„Inny świat jest możliwy” we Wrocławiu

W dniach 11-13 marca 2016 roku w stolicy Dolnego Śląska obradowało Forum Społeczne Europy Środkowej i Wschodniej. Było bardzo internacjonalistycznie, rewolucyjnie oraz optymistycznie – choć o optymizm na lewicy ostatnio szczególnie trudno.

Pierwszego dnia w wypełnionej sali wrocławskiego NOT-u odbyło się uroczyste otwarcie konferencji. Odśpiewano „Międzynarodówkę” (w kilku językach jednocześnie) i zaprezentowano główne myśli przewodnie imprezy: „Chleba zamiast wojen” oraz „Inny świat jest możliwy”.
Za pośrednictwem skype’a organizatorzy połączyli się z pochodzącym z Egiptu znanym krytykiem kapitalizmu i globalizacji prof. Samirem Aminem oraz dyrektorem Palestyńskiego Muzeum Historii Naturalnej prof. Mazinem Qumsyiehem. Następnie głos zabrali goście specjalni Forum – eurodeputowana Konstantina Kuneva, pochodząca z Bułgarii doświadczona działaczka związku zawodowego sprzątaczy ateńskiego metra, belgijski pisarz i dziennikarz Michel Collon oraz dwoje aktywistów z USA, którzy przy okazji nie omieszkali zapewnić zgromadzonych, że – choć czasem można odnieść przeciwne wrażenie – to jednak nie wszyscy Amerykanie kochają Donalda Trumpa.
Ważnym elementem inauguracji było przypomnienie sprawy Erdala Gokoglu, przebywającego w polskim więzieniu od 46 dni kurdyjskiego działacza lewicowego oskarżanego przez tureckie władze o terroryzm. Specjalny list napisany przez prowadzącego strajk głodowy Erdala do uczestników konferencji odczytał jego przyjaciel Onur Barak.
Bezpośrednio po imprezie otwarcia, w pobliskiej galerii pod hasłem „Walcząc sztuką”, zaprezentowano wystawę prac dwóch artystek – Syryjki Naili Hanny i Tunezyjki Naili al-Wardi tworzących dzieła zaangażowane politycznie, odnoszące się m.in. do kwestii zachodniego imperializmu, izraelskiej okupacji Palestyny oraz obecnego kryzysu uchodźczego.

Kolejne dwa dni Forum to seria debat pomiędzy ludźmi lewicy z całego niemal świata – od Ukrainy i Rosji, przez Afrykę, aż po Chiny i Hong Kong. Na początku dyskutowano o roli Zachodu – zwłaszcza Stanów Zjednoczonych i NATO – w rozpoczętym ponad dwa lata kryzysie, a potem wojnie na Ukrainie (przy tej okazji uczestnicy konferencji oddali hołd pamięci zamordowanych przez faszystowskie bojówki 2 maja 2014 roku w Odessie działaczy lewicowych – zaprezentowano materiał zdjęciowy z wydarzeń tamtego tragicznego dnia).
Następne debaty dotyczyły m.in. zagadnienia rasizmu i nacjonalizmu jako narzędzi dzielenia społeczeństw przez elity polityczne i finansowe, czyli starego jak świat szczucia biednych na innych biednych; następnie poruszono temat wzajemnych związków feminizmu i walki klasowej, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie w jaki sposób walczyć o feminizm realnie emancypujący kobiety – przedstawicielki klasy robotniczej – w opozycji do dominującego u nas kawiorowego feminizmu liberalnego spod znaku prof. Środy i pani Bochniarz.
Dyskutanci zastanawiali się też nad zjawiskiem peryferyzacji wschodu Europy i obszaru całego Morza Śródziemnego, ich podrzędnej roli w systemie globalnej gospodarki kapitalistycznej. Bardzo wyraźnie wybrzmiał sprzeciw wobec TTIP – transatlantyckiej umowie handlowej negocjowanej w tajemnicy przed obywatelami, grożącej podporządkowaniu resztek suwerenności krajów Europy, zwłaszcza jej wschodnich i południowych rejonów, globalnym korporacjom.

Ostatni dzień Forum – to dyskusje nad strategiami wspólnej europejskiej walki zarówno w imię interesów mas pracowniczych, jak też przeciwko podnoszącemu coraz wyżej łeb potworowi nacjonalizmu i rasizmu, uosabianemu przez partie jawnie odwołujące się do tradycji faszystowskich (ostatni przykład – nadspodziewanie dobry rezultat „brunatnych” w słowackich wyborach parlamentarnych). O dokonaniach okresu tzw. realnego socjalizmu oraz o „terapii szokowej” mówił Piotr Szumlewicz, na tematy związane z prawami pracowniczymi oraz lokatorskimi wypowiadali się znani działacze – Piotr Ikonowicz i Piotr Ciszewski.
Jednak za gwóźdź programu całej imprezy można uznać sobotnią, wieczorną demonstrację pod hasłem „Stop militaryzacji”. W kolorowym pochodzie wzięła udział ponad setka zaprawionych w boju działaczy międzynarodowej lewicy, wśród których najliczniejszą i najgłośniejszą grupę stanowili Turcy z transparentami oskarżającymi polskie władze o hipokryzję i wysługiwanie się sojusznikowi z NATO – premierowi Erdoganowi. „Wolny Kurdystan, terrorysta Erdogan” – krzyczano. Kolejnym negatywnym bohaterem antywojennej demonstracji był PiS-owski minister obrony narodowej, pod adresem którego niejednokrotnie skandowano „Macierewicz – małpa z brzytwą”. Maszerujący ostro krytykowali politykę Izraela wobec Palestyńczyków („Etat d’Israel, etat criminel”), sprzeciwiali się też odsyłaniu nielegalnych uchodźców („No borders, no nations, stop deportations”).
Kulminacyjnym punktem manifestacji były przemówienia pod małą iglicą nieopodal wrocławskiego Rynku. Piotr Ikonowicz w płomiennej mowie oskarżył świat zachodni o porzucenie wartości humanistycznych w obliczu masowej wędrówki ludów wywołanej przez neokolonialną politykę USA i Europy. „To test naszego człowieczeństwa. I albo je obronimy, albo będziemy się zabijać” – krzyczał do mikrofonu Ikonowicz. Po nim przemawiał m.in. prof. Savas Matsas z Greckiej Partii Komunistycznej.
Uczestnicy Forum Społecznego Europy Środkowej i Wschodniej rozjechali się do swoich domów w poczuciu satysfakcji z dobrze spełnionego obowiązku oraz nadzieją, że nawiązane przez trzy dni kontakty zaowocują długofalową, bliską współpracą. Słusznie uznano, że międzynarodowy front lewicy jest jedyną szansą na nawiązanie skutecznej walki z globalnym kapitalizmem. I wypracowanie poważnej społecznej alternatywy.

Główni organizatorzy Forum – Ewa Groszewska, Piotr Lewandowski, Monika Karbowska i Naila al-Wardi – zapowiadają powtórkę w przyszłym roku. Na jeszcze większą skalę.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

Przestudiowałem nową książkę Grzegorza Kołodki pod trochę pretensjonalnym tytułem „Wojna i pokój”. Cel książki jest wyraźnie określony następującą deklaracją: „przyszłość traktuje się w dwóch kategoriach – nieuniknionej i możliwej. Obecnie tego, co się na pewno stanie, jest dużo mniej niż tego, co stać się może.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 55 gości 

Statystyka

Odsłon : 7019783

Temat dnia

Migracje...

legalne i nielegalne są nieuchronne. Wymusza je zmiana klimatu wzmacniana przez działania północy, a nie południa planety. Część naszego świata nie będzie nadawała się do życia ludzi. W dalekiej historii wiele wędrówek ludów było spowodowane zmianami klimatu. Badanie zjawisk przyrodniczych często wyjaśnia zdarzenia historyczne.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 10 września  2023 roku odbyły się uroczystości z okazji 79 Rocznicy Bitwy Partyzantów III Brygady Armii Ludowej im. gen. Józefa Bema z okupantem niemieckim. W zwycięskiej bitwie pod Ewiną brały udział Socjalistyczne Odziały Bojowe oraz Odziały Wojskowe Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 8 września 2023 roku odbyła się w Warszawie promocja nowego numeru 1-2/2023 „Przeglądu Socjalistycznego”, który ukazał się na początku miesiąca.

Więcej …
 

W dniu 1 września 2023 roku minęła 31 rocznica tragicznej śmierci Piotra Jaroszewicza, byłego premiera i jego Małżonki Alicji. Obydwoje zostali zamordowani w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach.

Więcej …
 

W dniu 29 lipca 2023 roku odbyły się uroczystości upamiętniające 22. rocznicę śmierci byłego I Sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka.

Więcej …
 

Przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej aktywnie uczestniczyli w obchodach 79. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.
W dniu 29 lipca 2023 roku w Warszawie pierwsze wieńce złożono przed Pomnikiem Żołnierzy Żywiciela oraz tablicą upamiętniającą bohaterskich żołnierzy IV Batalionu OW PPS im. Jarosława Dąbrowskiego, którzy jako pierwsi stanęli do walki z hitlerowskim okupantem.

Więcej …
 

W dniu 21 lipca 2023 roku na terenie Cytadeli Warszawskiej odbyły się z inicjatywy Komitetu Okręgowego PPS w Warszawie uroczystości związane z kolejną, 118. rocznicą stracenia przez władze carskie bojowca PPS, Stefana Okrzei.

Więcej …
 

W dniu 29 czerwca 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Rad Wojewódzkich PPS i Nowej Lewicy na Mazowszu. Przedmiotem spotkania było ustalenie zasad współpracy w ramach zawartego w dniu 27 lutego porozumienia koalicyjnego, w którym uczestniczą cztery partie lewicowe: Nowa Lewica, Lewica Razem, Polska Partia Socjalistyczna i Unia Pracy.

Więcej …
 

W dniu 23 czerwca 2023 roku w Belwederze odbyła się uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych dla działaczy Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 17 czerwca w Warszawie odbyła się Parada Równości. Była to największa manifestacja środowisk LGBT w Polsce od wielu lat. Tłumy na ulicach Warszawy. Rekordowa frekwencja. Manifestowano pod hasłem: "Wróżymy równość i piękność".

Więcej …
 

W dniu 3 czerwca 2023 roku w Warszawie obradował XXXIII Walny Zjazd Delegatów Związku Literatów Polskich. Dyskutowano m.in. o sytuacji środowisk literackich w Polsce i przyszłości polskiej literatury.

Więcej …
 

W dniu 20 maja 2023 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Posiedzenie było poświęcone ocenie sytuacji politycznej i przygotowaniom do jesiennych wyborów parlamentarnych.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 13 maja 2023 roku odbył się IV Kongres Forum Postępu, platformy współpracy środowisk reprezentujących ideę społeczeństwa otwartego, postępowego, sprawiedliwego społecznie i liberalnego światopoglądowo. W ramach Kongresu współdziałają liczne organizacje i stowarzyszenia lewicowe oraz  lewicowe ugrupowania polityczne.

Więcej …