Nagrody Fundacji im. Hanki Bożyk

W dniu 9 lutego 2016 roku Fundacja im. Hanki Bożyk: "Pogotowie Ratunkowe, dlaczego nie zdążyło?", po raz szósty wręczyła doroczne nagrody tym, którzy w szczególny sposób przyczynili się do uratowania życia ludzkiego. Uroczyste spotkanie z udziałem kilkudziesięciu osób odbyło się w warszawskim Domu Dziennikarza.

Fundacja powstała po tragicznej śmierci jej Patronki z powodu odmowy udzielenia pomocy przez Pogotowie Ratunkowe. Założyciele Fundacji zamiast zaskarżyć Pogotowie do prokuratora postanowili zachęcić Polaków do ratowania cudzego życia w sytuacjach zagrożenia.
Nagrody przyznawane są:
- policjantom, żołnierzom, strażakom, studentom i zwykłym przechodniom, którzy nie zawahali się ani chwili, by nieść pomoc potrzebującym (poza swoimi obowiązkami służbowymi);
- pracownikom służby zdrowia i ratownikom medycznym, którzy, poza swoimi obowiązkami służbowymi, ratowali spontanicznie życie ludzkie;
- pracownikom środków masowego przekazu nagłaśniającym i popularyzującym ideę i przypadki ratowania życia ludzkiego.

Kandydaci do Nagrody Fundacji zgłaszani są przez organizacje społeczne, związki zawodowe i osoby fizyczne z całego kraju. Po zweryfikowaniu prawdziwości zdarzenia Kapituła wybiera przypadki o największym znaczeniu społecznym. Nagrody mają formę medalu, dyplomu i czeku pieniężnego.

Laureatami nagród za rok 2015 zostali:

Dominika Piskorska

Dominika Piskorska (19 l.) od trzech lat mieszkała ze swoją schorowaną babcią (67 l.) na piętrze niemal 100-letniego, drewnianego domu w Otwocku.
Chciałam być blisko babci, aby jej pomagać – wyjaśnia Dominika.
Była niedziela, 26 kwietnia. Świtało. Dominikę wyrwał nagle ze snu duszący dym. Wypełniał cały pokój.
Domyśliła się, że coś płonie. Boso, w samej tylko piżamie pobiegła do pokoju obok. – Babciu, wstawaj! – obudziła kobietę i wyprowadziła z budynku.
- Wtedy zobaczyłam płomienie na ścianach i dachu budynku. Rozprzestrzeniały się błyskawicznie. Pomyślałam o sąsiadach. Żaden nie wybiegł z domu! Wszyscy spali. Musiałam  im pomóc – opowiada dziewczyna.
Wróciła do budynku. Choć dym ją dusił, waliła pięściami, chodząc od drzwi do drzwi i krzyczała. Uratowała siedem osób.
- Gdyby nie Dominika, spalilibyśmy się – mówi jej 18-letnia sąsiadka, Justyna. Bo Dominika ocaliła m.in. ją i jej rodzinę: mamę Mariolę, 14-letnią siostrę i 9-letniego brata.
- Jest naszym aniołem stróżem. Powinna dostać medal – powtarzają ze wzruszeniem sąsiadki.
- Każdy na moim miejscu powinien tak postąpić – tłumaczy skromnie 19-latka.
Dom spłonął doszczętnie. Dominika mieszka wraz z babcią u swojej mamy.

Marek Dziakowicz
W dniu 20 lipca st. asp. Marek Dziakowicz, dzielnicowy Komisariatu Policji I w Wałbrzychu przebywał na urlopie wypoczynkowym w miejscowości Gąski. W trakcie spaceru po plaży wraz z żoną i córką zauważył wołającego o pomoc młodego mężczyznę, który wyraźnie słabnąc walczył o życie około 30 metrów od brzegu.
Marek Dziakowicz bez zastanowienia podjął natychmiast akcję ratunkową. Tonącego mężczyznę udało się uratować, natomiast st. asp. Marek Dziakowicz w trakcie tej akcji poniósł śmierć.
St. asp. Marek Dziakowicz pozostał wierny zasadom wyrażonym w rocie przysięgi, którą złożył, podejmując 14 lat temu służbę w Policji, broniąc bezpieczeństwa obywateli w każdej niebezpiecznej sytuacji, zarówno w służbie, jak i poza nią.
Nie był to jedyny akt odwagi i determinacji kolegi Marka Dziakowicza w ochronie życia i bezpieczeństwa obywateli. W dniu 10 października 2014 roku uratował nieprzytomną kobietę uwięzioną w mieszkaniu.
Był aktywnym i zaangażowanym krwiodawcą, wyróżnionym przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu.
Marek Dziakowicz, ratując życie innego człowieka, osierocił dwoje dzieci – 15-letniego syna i 9-letnią córkę oraz żonę.

Piotr Gawroński
W dniu 23 marca druh Piotr Gawroński (19 l.) zauważył w sąsiedztwie płonący budynek. Do miejsca garażowania samochodów Ochotniczej Straży Pożarnej było około 1500 metrów. Postanowił więc udać się na miejsce zdarzenia. Tam usłyszał od okolicznych mieszkańców, że w domu jest zamknięty człowiek, który był sprawcą tego pożaru.
Z budynku dobiegał jego głos, aby nikt nie próbował dostać się do środka – grożąc jednocześnie wysadzeniem budynku.
Druh P. Gawroński postanowił wybić szybę w korytarzu i tym samym dostał się do budynku. Znalazł zdesperowanego domownika w kuchni i obezwładnił go, wytrącając mu z ręki siekierę. Następnie wyprowadził go na zewnątrz i zatrzymał sprawcę pożaru do przybycia policji.
Ponieważ w budynku czuć było ulatniający się gaz, sprawił, że obecny na miejscu zdarzenia Marek Chudzik zakręcił butlę gazową.
Druh Piotr Gawroński ukończył szkolenie podstawowe dla strażaków OSP w Lipsku i pełni funkcję strażaka – ratownika.



 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

Statystyka

Odsłon : 7276909

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …