PPS wobec aktualnej sytuacji

Polska Partia Socjalistyczna opublikowała w dniu 29 marca 2020 roku dwa stanowiska polityczne związane z aktualną sytuacją w kraju. Jedno dotyczy tzw. tarczy antykryzysowej, drugie terminu wyborów prezydenckich.



Stanowisko Polskiej Partii Socjalistycznej w sprawie tzw. tarczy antykryzysowej

W nocy z piątku na sobotę 28 marca 2020 roku przeprowadzono w  sejmie głosowanie nad formą pomocy gospodarczej na czas epidemii. Oficjalne informacje określają wartość pomocy na 212 mld złotych ale wartość ta może być iluzoryczna. Duża część z tej kwoty jest odroczeniem w czasie należności albo zostanie wydatkowana w przyszłych latach. Partie Prawo i Sprawiedliwość wraz z Platformą Obywatelską zaofiarowały bankom 70 mld złotych pomocy a pracownikom zasiłki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Fundusz ten posiada obecnie 640 mln złotych. Najprawdopodobniej nie wystarczy to nawet na 3 miesiące działania tarczy. Przewidziane są pewne środki z budżetu państwa i z ZUS dla przedsiębiorstw, które straciły podczas epidemii więcej niż 15% przychodów. Budżet wyłoży 40% wynagrodzenia, 40% zapłaci pracodawca, a pozostała 20% zostanie pracownikowi po prostu odebrana.
Sprzeciw Polskiej Partii Socjalistycznej budzi przyznanie pracodawcom prawa do obniżania wynagrodzenia pracowników i do narzucania obowiązku pracy do 12 godzin na dobę w okresie powrotu produkcji do normalnej. W ten sposób pracownicy mają odrobić skrócony czas pracy w okresie zmniejszonego popytu.
W ramach walki ze skutkami epidemii ustawa zezwala premierowi na odwoływanie z Rady Dialogu Społecznego przedstawicieli związków zawodowych. Polska Partia Socjalistyczna absolutnie sprzeciwia się takiej zmianie. W niczym to nie pomoże gospodarce a jest sprzeczne z wypracowanym zasadom konsultacji społecznych i zaszkodzi klasowym interesom zatrudnionych.
W ramach pakietu przygotowano zbyt małą kwotę 7,5 mld złotych na ochronę zdrowia. Partia rządząca, w istocie liberalna gospodarczo, dodała do ustawy możliwości prywatyzacji szpitali na końcu 2020 roku. Polska Partia Socjalistyczna zawsze głosiła w swoim programie, że jedynie wysoko finansowana publiczna służba zdrowia jest w stanie ochronić zdrowie obywateli. Obecne doświadczenia tylko to potwierdzają.
Polska Partia Socjalistyczna apeluje do partii reprezentowanych w Senacie o przeprowadzenie dialogu z związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców zrzeszonych w Komisji Dialogu Społecznego nad sposobem uzupełnienia braków w formach pomocy pracownikom i gospodarce.

Warszawa, 29 marca 2020 roku



Stanowisko Polskiej Partii Socjalistycznej w sprawie terminu wyborów prezydenckich

Polska Partia Socjalistyczna podziela zdanie znacznej części polskiego  społeczeństwa o niedopuszczalności przeprowadzenia, z uwagi na poważne zagrożenia,  wyborów prezydenckich w dniu 10 maja b. r. Niepohamowana i  przeciwna wolnościowym tradycjom naszego narodu, chęć kontynuowania i wzmocnienia autorytarnej władzy przez Jarosława Kaczyńskiego i jego popleczników, doprowadzić może do narażenia zdrowia a w konsekwencji bytu ekonomicznego całego społeczeństwa. Zaprzepaszczone zostaną dotychczasowe heroiczne wysiłki pracowników służby zdrowia oraz poświęcenie większości społeczeństwa, które zastosowało się do niełatwych, ograniczających wolności obywatelskie i przynoszących istotne dolegliwości zarządzeń władz państwowych.
Idziemy ścieżką, którą idą inne kraje Europy choć z 2 tygodniowym opóźnieniem. Tylko ścisłe przestrzeganie zasad kwarantanny może nas uchronić przed tragedią narodową. Zagrożonych śmiercią są miliony obywatelek i obywateli Polski.   Nasze przerażenie powiększają doniesienia medialne o odmowie przeprowadzenia badania na obecność wirusa albo niezaliczanie,  z przyczyn formalnych, niektórych zmarłych do liczby ofiar wirusa.
Wprowadzone pod osłoną nocy, zgłoszone w trybie niezgodnym z regulaminem Sejmu, wykraczające poza przedmiot rozpatrywanej ustawy, niekonstytucyjne, a przede wszystkim urągające wszelkim regułom politycznej poprawności,  zmiany w prawie wyborczym nie stanowią w żadnym przypadku czynnika zmniejszającego zagrożenie dla społeczeństwa.
Osoby podlegające kwarantannie, osoby z grupy ryzyka głosując korespondencyjnie  będą zmuszone, aby oddać swój głos, do kontaktu osobistego z innymi osobami (poczta  lub członek komisji wyborczej) bez gwarancji, że proces dotarcia i zaliczenia jego głosu jest kontrolowany. Stwarza to pole do szeregu wyborczych nadużyć. Aby uniknąć tych zagrożeń, proces korespondencyjnego głosowania wymaga dokładnych przygotowań, znacznie przekraczających czas jaki pozostał nam do wyborów.
Przy okazji nowych uregulowań ograniczono prawa wyborcze obywatelom polskim przebywającym za granicą, co narusza w sposób istotny ich prawa zapisane w Konstytucji.
Nadal pozostaje istotne zagrożenie dla ponad stutysięcznej rzeszy członków Komisji Wyborczych , mężów zaufania itp. oraz wszystkich głosujących.
Mimo, że wprowadzone ograniczenia wykraczają poza zakres przyjętej przez Sejm ustawy nadzwyczajnej i odpowiadają stanom nadzwyczajnym, rządzący udają i chcą wmówić społeczeństwu, że brak jest przesłanek do wprowadzenia stanu nadzwyczajnego.
Podczas kwarantanny niemożliwe jest prowadzenie kampanii wyborczej.  W Telewizji Polskiej obowiązują standardy jak w azjatyckich republikach. Kandydaci nie mają równych możliwości występowania w telewizji. Przeprowadzone w tych warunkach wybory będą niesprawiedliwe.
Wzywamy Senat do odrzucenia zmian w prawie wyborczym. Wzywamy  ugrupowania zasiadające w Parlamencie do podjęcia natychmiastowych, równoprawnych i pozbawionych dyktatu rozmów w celu znalezienia najlepszej formy prawnej, pozwalającej na przesuniecie wyborów. Nie mogą pogorszyć się przy tym prawa obywatelskie i polityczne. Wzywamy rządzących, do odpowiedzialności i, aby ich działania służyły, tak jak wielokrotnie twierdzą,  całemu narodowi, a nie wyłącznie partii sprawującej władzę.
Apelujemy do samorządów, aby odmówiły organizacji wyborów, a zwłaszcza szkolenia członków obwodowych komisji wyborczych w dotychczasowej formie.
Wzywamy wszystkich obywateli do otwartego wyrażania sprzeciwu wobec prób przeprowadzenia wyborów prezydenckich 10 maja b. r.

Warszawa, 29 marca 2020 roku


 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 17 gości 

Statystyka

Odsłon : 7241657

Temat dnia

Na Dzień Kobiet

Był rok 1857. Pracujące w fabryce bawełny kobiety zastrajkowały domagając się takiej samej płacy jak mężczyźni i równego traktowania. Minęło pół wieku  był rok 1909 kiedy w USA po raz pierwszy obchodzono dzień kobiet.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …
 

W dniu 9 listopada 2023 roku odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze w sprawie wyborów parlamentarnych 2023..

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2023 roku przypadła 105 rocznica powołania w Lublinie Rządu Ludowego z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Z tej okazji przed pomnikiem Ignacego Daszyńskiego w Warszawie spotkali się działacze polskiej lewicy. Złożono kwiaty.

Więcej …