Obradowała Rada Naczelna PPS

19 grudnia 2009 roku obradowała Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej. Dyskutowano o planie przedsięwzięć politycznych i organizacyjnych w 2010 roku.

Przyjęto uchwały polityczne na temat spadku poziomu życia i rozwarstwienia społecznego, sytuacji w służbie zdrowia i problemów neutralności światopoglądowej państwa.
Obrady prowadził przewodniczący Rady Naczelnej Bogusław Gorski.
 
 
Uchwała Rady Naczelnej PPS
„Zadania polityczne i organizacyjne PPS na rok 2010”
 
   Uchwała 40-stego Kongresu PPS „Jakiej chcemy Polski i Europy” wymaga upowszechnienia, a zawarte w niej cele i zadania należy realizować. Uchwała Kongresu  określa zadania całej Partii, a także zadania postawione każdemu członkowi i każdemu kołu PPS. Jak zawsze, realizacja tych zadań służy obronie interesów i podnoszeniu świadomości społecznej i politycznej ludzi pracy.
   W roku 2010 powinniśmy skupić się na następujących sprawach:

   I. Zadania ideowe i polityczne
   Polska Partia Socjalistyczna proponuje  porozumienie programowe organizacji, stowarzyszeń i związków stanowiących lewicę społeczną. Wspólne określenie celów i zadań lewicowych związków zawodowych, partii i organizacji społecznych powinno zapoczątkować wspólną pracę i walkę o ich zrealizowanie. Program polskiej lewicy powinien zostać określony w wyniku wspólnych, autentycznych dyskusji przedstawicieli środowisk lewicowych. Wspólne określenie jakich należy dokonać zmian w istniejącym systemie społeczno-ekonomicznym umożliwi trwałe,  programowe porozumienie lewicy, a to jest warunek zbudowania autentycznej formacji lewicowej w Polsce. Udział PPS w budowaniu  porozumienia programowego lewicy jest naszym kluczowym zadaniem w roku 2010.
   Wybory do samorządów terytorialnych to okazja do formułowania lokalnych programów wyborczych, w których ogólne cele społeczne mogą być wyrażane w formie konkretnych propozycji programu wyborczego. Programy wyborcze w wyborach do samorządów mają charakter lokalny ale muszą zawierać treści wynikające z programu PPS i skłaniać do porozumienia programowego i wyborczego środowisk lewicowych.
   Będziemy kontynuować ocenę i krytykę dwudziestolecia kapitalizmu w Polsce. Aktualne są zadania wynikające  z Uchwały Rady Naczelnej z  dnia 6. 12. 2008 r. („Bilans, ocena i wnioski z dwudziestolecia transformacji ustrojowej w Polsce”). W uchwale tej stwierdziliśmy:
  „Trzeba przypominać, że neoliberalny kapitalizm jaki mamy w Polsce nie jest naszym wyborem. Został przywieziony z zagranicy i wprowadzony reformą Balcerowicza bez społecznej zgody czy akceptacji. Elity polityczne rządzące od 20-stu lat umacniają neoliberalny kapitalizm bo służą interesom kapitału, a nie Polsce i Polakom.”
   Musimy przypominać Program Radomski PPS, który pozostaje ideowym przesłaniem dla współczesnych socjalistów z PPS. Zobowiązuje nas do kontynuowania walki o socjalistyczną Polskę.
   Obecnie rządzący cynicznie wykorzystują historię dla swoich potrzeb politycznych. Dotyczy to szczególnie oceny PRL i okresu międzywojennego. Musimy głosić prawdę historyczną o okresie międzywojennym, o PRL i prawdę o dziś rządzących.
   Trzeba podjąć walkę z kapitalistycznym dogmatem o prymacie własności prywatnej. Na całym świecie znaczna część gospodarki to własność państwowa. Bardzo rozbudowana jest własność spółdzielcza i komunalna. Trzeba przypominać dorobek PPS w rozwijaniu spółdzielczości. Informować o rozwoju spółdzielczych form własności w Europie i na świecie. Podejmować tworzenie spółdzielni. Uczestniczyć w budowie systemu prawnego, który będzie sprzyjał rozwojowi spółdzielczości.
   Musimy przywracać sens Święta Pracy 1 Maja – ustanowionego dla upamiętnienia strajku robotników w Chicago, walczących o ośmiogodzinny dzień pracy.
   Zadaniem PPS jest wspieranie związków zawodowych w walce o sprawy pracownicze.  W związkach zawodowych powinni działać członkowie PPS.
   PPS broni polskiej racji stanu. Dlatego konsekwentnie występujemy przeciwko udziałowi Polski w agresywnych działaniach NATO. Przeciwko imperialnym wojnom w Iraku i Afganistanie.
   Zadaniem i obowiązkiem jest upowszechnianie dokumentów programowych i uchwał naszej Partii.   
   Wszystkie główne media służą interesom warstw posiadających. Musimy korzystać z Internetu i „małej poligrafii”.

II. Zadania w sferze społecznej i gospodarczej
   Zadania PPS w sferze społecznej i gospodarczej zostały określone w Deklaracji programowej i w uchwale 40-stego Kongresu „Jakiej chcemy Polski i Europy”. W zadaniach na rok 2010 wyróżniamy zadania szczególnie aktualne i wymagające pilnego podjęcia.
   Postępuje proces odbierania ludziom pracy praw wcześniej zdobytych. Dotyczy to: czasu pracy, warunków pracy, ubezpieczeń, ochrony zdrowia czy praw określanych w umowach o pracę. W firmach prywatnych nie ma związków zawodowych. To sprawy, które musimy podejmować i działać wspólnie ze związkami zawodowymi i organizacjami lewicowymi.
   Pozostaje aktualna walka o wyraźne podniesienie  płacy minimalnej, o układy zbiorowe i reprezentacje pracownicze w zakładach pracy.
   PPS monitoruje działalność władz państwowych i samorządowych. Reagujemy na działania sprzeczne z interesem społeczności lokalnej lub interesem ogółu społeczeństwa. Przeciwstawiamy się centralizacji i upartyjnianiu władzy administracyjnej. Przeciwstawiamy się też ograniczaniu uprawnień samorządów terytorialnych.
   PPS dąży do wzmacniania demokracji lokalnej, do rozwoju wszystkich form samorządności.
   PPS przeciwstawia się likwidowaniu własności wspólnej – prywatyzacji mienia komunalnego, państwowego i spółdzielczego.
III. Rozwój Partii
   Podobnie jak w ubiegłych latach, najważniejszym i najpilniejszym zadaniem, które stoi przed organizacjami i członkami PPS jest rozwój Partii.
   Przebieg 40-stego Kongresu wykazał, że zdecydowana większość członków Partii chce spokoju i normalności.  Dlatego należy  realizować Uchwały 40-stego Kongresu, a szczególnie uchwały dotyczące rozwoju Partii.
   O sile naszej Partii zadecyduje ilość i jakość jej członków. Ich poziom ideowy i polityczny. Ich sprawność organizacyjna i umiejętność współpracy z zespołem. A także umiejętność współpracy z organizacjami i partiami lewicowymi i związkami zawodowymi.
   Odbudowa i rozwój Partii to:
   -    odbudowa starych,  rozbudowa istniejących i budowanie nowych ogniw organizacyjnych PPS,
   -    pozyskiwanie nowych członków, przekonywanie do powrotu tych wszystkich, którzy utracili wiarę i nadzieję, że PPS będzie działać,
   -    kontynuowanie i szukanie nowych form współpracy z lewicowymi związkami zawodowymi i ruchem spółdzielczym, które zawsze były bazą ruchu socjalistycznego,
   -    otwarcie PPS na młode pokolenie. Organizowanie ich spotkań z ludźmi lewicy, z działaczami PPS. Przekazywanie wartości i tradycji PPS.  Podejmowanie  wspólnych działań politycznych,
   -   reagowanie -  przez wszystkie ogniwa Partii -  na wydarzenia polityczne i społeczne, które godzą  w interesy ludzi pracy. Organizowanie pikiet, demonstracji, wystąpień w obronie praw ludzi pracy, nagminnie łamanych przez siły rządzące.
 

Uchwała Rady Naczelnej PPS
„Stanowisko  PPS w sprawie sytuacji w ochronie zdrowia”

Polska Partia Socjalistyczna wyraża zdecydowany sprzeciw wobec sposobu prowadzenia polityki zdrowotnej państwa przez koalicję PO – PSL, której efektem ma być zmniejszenie budżetu Narodowego FZ o 1,5 miliarda złotych.
Nie zgadzamy się na, realizowany w imię wierności neoliberalnym hasłom, plan dostosowania poziomu opieki zdrowotnej do kurczących się możliwości płatnika, czyli NFZ.
Żądamy podjęcia pilnych działań w celu zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia w 2010 roku, czyli zezwolenie na zaciągnięcie kredytu przez NFZ lub podniesienie poziomu składki zdrowotnej. W dobie rozwijającego się kryzysu i ubożenia ludzi starszych, chorych, bezrobotnych nie można dodatkowo pogarszać i tak już tragicznej sytuacji lecznictwa w Polsce, zwłaszcza po raz kolejny utrudniać możliwość dostępu do specjalistów i wydłużać kolejki do szpitali.
Kryzys ekonomiczny jest faktem, nie zwalnia jednak rządzących od odpowiedzialności za poziom opieki zdrowotnej. Skoro w obecnej sytuacji tak łatwo znajdują się pieniądze na wątpliwe z każdego punktu widzenia zwiększenie udziału Polski w wojnie w Afganistanie i inne nieuzasadnione wydatki, domagamy się od Rządu RP realizacji jego podstawowych obowiązków wobec własnych obywateli.


 
Uchwała Rady Naczelnej PPS
„Stanowisko PPS w sprawie postępującej klerykalizacji życia publicznego w Polsce”
 
Polska Partia Socjalistyczna wyraża swoje zaniepokojenie postępującą klerykalizacją życia publicznego w Polsce.
Do istniejących przywilejów majątkowych i podatkowych  kościoła katolickiego Trybunał Konstytucyjny, po wprowadzeniu religii katolickiej do szkół i przedszkoli oraz powszechnie stosowanej praktyki finansowania budownictwa sakralnego ze środków publicznych, dołożył legalizację zasady liczenia ocen z religii katolickiej do średniej ocen w szkołach i finansowania szkolnictwa wyższego kościoła katolickiego z budżetu państwa. Jest to krok we kierunku uznania religii katolickiej za religię państwową.
PPS stoi na stanowisku, że miarą jakości demokracji w państwie jest nie tylko poszanowanie praw większości, ale także respektowanie praw mniejszości etnicznych, religijnych, kulturowych i obyczajowych.
W tym zakresie RP ma jeszcze wiele do zrobienia.
Nie jesteśmy przeciwnikami religii, żadnej religii. Jesteśmy za świeckim charakterem i neutralnością światopoglądową RP przy ścisłym stosowaniu zasady, że sprawy światopoglądu i sumienia są sprawą indywidualnej oceny i wyboru każdego obywatela RP.
W obecnej sytuacji trudno jest mówić nie tylko o neutralności światopoglądowej państwa, ale nawet o respektowaniu jego autonomii przez kościół katolicki.
Jeśli jednak, jak twierdzi większość członków Trybunału, jego stanowisko wynika rzeczywiście z konieczności  stosowania obowiązujących zapisów Konkordatu, oznacza to, że Konkordat należy zrewidować i dostosować do zasad państwa świeckiego.
Do działań w tym kierunku wzywamy wszystkie prawdziwie demokratyczne siły polityczne i społeczne oraz obywatelki i obywateli RP niezależnie od ich przekonań religijnych, światopoglądowych i politycznych.
 
 
 
Uchwała Rady Naczelnej PPS
„Stanowisko PPS w sprawie naruszania przez rządzących zasad suwerenności Polski”

Polska Partia Socjalistyczna zwraca uwagę wszystkich Polaków na najnowsze przejawy podporządkowania polityki interesom Stanów Zjednoczonych i nie liczenie się rządu i prezydenta z wolą większości społeczeństwa.
Zgoda mająca charakter zaproszenia, na stacjonowanie na terenie Polski wojskowych jednostek amerykańskich, może doprowadzić do stopniowej utraty suwerenności na części terytorium. Wbrew propagandzie nie poprawia to bezpieczeństwa Polski, a może je pogorszyć przez wystawianie ludności polskiej na działania odwetowe.
Na początku lat 90-tych triumfalnie ogłoszono opuszczenie terytorium polskiego przez ostatnie jednostki wojsk Układu Warszawskiego, teraz za niezbędne uważa się stacjonowanie na naszym terytorium innych, obcych wojsk.
Pomimo obietnic ograniczenia obecności polskich wojsk w Afganistanie i coraz większych strat osobowych oraz kosztów pobytu, jedna rozmowa telefoniczna wystarczyła do wyrażenia zgody na dalsze znaczące zwiększenie kontyngentu.
Niezależni analitycy na całym świecie wyrażają opinię, że wojny w Afganistanie nie da się wygrać militarnie, że potrzebne są rozwiązania polityczne. Polska nie ma żadnych interesów w Afganistanie, społeczeństwo polskie ponosi wyłącznie koszty tej wojny.
Żądamy, by rządzący prowadzili politykę, respektując wolę i oczekiwania społeczeństwa.
 

Wydanie bieżące

Recenzje

„Przemoc, pokój, prawa człowieka” to książka Jerzego Oniszczuka wydana co prawda w roku 2016, niemniej jej aktualność w ostatnich latach okazała się niezwykle ważna, dotyczy bowiem filozofii konfliktu i dopuszczalności przemocy, co autor wyraźnie podkreśla we wstępie.

Więcej …
 

Książka „Chiny w nowej erze” jest kwintesencją działań naukowych i publicystycznych dra Sylwestra Szafarza. Powstawała ona kilka lat. Jest chronologicznym zbiorem materiałów związanych z przemianami, jakie zainspirowane zostały przygotowaniami i skutkami 20. Zjazdu Krajowego KPCh.

Więcej …
 

Monografia  „Prawne i etyczne fundamenty demokracji medialnej” jest studium z zakresu ewolucji współczesnych demokracji i wskazuje na postępujący proces przenikania polityki i mediów, co znacząco wpływa na kształtowanie się nowych relacji człowiek – polityka w obliczu wolnego rynku i rewolucji technologicznej opartej o systemy cyfrowe. W pracy zostały poddane eksploracji i usystematyzowane zagadnienia, wartości i normy istotne dla zjawiska opisanej w literaturze kategorii społecznej – demokracja medialna.

Więcej …
 

 

 
 
 
 
 

Gościmy

Naszą witrynę przegląda teraz 13 gości 

Statystyka

Odsłon : 7263748

Temat dnia

Na kogo głosować?

Mówi się, że wybory samorządowe dotyczą spraw lokalnych i nie powinny być polityczne. Ale one bardzo decydują o polityce, o poparciu dla partii, co przekłada się na ich sprawczość.
Jeśli więc mamy określone poglądy polityczne, to trzeba je potwierdzić w tych wyborach.

Więcej …

Na lewicy

W dniu 11 kwietnia 2024 roku w Warszawie odbyło się posiedzenie Rady Wojewódzkiej PPS – Mazowsze. Omówiono wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w dniu 7 kwietnia. Jak wynika z przygotowanego sprawozdania, PPSowcy na Mazowszu startowali z list Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Lewicy.

Więcej …
 

W dniu 3 kwietnia 2024 roku w Płocku odbyło się zebranie Organizacji Okręgowej PPS z udziałem kandydatów na radnych w najbliższych wyborach samorządowych. W zebraniu uczestniczył przewodniczący Rady Naczelnej PPS, senator Wojciech Konieczny.

Więcej …
 

W dniu 23 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się Konwencja Polskiego Ruchu Lewicowego. Przyjęto uchwały programowe. Zostały wybrane nowe władze.

Więcej …
 

W dniu 13 marca 2024 roku w Warszawie odbyła się debata "Media publiczne z lewicowej perspektywy". Organizatorami była Polska Partia Socjalistyczna i Centrum Imienia Daszyńskiego.W panelu dyskusyjnym wystąpili: posłanka Paulina Matysiak, dr Andrzej Ziemski i Jakub Pietrzak.

Więcej …
 

W dniach 11 -13 marca, 2024 roku w Tarnowie, obradował III Kongres Pokoju zorganizowany przez prof. Marię Szyszkowską z udziałem środowisk naukowych z całej Polski. Otwarcia Kongresu dokonali: Prof. zw. dr hab. Maria Szyszkowska, Członek Komitetu Prognoz <Polska 2000 Plus> przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk oraz  Prof. dr hab. Tadeuszu Mędzelowski Dr H. C. Wyższa Szkoła Biznesu w Nowym Sączu Wiceprezes Pacyfistycznego Stowarzyszenia.

Więcej …
 

W Warszawie w dniu 3 lutego 2024 roku zebrała się Rada Naczelna Polskiej Partii Socjalistycznej.
Dyskutowano na temat aktualnej sytuacji politycznej, zbliżających się wyborów samorządowych. Przedmiotem obrad i decyzji były sprawy organizacyjne.

Więcej …
 

W dniu 12 stycznia 2024 roku odbyło się w Warszawie posiedzenie Rady Mazowieckiej PPS. Poświęcone ono było analizie aktualnej sytuacji politycznej w kraju. Oceniono jej wpływ na zadania i politykę Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 9 grudnia 2023 roku w Warszawie odbyło się zebranie założycielskie Organizacji Młodzieżowej PPS „Młodzi Socjaliści”, która zawiązała się ponownie w wyniku otwartej inicjatywy władz centralnych PPS.

Więcej …
 

W dniu 5 grudnia 2023 roku w Warszawie odbył się pogrzeb Towarzysza Bogusława Gorskiego Honorowego Przewodniczącego Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 25 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się statutowe zebranie Rady Naczelnej Polskiej Partii Socjalistycznej. Przedmiotem obrad była ocena zakończonej wyborami do Sejmu i Senatu RP w dniu 15 października 2023 roku, kampania wyborcza, w której uczestniczyli kandydaci desygnowani przez PPS.

Więcej …
 

W dniu 18 listopada 2023 roku w Warszawie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komitet Warszawski PPS w związku z 131 rocznicą Kongresu Paryskiego, na którym zainicjowano powstanie Polskiej Partii Socjalistycznej.

Więcej …
 

W dniu 12 listopada 2023 roku w przeddzień 109 rocznicy walk warszawskich robotników pod przywództwem Organizacji Bojowej PPS z wojskami carskimi, w Warszawie na Placu Grzybowskim, pod obeliskiem upamiętniającym to wydarzenie, odbyło się uroczyste złożenie kwiatów.

Więcej …