Inicjatywa Polska

Stowarzyszenie Inicjatywa Polska odbyło w dniu 22 kwietnia 2017 roku swoją Konwencję Programową. Przyjęto Deklarację Programową „Włącz się! Deklaracja Inicjatywy”.



Uważamy, że nadszedł czas na zmiany w naszym kraju. Zmiany, które odpowiedzą na wyzwania nierówności, wykluczenia, niepewności. Historia ostatnich dziesięcioleci pokazuje, że nie udało nam się zbudować Rzeczypospolitej jako państwa w pełni demokratycznego i sprawiedliwego dla wszystkich obywatelek i obywateli bez względu na ich pozycję społeczną i sprawność, płeć i orientację seksualną, rasę, narodowość, światopogląd i religię. Zmiany są więc konieczne. Potrzebujemy nowej kultury politycznej. Nikt jej nie zbuduje za nas i bez nas.
My członkinie i członkowie Inicjatywy Polska, podobnie jak większość Polek i Polaków, mamy dość polityki opartej na bylejakości, korupcji, pogardzie i strachu, służącej grupom interesów, dzielącej społeczeństwo. Dziś jedyny właściwy wybór to polityka odpowiedzialna, wzmacniająca demokrację, respektująca zasady państwa prawa, budująca kapitał społeczny, wsłuchana w głos obywateli, wytyczająca nowe kierunki rozwoju, dbająca o zagrożone wykluczeniem grupy, budująca gospodarkę sojuszu wiedzy i kreatywności z pracą. Polki i Polacy potrafią tworzyć taką politykę!
Dzisiejsza rzeczywistość Polski i Europy uświadamia nam, jak nigdy wcześniej, że o demokrację należy dbać każdego dnia, wzmacniając jej mechanizmy i nie dopuszczając do jej degeneracji. Tylko samodzielni i odpowiedzialni obywatele i obywatelki, troszczący się o lokalne społeczności i o całość naszego państwa, myślący krytycznie, zadający pytania, dociekający prawdy, domagający się wyższych standardów od polityków, mogą uchronić nas przed degeneracją władzy i jej instytucji.
Polska dziś nie potrzebuje rewolucji i kolejnych edycji Rzeczpospolitej, ale reform: powszechnie akceptowanych, rozsądnych i otwartych na stające przed nami wyzwania. Ich realizacja w obecnych czasach naznaczonych zagrożeniami dla demokracji, stabilizacji i bezpieczeństwa międzynarodowego wymaga nowego podejścia do postulatów historycznie ważnych dla ruchów postępowych. Procesów ekonomicznych, potrzeb społecznych, wyzwań ekologicznych i masowych migracji nie da się już traktować rozłącznie. Dlatego potrzebujemy odpowiadających zachodzącym szybko zmianom form współpracy, podejmowania decyzji i dystrybucji zasobów.
Polska i Europa zasługują dziś na nowy początek. Z radością rejestrujemy budzenie się w wielu krajach Europy obywatelskich inicjatyw podobnych do naszej. Inicjatywy te wyrastają ze świadomości, że reform nie da się narzucić z góry. Potrzebna jest polityka wyczucia i współczucia, otwarta i zachęcająca do udziału kobiety i mężczyzn, ludzi młodych i seniorów, mieszkańców dużych miast i mniejszych miejscowości. Polityka, która przesunie swoje centrum zainteresowania z telewizji w realny świat życia społecznego. Taka, która przedkłada dialog, moc słów i pomysłów nad obelgi i slogany.
Dlatego nie angażujemy się w licytację na oskarżenia, ale podejmujemy zobowiązanie do działania w imię konkretnych wartości – i z tego zobowiązania będziemy rozliczani. Chcemy współtworzyć państwo, którego atrybutami są:

- Społeczna gospodarka rynkowa, w której podstawową wartością jest praca za godną płacę i w godnych warunkach; w której każdy zawód darzony jest szacunkiem i każdy czuje się potrzebny; w której praca i współpraca wyzwala energię i buduje kapitał społeczny, a wparcie dla innowacji, rozwoju zawodowego i przedsiębiorczości jest cywilizacyjną szansą rozwoju i dobrostanu społeczeństwa; w której sprawiedliwe i przejrzyste podatki budują przekonanie, że postęp i transformacja możliwe są dzięki wkładowi nas wszystkich.
-  Solidarna, odpowiedzialna, progresywna polityka społeczna, która aktywnie przeciwdziała wykluczeniom i wyrównuje szanse; buduje wśród obywatelek i obywateli pewność, że w żadnej trudnej sytuacji życiowej nie zostaną sami; opiera się na roztropnym kierowaniu funduszami pomocowymi i oferuje narzędzia przezwyciężania trudnych sytuacji, bez uzależnia ludzi od ciągłej pomocy instytucji.
- Szacunek dla praw i potrzeb kobiet i mężczyzn, na miarę wyzwań XXI wieku, jako fundament państwa gwarantującego podstawowe prawa reprodukcyjne, w tym prawo do wolnego wyboru w kwestii aborcji, dostęp do edukacji seksualnej i antykoncepcji oraz ochrona przed przemocą. Wsparcie kobiet i mężczyzn w ich zróżnicowanych potrzebach i w ich swobodnie wybieranych rolach społecznych. Takie same prawa dla osób o różnych orientacjach seksualnych.
-  Miasta przyszłości – możliwe dzięki decentralizacji władzy, wzmocnieniu samorządów i samorządności obywatelskiej, wykorzystaniu nowych technologii i na współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz z mieszkańcami i ruchami miejskimi.
- Powszechny, sprawny system opieki zdrowotnej, oparty na służbie zdrowia w miejscu zamieszkania, czyli medycynie bliskiej ludzi; na zdobyczach nauki, a nie światopoglądzie lekarzy, na zasadzie solidarności, równego dostępu i wzmocnienia głosu pacjenta. Limity czasowe na realizację świadczeń zdrowotnych oraz szeroka profilaktyka – także w przedszkolach i szkołach.
-  Edukacja równych szans i możliwości, uwzględniająca wszystkie grupy wiekowe, ekonomiczne, światopoglądowe, religijne itd. Czerpiąca z najlepszych wzorców światowych i nastawiona na współpracę. Pozwalająca z otwartą głową bez kompleksów i ograniczeń wychodzić naprzeciw wyzwaniom cywilizacyjnym.
-  Kultura i sztuka w centrum uwagi – jako klucz do naszej samoświadomości, tożsamości i pamięci. Kultura i sztuka we wszystkich jej dzisiejszych postaciach nie może być cenzurowana czy spychana na margines, ale traktowana na równi ze zdrowiem, edukacją czy obroną.
-  Zrównoważony rozwój, gwarantujący wzmocnienie ochrony przyrody i praw zwierząt. Inwestycje w odnawialne źródła energii. Aktywne poszukiwanie odpowiedzi na wyczerpywanie się zasobów naturalnych.
-  Silne, świeckie i dobrze zarządzane instytucje państwowe i samorządowe, zbudowane na wzajemnym zaufaniu i niezależne od opcji politycznych; umożliwiające jak najszerszą partycypację obywatelek i obywateli i wykorzystujące ich umiejętności do rozwiązywania problemów: od lokalnych po państwowe. Apolityczne, dobrze wyposażone i umiejętnie zarządzane Wojsko Polskie, zdolne do współpracy europejskiej i światowej. Narzędzia informatyczne i komunikacyjne wzmacniające transparentność działania instytucji, redukujące koszty i gwarantujące wydajność i efektywność w zarządzaniu dobrami wspólnymi.
-  Pogłębiona integracja w ramach Unii Europejskiej, dążąca do odbiurokratyzowania i usprawnienia unijnej administracji; poszerzająca działania wspólnotowe na nowe obszary polityki społecznej oraz obronnej. Równa godność i prawa obywateli Zjednoczonej Europy i jej gości, ich wspólnot i zrzeszeń oraz wszystkich narodów i państw członkowskich.

Dziś nie wskazujemy liderów, nie podajemy gotowych rozwiązań. Oferujemy natomiast platformę wspólnego działania, dla tych, którzy rozumieją, że obecna formuła się wyczerpała i że zmiana jest nieuchronna.
Rozpoczynamy od uruchomienia niewykorzystanych pokładów pomysłów i form współdziałania, inicjując ogólnopolski projekt sieci lokalnych pracowni społecznych i politycznych, miejsc dyskusji i pracy nad konkretnymi rozwiązaniami. Oferujemy im pomoc organizacyjną i komunikacyjną. Zapraszamy do ich współtworzenia wszystkich, którzy chcą wziąć los Polski w swoje ręce i podzielają nasze wartości: równość, solidarność społeczną, wolność światopoglądową, osobistą odpowiedzialność, empatię, gościnność, przejrzystość w działaniu, odwagę i współpracę!

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

Statystyka

Odsłon : 7241344

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …