Uniwersytet Rzeszowski

Instynkt uczonego – nawiązanie do myśli T. Veblena - Iwona Zakrzewska, Doktorantka, UMCS, Lublin

Edukacja w Kościele Adwentystów Dnia Siódmego - Pastor Beata Baron, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego, Warszawa

Edukacja w Kościele Chrześcijan Baptystów - Pastor Ireneusz Skoczeń, Kościół Chrześcijan Baptystów, Tarnów

Nauczanie etyki - Dr Tadeusz Mędzelowski, Wyższa Szkoła Biznesu – NLU, Nowy Sącz

Meandry stanowienia celów kształcenia - Dr Monika Kardaczyńska, Kielce

Koncepcja odrodzenia i rozwoju edukacji spółdzielczej - Witold Dorosz, Doktorant, Uniwersytet Warszawski, Przemyśl

Edukacja regionalna pozaszkolna jako czynnik kształtowania społeczeństwa obywatelskiego - Agnieszka Małecka, Dziennikarka, Wyższa Szkoła Biznesu, Nowy Sącz

Problemy wychowania i edukacji przedszkolnej - Kinga Witek, Doktorantka, Uniwersytet Warszawski, Tarnów

Konferencji towarzyszyły wielogodzinne dyskusje dające szansę na rozwinięcie najbardziej ważkich tematów.
Konferencje organizowane prze prof. Marię Szyszkowską m.in. w Kuźnicy na Helu, w Nałęczowie i w Tarnowie skupiają kilka razy do roku liczną grupę lewicowych intelektualistów, działaczy społecznych, dziennikarzy. Dają one możliwość podejmowania problemów, które dawno już w debacie publicznej inicjowanej przez współczesne media zeszły na dalszy plan, choć stanowią często istotę organizacji społeczeństwa obywatelskiego i państwa demokratycznego.
Patronat medialny nad konferencjami sprawuje „Przegląd Socjalistyczny”.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 12 gości 

Statystyka

Odsłon : 7242175

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …