List Racji PL do prezydenta elekta USA

RACJA Polskiej Lewicy wystosowała w dniu 10 stycznia 2008 roku list do nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych Baracka Obamy.Porusza w nim podstawowe problemy dotyczące bezpieczeństwa wspóczesnego świata. Lst zawiera życzenia na najbliższą kadencję, która w USA rozpoczyna się 20 stycznia.Warsaw, the 28 December 2008

President of United States of America  
Mister Barack OBAMA

Mister President,      
   
Dołączamy do milionów ludzi na świecie, którzy gratulują Panu elekcji i z wielką nadzieją oczekują radykalnych zmian w polityce Stanów Zjednoczonych.  Oczekujemy zgodności czynów z głoszonymi hasłami, czego niestety rażąco brakowało przez ostatnie 8 lat.

Polityka realizowana w interesie koncernów naftowych i zbrojeniowych oraz wielkiej finansjery amerykańskiej pod płaszczykiem walki z terroryzmem i niesienia demokracji spowodowała jeszcze większą konsolidację solidarności państw islamskich i tym większą nienawiść w stosunku do USA i do tzw. cywilizacji  zachodniej. Wojna nie jest metodą rozwiązywania problemów. Irak jest tego najlepszym dowodem. Efekt tej wojny to śmierć setek tysięcy ludzi, miliony uchodźców, zniszczenie gospodarki kraju, grabież eksponatów muzealnych liczących kilka tysięcy lat, nędza i wreszcie odrodzenie się ekstremizmów i fundamentalizmu religijnego. Ten fundamentalizm spowodował, że los połowy ludności  - kobiet – jest w tej chwili tragiczny, bez porównania gorszy niż za czasów Saddama Husseina. Całkowicie zostały zaprzepaszczone niewielkie osiągnięcia z zakresu równości płci a więc elementarnego dostępu kobiet do demokracji.

Jeżeli chodzi o sprawy polskie mamy ogromną nadzieję, że mimo zgody rządu polskiego na instalację na terenie naszego kraju tzw. amerykańskich tarcz  antyrakietowych , nigdy do tego nie dojdzie. Ta zgoda nie została skonsultowana ze społeczeństwem, które w większości jest przeciwne tym instalacjom. Można  mieć prawie pewność, że gdyby społeczeństwo było poinformowane czym są naprawdę te instalacje i jakie niosą z sobą niebezpieczeństwa, to niemal wszyscy Polacy byliby im przeciwni. Bardzo liczymy na Pana w tej ważnej kwestii.

Chcemy zwrócić Pana uwagę także na kwestię używania przez armię - nie tylko amerykańską - w wielu konfliktach na świecie broni ze zubożonym uranem, pociągającej za sobą wielopokoleniowe nuklearne skażenie środowiska. Oczekujemy, że sprzeciwi się Pan  pozbywaniu się w ten zbrodniczy sposób zapasów tej broni.  

Prosimy o przyjęcie życzeń zdrowia, wytrwałości, realizacji zamierzeń i sukcesów.
Łączymy wyrazy głębokiego szacunku
     
                            
Przewodnicząca prof, dr hab. Maria  Szyszkowska
Sekretarz  Generalny    Jan Barański
Wiceprzewodnicząca  Teresa Jakubowska
 

Wydanie bieżące

Recenzje

Sylwester Szafarz, dyplomata, pisarz, publicysta polityczny i wybitny specjalista historii i rozwoju Chin, przygotował do druku kolejną książkę: „Pandemia neoliberalnej globalizacji”.

Więcej …
 

To nie jest książka, nad którą przechodzi się, jak nad większością innych. To skarb. To pyszne świadectwo czasu. Dwa niesłychanie ważne elementy przyciągnęły mnie do niej i nie pozwoliły mi od niej się oderwać: to, jak bliska jest mi Polska Ludowa, i to jak ogromne znaczenie ma dla mnie literatura biograficzna, w tym autobiografistyka.

Więcej …
 

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 42 gości 

Statystyka

Odsłon : 6039143

Temat dnia

Trzaskowski w USA

Czytałem wczoraj, przedwczoraj tu i ówdzie, szczególnie na gazeta.pl o planowanym „wystąpieniu Rafała Trzaskowskiego przed Kongresem USA”.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 24 listopada w Warszawie odbyła się konferencja „Socjalizm warunkiem pokoju światowego”. Organizatorami były  następujące instytucje: Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego, Wszechnica Polska Szkoła Wyższa, Porozumienie Socjalistów, Pacyfistyczne Stowarzyszenie oraz Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC). Patronat naukowy sprawowała prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska.

Więcej …
 

Tradycyjnie, już od 2004 roku, w dniu 13 listopada 2021 roku odbyła się na Placu Grzybowskim w Warszawie uroczystość  złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia z udziałem PPS w roku 1904.

Więcej …
 

W dniu 11 listopada 2021 roku w Warszawie odbył się Marsz Antyfaszystowski z okazji Dnia Niepodległości. Wzięli w nim udział przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej z całego kraju. Szli we wspólnym Bloku PPS. Inicjatywę tej demonstracji nadawali głównie przedstawiciele Organizacji Młodzieżowej PPS - Czerwona Młodzież.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2021 roku przedstawiciele warszawskiej organizacji PPS, z okazji 103 rocznicy powołania Rządu Ludowego Republiki Polskiej z premierem Ignacym Daszyńskim, złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem tego wielkiego socjalisty i demokraty.

Więcej …
 

 

W dniu 27 października 2021 roku, w 77. rocznicę bohaterskiej śmierci Konstantego „Kostka” Jagiełły w Łękach-Zasolu Stowarzyszenie „Pokolenia” zorganizowało uroczystości poświęcone tym wydarzeniom.

Więcej …
 

W dniu 12 października 2021 roku w rocznicę bitwy pod Lenino, w wielu miejscach w kraju pod pomnikami żołnierzy polskich i radzieckich przedstawiciele ugrupowań lewicowych złożyli kwiaty, upamiętniając rozpoczęcie szlaku bojowego Ludowego Wojska Polskiego na froncie wschodnim II wojny światowej.

Więcej …
 

W dniu 10 października 2021 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej PPS. Przyjęto uchwałę w sprawie terminu XLIV Kongresu, który odbyć się ma w Warszawie 19 marca 2022 roku.

Więcej …
 

W dniu 9 października 2021 roku w Warszawie dokonano zakończenia procesu likwidacji SLD i Wiosny i powołano partię Nowa Lewica.

Więcej …
 

W dniu 2 października 2021 roku w Warszawie Konferencja „Relacje Polska-Białoruś – co dalej?” zorganizowana przez Stowarzyszenie Polska-Białoruś przy współudziale redakcji: „Myśl Polska", „Polityka Polska” i  „Przegląd Socjalistyczny”.

Więcej …
 

W związku ze zwycięstwem wyborczym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec w wyborach do Bundestagu przewodniczący RN PPS, senator Wojciech Konieczny skierował w dniu 28 września 2021 roku list gratulacyjny na ręce przewodniczącego SPD.

Więcej …
 

18 września 2021 roku w Warszawie  odbyło się spotkanie Polskiego Ruchu Lewicowego (PRL) w organizacji!  Podstawą dyskusji, stał się referat o celach i zadaniach partii w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej zaprezentowany przez Koordynatora Krajowego kol. Zbigniewa Sowę.

Więcej …
 

12 września 2021 roku w Ewinie odbyły się uroczystości związane z 77 rocznicą słynnej bitwy partyzanckiej z Niemcami podczas II wojny światowej. W bitwie stoczonej w dniach 12-13  września 1944 roku brały udział.  oddziały partyzanckie 3. Brygadę Armii Ludowej im. Józefa Bema, wspierane przez oddział Batalionów Chłopskich i skoczków z Polskiego Sztabu Partyzanckiego.

Więcej …