Konwencja Lewicy w Gdyni

Polacy mają głód solidarności. Tylko Lewica może go zaspokoić – to motto wyborcze odbywającej się w dniu 20 września 2019 roku w Studiu Filmowym „Panika” w Gdyni Konwencji wyborczej Lewicy. Podczas Konwencji zaprezentowali się liderzy list na Pomorzu, a także liderzy ugrupowań: Wiosny, Razem i SLD.
Joanna Senyszyn liderka listy Lewicy w okręgu gdyńskim stwierdziła, że „lista Lewicy to jedyna lista, która gwarantuje świeckie państwo. Na to czeka ponad 60 proc. Polaków, nawet jedna trzecia wyborców PiS chce świeckiego państwa. Musimy zlikwidować przywileje finansowe Kościoła. Program „Lekarstwa za 5 zł” kosztuje 6 mld zł, czyli tyle, ile zwolnienie duchownych z podatku dochodowego. Dlaczego wszyscy muszą płacić podatki, a tylko Kościół ma ich nie płacić?
Głos zabrał także Adrian Zandberg, który jest liderem listy Lewicy w Warszawie. Wierzę – stwierdził – że Polska może być krajem, w którym prawo broni słabszych, szanuje się pracowników budżetówki i płaci im godnie, nie rozwiązuje się konfliktów społecznych za pomocą szczucia, ale na drodze negocjacji. Naszym zadaniem jest przywrócić nadzieję, tym którzy ją utracili – przekonać, żeby poszli na wybory.
Do historii nawiązywał Włodzimierz Czarzasty, przewodniczący SLD. Stwierdził, że historia jest jedna i nie można jej pisać od początku. Westerplatte to miejsce zadumy, a nie politycznej zadymy. Muzeum II Wojny Światowej powinno uczyć młodych obywateli, że bohaterami są ci, którzy potrafią do wojny nie doprowadzić, że wojna jest złem w każdym wymiarze. W Polsce brakuje autorytetów takich jak Lech Wałęsa. Apeluję do PiS – opamiętajcie się. To jest człowiek, który przeprowadził kraj z jednego ustroju do drugiego, który zobaczył więcej, niż wy w tej chwili widzicie. I teraz mnie przychodzi go bronić – czy to nie jest zadziwiające?
W trakcie sobotniej konwencji złożył również ważną deklarację, która dobrze wróży porozumieniu Koalicji Obywatelskiej i Lewicy.
Mówiono także w Gdyni na temat ochrony klimatu. Liderka Lewicy w okręgu gdańskim Beata Maciejewska przedstawiła „Zielony Pakt dla Polski”.
Na temat klimatu mówił też Robert Biedroń lider partii Wiosna, który podziękował młodym ludziom, którzy w piątek zamanifestowali swoje niezadowolenie w ramach Międzynarodowego Strajku Klimatycznego. Te zmiany musimy wprowadzić już teraz. W Polsce każdego roku przez smog umiera 45 tys. osób. To tak, jakby każdego roku odchodziło miasto wielkości Chojnic. Tak być nie musi i Lewica to zmieni.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Thomas Piketty, kontynuując swoje badania nad nierównościami (społecznym i ekonomicznymi), opublikował w marcu 2020 roku następną książkę (Capital and Ideology) – próbę przedstawiającą tematykę i analizę nierówności ekonomicznych i społecznych na przestrzeni dziejów, kultur i lokalizacji geograficznych.

Więcej …
 

W roku 2018 ukazała się książka dra Kai-Fu Lee – AI Superpowers, China, Silicon Valley, and the New World Order. Jej polskie tłumaczenie ukazało się w roku 2019 pt. Inteligencja sztuczna, rewolucja prawdziwa. Chiny i USA i przyszłość świata.

Więcej …
 

Opublikowana przez Wydawnictwo Ruthenus z Krosna książka J. Ewy Leśniewskiej „Jan Gotlieb Bloch (1836 – 1902) i dzieje rodu” jest dziełem imponującym i stanowi najbardziej – jak dotąd – wyczerpującą biografię jednego z największych kapitalistów XIX stulecia, pacyfisty i filantropa, wsławionego w świecie głównie przez 6-tomowe opracowanie „Przyszła wojna pod względem technicznym, ekonomicznym i politycznym”, nazywane „biblią pacyfizmu” – pierwszego Polaka, który został zgłoszony do Pokojowej Nagrody Nobla.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 27 gości 

Statystyka

Odsłon : 5426921

Temat dnia

"Uratowani?" - raczej pod nowym kierownictwem

Jankesi wybrali swojego nowego prezydenta. Cała liberalna scena, aż zadrżała od peanów ku czci nowego prezydenta. Usłyszeliśmy wiele o “odbudowie amerykańskiej demokracji”, “różnorodności płciowej, rasowej, o tolerancji różnych orientacji seksualnych”. My jednak spójrzmy na to trzeźwym, socjalistycznym okiem.

Więcej …

Na lewicy

18 grudnia 2020 roku podczas specjalnej uroczystości w Pekinie wręczono najwyższej rangi chińskie nagrody za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie i wydawnicze.

Więcej …
 

16 grudnia to rocznica śmierci pierwszego Prezydenta RP, Gabriela Narutowicza. Był prezydentem tylko 5 dni, zginał od kuli endeckiego fanatyka.

Więcej …
 

W dniu 3 grudnia 2020 roku Senat RP przyjął uchwałę w sprawie upamiętnienia rewolucji 1905 roku i poprzedzającego ją zrywu polskich robotników w walce z carskim zaborcą.

Więcej …
 

Rząd Mateusza Morawieckiego zagroził Unii Europejskiej wetem budżetu unijnego i pakietu pomocowego mającego na celu przezwyciężenie skutków kryzysu wywołanego pandemią, jeśli powiązane one będą z przestrzeganiem praworządności.

Więcej …
 

W dniu 13 listopada 2020 roku na Placu Grzybowskim w Warszawie, przy Obelisku upamiętniającym wydarzenia z 13-go listopada 1904 roku załopotały flagi PPS i rozbrzmiał Czerwony Sztandar!

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2020 roku, w 102 rocznicę powstania Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej delegacje PPS i Stowarzyszenia im. Ignacego Daszyńskiego złożyły kwiaty pod pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie.

Więcej …
 

W dniu 31 października 2020 roku delegacje Polskiej Partii Socjalistycznej i Stowarzyszenia im. I. Daszyńskiego złożyły wiązanki kwiatów pod pomnikiem I premiera Polski Niepodległej Ignacego Daszyńskiego.

Więcej …
 

W dniu 29 października 2020 roku z okazji Święta Zmarłych w asyście straży marszałkowskiej,  wicemarszałek Sejmu RP Włodzimierz Czarzasty wraz z grupą aktywu lewicy uczcił pamięć zmarłych działaczy polskiej lewicy.

Więcej …
 

Polska Partia Socjalistyczna opublikowała w dniu 25 października 2020 roku stanowisko w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Więcej …
 

Z inicjatywy Klubu Parlamentarnego Lewicy odbył się 4 października 2020 roku w Płocku, na Mazowszu, Wojewódzki Kongres Programowy Lewicy. Podobne kongresy mają miejsce w innych województwach.

Więcej …
 

W dniu 23 września 2020 roku w Warszawie odbyło się z inicjatywy Unii Pracy szerokie spotkanie przedstawicieli ugrupowań lewicowych, podczas którego wręczono Nagrodę im. A. Małachowskiego.

Więcej …
 

Przedstawiciele Parlamentarnego Klubu Lewicy spotkali się 13 września 2020 roku w warszawskiej siedzibie OPZZ z przedstawicielami związków zawodowych, świata nauki, organizacji kobiecych, ekologicznych, LGBT, opowiadających się za świeckim państwem.

Więcej …