Pomnik Ignacego Daszyńskiego w Warszawie

Mamy już dla pomnika Ignacego Daszyńskiego decyzję lokalizacyjną Rady M.St. Warszawy – poinformowali liderzy SLD i PPS podczas wspólnej konferencji prasowej 5  listopada 2017 r. w Warszawie.


Wierzymy, że za rok przy Placu na Rozdrożu w Warszawie stanie pomnik Ignacego Daszyńskiego – oświadczył Jerzy Wenderlich, przewodniczący Komitetu Budowy Pomnika Ignacego Daszyńskiego. - Ma to być pomnik w hołdzie narodu dla tej wielkiej postaci – dodał.
- Przeszliśmy bardzo długą procedurę pozyskiwania wszelkich zgód. Jesteśmy po rozmowach z kilkoma rzeźbiarzami, pragniemy wybrać twórcę o dużym dorobku, który już wzbudził zaufanie tych, którzy te monumenty zamawiali – poinformował Wenderlich.
Polityk SLD ocenił, iż pomniki nie powinny być budowane przez jednych w kontrze drugim, ale powinny być wspólnym dobrem.
- Polski Sejm przyjął na wiosnę tego roku ustawę, o przyszłorocznych obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zawarto w niej min. zapis o bohaterach tamtego czasu, o tych którzy szczególne zasługi położyli na rzecz niepodległości – przypomniał były wicemarszałek Sejmu. - Początkowo nie było tam nazwiska  Ignacego Daszyńskiego, ale rozmowy, które podjął przewodniczący SLD Włodzimierz Czarzasty oraz szef PPS Bogusław Gorski z senatorami spowodowały, że uwzględniono w panteonie Ojców Niepodległości również Ignacego Daszyńskiego – stwierdził.
- W komitecie 100-lecia obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, który powstał przy prezydencie Andrzeju Dudzie, w imieniu Zjednoczonej Lewicy, zasiądzie Bogusław Gorski, przewodniczący Polskiej Partii Socjalistycznej – poinformowała Anna-Maria Żukowska, rzecznika prasowa SLD. - Jest to najbardziej godna osoba do pełnienia tej funkcji z naszego ramienia, ponieważ Ignacy Daszyński, pierwszy premier II RP, wywodził się właśnie z PPS. - podkreśliła Żukowska.
- Kilka lat temu PPS podjęła sprawę budowy pomnika Ignacego Daszyńskiego, ale mała partia, małe siły i nic z tej inicjatywy nie wyszło – stwierdził Jerzy Stefański, członek Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. - Dlatego też pragnę podziękować SLD, że tak aktywnie i tak skutecznie podjęli tę sprawę. Jestem pewny, że za rok ten pomnik powstanie – podkreślił Stefański.
- Niedaleko miejsca gdzie stoimy, swoje pomniki mają Roman Dmowski,Wincenty Witos, czy też marszałek Józef Piłsudski i jest to wystarczający powód dla którego to właśnie tutaj, na Placu Na Rozdrożu, monument Ignacego Daszyńskiego powinien stanąć – oświadczył Sebastian Gajewski, jeden z liderów Fundacji Centrum im. Ignacego Daszyńskiego. - W dzisiejszej rzeczywistości politycznej ten pomnik jest ważny również z innego powodu, chodzi oto, aby pokazać, iż Polska niepodległość ma nie tylko prawicową i konserwatywną, czy też ludową twarz, ale też twarz lewicową. Socjaliści i socjaldemokraci tak samo, jak pozostali uczestnicy sceny politycznej, do tej niepodległości się przyczynili i tak samo są jej właścicielami – podkreślił Gajewski.

 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 45 gości 

Statystyka

Odsłon : 7221404

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …
 

Państwowa Komisja Wyborcza podała w dniu 17 października 2023 roku pełne wyniki wyborów parlamentarnych, które odbyły się 15 października.
Frekwencja wyniosła 74,38 proc.

Więcej …