16 rocznica śmierci Edwarda Gierka

W dniu 29 lipca 2017 roku przypadła 16. rocznica śmierci Edwarda Gierka, byłego I sekretarza KC PZPR. Z tej okazji przy jego grobie w Sosnowcu-Zagórzu spotkali się przedstawiciele środowisk lewicowych i mieszkańcy Sosnowca.
W spotkaniu przy grobie E. Gierka wzięło udział ok. 200 osób, w tym członkowie i sympatycy Ruchu Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka na czele z sekretarzem generalnym ROG Zbigniewem Sowa, który w swoim wystąpieniu przekazał wyrazy solidarności z zebranymi oraz wyrazy uszanowania od przewodniczącego ROG – prof. Pawła Bożyka. Poinformował również o przygotowywanej w Gdańsku Konferencji z okazji 105 rocznicy śmierci Edwarda Gierka. Tematem Konferencji będzie „Dorobek i osiągnięcia Polski w Dekadzie Edwarda Gierka oraz co pozostało z tych osiągnięć i co dalej”?
W spotkaniu przy grobie E. Gierka wzięli również udział członkowie Stowarzyszenia POKOLENIA na czele z przewodniczącym Markiem Klimczakiem i wiceprzewodniczącym Ryszardem Adamczykiem. M. Klimczak poinformował, że we wrześniu br. odbędzie się Rada Krajowa Stowarzyszenia, na której ma być podjęta uchwała o „Ustanowieniu w szeregach Stowarzyszenia Roku Edwarda Gierka”.
Podczas spotkania krytykowano ustawę dekomunizacyjną, w ramach której w Sosnowcu zniknie najprawdopodobniej rondo Gierka, mimo iż 97 % mieszkańców było temu przeciwnych.
Punktualnie o godz.12.00 kilkaset osób zebranych przed bramą cmentarza wyruszyło kolumną do grobu jednego z najwybitniejszych Polaków w historii. Przy grobie Edwarda i Stanisławy Gierków zgromadzili się m.in. były wiceminister górnictwa 94-letni Franciszek Wszołek a także syn Edwarda – eurodeputowany prof. Adam Gierek, który mówił m.in. „Dla mnie, jako syna Edwarda Gierka, niezwykle ważne jest, że pamiętamy i jesteśmy świadkami historii, której nie możemy pozwolić zakłamywać. Niestety, Instytut Pamięci Narodowej, który ma dbać o prawdziwą pamięć, wychodzi z założenia, że wszystko to, co się działo to była zdrada, a po wojnie była druga okupacja, a zatem jeśli w ramach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej współpracowaliśmy, żeby budować ten kraj, to według nich to była zdrada, bo powinniśmy iść do lasu, żeby walczyć i zabijać. Trzeba im wytłumaczyć, że to był podział stref wpływów dokonany za zgodą naszych aliantów” - mówił prof. Gierek nawiązując również do wypowiedzianych niegdyś przez Jarosława Kaczyńskiego słów o Edwardzie Gierku jako „komuniście, ale patriocie”.
Grób E. Gierka przykryło kilkadziesiąt wiązanek z biało-czerwonych kwiatów – symboli wdzięczności Polaków za rozwój Polski w latach 70.
Organizatorami i zarazem uczestnikami uroczystości byli m.in. Ruch Odrodzenia Gospodarczego im. E. Gierka, Poseł do Parlamentu Europejskiego – prof. Adam Gierek, prezes Społecznego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia im. E. Gierka – Maciej Gadaczek, Miejska Komisja Historyczna „Pokolenia”, Międzyorganizacyjny Zespół „Nowy Gołonóg”, Stowarzyszenie „Pokolenia”, Komunistyczna Partia Polski, Stowarzyszenie Tradycji LWP im. gen. Z. Berlinga, Stowarzyszenie Weteranów Lewicy, Unia Pracy, Związek Żołnierzy WP, Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego – oddział w Dąbrowie Górniczej, Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej oraz mieszkańcy miasta.



Maciej Gadaczek – Wprowadzenie na okoliczność XVI rocznicy śmierci E. Gierka

Szanowni zebrani, przedstawiciele różnych organizacji i stowarzyszeń, drodzy goście z różnych stron kraju, drodzy przyjaciele z miast śląsko-zagłębiowskich.
Spotykamy się, w tym miejscu po raz szesnasty. Jak co roku, bez względu na pogodę - przychodzimy spontanicznie i obywatelsko w to miejsce, by oddać hołd wyjątkowemu synowi tej Zagłębiowskiej Ziemi – Edwardowi Gierkowi.
Edward Gierek i cała Dekada lat 70 są w każdym z nas. Cząstka nas jest z kolei w licznych przedsięwzięciach tamtego okresu czasu. Tworzyliśmy nową Polskę wielkim wysiłkiem i codzienną rzetelną pracą, korzystaliśmy z osiągnięć tamtych lat, korzystali z nich też inni. Korzystały, i korzystać z nich będą następne pokolenia Polaków, niezależnie od rządzących opcji politycznych.
Należy to szanować i o tym pamiętać, pamiętać o pokoleniowym dorobku wszystkich Polek i Polaków.
Te stwierdzenia często spotykają się z ostrą i agresywną krytyką, oraz działaniami służącymi wyrywaniu z kart historii Polski naszych życiorysów, życiorysów Pokolenia, które z taką determinacją i największą energią budowało w latach 70. XX wieku, nową rzeczywistość kraju, w oparciu o nowoczesność i nowe wartości - dla pomyślnej przyszłości Polski i następnych pokoleń.
Oszczerstwa i ostra krytyka oraz ataki, nie mogą podważyć faktów tworzących prawdę tamtych lat. Tworzących prawdę o dekadzie lat 70., o dekadzie Edwarda Gierka, o nas samych. Przypomnijmy wszystkim po raz kolejny, czym się wyróżniła i jak zapisała się w historii tamta dekada.
„ Aby Polska rosła w siłę, a ludziom żyło się dostatniej” – dobrze znamy to hasło, które wyrażało przeskok cywilizacyjny, techniczną modernizację Polski oraz wyjście ze stagnacji końca lat 60., dokonane dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii i umiejętnościom przywódczym Edwarda Gierka.
Dekada Gierka, to również otwarcie na świat i stopniowa eliminacja ograniczeń w kontaktach z zagranicą, a zwłaszcza z Europą Zachodnią, z czego skorzystały miliony Polaków.
Nie sposób zapomnieć o początku przyspieszenia rozwoju konsumpcji i rozszerzenia oferty towarów i usług na rynku, co było szczególnie pożądane społecznie po latach wyrzeczeń poprzedniego okresu.
Pozwolę sobie przypomnieć, że w latach 70. wybudowano 557 nowych przedsiębiorstw,
potężne nakłady skierowano na naukę i badania geologiczne surowców, czy objęcie rolników indywidualnych ubezpieczeniem rentowym i emerytalnym.
W wyniku inwestycji wartość majątku produkcyjnego zwiększyła się ponad 2,5 raza.
Dekada lat 70. ma kluczowe znaczenie dla powojennego okresu Polski.
To, co zrobiono w dziedzinie inwestycji, ten ogromny zastrzyk nowoczesnej technologii i techniki dla gospodarki narodowej jest wystarczającym uzasadnieniem, aby stwierdzić, że w ciągu zaledwie kilku lat nastąpiło „drugie uprzemysłowienie Polski”.
To nie są puste słowa. Na ich poparcie można wskazać: wyjątkowo wysokie tempo inwestowania w przemyśle; niezwykle dynamiczny rozwój produkcji przemysłowej;
dalszy znaczny wzrost zatrudnienia w przemyśle; zabezpieczenie pracy i warunków socjalno – bytowych dla wielomilionowego wyżu demograficznego
Edward Gierek był pierwszym z przywódców powojennych, któremu naprawdę zależało na podniesieniu poziomu i jakości życia przeciętnego człowieka w Polsce, a nie tylko elit i wybranych grup ludności.
Oceniając tamten okres, należy odłożyć na bok wszelkie emocje i zacietrzewienie polityczne, trzeba uszanować dorobek pokoleniowy Polek i Polaków. Negowanie osiągnięć lat 70, jest krzywdzące i niesprawiedliwe wobec milionów ludzi, którzy poświęcili swoją młodość i dawali z siebie wszystko dla dobra wspólnego. Pamiętajmy o tym dziś, że nie można skutecznie budować gmachu przyszłości, gdy niszczy się fundamenty przeszłości.
Cała Polska, jest i będzie nasycona dorobkiem pokoleniowym tamtego okresu.
Edward Gierek pozostanie patronem wysiłku i osiągnięć Polski i Polaków, wszystkich środowisk które mają swój pozytyw wkład w dekadę lat 70.
Podkreślam to raz jeszcze, z tych osiągnięć korzystają i korzystać będą jeszcze przyszłe pokolenia Polek i Polaków.
Faktów nie można zakłamywać, prawdę trzeba znać i upowszechniać.
„Kto niszczy życiorysy i historię – niszczy samego siebie”
Czy naprawdę tak trudno to zaakceptować? Czy naprawdę, nie potrafi się przyjąć do wiadomości, że niczym złym nie było to, że Dwa pokolenia Polaków żyły - nie znając plagi bezrobocia? Czy nie mogą pogodzić się z tym, że Polacy zaczynali każdy dzień z poczuciem bezpieczeństwa socjalnego i opieki zdrowotnej? Że byli wolni od trosk o przyszłość swoich dzieci? Dziś PRL miesza się z błotem, ale wtedy na ulicach polskich miast nie było żebraków ani dziesiątków tysięcy bezdomnych, nikt nie wyobrażał sobie, by milion dzieci zaczynało dzień bez śniadania.

Nie pozwólmy o tym zapomnieć. Nie pozwólmy na wymazanie Dekady lat 70. z kart historii, nie pozwólmy wyrzucić na śmietnik naszych życiorysów i pamięci o lewicowej przeszłości, wartościach i tradycji. Pamięć historyczną należy budować na prawdzie i tylko na prawdzie, a nie na emocjach towarzyszących danemu okresowi, czy danej epoce.
Należy mieć nadzieję, że w tej dzisiejszej rzeczywistości, można powrócić do słynnego stwierdzenia z okresu lat 70, że „Polak – Potrafi”, że Polak –Potrafi szanować siebie i innych, pracować owocnie dla dobra narodu i człowieka, opierając się na dokonaniach przeszłości, rozwiązywać problemy teraźniejszości i budować podstawy dla przyszłości”, to motto przemówienia Edwarda Gierka wygłoszonego w czerwcu 1977 r. w katowickim Spodku, na spotkaniu ze studentami i młodzieżą robotniczą Śląska i Zagłębia.
Jakże te słowa są aktualne w obecnej skomplikowanej sytuacji w kraju i na świecie, a jednocześnie postulatywne do dzisiejszych polityków.
Niech te dzisiejsze rozważania o przeszłości, o dekadzie lat 70-tych i roli syna tej zagłębiowskiej ziemi, staną się dobrą lekcją na przyszłość, Nich staną się wspólnym poszukiwaniem dróg, w rozwiązywaniu złożonych problemów współczesnej Polski i Polaków.
Niech najnowsza historia naszego kraju, nie będzie narzędziem w toczącej się walce politycznej i instrumentem manipulacji świadomością społeczną. Niech stanie się naukową rozprawą o przeszłości, a historia niech będzie częścią dziedzictwa narodowego i wg starego powiedzenia, nich będzie dla nas -nauczycielką życia.
To niezwykle ważne, bo dla środowisk lewicowych nastał czas szczególny, czas próby. W życie weszła tzw. ustawa dekomunizacyjna, która powinna zjednoczyć ludzi lewicy. Musimy znów stanąć razem, by pokazać że nie pozwalamy na eliminację z przestrzeni publicznej –pamięci o lewicowej przeszłości i tradycjach. Nie możemy pozwolić, by szargano dobre imię Edwarda Gierka, by jedną ustawę i opinią, próbowano zamienić w pył jego osiągnięcia i osiągnięcia Pokolenia 70. Nie możemy pozwolić, by podobnie postąpiono z postacią i dokonaniami Jerzego Ziętka.
W naszym regionie nikt rozsądny i mający podstawową wiedzę o powojennej historii nie może się na to zgodzić. Nie może być naszej zgody, by jedną ustawą i opinią, a nie dogłębną analizą, wyrzucono na śmietnik historii - ludzkie życiorysy, w tym życiorysy, takich osobowości jak Edward Gierek, czy Jerzy Ziętek.
Gdy na to pozwolimy, w Polsce zmieni się krajobraz, znikną pomniki, wymazane zostaną nazwy ulic znanych działaczy lewicowych, a ich miejsce zajmie coś innego, niszcząc w ten sposób autorytety, niszcząc polską historię i historię Polaków.
Jeśli będziemy stać biernie, jeżeli na to pozwolimy, powstanie zniwelowany krajobraz historyczny Polski, budowany na fundamentach nowej rzeczywistości wg zapotrzebowania nowej kadry politycznej. a kolejne spotkanie przy Jego grobie, może stać się spotkaniem nielegalnym.

Szanowni Zebrani
Kończąc, chciałbym podziękować organizatorom i mieszkańcom Sosnowca, za pamięć
o wyjątkowej postaci miasta, podziękować za aktywny udział w niedawnych konsultacjach społecznych i tak jednoznaczne opowiedzenie się za pozostawieniem nazwy Ronda Edwarda Gierka - w jego rodzinnym mieście – Sosnowcu.
Dziękuję wszystkim, za pamięć i dzisiejszą obecność, licząc jednocześnie, że zbliżająca się sto piąta rocznica jego urodzin, będzie okresem refleksji i wspomnień w obiektywnej ocenie czasu minionego.
Będzie czasem wspomnień, o dorobku pokoleniowym Polaków, roli Pokolenia 70., oraz czasem wspomnień o wyjątkowym człowieku, synu tej zagłębiowskiej ziemi - Edwardzie Gierku.
Podążajmy drogą do spełnienia Jego wizji, wizji Polski, w której rodak nie będzie szydził z rodaka, a ludzie rzeczywiście będą żyli w pokoju, sprawiedliwie i dostatnio.
Jestem przekonany, że sto piąta rocznicy urodzin tego wielkiego polityka, przyczyni się również do powstania wielu inicjatyw służących obronie lewicowych wartości, poszanowaniu ludzkiej godności i determinacji w obronie dorobku pokoleniowego Polek i Polaków, a Wasze doświadczenie i aktywność, posłużą środowisku lewicy do odbudowy zaufania i znalezienia właściwego miejsca, na mapie politycznej kraju.
Edward Gierek - to człowiekiem wyjątkowy – wyjątkowy tamtego czasu, człowiek, który jakże typowy życiorys - uczynił czymś godnym poszanowania i naśladowania.

Spoczywaj w spokoju, w tej Zagłębiowskiej Ziemi.
Cześć Twojej Pamięci!

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 16 gości 

Statystyka

Odsłon : 7265431

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …