Porozumienie KPL-SLD

20 marca 2009 roku nastąpiło podpisanie porozumienia o współpracy i współdziałaniu w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego pomiędzy Kongresem Porozumienia Lewicy i Sojuszem Lewicy Demokratycznej.
Dokument podpisali: Grzegorz Napieralski, przewodniczący Sojuszu Lewicy Demokratycznej oraz prof. Paweł Bożyk przewodniczący Prezydium Kongresu Porozumienia Lewicy. Porozumie to otwiera drogę do wspólnego konstruowania list wyborczych w ramach Komitetu Wyborczego SLD. Ważnym będzie, czy ludzie lewicy spoza SLD znajdą tam właściwą reprezentację.


Porozumienie wyborcze
Sojuszu Lewicy Demokratycznej i Kongresu Porozumienia  Lewicy
w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego w 2009 r.

Sojusz Lewicy Demokratycznej i Kongres Porozumienia Lewicy zawierają Koalicję Wyborczą i pragną powołać Koalicyjny Komitet Wyborczy w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 r. Komitet może zostać poszerzony o inne partie, środowiska polityczne, związki zawodowe i organizacje społeczne, jeśli akceptują one program Partii Europejskich Socjalistów oraz deklarują przynależność do Grupy PES w Parlamencie Europejskim po zdobyciu mandatu.
Naszym wspólnym celem jest wyłonienie reprezentacji, która będzie realizowała w Parlamencie Europejskim program lewicy, w tym zwłaszcza współuczestniczyła w budowie postulowanej przez PES - Europy Socjalnej - Europy równych szans, równości sprawiedliwości i dobrobytu; eliminującej wszelkie formy dyskryminacji i propagującej ekologiczne formy współegzystencji człowieka z naturą.
Dziś w obliczu rosnącego globalnego kryzysu gospodarczego, wzrastającego poczucia braku bezpieczeństwa socjalnego i utraty wielu miejsc pracy przez obywateli, widzimy pilną konieczność zwiększenia wpływu lewicy na politykę europejską.
Kryzys finansowy jest efektem neoliberalnej polityki gospodarczej prowadzonej w ostatnich kilkudziesięciu latach przez prawicę. Odpowiada ona także za systematyczne rozmontowywanie programu państwa opiekuńczego, ograniczanie siły nabywczej świadczeń społecznych, podnoszenie kosztów ochrony zdrowia i brak dostatecznej liczby miejsc pracy dla obywateli. W obliczu skompromitowania się neoliberalnych i konserwatywnych metod zarządzania gospodarką i niemożnością zapewnienia ludziom stabilności ekonomicznej, tylko lewica może pomóc w ciężkim okresie jakim jest kryzys gospodarczy.
Lewica zawsze przestrzegała przed zgubną wiarą w mechanizmy rynkowe, jako najlepszych regulatorów światowej gospodarki i głosiła, że interwencja państwa w wielu dziedzinach gospodarki jest nieodzowna. Uważamy, że należy odwrócić niespójny i niewłaściwy rozwój gospodarczy, doprowadzić do większego i bardziej sprawiedliwego podziału dóbr, lepszego wykorzystywania osiągnięć światowej medycyny, dostępu do edukacji i nowoczesnych technologii. Trzeba dążyć, aby każdy człowiek czuł swoją godność i wartość, przeciwdziałać eliminacji człowieka ze społecznej przydatności. Kryzys uwidocznił, że egoistyczna polityka gospodarcza, nastawiona tylko i wyłącznie na uzyskiwanie zysku, uprzedmiotowiająca człowieka, wywołała wiele niekorzystnych skutków ekonomiczno-społecznych.
Dziś zatem potrzeba wspólnych, integrujących różne postępowe środowiska działań, które odwrócą te niekorzystne tendencje, wyznaczą równomierny i sprawiedliwy rozwój Europy oraz zharmonizowane współżycie różnorodnych społeczeństw, kultur i regionów.
Sojusz Lewicy Demokratycznej oraz Kongres Porozumienia Lewicy zgodnie zobowiązują się do wnoszenia wkładu organizacyjnego w ramach prowadzonej kampanii wyborczej oraz pozyskiwania jak najszerszego poparcia społecznego na rzecz wspólnych kandydatów do PE. Obie partie koordynują swoje imprezy wyborcze i wspólnie je prowadzą.
Sojusz Lewicy Demokratycznej i Kongres Porozumienia Lewicy zgodnie postanawiają, że niniejsze porozumienie o utworzeniu Koalicji Wyborczej i powołaniu Koalicyjnego Komitetu Wyborczego może zostać rozwiązane lub rozszerzone wyłącznie poprzez złożone na piśmie zgodne oświadczenie woli wszystkich stron Umowy, tworzących Koalicję Wyborczą.
Wszelkie kwestie sporne uważa się za rozstrzygnięte, jeśli za konkretną propozycją opowiedzieli się Przewodniczący SLD i Przewodniczący KPL.
Treść umowy koalicyjnej będzie stanowiła załącznik do niniejszego porozumienia.


Przewodniczący SLD     Grzegorz Napieralski

Przewodniczący KPL     Paweł Bożyk                        





 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 206 gości 

Statystyka

Odsłon : 7268366

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …