„Inny świat jest możliwy” we Wrocławiu

W dniach 11-13 marca 2016 roku w stolicy Dolnego Śląska obradowało Forum Społeczne Europy Środkowej i Wschodniej. Było bardzo internacjonalistycznie, rewolucyjnie oraz optymistycznie – choć o optymizm na lewicy ostatnio szczególnie trudno.

Pierwszego dnia w wypełnionej sali wrocławskiego NOT-u odbyło się uroczyste otwarcie konferencji. Odśpiewano „Międzynarodówkę” (w kilku językach jednocześnie) i zaprezentowano główne myśli przewodnie imprezy: „Chleba zamiast wojen” oraz „Inny świat jest możliwy”.
Za pośrednictwem skype’a organizatorzy połączyli się z pochodzącym z Egiptu znanym krytykiem kapitalizmu i globalizacji prof. Samirem Aminem oraz dyrektorem Palestyńskiego Muzeum Historii Naturalnej prof. Mazinem Qumsyiehem. Następnie głos zabrali goście specjalni Forum – eurodeputowana Konstantina Kuneva, pochodząca z Bułgarii doświadczona działaczka związku zawodowego sprzątaczy ateńskiego metra, belgijski pisarz i dziennikarz Michel Collon oraz dwoje aktywistów z USA, którzy przy okazji nie omieszkali zapewnić zgromadzonych, że – choć czasem można odnieść przeciwne wrażenie – to jednak nie wszyscy Amerykanie kochają Donalda Trumpa.
Ważnym elementem inauguracji było przypomnienie sprawy Erdala Gokoglu, przebywającego w polskim więzieniu od 46 dni kurdyjskiego działacza lewicowego oskarżanego przez tureckie władze o terroryzm. Specjalny list napisany przez prowadzącego strajk głodowy Erdala do uczestników konferencji odczytał jego przyjaciel Onur Barak.
Bezpośrednio po imprezie otwarcia, w pobliskiej galerii pod hasłem „Walcząc sztuką”, zaprezentowano wystawę prac dwóch artystek – Syryjki Naili Hanny i Tunezyjki Naili al-Wardi tworzących dzieła zaangażowane politycznie, odnoszące się m.in. do kwestii zachodniego imperializmu, izraelskiej okupacji Palestyny oraz obecnego kryzysu uchodźczego.

Kolejne dwa dni Forum to seria debat pomiędzy ludźmi lewicy z całego niemal świata – od Ukrainy i Rosji, przez Afrykę, aż po Chiny i Hong Kong. Na początku dyskutowano o roli Zachodu – zwłaszcza Stanów Zjednoczonych i NATO – w rozpoczętym ponad dwa lata kryzysie, a potem wojnie na Ukrainie (przy tej okazji uczestnicy konferencji oddali hołd pamięci zamordowanych przez faszystowskie bojówki 2 maja 2014 roku w Odessie działaczy lewicowych – zaprezentowano materiał zdjęciowy z wydarzeń tamtego tragicznego dnia).
Następne debaty dotyczyły m.in. zagadnienia rasizmu i nacjonalizmu jako narzędzi dzielenia społeczeństw przez elity polityczne i finansowe, czyli starego jak świat szczucia biednych na innych biednych; następnie poruszono temat wzajemnych związków feminizmu i walki klasowej, próbując znaleźć odpowiedź na pytanie w jaki sposób walczyć o feminizm realnie emancypujący kobiety – przedstawicielki klasy robotniczej – w opozycji do dominującego u nas kawiorowego feminizmu liberalnego spod znaku prof. Środy i pani Bochniarz.
Dyskutanci zastanawiali się też nad zjawiskiem peryferyzacji wschodu Europy i obszaru całego Morza Śródziemnego, ich podrzędnej roli w systemie globalnej gospodarki kapitalistycznej. Bardzo wyraźnie wybrzmiał sprzeciw wobec TTIP – transatlantyckiej umowie handlowej negocjowanej w tajemnicy przed obywatelami, grożącej podporządkowaniu resztek suwerenności krajów Europy, zwłaszcza jej wschodnich i południowych rejonów, globalnym korporacjom.

Ostatni dzień Forum – to dyskusje nad strategiami wspólnej europejskiej walki zarówno w imię interesów mas pracowniczych, jak też przeciwko podnoszącemu coraz wyżej łeb potworowi nacjonalizmu i rasizmu, uosabianemu przez partie jawnie odwołujące się do tradycji faszystowskich (ostatni przykład – nadspodziewanie dobry rezultat „brunatnych” w słowackich wyborach parlamentarnych). O dokonaniach okresu tzw. realnego socjalizmu oraz o „terapii szokowej” mówił Piotr Szumlewicz, na tematy związane z prawami pracowniczymi oraz lokatorskimi wypowiadali się znani działacze – Piotr Ikonowicz i Piotr Ciszewski.
Jednak za gwóźdź programu całej imprezy można uznać sobotnią, wieczorną demonstrację pod hasłem „Stop militaryzacji”. W kolorowym pochodzie wzięła udział ponad setka zaprawionych w boju działaczy międzynarodowej lewicy, wśród których najliczniejszą i najgłośniejszą grupę stanowili Turcy z transparentami oskarżającymi polskie władze o hipokryzję i wysługiwanie się sojusznikowi z NATO – premierowi Erdoganowi. „Wolny Kurdystan, terrorysta Erdogan” – krzyczano. Kolejnym negatywnym bohaterem antywojennej demonstracji był PiS-owski minister obrony narodowej, pod adresem którego niejednokrotnie skandowano „Macierewicz – małpa z brzytwą”. Maszerujący ostro krytykowali politykę Izraela wobec Palestyńczyków („Etat d’Israel, etat criminel”), sprzeciwiali się też odsyłaniu nielegalnych uchodźców („No borders, no nations, stop deportations”).
Kulminacyjnym punktem manifestacji były przemówienia pod małą iglicą nieopodal wrocławskiego Rynku. Piotr Ikonowicz w płomiennej mowie oskarżył świat zachodni o porzucenie wartości humanistycznych w obliczu masowej wędrówki ludów wywołanej przez neokolonialną politykę USA i Europy. „To test naszego człowieczeństwa. I albo je obronimy, albo będziemy się zabijać” – krzyczał do mikrofonu Ikonowicz. Po nim przemawiał m.in. prof. Savas Matsas z Greckiej Partii Komunistycznej.
Uczestnicy Forum Społecznego Europy Środkowej i Wschodniej rozjechali się do swoich domów w poczuciu satysfakcji z dobrze spełnionego obowiązku oraz nadzieją, że nawiązane przez trzy dni kontakty zaowocują długofalową, bliską współpracą. Słusznie uznano, że międzynarodowy front lewicy jest jedyną szansą na nawiązanie skutecznej walki z globalnym kapitalizmem. I wypracowanie poważnej społecznej alternatywy.

Główni organizatorzy Forum – Ewa Groszewska, Piotr Lewandowski, Monika Karbowska i Naila al-Wardi – zapowiadają powtórkę w przyszłym roku. Na jeszcze większą skalę.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 11 gości 

Statystyka

Odsłon : 7274195

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …