Kandydatka SLD na urząd Prezydenta RP

9 stycznia 2015 roku w siedzibie SLD w Warszawie oficjalnie ogłoszono, że Magdalena Ogórek, rodowita Ślązaczka będzie kandydatką partii w wyborach prezydenckich. Jest to jedyna kobieta zgłoszona dotychczas do startu w tegorocznych wyborach.


Magdalena Ogórek, doktor nauk humanistycznych, komentatorka telewizyjna, specjalizuje się w historii Kościoła. Ukończyła studia tematyczne w EIPA (European Institute of Public Administration) w Maastricht, studia podyplomowe na kierunku Integracji Europejskiej na Uniwersytecie Warszawskim. Jest autorką książek: „Polscy templariusze - mity i rzeczywistość” i „Beginki i waldensi na Śląsku i Morawach do końca XIV w”. Była też komentatorką i prezenterką telewizyjną.
Magdalena Ogórek ma za sobą pracę m. in. w kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Centrum Informacyjnym Rządu za czasów premiera Leszka Millera, przez trzy lata była szefową gabinetu politycznego Grzegorza Napieralskiego. Była latach 2012-14 konsultantem w Narodowym Banku Polskim; w latach 2002-05 pracowała w administracji państwowej, m.in. Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji i Biurze Integracji Europejskiej.

Poniżej jeden z ciekawych komentarzy dotyczących rekomendacji SLD:

 


Wiesław Władyka - Polityka

Kandydatka zza węgła

Inni kandydaci są albo osiwiali i nadzwyczaj dorośli, albo wprost partyjni. Tak czy inaczej nie bardzo sexy.
Leszek Miller w przeszłości potrafił zaskakiwać opinię publiczną efektownymi (niektórzy mówili, że raczej efekciarskimi) pomysłami. Jeszcze w PRL jako jeden z sekretarzy KC PZPR zaprosił do dyskusji w białym domu działaczy studenckiego NZS, jak wiadomo – bardzo negatywnie nastawionych do reżimu. Potem, już w głębokiej III RP, przeciągnął do formacji postkomunistycznej i potem do swojego rządu Katarzynę Piekarską z Unii Wolności.
Na kolejnym zakręcie odszedł z SLD do Samoobrony, potem jednak wrócił. Ostatnio z kolei wszedł w chwilowy sojusz z Jarosławem Kaczyńskim w proteście przeciwko rzekomemu sfałszowaniu wyborów samorządowych. Efekty tych decyzji były różne, niektóre z nich Leszek Miller sam krytykował po latach.
I znowu się okazało, że Leszek Miller szuka rozwiązań nieszablonowych i SLD ma nieoczekiwaną kandydatkę na prezydenta – panią Magdalenę Ogórek, osobę, która wyszła niejako, jak to się mówi, zza węgła. Już nikt na lewicy nie wspomina ani o Ryszardzie Kaliszu, ani o Joannie Szenyszyn, ani o Ewie Łętowskiej.
Magdalena Ogórek tak na oko ma dobre papiery, dobry wygląd, niejakie doświadczenie polityczne, choć nie partyjne, także organizacyjne. Zna języki, napisała kilka książek, bada dzieje Kościoła, obroniła doktorat, chętnie występuje w mediach jako ekspert. I jako że urodziła się w 1979 r., będzie bezsprzecznie najmłodszym kandydatem do urzędu prezydenckiego, bo ledwo przekroczyła wymagany przez ordynację wyborczą próg metrykalny (35 lat).
Zresztą już w pierwszym swoim wystąpieniu w nowej roli zaczęła ten fakt dyskontować, przedstawiać się jako orędowniczka młodszych pokoleń, ich interesów. W ogóle stara się robić wrażenie osoby energicznej, dynamicznej, gotowej do ożywienia tak prac jak i inicjatyw urzędu prezydenckiego.
Na pozór ta kandydatura jest szansą dla SLD, przesłania anachronizmy tej partii, pozwala mówić o Magdalenie Ogórek jako o liderce całej lewicy, może też budzić nadzieję, że rzeczywiście młodsi wyborcy dadzą się uwieść czy zwieść i poprzeć pomysł Millera, zwłaszcza że inni kandydaci są albo osiwiali i nadzwyczaj dorośli, albo wprost partyjni. Tak czy inaczej nie bardzo sexy.
Co jest jednak najsłabszą stroną tej kandydatury? Otóż to, że jest ona tak wyrachowana, wyspekulowana, że jest tak bardzo zaskakująca, taka właściwie niezwykle hazardowa. Ktoś powie, że właśnie fakt, że jest taka, może stworzyć nowe jakości i nowe fakty polityczne, a tego właśnie polska polityka najbardziej potrzebuje. Dodaje się także zwyczajową formułę, że trzeba dać kandydatce szansę, że niech pokaże, co potrafi.
Dobrze, niech pokaże.

http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1605127,1,kandydatura-magdaleny-ogorek--zaskakujaca-i-wyrachowana.read

 

 


 

 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

Statystyka

Odsłon : 7275538

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …