Konwencja SLD

Podczas odbywającej się w dniu 12 grudnia 2015 roku w Warszawie Konwencji SLD ogłoszono kandydatury na przewodniczącego  partii. Konwencja przyjęła też nową deklarację programową.

Konwencję otworzyło wystąpienie Leszka Millera, który nie będzie w styczniu ubiegał się o stanowisko przewodniczącego. W swoim przemówieniu - jak relacjonowano na twitterze SLD - dziękował ludziom lewicy za współpracę, apelował o wybór nowego przewodniczącego partii w wyborach powszechnych oraz o "konsolidację i wzmocnienie SLD". "Nowe kierownictwo SLD musi określić przyszłość Sojuszu oraz dalsze losy Zjednoczonej Lewicy" - podkreślił.

Przed godz. 12 konwencję przerwano, aby delegacja SLD mogła udać się na demonstrację Komitetu Obrony Demokracji przed Trybunałem Konstytucyjnym.
Delegaci mają zdecydowali, że w styczniu 2016 roku odbędą się powszechne wybory na szefa SLD. Głosowanie w całej partii odbędzie się w dniu 16 stycznia, a wyniki ogłoszone zostaną na Kongresie SLD 23 stycznia. Członkowie SLD wybiorą przewodniczącego w dwóch turach.

Na konwencji chęć udziału w powszechnym wyborze zgłosili; Włodzimierz Czarzasty, Krzysztof Gawkowski, Michał Huzarski, Adam Kępiński, Tomasz Nesterowicz, Piotr Rączkowski, Joanna Senyszyn, Dariusz Szczotkowski, Jerzy Wenderlich oraz Zbyszek Zaborowski. Uczestnicy konwencji przyjęli także nową deklarację ideowo-programową partii, w której podkreślono przywiązanie partii do "wartości europejskiej socjaldemokracji".

Podczas otwartej dla mediów części konwencji kandydaci w krótkich wystąpieniach przedstawili swoje wizje kierowania Sojuszem oraz strategię, jaką - ich zdaniem - powinno obrać ich ugrupowanie. Jak podaje PAP Czarzasty jest obecnie szefem mazowieckich struktur SLD oraz - od wielu lat - przewodniczącym Zarządu Głównego Stowarzyszenia "Ordynacka", skupiającego byłych działaczy Zrzeszenia Studentów Polskich. W latach 2000-2004 był sekretarzem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Gawkowski od 2012 r. pełni funkcję sekretarza generalnego Sojuszu. W 2015 r. był jednym z negocjatorów porozumienia, które doprowadziło do zawiązania koalicji wyborczej pod nazwą Zjednoczonej Lewicy.
Huzarski jest szefem legnickich struktur SLD oraz członkiem rady krajowej partii. Wcześniej był m.in. radnym sejmiku dolnośląskiego. Kępiński był posłem VII kadencji, wybranym z pierwszego miejsca na opolskiej liście Ruchu Palikota. W 2013 r. przeszedł do SLD.
Nesterowicz to szef zielonogórskich struktur Sojuszu oraz miejski radny z ramienia tej partii. W przeszłości był m.in. szefem gabinetu prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego. Rączkowski jest członkiem warszawskich struktur SLD i przedsiębiorcą. W ostatnich wyborach kandydował z 38. miejsca warszawskiej listy Zjednoczonej Lewicy. Senyszyn to wiceprzewodnicząca SLD (w latach 2005-2008 i ponownie od 2009 r.), ekonomistka i wieloletnia parlamentarzystka. W latach 2001-2009 z ramienia Sojuszu zasiadała w Sejmie, a w latach 2009-2014 - w Parlamencie Europejskim.
Szczotkowski to członek małopolskich struktur SLD oraz wiceprzewodniczący młodzieżówki Sojuszu - Federacji Młodzieży Socjaldemokratycznej. Wenderlich to członek rady krajowej SLD i wieloletni poseł - zasiadał w niższej Izbie parlamentu nieprzerwanie od 1993 do 2015 r. W Sejmie VI i VII kadencji pełnił funkcję wicemarszałka. Był też m.in. rzecznikiem prasowym Sojuszu.
Zaborowski jest członkiem rady krajowej SLD, a wcześniej reprezentował SLD m.in. w Sejmie, sejmiku województwa śląskiego i w Parlamencie Europejskim. Jest także członkiem stowarzyszenia "Ordynacka".




#KonwencjaSLD - Warszawa, 12 grudnia 2015 roku

Godne życie, sprawiedliwa i nowoczesna Polska - Deklaracja ideowo-programowa SLD


Sojusz Lewicy Demokratycznej jest partią deklarującą przywiązanie do wszystkich wartości europejskiej socjaldemokracji – wolności, równości, sprawiedliwości społecznej, dialogu i współpracy jako podstawy organizacji społeczeństwa w XXI wieku.

My, ludzie SLD, tworzymy formację polityczną funkcjonującą od ćwierć wieku na polskiej scenie politycznej. Zawsze kiedy sprawowaliśmy z woli wyborców władzę, wdrażając nasze wartości, zostawialiśmy Polskę z szybko rozwijającą się gospodarką; państwo proeuropejskie, będące cenionym i szanowanym partnerem w Unii Europejskiej, stabilne i przewidywalne. Naszym dorobkiem są potwierdzone w referendach narodowych: Konstytucja RP i wprowadzenie Polski do Unii Europejskiej, które zapewniło naszej ojczyźnie olbrzymi skok cywilizacyjny. Z członkostwa i dobrej współpracy w ramach UE i olbrzymiej kwoty łącznie ponad 100 mld euro, Polska korzysta dzisiaj i będzie korzystać w przyszłości. 

Budując przyszłość Polski i przyszłość polskiej lewicy, nie zapominamy o naszych korzeniach i nie wypieramy się naszej historii. Nikomu nie pozwolimy zakłamywać i umniejszać dorobku minionych pokoleń Polek i Polaków. Żądamy przywrócenia pamięci o odbudowie Polski ze zgliszczy II Wojny Światowej, wysiłku industrializacji, zagospodarowania Ziem Odzyskanych, migracji wielu milionów Polaków do odbudowanych i zbudowanych miast, likwidacji analfabetyzmu, budowie uczelni wyższych i szkół, w tym szkolnictwa zawodowego, oraz całej infrastruktury i narodowego potencjału gospodarczego. Upominamy się także o docenienie roli ludzi lewicy w przemianach po 1989 roku. Tylko ten, kto nie szanuje zgody społecznej,  umniejsza znaczenie pokojowego przebiegu transformacji ustrojowej i lekceważy zasługi ludzi Okrągłego Stołu. Te osoby nie zasługują na nasze uznanie.

Sprawdziliśmy się na scenie politycznej. Jesteśmy wypróbowaną w czasie naszych rządów – w latach 1993-1997 i 2001-2005 – formacją. Zdaliśmy egzamin z demokracji, propaństwowego myślenia, odpowiedzialności za los Polek i Polaków – zarówno w okresie naszych rządów, jak i w latach pracy opozycyjnej.

Dlatego dziś, po dziesięciu latach rządów PO i PiS, kiedy prawica burzy porządek i ład społeczny, na szwank wystawiając dobro Polek i Polaków, przedstawiamy ofertę godnego życia dla wszystkich obywateli, nowoczesnego państwa sprawiedliwości społecznej.

Nasze wartości:

Godne życie dla wszystkich, a nie dobrobyt dla nielicznych. Dlatego niezmiennie żądamy godnej pracy (partnerskich stosunków pracy) zapewniającej godziwą płacę, czyli wynagrodzenie zaspokajające nie tylko podstawowe potrzeby człowieka, ale dające możliwość rozwoju osobistego. Godne życie to także dostęp do najważniejszych usług publicznych takich jak między innymi służba zdrowia, edukacja, opieka nad osobami starszymi.
Sprawiedliwość społeczna. Aktywnie sprzeciwiamy się rosnącym nierównościom społecznym i podziałowi na Polskę „A” i Polskę „B”. Nie zgadzamy się na Polskę, w której obok siebie funkcjonują oazy bogactwa i pustynie biedy. Sprawiedliwość społeczna to równy dostęp do pracy, edukacji, ochrony zdrowia i innych usług publicznych. 
Nowoczesność rozumiana jako dążenie do budowy społeczeństwa obywatelskiego otwartego na świat oraz gospodarki opartej na wiedzy i innowacyjności. Naszym celem jest państwo nowoczesne, rozwinięte gospodarczo i kulturowo. Polska wolna od społecznych konfliktów, ksenofobii i nietolerancji.

Nasze zadania:

Głęboka korekta kapitalizmu - gospodarka służąca ludziom.
Rządy SLD w przeszłości dwukrotnie wprowadzały Polskę na ścieżkę szybkiego wzrostu gospodarczego. Zawsze staliśmy na stanowisku, że to rynki muszą służyć ludziom, a nie ludzie rynkom. W erze światowego kryzysu finansowego potrzebne jest określenie nowego ładu światowej gospodarki oraz zasad działania wielkich korporacji finansowych. Żaden kraj samodzielnie nie rozwiąże tych problemów. Nadzieję na to stwarza współpraca międzynarodowa, szczególnie w ramach Unii Europejskiej. Dlatego wspólnie z europejską lewicą proponujemy wprowadzenie podatku od transakcji finansowych (financial transaction tax – FTT). Opowiadamy się za nową industrializacją polskiej gospodarki, budową i umacnianiem rodzimego potencjału przemysłowego. Proponujemy tworzenie okręgów przemysłowych na bazie infrastruktury zapewnionej w znacznym stopniu przez państwo. Pilnie potrzebujemy rozwoju infrastruktury transportowej, rozwój transportu publicznego i budowa mieszkań komunalnych (na wynajem). Potrzebne jest oparcie polskiej gospodarki na wiedzy i innowacyjności, nowych technologiach, mądrym rządzeniu (na poziomie centralnym i samorządowym) i sprawnym zarządzaniu.

Powstrzymanie narastających nierówności społecznych.
W ostatnich latach bogaci stają się bogatsi, a jednocześnie rośnie liczba osób żyjących w ubóstwie. Mamy w Polsce zachodnioeuropejskie ceny i wschodnioeuropejskie zarobki. Poziom życia obywatelek i obywateli w Polsce odbiega od poziomu i jakości życia w państwach Zachodu. Polska nie nadąża za najlepiej rozwiniętymi państwami. Dlatego domagamy się prowadzenia przez państwo polityki pełnego zatrudnienia, podniesienia płacy minimalnej do 2.500 zł miesięcznie, a docelowo do poziomu 1.000 euro oraz podjęcia skutecznej walki z umowami śmieciowymi. Od wielu lat postulujemy podniesienie progów dochodowych uprawniających do korzystania z pomocy społecznej. Domagamy się naprawy publicznego systemu pomocy dla najsłabszych umożliwiającego społeczną integrację osób wykluczonych.

Przywrócenie państwa obywatelom.
Neoliberalny postulat taniego państwa sprawił, że Polki i Polacy przestali postrzegać swoje państwo jako własne. Unikanie odpowiedzialności państwa za los ludzi, przy jednoczesnym i wszechogarniającym upartyjnianiu instytucji publicznych, spowodowało, że obywatelki i obywatele czują, że państwo przestaje być ich wspólnotą. Trzeba z tym skończyć. Dlatego szkoła, przedszkole, przychodnia lekarska, przystanek autobusowy, urząd pocztowy, posterunek policji czy biblioteka muszą wrócić do każdej, nawet najmniejszej gminy! Państwo powinno zawsze stać po stronie obywatelek i obywateli, szczególnie gdy spotyka ich krzywda. Państwo powinno zapewnić wszystkim bez wyjątków bezpłatną i dobrą edukację i opiekę zdrowotną. Domagamy się wstrzymania reprywatyzacji, która jak dotąd odbywa się często w warunkach bezprawia. Jest ona nieudolną próbą naprawiania dawnych krzywd kosztem krzywdzenia innych ludzi. Odrzucamy prywatyzację dla prywatyzacji. Majątkiem narodowym trzeba gospodarować, a nie go wyprzedawać. To jest istota patriotyzmu gospodarczego.

Ochrona praw obywatelskich i społecznych.
Chcemy państwa, w którym wszyscy czują się u siebie. Dlatego opowiadamy się za skuteczną ochroną praw wszystkich obywatelek i obywateli, zwalczaniem wszelkich form dyskryminacji i realizacją zasady równości, w szczególności ze względu: na płeć, wiek, stan zdrowia, niepełnosprawność, status ekonomiczny, światopogląd, orientację seksualną, wyznawaną religię czy pochodzenie etniczne. Przypominamy, że bez ochrony praw mniejszości demokracja przeistacza się w dyktaturę większości. Naszym celem jest przywrócenie odpowiedzialności państwa za realizację wszystkich praw i wolności obywatelek i obywateli oraz wzmocnienie jego polityki w tym obszarze. Niezmiennie apelujemy o pełną ratyfikację Karty Praw Podstawowych, która zapewni Polkom i Polakom pełniejszą ochronę ich praw w kraju i na obszarze Unii Europejskiej.

Wykorzystanie członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
Wprowadziliśmy Polskę do Unii Europejskiej. Dostosowaliśmy nasze prawo i gospodarkę do wymogów Zjednoczonej Europy. Unia Europejska jest naszą Unią. Pomyślność Unii jest jednym z warunków pomyślności Polski. Polska powinna prowadzić politykę zapewniającą pozycję partnera niezbędnego dla pomyślnego ułożenia relacji UE-Rosja i rozsądnie wspierającego integrację Ukrainy z UE. Relacje polsko-rosyjskie wymagają poprawy przez oparcie ich na interesach gospodarczych i wymianie kulturalnej.
Jednym z najważniejszych zadań jest skuteczne wykorzystanie środków z Unii Europejskiej w perspektywie finansowej do 2020 roku. Nie wydawanie, a inwestowanie ich w modernizację i trwały wzrost gospodarczy – nowe miejsca pracy, to konieczność. Przeznaczenie środków unijnych na inwestycje w rozwój, poprawę jakości życia obywateli, modernizację infrastruktury, ochronę środowiska oraz rozwój regionalny. Mamy świadomość – i ostrzegamy – że to ostatnia tak hojna dla Polski perspektywa finansowa. Tej szansy Polsce nie wolno zmarnować. Z niepokojem obserwujemy narastające opóźnienie w wydatkowaniu środków europejskich z nowej perspektywy. 
Uznajemy terroryzm polityczny i tzw. Państwo Islamskie za zagrożenie dla cywilizacji europejskiej zbudowanej na fundamencie Oświecenia i uniwersalnych wartościach. Opowiadamy się za międzynarodowym porozumieniem w kwestii rozwiązania problemu uchodźców i imigrantów, zapewniającym ofiarom konfliktów i wojen skuteczną pomoc humanitarną.

Warunkiem osiągnięcia naszych celów jest jak najszersze poparcie społeczne dla SLD.

Zwracamy się do ludzi, którzy pragną Polski nowoczesnej, praworządnej, otwartej na zmiany, przyjaznej dla obywateli, respektującej zasady sprawiedliwości społecznej. Zwracamy się do:

Ludzi wyznających wartości lewicowe, takie jak: RÓWNOŚĆ, WOLNOŚĆ, SPRAWIEDLIWOŚĆ, tolerancja i świeckość państwa.

Ludzi pracy, którzy stanowią większość społeczeństwa. Bronimy i będziemy bronić zarówno praw pracowników sektora publicznego, firm państwowych, spółdzielczych i prywatnych oraz wszystkich zatrudnionych na podstawie umów „śmieciowych”. Wszyscy ludzie pracy zasługują na godne wynagrodzenie i godne – partnerskie – warunki pracy: bez mobbingu, pogardy i dyskryminacji.

Ludzi młodych, nie pozwolimy, aby stali się straconym pokoleniem! Będziemy upominać się o prawo do bezpłatnej edukacji dającej konkretne kompetencje zawodowe, prawo do pracy w oparciu o stabilne umowy o pracę, możliwość uzyskania własnego mieszkania, godnego życia w kraju.

Ludzi starszych, walczymy i będziemy walczyć o godność osób starszych, prawo do godnej emerytury, dostęp do opieki lekarskiej, prawo do uczestniczenia w życiu społecznym i kulturalnym.

Ludzi biednych, wykluczonych społecznie, żyjących w ubóstwie. Chcemy państwa, dla którego walka z biedą jest priorytetem, a nie przykrą koniecznością uświadomioną tylko przed wyborami.

Ludzi dyskryminowanych, należących do różnych mniejszości: etnicznych, religijnych, seksualnych, kulturowych, osób niepełnosprawnych. Chcemy państwa, które nie dzieli Polaków na lepszych i gorszych. Państwa aktywnie walczącego z dyskryminacją, ksenofobią i nietolerancją.

Polaków na emigracji, którzy korzystają z instytucji zachodnioeuropejskich społeczeństw dobrobytu. Wiemy, że wrócicie do Polski tylko wówczas, gdy nasze państwo zapewni Wam godne życie. Chcemy Waszego powrotu, dlatego naszym celem jest budowa państwa opartego na sprawdzonych wzorach zachodniej socjaldemokracji.

Znamy Wasze problemy, jesteśmy i będziemy WASZYM RZECZNIKIEM!

Brońmy osiągnięć polskiej demokracji!

Polacy i Polki opowiedzieli się 25 października 2015 za Zmianą. Oby nie było to tylko zastąpienie rządu jednej partii prawicowej przez rząd drugiej – jeszcze bardziej – prawicowej.
Byliśmy świadkami wojny PiS-u z PO. Teraz jesteśmy świadkami wojny PO z PiS-em, a jej kolejnym skutkiem jest bezpośrednie zagrożenie fundamentów polskiej demokracji – trójpodziału władzy, niezawisłości sądów i trybunałów oraz parlamentarnej kontroli nad rządem. Równowaga polityczna wymaga istnienia silnej lewicy.
Polska może być krajem radosnego dzieciństwa, twórczej dorosłości i pogodnej starości.
Naszymi partnerami są związki zawodowe, organizacje społeczne oraz inne ugrupowania lewicowe, do których zwracamy się z otwartą ofertą współpracy. Mamy wsparcie Partii Europejskich Socjalistów oraz Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim. Uważamy, że powrót odnowionej lewicy do Sejmu RP jest możliwy i niezbędny dla lepszej przyszłości Polek i Polaków!

Krajowa Konwencja SLD


 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 3 gości 

Statystyka

Odsłon : 7263182

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …