Koniec SLD i Wiosny. Nowa Lewica

W dniu 14 grudnia 2019 roku zebrała się w Warszawie Krajowa Konwencja SLD. Po konsultacjach w województwach, podjęła decyzję o zmianie statutu Sojuszu, która umożliwi połączenie sił SLD i partii Wiosna. Głosowało 127 delegatek i delegatów, za oddano 109 głosów, przeciwko było 10 osób, a 8 wstrzymało się od głosu.

 

Podobne ustalenia poczyniły władze Partii Wiosna. Decyzje te powodują zakończenie politycznego działania obydwu partii.
Zapowiedziano utworzenie nowego projektu politycznego pod nazwą Nowa Lewica.
Klub parlamentarny zmieni nazwę na Nowa Lewica Razem.

 

WYSTĄPIENIA LESZKA MILLERA
NA KONWENCJI SLD W DNIU 14 GRUDNIA 2019 ROKU


Za 4 dni, 18 grudnia, minie 20 lat od pierwszego Kongresu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. To było wielkie wydarzenie wnoszące zupełnie nową jakość na polskiej lewicy. Dwa lata później SLD, Unia Pracy i inne ugrupowania lewicowe w wyborach parlamentarnych odniosły swoje największe, błyskotliwe zwycięstwo.
Tego samego życzę tej nowej partii, która ma powstać, żeby w jak najkrótszym czasie takie samo zwycięstwo stało się jej udziałem.
SLD towarzyszył nam przez długie lata. Towarzyszył mnie, kiedy prowadziłem negocjacje akcesyjne. Z trzech partii, które wprowadzały Polskę do Unii Europejskiej SLD, UP i PSL zostają dwie. SLD z tej symboliki zostanie wycofane, bo tak rozumiem zapis artykułu 49 projektu statutu nowej partii, że traci moc statut Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Skoro nie ma statutu, to nie ma partii, albowiem ustawa o partiach politycznych nie dopuszcza istnienia partii politycznej bez statutu.
To nie pierwsze takie wydarzenie, że partia polityczna przechodzi do historii. SLD nie jest pierwsze ani ostatnie, które tą drogę przejdzie. Tak się dzieje na całym świecie. Wielkie socjaldemokratyczne partie w Europie ponoszą porażki. Jednak likwidacja partii z 20-letnim stażem jest przeżyciem dojmującym i nostalgicznym. Każdy z nas spędził w strukturach SLD kawał swojego życia.
Rzecz nie w samej nazwie, czy zmianie tej nazwy, ale chodzi o styl przekształceń i zmian oraz chodzi o aspekty prawne tych zmian.
Nasza poprzedniczka, Socjaldemokracja RP, po 9 latach istnienia schodziła ze sceny politycznej z godnością i szacunkiem. Przeszła do historii głównym wejściem i po głównych schodach w blasku uznania. Nawiasem mówiąc wygaszanie SdRP i tworzenie SLD trwało ponad pół roku, które było wypełnione setkami konsultacji i rozmów. Tymczasem jeśli chodzi o SLD, to jego likwidacja ma nastąpić niejako przy okazji. SLD ma zejść ze sceny chyłkiem i zostać wyprowadzone kuchennymi schodami. Ja osobiście czuję się z tym źle, bo SLD zasługuje na szacunek i na zakończenie swojej działalności tak, jak określa to statut SLD, a nie za pomocą jednego zdania w statucie, który ma być w dodatku statutem innej partii politycznej.
Rozumiem potrzeby propagandowe, że dobrze ogląda się obrazki, na których dwie partie się łączą. Jednak dla mnie ważniejsza jest pamięć i uczciwość.
Słyszę, że podstawą programu nowej partii ma być hasło „Łączy nas przyszłość”. A przeszłość? Ludzi w formacjach politycznych łączy nie tylko przyszłość, łączy także przeszłość i oceny tej przeszłości. Czasami trudne do wypośrodkowania, ale konieczne do zdefiniowania. Zachęcam, żeby nie rezygnując z tego zawołania o przyszłość, uporać się także z tym, co jest przeszłością, bo moim zdaniem – obserwując dotychczasowe wydarzenia – problemy z dojściem do porozumienia w kwestii przeszłości, będą w tej nowej partii ogromne.
To, że SLD wszedł ponownie do Sejmu, to jest ogromny wysiłek tysięcy ludzi i osobisty sukces Włodzimierza Czarzastego. I nikt mu tego sukcesu nie odbierze. Pamiętam jak wiele lat temu Włodzimierz wahał się, czy wejść do SLD, pamiętam jak startował w wyborach na szefa mazowieckich struktur Sojuszu. Teraz to wszystko zapisało się pięknym podsumowaniem. Korzystam z tej okazji, żeby złożyć Ci Włodek serdeczne gratulacje bez cienia sarkazmu i ironii, o co jestem często podejrzewany.
Mamy dzisiaj taką sytuację, że jesteśmy delegatami na konwencję Sojuszu Lewicy Demokratycznej i debatujemy nad dokumentem, w którym zwrot Sojusz Lewicy Demokratycznej pada tylko raz w artykule 49. Będziemy decydować jako delegaci na konwencję SLD o statucie innej partii politycznej, która ma się nazywać Nowa Lewica. Statut nieistniejącej jeszcze partii Nowa Lewica ma unieważnić statut partii jak najbardziej istniejącej czyli SLD.
Zwolennicy tezy, że to jest możliwe, twierdzą, że statut SLD może być unieważniony i stracić moc, bo takie są kompetencje konwencji SLD. Rzeczywiście w artykule 24 czytamy, że konwencja może dokonać zmian w statucie podejmując uchwałę większością 2/3 głosów w obecności co najmniej połowy uprawnionych do głosowania. Konwencja może dokonać zmian w statucie SLD, ale nie ma kompetencji, żeby go uchylić w całości. To jest kompetencja zastrzeżona dla Kongresu, który może podjąć taką decyzję. Tu jak wszyscy widzimy nie idzie dzisiaj o zmiany w statucie SLD. My w ręku mamy dokument, który nie nazywa się statut SLD, w którym możemy dokonać nowelizacji jakiej chcemy. To jest projekt statutu innej partii.
Mówimy często, że będziemy strzec Konstytucji. Statut jest przecież konstytucją dla partii politycznej i nie możemy mieć do niego tak lekceważącego stosunku.
Co my jako delegaci możemy zrobić w takiej sytuacji?
Po pierwsze możemy podjąć uchwałę o zwołaniu Kongresu SLD, który w sposób jasny, uroczysty i zgodny ze statutem zakończy działalność SLD.
Po drugie możemy na konwencji przyjąć uchwałę, w której wyrazimy poparcie dla wszystkich procesów integracyjnych i wyposażymy kierownictwo SLD w niezbędne pełnomocnictwa i ustalimy jakiś kalendarz integracji.
Moim zdaniem my jako delegaci na konwencję SLD nie mamy kompetencji, aby głosować nad projektem statutu nowej partii, który w dodatku unieważnia statut SLD. Ja w takim głosowaniu nie będę uczestniczył, albowiem uważam, że byłoby to nadużycie.

Publikacja w oparciu o wpis na Facebook

 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 18 gości 

Statystyka

Odsłon : 7241124

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …