Dziennikarze przeciw rasizmowi

22 marca 2015 roku W przeddzień Międzynarodowego Dnia Walki z Rasizmem wybitni dziennikarze sportowi, parlamentarzyści oraz zasłużeni sportowcy spotkali się w Sejmie na ceremonii wręczenia nagród w konkursie "Stop rasizmowi w sporcie" zorganizowanym pod patronatem Stowarzyszenia "NIGDY WIĘCEJ".



Konkurs "Stop rasizmowi w sporcie’ był adresowany do profesjonalnych dziennikarzy, którzy w swoich tekstach i audycjach podejmują problematykę rasizmu i dyskryminacji. Wśród nagrodzonych znaleźli się redaktorzy: Michał Okoński ("Tygodnik Powszechny"), Stefan Szczepłek ("Rzeczpospolita") i Przemysław Iwańczyk (Tok FM). Wyróżnienie otrzymał m.in. dr Maciej Kozłowski, były ambasador Polski w Izraelu, autor artykułu o wielokulturowej historii Cracovii opublikowanego na łamach magazynu "NIGDY WIĘCEJ" (nr 21). Konkurs odbył się pod auspicjami wicemarszałek Sejmu Elżbiety Radziszewskiej, był współorganizowany przez Stowarzyszenie "NIGDY WIĘCEJ", sejmową Komisję Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Polski Komitet Olimpijski, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

Podczas uroczystości, która odbyła się w pierwszą rocznicę śmierci Marcina Kornaka, założyciela Stowarzyszenia "NIGDY WIĘCEJ", Rafał Pankowski przypomniał o jego zasługach i o zainicjowaniu w 1996 roku kampanii "Wykopmy Rasizm ze Stadionów’. Była to pierwsza w Europie Środkowo-Wschodniej kampania przeciwko rasizmowi w sporcie.

Uznanie dla "NIGDY WIĘCEJ"wyraziła marszałkini Elżbieta Radziszewska: - "To jedno z najbardziej zasłużonych stowarzyszeń, które walczy z przejawami rasizmu w każdej postaci".

Honorowi goście – wśród nich Małgorzata Niemczyk, mistrzyni Europy w siatkówce w 2003 roku, a także Jan Tomaszewski, legendarny bramkarz reprezentacji Polski (krytykowany w przeszłości przez "NIGDY WIĘCEJ’ za wypowiedzi o charakterze ksenofobicznym) – potępili akty nietolerancji na stadionach i wyrazili swoje poparcie dla antyrasistowskich inicjatyw.

Uczestnicy dyskusji zwrócili uwagę na potrzebę odbudowania – szczególnie w kontekście zbliżającego się finału Ligi Europy w maju na Stadionie Narodowym w Warszawie – pozytywnej atmosfery wielokulturowości, jaką udało się stworzyć w trakcie Euro 2012 dzięki kampanii "RESPECT Diversity", koordynowanej przez Stowarzyszenie "NIGDY WIĘCEJ".

Z okazji Europejskiego Tygodnia Walki z Dyskryminacją Rasową odbyło się także wiele lokalnych akcji zorganizowanych we współpracy z "NIGDY WIĘCEJ", na przykład koncert rapera Tau w Pile pod hasłem kampanii "Muzyka Przeciwko Rasizmowi’, antyrasistowski punkt informacyjny na gali nagrody Okulary Równości oraz debata w Warszawie z udziałem przedstawicieli społeczności afrykańskiej.

Stowarzyszenie "NIGDY WIĘCEJ" jest założoną przez Marcina Kornaka w 1996 roku niezależną organizacją ekspercką, która monitoruje incydenty na tle ksenofobicznym oraz wydaje antyrasistowski magazyn "NIGDY WIĘCEJ". Prowadzi kampanie społeczne, m.in. "Muzyka Przeciwko Rasizmowi’ i "Wykopmy Rasizm ze Stadionów". Stowarzyszenie "NIGDY WIĘCEJ" koordynowało edukacyjne działania antyrasistowskie związane z przygotowaniami do turnieju UEFA Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie oraz Projekt Odpowiedzialności Społecznej UEFA Euro 2012: "RESPECT Diversity – Football Unites".

UNITED for Intercultural Action to europejska sieć ponad 560 organizacji pozarządowych z 46 europejskich krajów, która prowadzi działania przeciwko nacjonalizmowi, rasizmowi, faszyzmowi, a także wspiera migrantów i uchodźców. Każdego roku koordynuje obchody Europejskiego Tygodnia Walki z Dyskryminacją Rasową, przypadające w związku z rocznicą masakry w Sharpeville (Republika Południowej Afryki) w 1960 roku.


 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

Statystyka

Odsłon : 7276272

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …