Oświadczenie 355 partii politycznych

Jak podała Agencja Xinhua w dniu 13 grudnia 2021 roku – 355 partii politycznych, organizacji społecznych i think tanków ze 140 krajów i regionów w porozumieniu z Departamentem Międzynarodowym Komitetu Centralnego KPCh wydało wspólne oświadczenie Światowych Partii Politycznych, Organizacji społecznych i think tanków na temat podejmowania niezależnych wysiłków na rzecz odkrywania ścieżki do demokracji i wspólnej pracy na rzecz promowania wspólnego rozwoju.
W oświadczeniu podkreślono, że demokracja jest ważnym osiągnięciem ludzkości w rozwoju cywilizacji politycznej, a nie ma systemu demokratycznego i modelu rozwoju obowiązującego we wszystkich krajach, co sprzeciwiałoby się ingerencji w sprawy wewnętrzne innych państw pod pretekstem demokracji.
Zgodnie z oświadczeniem fascynującą cechą cywilizacji ludzkich jest różnorodność. Ze względu na fakt, że różne kraje i regiony niekoniecznie mają tę samą historię, kulturę, system społeczny i etap rozwoju, sposoby i środki, w jakie realizują demokrację, mogą się różnić.




WSPÓLNE OŚWIADCZENIE ŚWIATOWYCH PARTII POLITYCZNYCH, ORGANIZACJI SPOŁECZNYCH I THINK-THANKÓW
O PODEJMOWANIU NIEZALEŻNYCH WYSIŁKÓW W ODKRYWANIU DROGI DO DEMOKRACJI
I WSPÓŁPRACY  NA RZECZ WSPÓLNEGO ROZWOJU

Demokracja jest owocem rozwoju cywilizacji politycznej, a rozwój jest tym, do czego nieustannie dąży ludzkość. Ludzie różnych krajów i regionów, dzięki nieustającym wysiłkom, stworzyli różnorodne formy demokracji oraz odmienne ścieżki rozwoju. Powstał w ten sposób wspaniały wachlarz kwitnących cywilizacji ludzkich. Partiom politycznym, które mają możliwość budowy, ochrony i rozwijania demokracji przypadła ważna misja jej realizacji i rozwijania. W związku z powyższym my, 355 partii politycznych, organizacji społecznych i think-tanków z 140 krajów, wydajemy wspólnie następujące, skierowane do całego świata oświadczenie:
I. Świat, w którym żyjemy jest różnorodny i barwny. Niezwykłe cechy poszczególnych cywilizacji definiowane są poprzez ich różnorodność, która jest także źródłem witalności i dynamiki światowego rozwoju. Sposoby i środki wykorzystywane do realizacji demokracji są różne. Poszczególne kraje i regiony niekoniecznie dzielą tę samą historię, kulturę, system społeczny i fazę rozwoju, zatem nie może istnieć jeden system demokratyczny, czy wzór rozwoju, który można zastosować we wszystkich krajach. Przykładanie jednej miary do tak szerokiego spektrum systemów politycznych istniejących na całym świecie jest samo w sobie niedemokratyczne. Nie sprzyja także rozwojowi.
II. Jesteśmy zdania, że najlepszym sposobem oceny ustroju politycznego państwa pod względem demokratyczności i efektywności jest obserwacja, czy sukcesja organu kierowniczego jest zgodna z prawem; czy wszyscy ludzie mają zgodny z prawem dostęp do udziału w życiu publicznym, społecznym, ekonomicznym i kulturalnym; czy opinia publiczna może swobodnie wyrażać swoje postulaty; czy wszystkie sektory mogą aktywnie uczestniczyć w sprawach politycznych państwa; czy decyzje dotyczące całego narodu mogą być podejmowane w sposób racjonalny i demokratyczny; czy specjaliści ze wszystkich dziedzin poprzez uczciwą konkurencję mogą należeć do grupy przywódców politycznych i systemu administracji; czy partia rządząca może zgodnie z Konstytucją i prawem służyć jako siła wiodąca; czy sprawowanie władzy podlega skutecznej kontroli i nadzorowi.  
III. Jesteśmy zdania, iż ocena demokratyczności państwa zależy od tego, czy ludzie są suwerenem w swoim kraju. Obserwacja możliwości korzystania z prawa do głosowania jest istotna, jednak jeszcze ważniejsze jest zagwarantowanie prawa do szerokiego uczestnictwa w życiu politycznym. Podczas gdy konieczna jest obserwacja obietnic wyborczych, jeszcze ważniejsze jest ich wypełnianie. Podczas gdy konieczne jest przyglądanie się procedurom i zasadom politycznym określonym w przepisach i ustawach, jeszcze ważniejsze jest obserwowanie, czy owe przepisy i prawa są rygorystycznie egzekwowane. Podczas gdy konieczne jest obserwowanie, czy sprawowanie władzy odbywa się w zgodnie z zasadami i procedurami demokratycznymi, jeszcze ważniejsze jest przyglądanie się, czy podlega ona nadzorowi i kontroli obywateli.
IV. Jesteśmy zdania, iż demokracja jest prawem wszystkich narodów raczej, niż przywilejem nielicznych. Osąd dotyczący uznania ustroju za demokratyczny powinien należeć do obywateli, a ocena kraju jako demokratycznego powinna być podejmowana przez całą społeczność międzynarodową.
V. Jesteśmy zdania, iż zarówno punktem wyjścia, jak i celem rozwoju społeczności ludzkiej powinna być poprawa dobrostanu ludzi i osiągnięcie wszechstronnego rozwoju człowieka. Rozwój demokracji powinien koncentrować się na ciągłej realizacji dążeń ludzi do lepszego życia i podnoszeniu ich poczucia spełnienia, szczęścia i bezpieczeństwa. W obecnych czasach konieczne jest wzmocnienie współpracy między państwami na polu walki z ubóstwem, bezpieczeństwa żywnościowego, odpowiedzi na COVID-19 oraz szczepionek, finansowania rozwoju, zmian klimatycznych i zielonego rozwoju, industrializacji, gospodarki cyfrowej oraz łączności, a także przyspieszenia implementacji ONZ 2030 Agendy na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, tak by wspólne działania skupiały się na rozwiązaniu najpoważniejszych, najpilniejszych i praktycznych problemów ludzi. Wszystkie kraje i narody świata zasługują na możliwość i prawo rozwoju. Należy dołożyć starań do promowania inkluzywnego rozwoju oraz zapewnienia, że żaden kraj nie zostanie z tyłu.
VI. Jesteśmy zdania, iż obecnym trendem jest postępująca demokratyzacja stosunków międzynarodowych, a jedynym sposobem, by mogła zostać zrealizowana, jest rzeczywiste wprowadzenie w życie multilateralizmu. Ludzkość stoi przed różnymi wyzwaniami i problemami w skali globalnej, na które odpowiedź można znaleźć jedynie w bardziej inkluzywnym globalnym zarządzaniu, skuteczniejszym mechanizmie wielostronnym i aktywniejszej współpracy regionalnej. Lepsze efekty w praktyce multilateralizmu zawsze prowadzą do lepszych odpowiedzi na wspólne problemy, przed którymi stoi ludzkość.
VII. Jesteśmy zdania, że wysiłki na rzecz budowy wspólnoty ludzkiej ze wspólną przyszłością wyznaczają właściwy kierunek rozwoju i postępu cywilizacji. Wartości wspólne dla wszystkich ludzi, takie jak pokój, rozwój, uczciwość, sprawiedliwość, demokracja i wolność, muszą służyć za wskazówkę w dążeniu do stworzenia wspólnoty z silnym poczuciem odpowiedzialności za przyszłość ludzkości, tak by kraje o różnych systemach społecznych, ideologii, historii, kulturze i poziomie rozwoju mogły dzielić wspólne interesy, prawa i obowiązki w sprawach międzynarodowych i współpracować dla budowy lepszego świata.
W pełni świadomi spoczywającej na nas misji promowania demokracji i poprawy warunków życia ludzi, zobowiązujemy się do wspólnego działania, wzniesienia się pand wszelkie różnice, rozwijania wymian i uczenia się od siebie nawzajem, wzmocnienia wzajemnego zrozumienia i osiągnięcia szerokiego konsensusu, tak byśmy mogli nieprzerwanie wznosić wkład w dobrobyt ludzi, rozwój narodowy, pokój na świecie oraz postęp ludzkości.


 

 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 15 gości 

Statystyka

Odsłon : 7263904

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …