30 rocznica śmierci Piotra Jaroszewicza

1 września br. minęła 30 rocznica brutalnego mordu Premiera Rządu Polskiego Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Soskiej.
Polski Ruch Lewicowy pamięta o tej smutnej dla polskiej demokracji rocznicy i w dniu 1 września 2022 roku dał dowód pamięci i oddał hołd przy grobie Premiera Piotra Jaroszewicza na Cmentarzu Wojskowym, na Powązkach.
Przy grobie Premiera, oprócz syna Premiera – Andrzeja i jego żony spotkali się członkowie i sympatycy PRL oraz licznie przybyli z terenu Polski ludzie lewicy i Stowarzyszenia Spadkobierców Kombatantów II Wojny Światowej oraz Stowarzyszenia Tradycji Wojska Polskiego im. gen. Berlinga, które wystawiły poczty sztandarowe.
Nad mogiłą Piotra Jaroszewicza głos zabrał m.in. Koordynator Krajowy Polskiego Ruchu Lewicowego Zbigniew Sowa, który powiedział m.in.:
Wczoraj spotkaliśmy się na Powązkach Wojskowych w Warszawie, by uczcić w skupieniu 30 rocznicę haniebnego zamordowania dzielnego żołnierza, generała i premiera Polski Piotra Jaroszewicza. Uroczystość miała charakter prywatny i uczestniczyły w niej zaproszone osoby przez syna Piotra Jaroszewicza - Andrzeja.
Alicja Grzybowska przypomniała życiorys premiera, który obrazował skomplikowane polskie losy XX wieku.
"Piotr Jaroszewicz urodził się w zaborze rosyjskim. Wybrał dla siebie zawód nauczyciela, jednak historia zmodyfikowała jego plany. Był więc uchodźcą, był drwalem w łagrze. Udało mu się wstąpić do Wojska Polskiego, przeszedł cały szlak bojowy od Lenino do Berlina. Po wojnie zaangażował się w odbudowę kraju, mocno stawiając na budownictwo, górnictwo i przemysł obronny. Decydował o budowie dróg, szkół, szpitali, sieci przesyłowych, hut i innych zakładów produkcji. Każdy z nas w swoim życiu korzystał z infrastruktury zbudowanej w czasie, kiedy pełnił funkcję premiera. Choć od końca jego rządów upłynęło już ponad czterdzieści lat, większość z tych inwestycji nadal działa. To właśnie one stały się jedynym pomnikiem człowieka, który odszedł od nas trzydzieści lat temu. Bezpieczny to pomnik, nie sposób go obalić".
Zaś, Andrzej Jaroszewicz znany polski rajdowiec w emocjonalnym liście do zamordowanego ojca powiedział między innymi:
"Moją decyzją zostałeś pochowany w mundurze generalskim - gdyż wiedziałem, jak bardzo kochałeś armię, dla której zrobiłeś niewymierne rzeczy. Jednak w tamtych okrutnych czasach pan prezydent Wałęsa odmówił Ci pogrzebu wojskowego pisząc list z podpisem swojego ministra - kierowcy. W tej książkowej tragedii jedyną dobrą rzeczą pozostaje to, że nie byłeś już świadkiem dewastacji i patologicznego rozprzedania ogromnego majątku narodowego, jaki wypracowałeś przez dziesięciolecia. Nie ma Cię już dziesięć tysięcy dziewięćset pięćdziesiąt dni. Ja jednak nadal pamiętam i zawsze będę przy Tobie!"

 

Wydanie bieżące

Recenzje

Przestudiowałem nową książkę Grzegorza Kołodki pod trochę pretensjonalnym tytułem „Wojna i pokój”. Cel książki jest wyraźnie określony następującą deklaracją: „przyszłość traktuje się w dwóch kategoriach – nieuniknionej i możliwej. Obecnie tego, co się na pewno stanie, jest dużo mniej niż tego, co stać się może.

Więcej …
 

14 listopada 2014 r.  w Chinach ukazał się I tom książki autorstwa prezydenta Xi Jinping’a – Zarządzanie Chinami (ang. The Governance of China). Aktualnie, od sierpnia 2022 roku rozpowszechniany jest czwarty tom

Więcej …
 

Można być krajem małym, jak Singapur czy Szwajcaria – i znajdować się w czołówce. Można być dużym, jak Brazylia czy Nigeria – i wlec się na końcu.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 22 gości 

Statystyka

Odsłon : 6748744

Temat dnia

Komu Patrioty?

Niemcy zaoferowały Polsce system obrony powietrznej i przeciwrakietowej typu Patriot, zadeklarowała minister obrony RFN Christine Lambrecht. Baterie mają pomóc w zabezpieczeniu przestrzeni powietrznej po tym, jak zbłąkany ukraiński pocisk rozbił się na terytorium Polski.

Więcej …

Wywiad tygodnia

Lewica przed wyborami 2023

Z Pauliną Piechna-Więckiewicz wiceprzewodniczącą Nowej Lewicy rozmawia Przemysław Prekiel

W jakiej konfiguracji Lewica przygotowuje się do wyborów? Wspólna lista jest już chyba nierealna?


Od początku mówiliśmy, żeby Zjednoczona Prawica przestała rządzić, to opozycja musi mieć jakiś pomysł i pakiet do zaoferowania dla Polek i Polaków. Samo odsunięcie PiS od władzy to za mało. Obecnie nie ma większej woli na opozycji do tego, żeby tworzyć wspólną listę.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 3 lutego 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zespołu redakcyjnego „Przeglądu Socjalistycznego” z okazji wydania numeru kwartalnika za rok 2022. W spotkaniu uczestniczyli autorzy pisma, grupa czytelników oraz działaczy ruchu socjalistycznego.

Więcej …
 

W dniu 17 stycznia 2023 roku przed Grobem Nieznanego Żołnierza przedstawiciele organizacji kombatanckich i wojskowych złożyli kwiaty z okazji 78 rocznicy wyzwolenia Warszawy. Organizatorem uroczystości był Związek Żołnierzy Wojska Polskiego.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2022 roku, jak podała Polska Agencja Prasowa, Koło Parlamentarne PPS dokonało zmiany na funkcji przewodniczącego. Odwołany został senator Wojciech Konieczny, przewodniczący Rady Naczelnej PPS.

Więcej …
 

W dniu 11 stycznia 2023 roku w Warszawie obradowała Rada Mazowiecka Polskiej Partii Socjalistycznej. Zebranie poświęcone było problemom towarzyszącym przygotowaniom do mających się odbyć w 2023 roku w Polsce wyborom parlamentarnym, a w perspektywie wyborom samorządowym i do Parlamentu Europejskiego.

Więcej …
 

W dniu 5 stycznia 2023 roku odbyło się pierwsze po Walnym Zgromadzeniu posiedzenie zarządu Porozumienia Socjalistów. Wybrano Prezydium Zarządu w składzie: dr Andrzej Ziemski – prezes, Kazimierz Treger – wiceprezes, Czesław Kulesza – sekretarz generalny, Zbigniew Dymke – skarbnik oraz członkowie zarządu – Jan Herman, dr Marta Kościelecka i Piotr Lewandowski.

Więcej …
 

Prezydium Rady Naczelnej PPS opublikowało w dniu 28 grudnia 2022 roku Stanowisko w sprawie proponowanych zmian w Kodeksie wyborczym.

Więcej …
 

W dniu 17 grudnia 2022 roku w Warszawie w trybie mieszanym (hybrydowym) odbyło się I(VII) Walne Zgromadzenie Porozumienia Socjalistów. Stowarzyszenie pod tą nazwą działa od 3 lat, wcześniej od roku 2004 działało jako Ruch Społeczny Praca-Pokój-Sprawiedliwość.
Walne Zgromadzenie Porozumienia Socjalistów miało charakter statutowy, sprawozdawczo-wyborczy.

Więcej …
 

16 grudnia 1922 r. w  warszawskiej Zachęcie został zastrzelony pierwszy Prezydent RP Gabriel Narutowicz.  Zamachowcem był powiązany z endecją Eligiusz Niewiadomski. W 100 rocznicę tego tragicznego wydarzenia, w dniu 16 grudnia 2022 roku, członkowie władz PPS złożyli kwiaty pod Zachętą.

Więcej …
 

W dniu 10 grudnia 2022 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 6 grudnia 2022 roku w Warszawie odbyło się spotkanie Rady Mazowieckiej Polskiej Partii Socjalistycznej. Poświęcone było omówieniu problemów związanych z praktycznym wymiarem przygotowań do wyborów parlamentarnych w 2023 roku.

Więcej …
 

W dniu 19 listopada 2022 roku w 130 rocznicę Kongresu Paryskiego, na którym zapoczątkowano działalność Polskiej Partii Socjalistycznej, odbyła się w Warszawie uroczysta sesja poświęcona tym wydarzeniom.

Więcej …
 

W dniu 7 listopada 2022 roku przypada 104. rocznica powołania w Lublinie Tymczasowego Rządu Ludowego Republiki Polskiej z premierem Ignacym Daszyńskim na czele. Podstawę polityczną tego rządu tworzyły trzy ugrupowania: Polska Partia Socjalistyczna, Polska Partia Socjal-Demokratyczna oraz PSL Wyzwolenie.

Więcej …