Po pierwsze - człowiek!

Apel do Prezydenta i Premiera RP o przesunięcie terminu wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja 2020 r.
(do wiadomości Marszałków Sejmu i Senatu RP)

W Polsce powstała sytuacja szczególnego zagrożenia bezpieczeństwa obywateli, która z dnia na dzień się pogarsza, dochodzi do eskalacji zarażeń śmiertelnym wirusem COVID-19 . Ze względu na rozwijającą się sytuację epidemiczną, zachodzi konieczność przesunięcia wyznaczonych na dzień 10 maja wyborów prezydenckich. Szczyt pandemii dopiero przed nami. Prowadzenie w takich warunkach kampanii wyborczej i samych wyborów przy zachowaniu minimalnych standardów bezpieczeństwa obywateli jest niemożliwe.
Kierując się poczuciem odpowiedzialności za państwo i społeczeństwo oraz koniecznością zapewnienia pełnego bezpieczeństwa Polakom biorącym udział w wyborach, apelujemy do Prezydenta Andrzeja Dudy i do Premiera Mateusza Morawieckiego o przesunięcie terminu wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja 2020 r. Państwo polskie winno dołożyć wszelkich starań, aby wybory odbyły się z zachowaniem dla obywateli wszelkich standardów bezpieczeństwa.
Kodeks wyborczy stanowi, że zarejestrowane komitety wyborcze kandydatów mają prawo prowadzić kampanię wyborczą. Wobec apelu premiera o zakaz zgromadzeń i o pozostawanie w domach, to prawo zostało zawieszone. Naruszona jest konstytucyjna zasada równości szans wszystkich kandydatów startujących w wyborach. Mamy do czynienia faktycznie z kampanią wyborczą jednego, uprzywilejowanego kandydata – Prezydenta RP Andrzeja Dudy.
Poszczególne sztaby wyborcze kandydatów opozycyjnych już zawiesiły prowadzenie tradycyjnej kampanii wyborczej, gdyż jej prowadzenie w warunkach obostrzeń epidemicznych stało się praktycznie niemożliwe. Nie jest możliwe nawet prowadzenie kampanii we wstępnym etapie, czyli zbieranie podpisów poparcia, ponieważ ludzie boją się podchodzić, aby złożyć podpis.
Do 10 maja zostało niecałe dwa miesiące. Biorąc pod uwagę, że szczyt pandemii w Polsce dopiero przed nami i uwzględniając doświadczenia z rozwoju tej epidemii w Chinach można wysunąć wniosek, że względne opanowanie rozprzestrzeniania się choroby zajmuje około półtora miesiąca. Społeczeństwo oczekuje od rządzących zdecydowanych działań, a nie odpowiedzi typu „będziemy patrzeć jak sytuacja będzie się rozwijała”. W poczuciu odpowiedzialności za kraj decyzję należy podjąć niezwłocznie, nie czekając do ostatniej chwili. Przesunięcie terminu wyborów jest racjonalnym i zasadnym rozwiązaniem.
Zgodnie art. 228 Konstytucji, tylko wprowadzenie odpowiedniego stanu nadzwyczajnego daje przesłanki do przełożenia terminu wyborów. W Polsce mamy do czynienia z sytuacją szczególnego zagrożenia, która spełnia przesłanki do wprowadzenia stanu wyjątkowego lub stanu klęski żywiołowej. Dlatego apelujemy do Pana Prezydenta i Premiera o przesunięcie terminu wyborów poza apogeum epidemii koronawirusa.
Przemawiają za tym następujące argumenty.
1. Od dwóch tygodni nie jest realizowana procedura wyborcza, której jedną z kluczowych faz jest kampania wyborcza. Praktycznie nie ma możliwości prowadzenia kampanii wyborczej ze względu na obostrzenia epidemiczne. Nie dotyczy to urzędującego Prezydenta Andrzeja Dudy, w przypadku którego trudno rozdzielić działalność służbową od działalności kampanijnej. Zakłócona więc jest zasada równość, o której mówi konstytucja.
2. Znaczna część wyborców ze względu na kwarantannę ( w tym kwarantannę w warunkach domowych ) będzie wykluczona z wyborów. Stanowi to ograniczenie czynnego prawa wyborczego dużej grupy obywateli. Będzie też wymuszona strachem przed zarażeniem wirusem i apelami o pozostanie w domach rezygnacja z czynnego prawa wyborczego - zwłaszcza osób starszych, szczególnie narażonych na ciężki przebieg COVID-19 . Osoby te mogą zostać w dniu wyborów w domach, wybierając zdrowie swoje i swoich najbliższych.
3. Ze względów technicznych nie ma możliwości zapewnienia bezpieczeństwa epidemicznego w lokalach wyborczych członkom komisji i wyborcom. Ponad 200 tys. członków Obwodowych Komisji Wyborczych pracując w punktach wyborczych w czasie trwania pandemii jest bezpośrednio narażonych na zarażenie wirusem. Rząd powinien ich objąć, jako funkcjonariuszy publicznych, specjalnym ubezpieczeniem zdrowotnym na wypadek zarażenia wirusem. Może też być duży problem z rekrutacją do OKW.
4. Prowadzenie wyborów w sytuacji zagrożenia epidemicznego może skutkować nie tylko niską frekwencją wyborczą, ale też w przyszłości skutecznym oprotestowaniem przez obywateli wyniku wyborczego. Powstanie też pytanie, na ile wynik wyborów będzie reprezentatywny.
Wymienione wyżej czynniki stanowią oczywistą przesłankę do wprowadzenia zgodnie z Konstytucją jednego ze stanów nadzwyczajnych.
Te szczegółowe kwestie powinny być w sposób rzeczowy i uczciwy rozważone przez władze. Pełna odpowiedzialność za to, że wybory w Polsce będą odbywać się w czasie trwania pandemii, spoczywa na Prezydencie i Radzie Ministrów RP.

Komitet Wyborczy Kandydata na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Waldemara Witkowskiego

Sekretarz generalny    Sekretarz generalny
Polskiej Lewicy           Unii Pracy
Andrzej Łaszczyk        Grzegorz Andrzej Niski

Warszawa, 20 marca 2020 r.

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 26 gości 

Statystyka

Odsłon : 7241827

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …