Część lewicy bliżej wyborów

W dniu 8 sierpnia 2015 roku Rada Krajowa SLD  potwierdziła start w wyborach parlamentarnych w formule koalicji Zjednoczonej Lewicy. Zatwierdziła również liderów list w tych okręgach, które w ramach porozumienia koalicyjnego przypadło Sojuszowi. Podobną decyzję podjęły też władze Twojego Ruchu. Porozumienie obejmuje 4 ugrupowania w tym Partię Zielonych i Unię Pracy.

- Zrobiliśmy dziś wielki krok dla zjednoczenia lewicy w Polsce. Zatwierdziliśmy tzw. jedynki na listach dotyczące kandydatów SLD i jednocześnie wskazaliśmy te okręgi wyborcze, które oddajmy do dyspozycji naszym koalicjantom – oświadczył przewodniczący SLD Leszek Miller.
- Na naszych listach będzie mieszanka doświadczenia i młodości, kompetencji i takiego pozytywnego myślenia o Polsce. Wielu kobiet i wielu mężczyzn – zapowiedział sekretarz generalny SLD Krzysztof Gawkowski.
Na „jedynkach” list wyborczych znajdą się m.in. Paulina Piechna-Więckiewicz w Siedlcach, Leszek Miller w Gdyni, Joanna Senyszyn w Gdańsku, Krzysztof Gawkowski w Bydgoszczy, Włodzimierz Czarzasty w Płocku, Dariusz Joński w Łodzi, Andrzej Szejna w Kielcach oraz Jerzy Wenderlich w Toruniu. W przyszłym tygodniu ma dojść do zarejestrowania koalicyjnego komitetu wyborczego.
Rada Krajowa SLD przyjęła również uchwałę dotyczącą kwestii programowych, które w trakcie kampanii będzie podnosić zjednoczona lewica. Jak zapowiedział Leszek Miller politycy lewicy akcentować będą przede wszystkim kwestie społeczne i socjalne.
– Dzisiaj nie jest tak, że nie ma bezpieczeństwa militarnego. Dzisiaj w Polsce nie mamy bezpieczeństwa socjalnego i będziemy dążyć jako Zjednoczona Lewica, żeby jak najwięcej Polaków czuło się socjalnie bezpiecznie – zauważył Miller. Były premier nawiązywał przy tym do sytuacji z minionego czwartku z zaprzysiężenia prezydenta Andrzeja Dudy, podczas którego posłowie Platformy wydali „pogardliwe okrzyki” w momencie słów o głodujących dzieciach w Polsce. – To jest fakt. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego ok. 400 – 450 tys. dzieci w Polsce głosuje. Idą do szkoły głodne i z niej wracają głodne. Ci, którzy z tego szydzą i nie zauważają, próbują mówić w pogardliwy sposób o tym, nie nadają się do pełnienia żadnych funkcji publicznych – stwierdził Leszek Miller.
Wiceprzewodnicząca SLD Paulina Piechna-Więckiewicz dodawała, że w programie wyborczym Zjednoczonej Lewicy znajdą się również kwestie dot. zdrowia, płacy minimalnej, umów śmieciowych czy poprawy sytuacji emerytów i rencistów. Konkretne wyliczenia i propozycje Zjednoczonej Prawicy zostaną przedstawione podczas konwencji programowej w połowie sierpnia.
Trzeba dodać, że w porozumieniu zainicjowanym przez OPZZ w czerwcu 2015 roku uczestniczyło ponad 20 podmiotów społecznych i politycznych. W związku z ogłoszeniem zawiązania koalicji Zjednoczona Lewica obejmującej jedynie 4 partie, nie jest znane stanowisko pozostałych ugrupowań w tym Polskiej Partii Socjalistycznej, Ruchu Odrodzenia Gospodarczego, Polskiej Lewicy, Partii Regionów, Krajowej Partii Emerytów i Rencistów, SdPL, Ruchu Sprawiedliwości Społecznej oraz związków zawodowych m.in. z OPZZ, a także wielu stowarzyszeń i fundacji.
Wiadomo już, że oddzielnie tworzą swoje komitety wyborcze Partia Razem, Polska Partia Pracy i ugrupowanie Biało-Czerwoni.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

Statystyka

Odsłon : 7242193

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …