Krajowa Konwencja SLD

W Warszawie w dniu 21 maja 2016 roku obradowała  Krajowa Konwencja Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
SLD to partia przewidywalna, która wprowadziła Polskę do Unii Europejskiej i dzięki której uchwaliliśmy obecną Konstytucję – powiedział w swoim wystąpieniu szef Sojuszu. Przypomniał, że Sojusz to 23 tys. działaczy, ponad 20 prezydentów i wiceprezydentów miast, ponad 800 radnych wszystkich szczebli samorządu – Jako jedyni łączymy kwestie socjalne i wolnościowe. SLD zrealizuje program socjalny: obniży wiek emerytalny, zlikwiduje umowy śmieciowe, będzie walczył z biedą i wykluczeniem. Rachunek społeczny powinien być ważniejszy od rachunku ekonomicznego – podkreślił Włodzimierz Czarzasty.- Jednocześnie będziemy stać na straży miejsca Polski w Unii Europejskiej, będziemy bronić Konstytucji, będziemy walczyć o społeczeństwo tolerancyjne – zapowiedział przewodniczący SLD.
Włodzimierz Czarzasty oświadczył, że Sojusz przystąpił do koalicji Wolność, Równość, Demokracja, aby bronić miejsca Polski w Unii Europejskiej oraz Konstytucji, która została uchwalona z inicjatywy SLD. Podkreślił również, że Sojusz posiada własną tożsamość i siłę polityczną, którą pokazał w marcu br. podczas konwencji w Łodzi oraz podczas pochodu 1. maja. Dodał jednak, że Sojusz musi posiadać zdolność zawierania koalicji. – Dziś nie musimy decydować o formule startu w wyborach, które odbędą się za trzy lata – powiedział przewodniczący SLD.
Szef SLD stwierdził, iż w partii szczególną rolę powinny odgrywać kobiety, ponieważ główne batalie polityczne toczone przez SLD to kwestie, które szczególnie dotyczą kobiet: aborcja, czy też in vitro. – A mamy już 80 tysięcy podpisów za ogłoszeniem referendum w sprawie aborcji! – ogłosił.
Krajowa Konwencja zwiększyła również wpływ szeregowych członków na kluczowe decyzje partii. Do statutu wprowadzono poprawkę dzięki której kandydata SLD na prezydenta kraju członkowie Sojuszu wskażą w wewnątrz partyjnym referendum. Podobne głosowanie odbędzie się w momencie potrzeby podjęcia decyzji o formule startu w wyborach parlamentarnych – czyli w sprawie koalicji wyborczej.

Delegaci SLD wybrali również dwoje nowych wiceprzewodniczących partii: Annę Mackiewicz, wiceprezydentkę Bydgoszczy i Sebastiana Wierzbickiego, przewodniczącego SLD w Warszawie.

Krajowa Konwencja SLD przyjęła również uchwały programowe w sprawie sytuacji politycznej w kraju oraz wyznaczająca priorytety programowe: Dom – Praca – Godność:

Protestujemy przeciwko postępującej degradacji powagi państwa i jego instytucji. Szacunek i powaga państwa i instytucji oraz bezpieczne sojusze są podstawą naszej suwerenności. – czytamy w uchwale „Krajowej Konwencji SLD w sprawie sytuacji społeczno-politycznej po wyborach” - Razem ze wszystkimi siłami demokratycznymi, postępowymi i proeuropejskimi, opowiadamy się za:
- przestrzeganiem Konstytucji RP i zasad demokratycznego państwa prawnego;
- silną pozycji Polski w Unii Europejskiej;
- opowiadamy się za świeckim charakterem państwa;
- tolerancją dla różnorodności politycznej, obywatelskiej i kulturowej;
- opowiadamy się za równymi szansami w dostępie do edukacji, służby zdrowia, pracy.
- nadrzędnością interesu państwowego nad partyjniactwem;
- dobrą współpracą ze wszystkim państwami i narodami opartą na partnerstwie, wzajemnym szacunku i wspólnych korzyściach”.

W uchwale „Dom – Praca – Godność” czytamy min.: „Krajowa Konwencja SLD za najważniejsze priorytety i propozycje programowe partii do wyborów samorządowych uznaje:

I. Program „Tanie Mieszkanie – Mieszkanie za 500” - skierowany głównie do młodych osób, które pragną mieć swoje mieszkanie.

II. Projekt „GODNA I AKTYWNA JESIEŃ ŻYCIA - Karta Seniora” - skierowany do osób starszych (emerytów i rencistów). Podejmowany obecnie przez SLD w samorządach.

III. Projekt finansowania programu in vitro ze środków publicznych – skierowany do osób dotkniętych niepłodnością. Zapoczątkowany i z powodzeniem realizowany od lat w Częstochowie, podejmowany również przez wiele samorządów, w których rządzi lub współrządzi SLD.”

Po Konwencji Krajowej zebrała się Rada Krajowa, która dokonała wyboru Skarbnika partii – została nim dotychczasowa Skarbnik Sojuszu Ewa Popowska, a także uzupełniono skład Zarządu o następujące osoby: Joanna Agatowska, Wiesław Buż, Jacek Czerniak, Marek Dyduch, Arkadiusz Iwaniak, Aleksandra Jasicka, Konrad Korneluk, Krystyna Łybacka, Władysław Mańkut, Cezary Olejniczak, Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, Wiesław Szczepański, Karina Szewczyk, Ryszard Śmiałek, Jerzy Śnieg, Dariusz Wieczorek, Bogusław Wontor, Piotr Woźniak. W skład Zarządu Krajowego wchodzą również przewodniczący, sekretarz generalny i wiceprzewodniczący.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 21 gości 

Statystyka

Odsłon : 7264380

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …