Spotkanie OPZZ – MFW

W siedzibie OPZZ, jak podano w Biuletynie w dniu 14 maja 2015 roku, odbyło się spotkanie Przewodniczącego OPZZ, Jana Guza oraz wiceprzewodniczącego, Franciszka Bobrowskiego z przedstawicielami Międzynarodowego Funduszu Walutowego – Darią Zakharovą (dyrektor Departamentu Europejskiej Unii Polsko-Bałtyckiej) oraz Robertem Sierhejem i Krzysztofem Krogulskim – ekonomistami MFW.
Spotkanie z liderami związków zawodowych jest jednym z punktów planu misji MFW w Polsce, w trakcie której MFW będzie rozmawiać także z przedstawicielami strony rządowej i administracji publicznej.
Przewodniczący OPZZ nakreślił sytuację społeczno-gospodarczą w Polsce przedstawiając jednocześnie punkt widzenia związków zawodowych na warunki życia pracowników i ich rodzin. Dokonał oceny systemu obowiązującego prawa regulującego prawa pracownicze i wolności związkowe oraz polityki państwa w obszarze gospodarki i spraw społecznych jaka realizowana jest przez rząd z pominięciem dialogu społecznego. MFW był szczególnie zainteresowany poznaniem priorytetowych dla OPZZ zagadnień wymagających reform oraz propozycji rozwiązań w tym zakresie. Stąd, dyskutowano między innymi na temat sposobu zatrudniania pracowników z wykorzystaniem umów śmieciowych oraz systemu wynagradzania pracowników opartego o niskie płace w tym niską płacę minimalną i stawki godzinowe niegwarantujące nawet poziomu minimalnego wynagrodzenia. Wpływa to niekorzystnie nie tylko na trudności w utrzymaniu się pracowników i ich rodzin oraz niestabilność ich życia a w konsekwencji na poziom rozwarstwienia dochodowego społeczeństwa, ubóstwa oraz skalę emigracji zarobkowej, ale także na stan finansów publicznych.
Przewodniczący OPZZ wraz z wiceprzewodniczącym OPZZ wskazali szereg argumentów przemawiających za wzrostem płac i zmianą zasad zatrudniania pracowników udowadniając istnienie sprzyjających uwarunkowań ku takim działaniom dodatkowo akcentując pozytywne oddziaływanie takich zmian poprawiającą sytuację pracowników na stan finansów publicznych, wzrost gospodarczy kraju oraz szanse zwiększenia innowacyjności gospodarki. Podkreślano wzrost produktywności pracowników w ostatnich latach i fakt, że wzrost płac od lat nie nadąża za wzrostem wydajności pracy.
Uczestnicy spotkania byli zgodni w tym, że wyczerpuje się potencjał przewagi konkurencyjnej krajowej gospodarki opartej na niskich kosztach pracy. Rząd powinien więc stworzyć warunki do budowania gospodarki opartej o wykorzystanie zaawansowanych technologii, w której przedsiębiorstwa będą zdolne do wytworzenia innowacji. Tak długo jednak jak płace będą niskie a segmentacja rynku pracy będzie się utrzymywać, przedsiębiorstwa nie będą miały bodźca do poszukiwania i stosowania nowoczesnych rozwiązań w produkcji towarów i inwestowania w nie środków własnych.
Przedstawiciele MFW zgodzili się z tak przedstawioną diagnozą OPZZ zapowiadając, że będą namawiać polski rząd do podjęcia działań przeciwdziałających segmentacji rynku pracy jako zjawisku negatywnie oddziałującego na możliwość wzrostu płac i hamującego osiągnięcie wyższego poziomu wartości dodanej produktów.
W trakcie spotkania omówiono także zmiany w systemie emerytalnym wprowadzone w ostatnich latach i propozycje OPZZ zmierzające do stworzenia obywatelom możliwości przejścia na emeryturę po zebraniu przez nich odpowiedniej liczby okresów składkowych.
Słaba kondycja dialogu społecznego w kraju była kolejnym szczegółowo omawianym tematem rozmowy z przedstawicielami MFW. Dyskutowano o warunkach, w jakich związki zawodowe prowadzą działalność w Polsce, które co warte podkreślenia nie sprzyjają tworzeniu i zrzeszaniu się w związki zawodowe.
Przekazano także reprezentacji MFW informacje o przyczynach zawieszenia przez stronę związkową udziału w pracach Trójstronnej komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych oraz powodach zorganizowania w kwietniu tego roku kolejnej już manifestacji.
Przewodniczący OPZZ i wiceprzewodniczący OPZZ wskazali na najważniejsze postulaty manifestantów reprezentujących kluczowe branże gospodarki podkreślając, że mimo zgromadzenia przez OPZZ kilkadziesiąt tysięcy osób na ulicach Warszawy petycje z postulatami nie doczekały się odpowiedzi ministrów, do których zostały one skierowane.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

Statystyka

Odsłon : 7264341

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …