1 Maja – dwie manifestacje

2 kwietnia 2009 roku w warszawskiej siedzibie OPZZ na zaproszenie przewodniczącego OPZZ Jana Guza odbyło się spotkanie w sprawie tegorocznych obchodów Święta Pracy. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele OPZZ, Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Socjaldemokracji Polskiej, Unii Pracy, Polskiej Partii Socjalistycznej, RACJI Polskiej Lewicy, Unii Lewicy i Centralnego Klubu Weteranów Lewicy.
Wstępnie ustalono, że manifestacja w Warszawie przebiegać będzie trasą, taką jak w 2008 r., tj.: wiec przed siedzibą OPZZ przy ul. Kopernika i przemarsz ulicami: Świętokrzyską, Nowym Światem, przez Plac Trzech Krzyży, Wiejską pod Sejm. Początek manifestacji o godzinie 11.00.
O godzinie 9.30 zostaną złożone wiązanki kwiatów pod Cytadelą i przy kamieniu upamiętniającym wydarzenia na Placu Grzybowskim w 1905 roku. Pod Cytadelą gospodarzem będzie Unia Pracy, a na Placu Grzybowskim – PPS.
Ustalono, że kolejne spotkanie odbędzie się 16 kwietnia br.

* * *

6 kwietnia 2009 r. w Warszawie odbyło się spotkanie w sprawie przygotowania tegorocznego pochodu pierwszomajowego. Wzięli w nim udział przedstawiciele Grupy anarcho - feministycznej, Komunistycznej Patii Polski, Lewicowej Alternatywy, Nowej Lewicy, Racji Polskiej Lewicy, Stowarzyszenia Wolność - Równość - Solidarność, Warszawskiej Grupy Anarchistycznej i Związku Syndykalistów Polski.
Podjęto decyzję o organizacji wspólnego dla anarchistów i radykalnej lewicy pochodu 1 majowego. Tegoroczny pochód odbędzie się pod dwoma głównymi hasłami - sprzeciwu wobec kapitalizmu i przerzucania skutków kryzysu na ludzi pracy oraz protest przeciw reprywatyzacji budynków mieszkalnych.
Wymienione organizacje wydadzą wspólny plakat zapraszający zwolenników walki o wyzwolenie społeczne i polityczne, pracowników, lokatorów i pozostałych warszawiaków do udziału w demonstracji.
W tym roku warszawski pochód rozpocznie się o godz.11:00 na rondzie Ch. de Gaulle'a i przejdzie pod Giełdę Papierów Wartościowych oraz Urząd Rady Ministrów, a zakończy marsz pod PKPP Lewiatan.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Sylwester Szafarz, dyplomata, pisarz, publicysta polityczny i wybitny specjalista historii i rozwoju Chin, przygotował do druku kolejną książkę: „Pandemia neoliberalnej globalizacji”.

Więcej …
 

To nie jest książka, nad którą przechodzi się, jak nad większością innych. To skarb. To pyszne świadectwo czasu. Dwa niesłychanie ważne elementy przyciągnęły mnie do niej i nie pozwoliły mi od niej się oderwać: to, jak bliska jest mi Polska Ludowa, i to jak ogromne znaczenie ma dla mnie literatura biograficzna, w tym autobiografistyka.

Więcej …
 

Jest już na polskim rynku wydawniczym książka o bardzo podobnym tytule: Rzeczpospolita III i pół Sylwii Milan, [Lublin] 2009: zbiór wywiadów z 50 osobami, wydanych na 20. rocznicę obrad Okrągłego Stołu i przedrukowanych z londyńskiego tygodnika „Cooltura”, zbieżność tytułów jest chyba jednak przypadkowa, choć do książki Milan nieprzypadkowo jeszcze powrócę.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 46 gości 

Statystyka

Odsłon : 6039041

Temat dnia

Trzaskowski w USA

Czytałem wczoraj, przedwczoraj tu i ówdzie, szczególnie na gazeta.pl o planowanym „wystąpieniu Rafała Trzaskowskiego przed Kongresem USA”.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 24 listopada w Warszawie odbyła się konferencja „Socjalizm warunkiem pokoju światowego”. Organizatorami były  następujące instytucje: Stowarzyszenie im. Ignacego Daszyńskiego, Wszechnica Polska Szkoła Wyższa, Porozumienie Socjalistów, Pacyfistyczne Stowarzyszenie oraz Polski Oddział Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC). Patronat naukowy sprawowała prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska.

Więcej …
 

Tradycyjnie, już od 2004 roku, w dniu 13 listopada 2021 roku odbyła się na Placu Grzybowskim w Warszawie uroczystość  złożenia kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym wydarzenia z udziałem PPS w roku 1904.

Więcej …
 

W dniu 11 listopada 2021 roku w Warszawie odbył się Marsz Antyfaszystowski z okazji Dnia Niepodległości. Wzięli w nim udział przedstawiciele Polskiej Partii Socjalistycznej z całego kraju. Szli we wspólnym Bloku PPS. Inicjatywę tej demonstracji nadawali głównie przedstawiciele Organizacji Młodzieżowej PPS - Czerwona Młodzież.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2021 roku przedstawiciele warszawskiej organizacji PPS, z okazji 103 rocznicy powołania Rządu Ludowego Republiki Polskiej z premierem Ignacym Daszyńskim, złożyli wiązanki kwiatów przed pomnikiem tego wielkiego socjalisty i demokraty.

Więcej …
 

 

W dniu 27 października 2021 roku, w 77. rocznicę bohaterskiej śmierci Konstantego „Kostka” Jagiełły w Łękach-Zasolu Stowarzyszenie „Pokolenia” zorganizowało uroczystości poświęcone tym wydarzeniom.

Więcej …
 

W dniu 12 października 2021 roku w rocznicę bitwy pod Lenino, w wielu miejscach w kraju pod pomnikami żołnierzy polskich i radzieckich przedstawiciele ugrupowań lewicowych złożyli kwiaty, upamiętniając rozpoczęcie szlaku bojowego Ludowego Wojska Polskiego na froncie wschodnim II wojny światowej.

Więcej …
 

W dniu 10 października 2021 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej PPS. Przyjęto uchwałę w sprawie terminu XLIV Kongresu, który odbyć się ma w Warszawie 19 marca 2022 roku.

Więcej …
 

W dniu 9 października 2021 roku w Warszawie dokonano zakończenia procesu likwidacji SLD i Wiosny i powołano partię Nowa Lewica.

Więcej …
 

W dniu 2 października 2021 roku w Warszawie Konferencja „Relacje Polska-Białoruś – co dalej?” zorganizowana przez Stowarzyszenie Polska-Białoruś przy współudziale redakcji: „Myśl Polska", „Polityka Polska” i  „Przegląd Socjalistyczny”.

Więcej …
 

W związku ze zwycięstwem wyborczym Socjaldemokratycznej Partii Niemiec w wyborach do Bundestagu przewodniczący RN PPS, senator Wojciech Konieczny skierował w dniu 28 września 2021 roku list gratulacyjny na ręce przewodniczącego SPD.

Więcej …
 

18 września 2021 roku w Warszawie  odbyło się spotkanie Polskiego Ruchu Lewicowego (PRL) w organizacji!  Podstawą dyskusji, stał się referat o celach i zadaniach partii w aktualnej sytuacji społeczno-politycznej zaprezentowany przez Koordynatora Krajowego kol. Zbigniewa Sowę.

Więcej …
 

12 września 2021 roku w Ewinie odbyły się uroczystości związane z 77 rocznicą słynnej bitwy partyzanckiej z Niemcami podczas II wojny światowej. W bitwie stoczonej w dniach 12-13  września 1944 roku brały udział.  oddziały partyzanckie 3. Brygadę Armii Ludowej im. Józefa Bema, wspierane przez oddział Batalionów Chłopskich i skoczków z Polskiego Sztabu Partyzanckiego.

Więcej …